agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Turunç ağacına mandalin ya da portakal aşılanması (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/27070.htm)

Blacksoul1903 18-04-2012 13:10

Turunç ağacına mandalin ya da portakal aşılanması

Öncelikle herkese selamlar, saygılar. Karşılaşmış olduğum problem şudur ki; Bugüne kadar birçok kez turunca mandalin, portakal veya mandaline limon aşılamaya çalıştım. Uyguladığım yöntemler şunlardı; Kesilmiş gövdeye çelik aşılaması ve gövdeye göz aşısı yapılması şeklindeydi. Fakat ne yapıp ettiysem bu uygulamalarda başarı sağlayamadım. Muhtemelen aşıyı yaptığım zamanlama veya almış olduğum çelikler/gözler hatalı veyahut uyguladığım yöntemler yanlıştı.

Bu konuda bana deneyimli arkadaşların yardımcı olmalarını rica ediyorum. Bol Nisan Yağmurlu günler dilerim.

Ekrem Uslu 18-04-2012 13:18

Aşılama yapmak istediğiniz turuncun t0prak seviyesinden bir karış yukarıya kadar olan kısmının çapı tahmini kaç cm?

Blacksoul1903 18-04-2012 15:50

Çoğunluğunun çapı 10 cm. ve yukarısı civarında. Azınlık olan kısım ise 5-10 cm arası.

Blacksoul1903 20-04-2012 10:23

Bu konuda bir fikri, bilgisi olan kimse yok mu acaba? :confused:

Ekrem Uslu 20-04-2012 14:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BLaCKSouL1903 (Mesaj 950487)
Bu konuda bir fikri, bilgisi olan kimse yok mu acaba? :confused:

Kusura bakmayın Siz'e dönemedim.

Narenciyede aşı yapmak istediğiniz anaç 3 ve daha yukarı yaşlardaysa aşı tutturmanız oldukça zordur.

Göz aşısı yapıyorsanız aşı yaptığınız dalın 5-6 cm altından aşı yaptığınız yere su yürümesini engellemek için aşının tam hizasına gelecek şekilde kabukta enine 2-3 cm çentik atın.

Kalem aşısı yapıyor iseniz yine aşı yaptığınız yerin 5-6 cm aşağısını sağlam bir iple sıkıca bağlayın.Tahminen 10-15 gün sonra aşınızın tuttuğunu gördüğünüzde çözün.

Gerek göz gerekse kalem aşısı yaparken aşı alacağınız dalların geçen yılın sürgünlerinden olmasına dikkat edin.

Toplam kaç ağaca aşı yapacaksınız?

Bu pazar nasipse 3-4 bin aşı yaptıracağım.Görsel olarakta paylaşımda bulunmaya çalışırım.

Kolay gelsin.

denizakvaryumu 20-04-2012 15:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adanatarımhane (Mesaj 950619)
Göz aşısı yapıyorsanız aşı yaptığınız dalın 5-6 cm altından aşı yaptığınız yere su yürümesini engellemek için aşının tam hizasına gelecek şekilde kabukta enine 2-3 cm çentik atın.

Kalem aşısı yapıyor iseniz yine aşı yaptığınız yerin 5-6 cm aşağısını sağlam bir iple sıkıca bağlayın.Tahminen 10-15 gün sonra aşınızın tuttuğunu gördüğünüzde çözün.

Bunu ilk defa öğrendim , aşılara neden su yürümesi istenmiyor....Su yürümesi daha iyi değil mi?

Ekrem Uslu 20-04-2012 16:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 950655)
Bunu ilk defa öğrendim , aşılara neden su yürümesi istenmiyor....Su yürümesi daha iyi değil mi?

Yaşlı anaçlarda su istenilenden fazla yürüyor ve aşı gözünün kaynamasını engelliyor.

Blacksoul1903 20-04-2012 16:55

Sayın adanatarımhane verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Bu hafta aşı yapacağınızı söylemişsiniz. Hangi yöntemi kullanarak aşı yapacaksınız? Göz aşı mı yoksa kalem aşı mı? Bu hafta yaptığınız aşıların fotoğraflarını adım adım altına kısa açıklamalar yapıp paylaşırsanız çok mutlu olurum. Bilgiler için tekrardan teşekkür ederim.

Ekrem Uslu 20-04-2012 17:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BLaCKSouL1903 (Mesaj 950687)
Sayın adanatarımhane verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Bu hafta aşı yapacağınızı söylemişsiniz. Hangi yöntemi kullanarak aşı yapacaksınız? Göz aşı mı yoksa kalem aşı mı? Bu hafta yaptığınız aşıların fotoğraflarını adım adım altına kısa açıklamalar yapıp paylaşırsanız çok mutlu olurum. Bilgiler için tekrardan teşekkür ederim.

Aşı yaptıracağım.Aşı yapılacak fidanlar 1 yaşında.Biz mikro aşı yaptırıyoruz.Aşı gözünden alınan aşılık parça yeşil mercimek büyüklüğünde.Turunçtada aynı ebatta aşı gözü yeri açılıp aşı gözü oraya monte edilir ve aşı bandıyla boşluk bırakmadan tamamı sıkıca sarılır. Yaklaşık 10 gün sonra bantlar açılır.Aşılar tutmuştur artık. Yeni sürgünler 5- 10 cm olduğundada turunçlar aşı yapılan yerin 10cm üstünden kesilir.

Blacksoul1903 22-04-2012 22:54

Dün itibariyle bahçedeki dört turunca parmak kalınlığında vaşington portakal aşıladım. Yöntem olarak kalem aşı yöntemini ve 45 derecelik açıyla kesip aşı bandıyla biribirine yapıştırma usulüyle yaptım. Tutacaklarını sanmıyorum ama, umut dünyası. Ya tutarsa.

Blacksoul1903 17-05-2012 16:50

Yine olmadı, tutturamadık aşıyı. Bu turunçgil aşılama olayı beni baya uğraştıracak galiba.

limon_sever 17-05-2012 19:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BLaCKSouL1903 (Mesaj 967885)
Yine olmadı, tutturamadık aşıyı. Bu turunçgil aşılama olayı beni baya uğraştıracak galiba.

Göz aşısı deneseniz. Başarı şansı daha fazla.

omerr 17-05-2012 21:14

merhaba aşagıdaki int adresi sana gol gösterir
birde umutsuzluga kapılma deneme yapmadan aşı öğrenemezsin
Graft of Crown:
kalem ve göz aşısı
http://www.jardin-mundani.com/Englis...mallshield.htm

Blacksoul1903 21-05-2012 12:30

Açıkçası bu sene kalemi denedim. Geçen sene de göz aşısı yapmıştım o da tutmamıştı. Acaba zamanı mı iyi ayarlayamıyorum diyorum ama o konuda da tavsiyeleri dinledim. Neyse bıkmak yok. sırada göz aşısı var bir daha deneyelim bakalım.

TOPRAK_06 02-04-2015 08:12

Cümleten s.a. Arkadaslar limon agaci göz asisi yaparken diger limondan alacagimiz göz nerden olacak. Ben asi alacagim limon agacalarinda herhangi bir göz bulamadim detayli bir bilgisi olan varsa lütfen yardimci olursaniz sevinirim.

TOPRAK_06 02-04-2015 08:17

Peki hocam goz asisini yaparken gozu agacin neresinden alacagiz ben herhangi bor goz bulmadim

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024