agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Uçaktan tohum atmak işe yarar mı? (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/3051.htm)

mhtpck 26-01-2007 22:41

Uçaktan tohum atmak işe yarar mı?

Çorak dağlara, topraklara uçakla tohumlama yapılabilir mi yani uçaktan dağlara topraklara tohum atabilir miyiz? Dağlarımızın yeşillenme şansı olur mu? Böyle bir yöntemi kullananlar var mı? Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Selahattin Yılmaz 27-01-2007 07:44

Sayın mhtpck hoş geldiniz,

Orman Bakanlığı ülkemizde bir çok dağda elle ağaç tohumları serpmek suretiyle ekim yapmaktadır. Yine insan eli değmemiş ıssız dağlara, tenha kayalara bir çok ağaç tohumu kuşların ya bu tohumları bizzat yeme amaçlı taşımalarıyla ya da yedikten sonra dışkılarıyla bıramları sonucu yetişmektedir.Ve ayrıca rüzgarın taşıyıcı etkisini unutmamak gerektir. Zira rüzgarda iyi bir tohum taşıyıcıdır. Bütün bunlarla birlikte ortamda elle bizzat ekmedikten sonra hep havanın etkisini görmekteyiz.

Kısaca evet uçaktan tohum ekimi yapılabilir üstelik belki elle serpme ekimden daha ucuzdur bile. Ancak burda dikkat edilmesi gereken şey uçakla çok düşük hızlarda bu işin yapılması, tohum miktarının çok olması, tohum ekiminde Orman Bakanlığı ile irtibatlı olunması, ekim yapılacak çorak toprakların tohumu çimlendiercek kadar mevsimlik bir yağış alması ve ekeceğiniz alana uygun bitki tohumları seçilmesidir.

Ateş Öztan 27-01-2007 13:27

mhtpck'ın sorusu benim de aklıma gelmişti. Benimki daha pahalı bir çözümdü.
Tohumları sihirli tabletlere koyup öyle atsak daha az sayıda tohum kullanırız hem de tutma şansını arttırırız . Çok mu uçuk.

Selahattin Yılmaz 27-01-2007 13:55

Hayır uçuk değil. Hatta makul ama milyonlar hatta milyarlarca fidan söz konusu olduğunda tek tek dikmek tohumun maliyetinden daha fazla maliyet tutar. Bu nedenle ya gönüllü ekimler veya uygun göreceğiniz yere ellerinizle tohum serpmekle işe başlayabilirsiniz. Sizden ricam sadece bir adet tohum dikin, sonra o fidanı ağaç yapın ve devamlı gözleyin.

İşte olay bu, kontrollü ama dikimde yarışmak.

Ben ziraat mühendisiyim ama forumdan tanıştığım bir Polis arkadaşın 50 binden fazla ağaç yetiştirimiş olduğunu öğrendiğimde, bir hacı amcanın 10 binden fazla dikili çınar ağacı olduğunu öğrendiğimde onları acaip kıskandım. Şimdi gördüğüm tohumlara kayıtsız kalamıyorum gömüyorum boş bir kenara. :)

Ateş Öztan 27-01-2007 14:10

En mütevazisi benimki olsa gerek. 600 adet çam. Az ama, bulunduğum yerin girişinde, her gün görme imkanım var.
Benim düşündüğüm yöntemin uygulanma şansı olmadığını ben de biliyorum Ancak, ulaşılması çok zor noktaları sadece bir başalngıç olması için sınırlı sayıda atılabilir veya konulabilir. DAha sonra kendisi yayılır.
Bizim köyün (tabii ki İstanbulköy) orman yolunu düzelttiler, açılan alanda kendiliğinde yüzlerce fıstık çamı fidanı çıktı. Doğal ortamda, kendi başına, daha kolay üreyebiliyorlar.

sezinci 27-01-2007 20:46

Tohum uçaktan da atılsa elle de atılsa orada orman oluşacak diye birşey söylemek mümkün değildir.

Biz elle atıyoruz tohumları. Ama tohum atmadan önce ekilecek sahada belirli aralıklarla toprakta profiller açarak yapısını inceliyoruz.
Tohumların çimlenmesi ve elde edilen fidanların büyümesi için toprağın yapısı, derinliği, strüktürü, pH'ı v.b. önemlidir. Bu etkenlerin incelenmesi sonucunda olumlu sonuç alınırsa tohum ekmeye başlanır.

Tohumlar ekilip genç fidanlar elde edildikten sonra bunlar bağımsız olarak yaşayacak çağa gelinceye kadar bakım yapılması gerekir.

Dağlarda görülen her boşluğa tohum atmak (yöntem ne olursa olsun) bu nedenlerden dolayı pek mümkün değildir. Boş yere masraf yapmaktır.

kürşad 27-01-2007 22:07

yılmaz haklı. bakarsan bağ olur bakmazsan taş (dağ) olur.
nasıl ki bir insan kendi ayaklarının üstünde duruncaya kadar gözetilmeye muhtaç ise ağaçlar da öyledir. örnek zeytin ağacının hiç su istememesine rağmen fidana ilk 3-4 yıl yazın kurak geçmesi durumunda su veriliyor.

Ahmet Demirtaş 28-01-2007 23:43

İlk olarak doğaya bitki/ağaç tohumu ekmek doğru mu diye sorulunca hayır demek itici bulunduğundan evet diyorlar. Bence yanıtlamadan önce; hangi bitki/ağacın tohumunu, nereye, hangi amaçla ve ne zaman ekmeliyiz diye düşünmeliyiz.

