agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Çamgilleri (kozalaklıları) çimlendirme (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/3093.htm)

bonsade 01-02-2007 09:26

Çamgilleri (kozalaklıları) çimlendirme

Kozalaktan çıkan tohumlar bir türlü çimlenmiyor...Nasıl bir çimlenme engeli var anlayamadım.

kürşad 01-02-2007 09:38

http://www.agaclar.net/forum/igne-yaprakli-agaclar/320.htm

bonsade 02-02-2007 13:03

sayın kursad fıstık çamı ile ilgili bölümde açık ve net bilgiye rastlayamadım.Konu fıustık çamı olarak acıldığı için her halde.Uzman görüşüne ihtiyaç var.

Halit Togay 03-02-2007 11:42

Fıstık çamı çok kolay çimleniyor . Yeni dökülmüş tohumlardan toplayın. ben yan yatırıp ekiyorum üstüne 1 cm ince toprak, yalnız bir kere bile sulasanız kafi geliyor. çimlenme yüzdesi %80-90 . zımparalamak filan gerekmiyor. Belki olgunlaşmamış kozalakların içinden alınca muvaffak olamadınız. Bence yerde tek duran üstündeki mor-siyah tozu daha gitmemiş olanları toplayıp deneyin.

bonsade 03-02-2007 14:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay (Mesaj 72096)
Fıstık çamı çok kolay çimleniyor . Yeni dökülmüş tohumlardan toplayın. ben yan yatırıp ekiyorum üstüne 1 cm ince toprak, yalnız bir kere bile sulasanız kafi geliyor. çimlenme yüzdesi %80-90 . zımparalamak filan gerekmiyor. Belki olgunlaşmamış kozalakların içinden alınca muvaffak olamadınız. Bence yerde tek duran üstündeki mor-siyah tozu daha gitmemiş olanları toplayıp deneyin.

Benim bahsettiğim fıstık çamı değil hafif pembe renkte çok düzgün bir kozalak. Herhalde aranje edilmiş kuru çiçek kümesinden düşmüş.Onu sokakta buldum Eve gelince kozalak açıld bende tohumlarını almıştım.İyi gelişmiş görünüyorlar.Neyaptıysam çimlenmedi.Şimdi buzdolabında soğullatmayı düşünüyorum.

ormanbotanigi 04-02-2007 10:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sgörünüş (Mesaj 72133)
Benim bahsettiğim fıstık çamı değil hafif pembe renkte çok düzgün bir kozalak. Herhalde aranje edilmiş kuru çiçek kümesinden düşmüş.Onu sokakta buldum Eve gelince kozalak açıld bende tohumlarını almıştım.İyi gelişmiş görünüyorler.Neyaptıysam çimlenmedi.Şimdi buzdolabında soğullatmayı düşünüyorum.

Çimlenme gerçekleşmiyorsa yetiştirmekte ısrar etmemeniz en doğrusu. Bazen kozalaklardaki tohumların içi boş olabiliyor veya hastalık veya iyi gelişmemesi gibi faktörler çimlenmeyi engelleyebiliyor. Buzdolabında soğutmayada gerek yok zira çam türlerinde genel olarak çimlenme engeli yoktur. Elinizdeki tohumları kırarak içinin dolu olup olmadığına bir bakın.

bonsade 05-02-2007 10:05

Sayın editör tohumları kırdım içleri dolu bu sefer çatlatarak diktim.Soğuk katlama istemediğine sevindim.Çok zaman alacaktı.Antalyada hava dışarda soğuk katlamaya elverişli diğil.Buzdolabında uzun müddetbeklemeye gerek kalmadı.

fulane 06-08-2007 11:27

Selamlar,

Elimde henüz yeşil 5-6 cm büyüklüğünde 4 adet çam kozalağı var ve ekmek istiyorum, ancak nasıl ekebileceğimi araştırdığım halde bulamadım ya da araştırmamı doğru yapamadım. Bazı arkadaşlar kozalağı ekmek tabirini kullanmışlar, direk kozalağı mı ekeceğim yoksa açılmasını bekleyip içinden çıkan tohumları mı çimlendireceğim...

