agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Tohum ekmek için hazırlamış olduğum harç (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/26659.htm)

dj_akacakkan 17-03-2012 18:26

Tohum ekmek için hazırlamış olduğum harç

Merhabalar. Ben fide tohumlarını viyollere dikmek için bi harç hazırladım. Ama uygun olup olmadığını bi sormak istedim.
%30 yanmış gübre
%20 bahçe toprağı
%35 kül (bu yörede hayvan atığıyla yapılan yakacakların külü, sadece bu küle dikenler var. Toprak niyetine dahi kullanılıyo. Verimli olduğu söyleniyor.)
%10 dere kumu
Birazda Perlit attım.
Yorumlarınız için şimdiden teşekür ederim.

Ekrem Uslu 17-03-2012 19:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dj_akacakkan (Mesaj 927035)
Merhabalar. Ben fide tohumlarını viyollere dikmek için bi harç hazırladım. Ama uygun olup olmadığını bi sormak istedim.
%30 yanmış gübre
%20 bahçe toprağı
%35 kül (bu yörede hayvan atığıyla yapılan yakacakların külü, sadece bu küle dikenler var. Toprak niyetine dahi kullanılıyo. Verimli olduğu söyleniyor.)
%10 dere kumu
Birazda Perlit attım.
Yorumlarınız için şimdiden teşekür ederim.

Viyolleriniz kaçlık,ne tohumu ve kaç adet ekmeyi düşünüyorsunuz?

dj_akacakkan 18-03-2012 08:35

Viyoller 32 lik. Bulabildiğim en geniş ve derin viyolü aldım. Ayrıca konuyu açarken yazmayı unutmuşum. Hepsini teker teker eledim. Domates, salatalık, karpuz ve kavun ekmeyi düşünüyorum.

LEONARDIT 01-04-2012 09:06

Size leonardit eklemenizi de tavsiye ederim böylece diğer gübrelerin emilimi daha rahat olmaktadır. Toprağın Ph ve organik madde ihtiyacını düzenleyecektir.

taytay213 09-04-2012 21:44

Merhaba

dj_akacakkan arkadaşım, sanırım sen tohumlarını ekmişsindir ama ben yinede sana bildiklerimi söylemek istiyorum.

Eskilerden gelen bir alışkanlık olsa gerek hala tohum çimlendirmek için toprak, gübre ve kum karışımları yapmaya devam ediyoruz. bende önceki senelerde bunları yapardım ama son iki senedir ithal hazır torf alarak derdime çare buldum. gayet güzel yanmış gübre diye alıyoruz lakin içinde hala tohumlar olabiliyor. Ne kadar dezenfekte etsekde toprak ve dere kumlarındada bazı bitki tohumları ve mantarla oluşabiliyor.

Benim önerim sana çimlendirme için 45 lik violler ile 75 litrelik ithal torf alıp bol miktarda ve garantili çimlendirme yapabilirsin.

Ben bir süredir serada sebze ve çiçek fidesi yetiştiriciliği yapmaktayım. Aldığım tohumlar ve torfun kalitesinden dolayı yüzde 95 oranında çimlenme sağladım. Deneme amaçlı toprak karışımı da yaptım lakin yabancı otlardan dolayı sinirlenip bozdum.

Kısacası ; 45 lik viol + ithal torf + kaliteli tohum = yüksek oranda çimlenme ;)

Saygılar , kolay gelsin...

doğan17 21-04-2012 17:19

sen zaten gerekeni yapmışsın fide dikimindeki önemli faktör toprağın su geçirgenliğinin yüksek olmasıdır
bizim marmara bölgesinde kestane toprağı kum veya pırnal çalısının dibindeki toprak kum
birazda gübre koyarız.
ilgili kişiler gübreyi çimlenme olduktan sonrası için diyorlar.

Cenkkk 26-03-2018 12:02

ağaç tohumları içinde geçerlimidir.bu karışimlar

varagele46 01-05-2022 01:42

Marul ve kıvırcık tohumlarını viyolde çimlendirme denemesi yaptım ilk defa. Toprak olarak vermikülit, torf, yanmış keçi gübresi kullandım. Çimlenene kadar viyollerin üzerini strech ile kapattım. Kısa sürede çimlendiler. Daha sonra strech filmi çıkararak yarı gölge ortama aldım. Ancak kullandığım toprak karışımı çok hızlı kuruduğu için sık sık fısfıs yardımıyla sulamak zorunda kaldım. Ancak fideler hemen uzamaya başladılar. Fakat boyları uzamasına rağmen ince zayıf oldular ve kökleri gelişemedi. Sulamayı azaltınca da fideler pörsümeye başladı. Son çare olarak viyollerin üzerine killi bir toprak serperek hava ile temasını azaltma yoluna gittim ve bazı fideleri bu şekilde kurtarabildim. Edindiğim tecrübe şu oldu. Kullandığım toprak karışımı hatalı idi. O karışıma mutlaka normal toprak ta eklemem gerekiyor, en azından üst katmanına. Konu hakkında daha deneyimli olanlarında görüşlerine ihtiyacım var.

devrann 01-05-2022 08:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi varagele46 (Mesaj 1615213)
Marul ve kıvırcık tohumlarını viyolde çimlendirme denemesi yaptım ilk defa. Toprak olarak vermikülit, torf, yanmış keçi gübresi kullandım. Çimlenene kadar viyollerin üzerini strech ile kapattım. Kısa sürede çimlendiler. Daha sonra strech filmi çıkararak yarı gölge ortama aldım. Ancak kullandığım toprak karışımı çok hızlı kuruduğu için sık sık fısfıs yardımıyla sulamak zorunda kaldım. Ancak fideler hemen uzamaya başladılar. Fakat boyları uzamasına rağmen ince zayıf oldular ve kökleri gelişemedi. Sulamayı azaltınca da fideler pörsümeye başladı. Son çare olarak viyollerin üzerine killi bir toprak serperek hava ile temasını azaltma yoluna gittim ve bazı fideleri bu şekilde kurtarabildim. Edindiğim tecrübe şu oldu. Kullandığım toprak karışımı hatalı idi. O karışıma mutlaka normal toprak ta eklemem gerekiyor, en azından üst katmanına. Konu hakkında daha deneyimli olanlarında görüşlerine ihtiyacım var.

Genelde saksı ve viyolde toprak kullanılınca nematod problemi olabiliyor toprak steril değilse özellikle sebze fidelerinde.Genelde profesyonel fideliklerde torf,leonardit,perlit karışımı kullanılır kapak olarakta vermikülllit kullanılır.Vermiküllit çok iyi su tutar.Sizin karışımda perlit eksik bence çünkü perlit karışım içinde havadar bir ortam oluşturarak bitkilerin daha rahat kök atmasını sağlar.Sebze fideleri için toprağa gerek olmadığını düşünüyorum.

beatles 01-05-2022 21:45

Kompost yapıp kendi toprağınızı oluşturmanız bence daha iyi :) Gübreler yakabiliyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024