Orman Genel Müdürlüğü Toroslarda helikopterle sedir tohumu atmakta olduğunu duyurdu. bu çalışma konunun uzmanı olmayanlarca doğru bulunabilir. Yapılan çalışma şu nedenlerle yanlıştır ve göz boyamaya yöneliktir.

1) Heliopterle yukarıdan atılan (Ekilen değil) sedir tohumlarının orijinleri belli değildir. ( hangi yükseltideki ve ne özellikteki ağaçtan).

2)Atılan tohumların nereye düştüğü/düşeceği belli değildir.

3) Arazide görülen her boşluğun ağaçla doldurulması anlayışı doğru değil.

4) Tohumların düştüğü yerler torak yapısı ve bakı olarak amaca uygun olmayabilir.

5) Ormancılık tekniği olarak bilim dışı bir uygulamadır. Kısaca bir uygulamayı değerlendirirken çeşitli açılarda değerlendirerek karar vermek gerekir.

vyssera 20-03-2007 19:31

Uçakla tohum bırakma ile ağaçlandırma, Toroslarda geçen yıl uygulandı, Bırakılan sedir tohumları yüksek verimle çimlendiği için, uygulamanın devamına karar verildi. Bu şekilde, şu an mevcut bulunan sedir ormanlarından daha fazla bir alanda sedir ormanı oluşturulması hedefleniyor.

hira 29-09-2013 23:41

ne kadar enteresan bir konu. ilk defa duyuyorum bu yöntemi.. kırk yıl düşünsem yine aklıma gelmez..

keskin1 18-06-2017 04:04

Uçaktan tohum serpmek işe yararmı bilmiyorum ama benimde bir sorum olacak bu tohum serpmekle ilgili
Memleketimde ormanlık alanlar bolca bulunmakta doğal sarıçam ormanları ve bu ormanların üstünde huş ormanları fakat dağların bazı sırtları boş ağaçsız buralara tohum serpmek **** ekmek istiyorum rakım 1400 ile 1700 arasında değişiyor doğu karadeniz bölgesinde yıllık yağış ortalaması 900 mn02 civarında engebeli eğimli bir arazi vadi tabanında meyve ve geniş yapraklı ağaçlar daha yukarlarda bolca sarı çam olanakla beraber göknar ardıçta bulunmakta bu araziye tohum ekerek başarılı olabilirmiyim misal 1000 tohumdan 100 tanesi filizlerse benim için makul bir değer birde hangi türleri tavsiye edersiniz.

mahon67 18-06-2017 11:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi keskin1 (Mesaj 1511198)
Uçaktan tohum serpmek işe yararmı bilmiyorum ama benimde bir sorum olacak bu tohum serpmekle ilgili
Memleketimde ormanlık alanlar bolca bulunmakta doğal sarıçam ormanları ve bu ormanların üstünde huş ormanları fakat dağların bazı sırtları boş ağaçsız buralara tohum serpmek **** ekmek istiyorum rakım 1400 ile 1700 arasında değişiyor doğu karadeniz bölgesinde yıllık yağış ortalaması 900 mn02 civarında engebeli eğimli bir arazi vadi tabanında meyve ve geniş yapraklı ağaçlar daha yukarlarda bolca sarı çam olanakla beraber göknar ardıçta bulunmakta bu araziye tohum ekerek başarılı olabilirmiyim misal 1000 tohumdan 100 tanesi filizlerse benim için makul bir değer birde hangi türleri tavsiye edersiniz.

Direkt tohum serpmek değil de Masanobu Fukuoka'nın kiltopu içine birkaç çeşit tohum koyma yöntemi daha etkili olur. Video'da ayrıntılı anlatılmış: Özellikle 5.40 dk dan sonrasını izleyin...

https://youtu.be/t8gwbTrhoVU

keskin1 18-06-2017 17:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mahon67 (Mesaj 1511224)
Direkt tohum serpmek değil de Masanobu Fukuoka'nın kiltopu içine birkaç çeşit tohum koyma yöntemi daha etkili olur. Video'da ayrıntılı anlatılmış: Özellikle 5.40 dk dan sonrasını izleyin...

https://youtu.be/t8gwbTrhoVU

Sağolun hocam mantık olarak doğru serpemekten kasıt üstünü biraz toprakla örtemek gerek rüzgar ve diğer etmenlere koruma amaçlı.teşekkür edrim

Yassioren 14-03-2018 13:01

Gittiğim kamplarda yanıma tohum alıp ekmek istiyorum. Herhangibir bakım olmadan tohumu attığında yetişecek ağaçlar hangileridir? Özellikle akdeniz tarafında bakımsız yetişebilecek ağaç tohumları hangileridir?

hasanveli 16-12-2019 11:48

Karaçam, kızılçam, fıstık çamı çok su istemez gittiğiniz kamplarda ekebilirsiniz diye düşünüyorum

tropikalist 16-12-2019 14:31

Palmiye sıkıntı çıkarır mı

tropikalist 16-12-2019 14:31

Yani kamplarda eksek

yoleri 16-12-2019 18:40

Sayın mhtpck tebrikler çok güzel bir konu ,
Hatta drone ile tohum bombası atılacak şeklinde ticari şirket kurup kar etmemek imkansız.
Yeterki teknik yönleri ıskalanmasın.
Çocukken Çınar yapraklı akçaağaç tohumlarını helikopter pervanesi gibi yükseklerden savururduk.
Sedir ve hatmi çiçeği tohumlarını denedim gayet güzel oluyor.
Zaten uçakla atılmayan şey rüzgar , sel , kuşlar , insanlar hayvanlar eliyle yayılıp toprağa gömülerek filizleniyor.
Yani yöntem çok doğru ve makul .
Teknik eleştiri izahat **** destek dışındaki sözlerin bence kıymeti yok.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024