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, selamlar...

caploonba 06-08-2007 16:48

Kozalağı ekmeyeceksiniz.
Kozalak eğer daha açılmamışsa sıcak bir yere koyun 1-2 güne kadar açılır.
Kozalaktan çıkan tohumları sivri tarafı alta gelecek şekilde toprağa yarı gömülü ekin ya da yatay olarak ekip çok az üsütne toprak koyun.Her gün ya fısfısla ya da su damlasıyla ıslatın.
Ben 2 yöntemlede çimlendirdim ama yaşatamadım:D

ahmet58 27-08-2007 10:11

ben çam fıstıklarını çok rahat çimlendiriyorum ama 2-3 ay geçti kök kalınlığı hep aynı hiç kalınlaşma yok 7-8 cm civarında boy oldu ama inceccik duruyor kalınlaşması ve hızlı büyümesi için ne yapmalıylm

caploonba 27-08-2007 10:16

Saksıda duruyorsa bence ekim ayı gibi bahçeniz varsa bahçenize dikin.

ahmet58 28-08-2007 10:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi caploonba (Mesaj 146882)
Saksıda duruyorsa bence ekim ayı gibi bahçeniz varsa bahçenize dikin.

Evet saksıda duruyor , ben istiyorum ki şöyle kendini gösterene kadar saksıda kalsa ,şu an minicikler bahçeye eksem , kesin zayii olurlar basılır kedi falan yanından geçse kopar zaten acaba saksıda bir formul varmı acaba

ezgi73 19-01-2008 15:48

3 Eklenti(ler)
Benim Kozalaktan Aldigim Tahumlar Biraz Büyüyor Daha Sonra Cürüyor Neyapmam Lazim???:(

çınaraltı 19-01-2008 19:45

ezgi73;
Çamlarda çimlenme sonrası boğaz kök çürümesi sık rastlanır. Bunun için ilaç kullanman gerekir. Ben Tashigeren kullanıyorum. Etkili bir ilaç.

ezgi73 20-01-2008 20:55

çınaraltı;
Çam fidelerinde herhalde böceklenme olmuş toprağını değiştirdim.Tavsiyen için teşekkürler

Halit Togay 21-01-2008 06:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ezgi73 (Mesaj 195866)
Benim Kozalaktan Aldigim Tahumlar Biraz Büyüyor Daha Sonra Cürüyor Neyapmam Lazim???:(

Muhakkak dışarıda tutmak lazım. Bir de fazla sulanmaktan hoşlanmıyorlar. Topraktan olur diye düşünüyorsanız iki üç farklı toprağa ekerek deneyebilirsiniz. Nasıl olsa çam tohumu çok bol bulunur.

berduray 22-01-2008 18:40

Fıstık çami çimlendirmesi hakkında

2 Eklenti(ler)
Acilen tavsiyelerinize ihtiyacım var !
1 ay kadar önce Zonguldak'tan gelen çamfıstıklarını cam kavanoza koymuştum, kabuğunun kendi kendine çatladığını farkettim.

Tadı da acılaşmıştı. Birini açtığım zaman çimlenmeye çalıştığını gördüm, bilinçsiz bir şey yapmadan önce fikirlerinizi almak istedim.

Daha önceki pek çok çimlendirme çabam , 5 cm. sonra boğaz kısmından çürümeyle sonuçlandı.

Şu halde toprağa ekmeli miyim?Bu mevsimde çimlenir,yaşamını sürdürebilir mi?
Yoksa biraz daha havaların ısınmasını mı bekleyeyim?Bu arada kabuğunda kalsa çürür mü?

Tek amacım onları yaşatmak, yardımlarınızı bekliyorum.

kaju 22-01-2008 19:14

Çam yetiştirme konusunda gerçekten bilgili birinin tavsiyelerine ihtiyacımız var. Ben yıllardır fıstık çamı yetiştirmeye uğraşıyorum. Tohumları çok kolay çimleniyor. Ama bütün sorun bundan sonra başlıyor. En uzun 8 ay yaşatabildim.
Profesyonel çam yetiştiricilerinden bu işin sırrını paylaşmalarını rica ediyorum.

