agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Menengiç üretimi (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/2822.htm)

Hhatice 01-01-2007 13:03

Menengiç üretimi

mennengiç( pistacia terebinthus) veya halk dili çitlenbik:( tohumdan yetişir mi ?
Çok güzel kahvesi oluyor ,ayrıca meyve olarakta yeniyor.Nasıl üretebiliriz.

Mine Pakkaner 01-01-2007 22:07

Mart ayında genç bitkilerden alacağınız yarı odunsu çelikleri 2000 ppm İBA ile muamele ederek kum veya perlite dikerek üretmeniz mümkün.

Tohumdan üretimi ise daha güç, 2 ay soğuk katlama gerektiriyor. Buna rağmen çimlenme yüzdesi fazla değil ve çok uzun sürede çimleniyor.

Hhatice 09-01-2007 07:28

Mine Hanım çok teşekkür ederim.Tohumdan birkaç kez denedim başarılı olamadım.Mart ayında çelikle tekrar deneyeceğim.Belki bu sefer başarırım.:)

Müjgan 31-01-2007 22:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice (Mesaj 63562)
mennengiç( pistacia terebinthus) veya halk dili çitlenbik:( tohumdan yetişir mi ?
Çok güzel kahvesi oluyor ,ayrıca meyve olarakta yeniyor.Nasıl üretebiliriz.

İçinde menengiç geçen çok da güzel bir türkü var :)

Söğüdün Yaprağı Narindir Narin

Manisa-Haydar Bayçın-Emin Aldemir

Söğüdün Yaprağı (Aman Aman) Narindir Narin
İçerim Yanıyor (Hadü Len) Dışarım Serin
Sana Yar Bulunur (Aman Aman Aman) Ben Allah Kerim

Kınalı Topuklar Yavrum Suya Mı Deydi
Çeşmenin Başında (Hadü Len) Aklımı Çeldi

Rastık Kaşında (Kaşında)
On Dört Yaşında (Yaşında)
Akli Başında

Menengüç Dalinden (Aman Aman) Odun Olur Mu
Türkmen Mayasından (Hadü Len) Kadın Olur Mu
Bir Kere Sevmenin (Aman Aman Aman) Tadı Olur Mu

Kınalı Topuklar Yavrum Suya Mı Deydi
Çeşmenin Başında (Hadü Len) Aklımı Çeldi

nariçi 28-04-2010 08:28

Bu bahar menengiçlerde bol meyve var diyordum, soğuk mu vurdu ne oldu bütün menengiç salkımları soldu, kurudu.

üzüm 28-04-2010 08:42

Sayın nariçi,
Menengiç meyvesini nasıl değerlendiriyorsunuz.

bahtiyar02 28-04-2010 09:22

menengiçlerim

1 Eklenti(ler)
Şubat ayı içerisinde köyden getirtiğim 5-6 adet köklü menengiç fidanlarımdan 3 adeti tutu.Menengiç meyveleri genelde kışın kavrulup havanlarda veya robotlarda ezilerek kahve olarak tüketilir.Ayrıca tuzlayıp çok az kavrulup çerez olarakta tüketilir.
saygılar

nariçi 28-04-2010 09:42

Behçede üç, dört oyum (Ocak) var, ancak şimdiye kadar hiç ürün alamadım. Gerekirse piyasadan alıyorum.

üzüm 28-04-2010 11:28

Hazır satılan menengiç kahvesi içmiştim. Kavonozdaki sıvı hem yağlı hem de çok kıvamlıydı.
Meyveden geleneksel yöntemlerle kahve eriyiği nasıl elde ediliyor? Havanda veya robotda ezilen meyveler o kıvama gelir mi?

nariçi 28-04-2010 11:32

Meyve zaten yağlı, onu bir de kavurup ondan sonra öğütüyoruz. Hazıra göre biraz daha farklı oluyor elbette. Ben hazır almadım.

üzüm 28-04-2010 11:40

Teşekkür ederim.

nariçi 16-09-2010 19:56

Bu yıl da menengiçlerde oluşan meyve salkımları kırmızı kaldı. Normalde yeşil renge dönmesi lazım.

Sayın acemi çaylak, bu konuda bilgili burayı okursa nedenini öğreneceğimi zannediyorum.

üzüm 16-09-2010 20:53

Sayın nariçi,
Meyvesi yeşil renge dönünce mi toplanıyor?

Yarın bende kontrol edeyim; renginde değişme var mı diye.

agozce 16-09-2010 23:29

Yeşil, ama petrol yeşili. Mavi yeşil arası bir renk. Yaprak yeşili değil :))))

yeniceri09 20-09-2010 21:45

vayyy bee allah hepinizden razı olsun bahçemin kenarında 30 kadar menengeç var ve hepsi ziyan oluyordu anlaşılan bu yıl bol bol kahve içeceğiz :)))

KadirSabahat 20-08-2012 08:57

Arkadaşlar menengiç,çitlenbik **** yabani antep fıstığı benim bahçelerimde yabani olarak tonlarca var bunlar senelerdir hiçbirşey olmadan kuruyup gidiyor bu meyveleri değerlendirebileceğim biryer biliyomusunuz hazır toplanması yaklaşmışken.

serdar1 20-08-2012 09:15

1 Eklenti(ler)
Menengic ağaçları köyümüzün sırtlarında bol miktarda bulunur. bu yıl oldukca yüklü dalları.

KadirSabahat 22-08-2012 20:44

Menengiç tohumlarını değerlendirebileceğim bir yer bilen arkadaşlar paylaşırlarsa memnun olurum.