çınaraltı 22-01-2008 19:44

Profesyonel değilim ama bu işi öğrendim.
Gövdesi odunlaşıncaya kadar su ile derdi olan bir ağaç. Tohumu ektikten sonra sadece nemini kaybetmemesine dikkat edin. Toprağı çamurlaşmasın. 20 günde çimlenir. Daha sonra da sabah veya akşam sulaması yapın. Her gün değil tabii.
Saksının üst tarafındaki toprak kurumuş gibi gözüksede alt kısımlar nemlidir. Köklerin neme ihtiyacı var. Boğaz kısmının değil ki.
Şubat sonu tohum ekseniz daha iyi sonuç alırsınız bence.
Ben geçen sene mart ayında ektim bütün tohumlarımı.

kaju 23-01-2008 17:10

Ben çok dikkat ettim. Fıstık çamı yetiştirmeye uğraşıyorum. Suyunu damla damla veriyordum. 8 ay sonunda malesef kaybettim. Profesyonel yetiştiricelerin ilaçlar kullandığını tahmin ediyorum. Mesela onların 1 yaşında diyere sattıkları fideler ile benim 8 aylık minik fidem arasında dağlar kadar fark var. Bu yüzden bu işin su dışında püf noktaları olduğunu düşünüyorum.

berduray 23-01-2008 20:30

Fıstıkçamı çimlendirme hakkında

Arkadaşlar ben zaten kabuğunda çimlenmiş fıstıkları çürütmeden, marta kadar nasıl bekleteceğim.

Bu konuda gerçekten faydalı bilgilerini, tecrübelerini bize aktarabilecek ehli biri yok mudur acaba?

Deneme yanılma yöntemiyle onları kaybetmekten korkuyorum,çünki daha önce başıma geldi.

Tohumlarımın sonu hüsrana ermeden acil yardım istiyorum,buzdolabında tutsam mesela çimlenmeyi durdurabilirmiyim?

Halit Togay 29-01-2008 20:13

Bu çürüme problemifazla sudan olabilir. Bence derin bir saksıya dikin ve yalnız toprağın derinleri nemli kalacak şekilde seyrek sulayın, ben hiç yoksa 50 tane çimlendirmişimdir.

sayathan 05-03-2008 19:02

arkadaşlar merhaba benimde fıstık çamı tecrübem oldu.en güzel yöntem şişen teblet jiify ben onlarla bütün sorunları çözdüm.tavsiye ederim.<07 36mm ormancılık tableti 1 yıl içinde kalabiliyor.koli olarak satılıyor içinde 1000 adet oluyor.;)

berduray 06-03-2008 23:24

fıstık çamı çimlendirme

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Naci Erdem (Mesaj 108031)
Değerli arkadaşlar,
Dün yolda giderken yerlerde bir şeyler dikkatimi çekti ve bir miktar topladım. fotoğrafta da görüldüğü üzere bunlar bir tohum ama hangi ağacın tohumlarıdır bilemedim, bulduğum yer Balıkesir şehir içinde yol kenarında, bölgede çam ağaçları dikili ama ben en azından daha önce topladığım için çam tohumunu biliyorum,
iyi günler diliyorum..

Tohum resmi Naci Bey'den, çimlendirme fotosu benden

berduray 12-03-2008 17:22

Şimdilik gelişimleri iyi, hergün kontrol ediyorum ve suyu nerdeyse damlalıkla veriyorum.

Umarım yeterince büyütebilirim.

bizimkiz 29-03-2008 08:52

karaçam üretme

Benim karaçamlarla ilgili bir kaç sorum olacaktı.

Karaçam yetiştirmeye çalışıyorum. Birkaç gündür karaçamlardan kozalak topluyorum. Bu kozalakların içinde siyah renkli olan ve sağlıklı olduğunu düşündüğüm tohumları ayırdım. Bu tohumları nasıl ekmem gerekli?
Herhangi bir ön işlem yapmam gerekiyor mu?