Muhsin Hanif 06-09-2012 15:28

Bahçemizde menengiç (Pistacia terebinthus) olduğunu tahmin ettiğim yaklaşık 5 mt.lik bir ağaç var. Komşumuza göre ağaç 7 yıllık ( burada çitlemit diyorlar ) fakat bugüne hiç çiçek açmadı, meyve vermedi.
Acaba ne zaman meyve verir ? Hızlı gelişim gösterdiği için mi vermedi yoksa bu süre normal mi ?

üzüm 07-09-2012 19:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muhsin Hanif (Mesaj 1015879)
Bahçemizde menengiç (Pistacia terebinthus) olduğunu tahmin ettiğim yaklaşık 5 mt.lik bir ağaç var. Komşumuza göre ağaç 7 yıllık ( burada çitlemit diyorlar ) fakat bugüne hiç çiçek açmadı, meyve vermedi.
Acaba ne zaman meyve verir ? Hızlı gelişim gösterdiği için mi vermedi yoksa bu süre normal mi ?

Sayın Hanif,

Menengiç ağacında (Pistacia'nin diğer türlerinde de) erkek ağaç ile dişi ağaç kavramı vardır, yani dişi ve erkek çiçekler ayrı ağaçlar üzerindedir. Bu çiçekler elma, armut, vs, ağaçlarının çiçeklerinden farklı yapıdadır; bu nedenle arı, böcek döllemesi gerçekleşmez, rüzgar yardımıyla döllenme olur.

Bahçenizdeki ağaç dişi olup çevrede erkek ağaç yoksa döllenme olmadığından meyve vermemiş olabilir. Erkek ağaçsa zaten meyve vermez.

Çiçek açmamasına gelince yapısı farklı olduğundan çiçek açtığını fark etmemiş olabilir misiniz? Yanılmıyorsam dişi çiçeklerin ömrü çok kısa oluyor; bu da fark etmemeniz için bir etkendir.

kendime göre 10-10-2012 22:32

menengic tohumu

bu fidan olarak yetiştirmek için tohum alsak faydası olmazmı.

Muhsin Hanif 22-10-2012 00:18

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi üzüm (Mesaj 1016282)
Sayın Hanif,

Menengiç ağacında (Pistacia'nin diğer türlerinde de) erkek ağaç ile dişi ağaç kavramı vardır, yani dişi ve erkek çiçekler ayrı ağaçlar üzerindedir. Bu çiçekler elma, armut, vs, ağaçlarının çiçeklerinden farklı yapıdadır; bu nedenle arı, böcek döllemesi gerçekleşmez, rüzgar yardımıyla döllenme olur.

Çiçek açmamasına gelince yapısı farklı olduğundan çiçek açtığını fark etmemiş olabilir misiniz? Yanılmıyorsam dişi çiçeklerin ömrü çok kısa oluyor; bu da fark etmemeniz için bir etkendir.

Sayın Üzüm,

Geç cevap verdiğim için kusura bakmayın, çiçek oluşumları görünce biraz bekleyip fotoğraf da eklemek istedim.
Bu arada eşimin arı hatırlatmasıyla geçen sene de açtığını hatırladım. İnanılmaz bir arı trafiği var şu anda ağacın üstünde. Yalnız dikkatimi çeken arıların eşek arısı olması :confused: .

serdar1 25-10-2013 13:57

Antep Fıstığı

1 Eklenti(ler)
Menengiç (Yabani Antep fıstık) Nasıl aşılanır. Kalem ,Yaprak,kabuk,dilcik li hangi tür aşılama daha iyi olur .Bahar ayında aşılama da kullanılmak üzere erkek ve dişi Antep fıstığı yıllıklarını nasıl temin edebiliriz.

AŞICI ŞAKİR TÜR 10-04-2018 16:58

ANTEPFISTIĞI aşılayalım 30 tane çok iyi bir rakam. AŞICI ŞAKİR TÜRK yaz Google de telefonum çıkar

AŞICI ŞAKİR TÜR 10-04-2018 16:59

ANTEPFISTIĞI aşılayalım telefonum AŞICI ŞAKİR TÜRK yaz Google de çıkar

AŞICI ŞAKİR TÜR 10-04-2018 17:05

Ben ANTEPFISTIĞI kalemleri temin edip aşılayabilirim, yer neresi? Bu ağaç çok hassas, yılardır benim köyde köylüler denedi tutturamadı sadece ziraat mühendisleri ve ben tutturdum köyde. Kendim de tarım İl müdürlüğü diplomalıyım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024