Ayrıca tohumları suyun için attığımız zaman suyun dibine çöken
tohumların sağlıklı tohum olduğunu duydum. Ben bu kozalaklardan
topladığım tohumları suya attım ama hepsi de suyun üzerinde kaldı. Bu
tohumların sağlıklı olup olmadığını nasıl bileceğiz?

Bir de daha önce fıstık çamı ekmiştim çok güzel büyüdüler ama sonra boyunlarını
büktüler ve öldüler. Sanırım kökte fazla su birikmesinden ötürü böyle olmuş. Bunu engellemek için ne yapmam gerekiyor?

YArdımcı olur musunuz?

ilkbahar 1 29-03-2008 23:22

merhaba arkadaşlar,

halit (togay) abinin bana bana verdiği ve şu an üç yaşına gelmiş fıstık çamının yanısıra son iki senedir topladığım çam fıstıklarından yedi sekiz tane filizlendirdim, fazla sulamamaya dikkat ettiğiniz takdirde bir sorun yaşamazsınız, geçen sonbaharda topladığım fıstıklardan ekim ayında ektiğim kasım gibi filizlenmişti ama soğuklara dayanamadı öldü, daha geç saksıya koyduğum (heralde aralık gibi) bir tanesi de istanbula bu kış yağan karda kafasını dışarı çıkarmadı şubat gibi filizlendi şu an iyi görünüyor, kışı oda sıcaklığında bir poşette geçiren iki tanesini de şubat gibi saksıya koydum, onlar da filizlendiler ve keyifleri yerinde gibi.
sonuç olarak fıstık çamları koşullar ve sıcaklık konusunda çok da seçici değiller, sonbaharda filizlendirebildiklerinizi kışı geçirebilecekleri kapalı balkon gibi bir yere alırsanız -ki bu gerekli- birdahaki ocak şubat aylarında isterseniz köklerini budayabilir, saksılarını büyütebilirsiniz, tecrübemle sabittir ki toleransları gayet yüksek.

safiris 30-03-2008 00:02

Büyükce bir naylon torba bulup saksiyi bu naylon torbanin icine koyun biraza sreyle sulayip islatin icini, nemlensin yani. Daha sonra torbayi balon gibi sisirip agzini kapatin. Bir kac hafta boyunca arada bir torbanin agzini acip havalandirin ve kapatip yine balon yapin ve cok hizli gelistiklerini göreceksiniz.

Not bu balonu yani mini serayi direk günesin altina koymayin dolayli isik alsin.

ulusef 06-05-2008 13:33

Kozalak

Arkadaşlar ben çam kozalaklarından tohum üreterek gönüllü olarak ağaçlandırma çalışmaları yapmak istiyorum. Yaşadığı köyde oldukça geniş ve ağaçsız alanlar mevcut. Kozalaktan tohum üretmek nasıl oluyor ne gibi yöntemleri kullanmam lazım bilgi alabileceğim bir yer varmı veya sizler bana yardımcı olabilirmisiniz. Selam ve saygılarımla

M.Sema 06-05-2008 17:00

1 Eklenti(ler)
Bir süre evvel Kızılcahamam taraflarına yaptığımız bir gezi sırasında Orman Bakanlığı'na ait bir üretim tesisi vardı. Orada ki görevli ile yaptığımız görüşmede Türkiye'de bunun gibi pek çok tesis olduğunu söyledi. Asıl önemlisi ben kozalaktan çam ağacı üretebilir miyim düşüncesinde olduğum için konuyla ilgili bana şöyle bilgi verdi. Toplanan kozalaklar fırın denilen yerlerde belli bir sıcaklığa tabi tutularak kozalakların açılıp tohumlarının içinden dökülmesi sağlanıyormuş. Daha sonra eleklerden geçirdikten sonra bu tohumlar ekiliyormuş. Ben dağdan bulduğum tohumlu bir kozalağı sallayarak tohumlarını döktüm ve onları toprağa ektim bekliyorum. Bence bulunduğunuz yerde bu tarz bir yer mutlaka vardır oradan tohum temin edebilirsiniz belki?? Ve bahsettiğim yerde çektiğim bir fotoğrafı da ekliyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024