agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Karabiber - Black Pepper (Piper nigrum) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/26596.htm)

Erdogan 11-03-2012 23:22

Karabiber - Black Pepper (Piper nigrum)

http://img2.blogcu.com/images/i/y/i/...led_pepper.jpg

Karabiber (Piper nigrum), çiçekli bitkilerden Piperaceae familyasına ait bitkilerin meyvelerinin kurutulup, baharat şeklinde kullanılmasıyla elde edilen toz şeklidir. Beyazbiber, yeşilbiber gibi çeşitleri de vardır. Kökeni Güneydoğu Asya olmasına karşılık, tüm sıcak iklimlerde yetiştirilebilir.
Küre biçimli, eriksi tipte meyveleri vardır, kabuğunun dış kısmı etli, iç kısmı serttir. Olgunlaşmadan önce toplanıp kurutulursa karabiber, olgunlaştıktan sonra kabukları soyularak kurutulursa beyazbiber elde edilir. Her iki biber de baharat olarak kullanılır

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...lanzen-107.jpg

Karabiber bitkisi çok yıllık odunsu asma bitkidir , boyları 4 metreye kadar ulaşır. Yaprakları 5-10cm uzunluğunda , 3-6cm enindedir. Yerli olarak Güneydoğu Asya'da yetişir. çok kuru olmayan ve çok da sulu olmayan iyi drenaj edilmiş zengin organik nemli topraklarda yetişir. Asmalar denizden 3000ft ( yaklaşık 900m ) yükseklikte pek iyi yetişmezler. Yanlarında bulunan komşu başka ağaçlara veya çıtalara sarılırlar. Yılda 2 kez sürgün verir. Kurak iklimlerde ve kuru topraklarda genç bitkiler ilk 3 sene hergün sulanma ihtiyacı duyar. 4. ve 5. yıldan itibaren meyve vermeye başlar. Tipik olarak 7 yıl boyunca meyve vermeye devam eder.

http://1.bp.blogspot.com/-cwyOaj6VfG...600/pepper.jpg

http://lh3.ggpht.com/_ygRaXqabtFY/Sj...ant%5B4%5D.jpg

Kaynak :

Karabiber - Vikipedi
Black pepper - Wikipedia, the free encyclopedia

Erdogan 11-03-2012 23:27

merak ediyorum, saksıda falan karabiber yetiştirmek mümkün mü ? eğer mümkünse ilginç bir deneyim olur : ) aktarlardan aldığımız çekilmemiş karabiberler tohum mu yoksa kurutulmuş meyve mi ? bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim..

agozce 12-03-2012 03:59

Aslında saksıda olur gibi görünüyor. Taze tohum bulmak gerek. Aktardakiler bayattır büyük olasılıkla.

Mete Tiren 12-03-2012 07:39

Denemek lazım dükkanda içi en dolu olanı ve hacimce büyük olanlarını kullanıyoruz. Bir kaç tane çimlendirmeye çalışıyım. Torf + kompost karışımda deneyeceğim sorun teşkil etmez değil mi ?

Erdogan 12-03-2012 16:43

Cimlendirme ve bitki yetistirme konusunda bilgim yok. Siz tecrubelilerden ogrenmek isterim.

torf almak şart mı ? Normal toprakta cimlendirme yapamazmiyiz ?

Mete Tiren 12-03-2012 18:23

Çimlendirme bölümlerini okursanız toprakta da rahatlıkla çimlendirme yapılabileceğini görebilirsiniz. Fakat bazı zararlılar toprakta mevcut olduğundan genellikle özel denemeleri toprak yerine kullanılabilecek malzemeler kullanıyoruz. Çarşamba günü unutmaz isem tohumları alır eker gelişmeleri yazarım Saygılar

Erdogan 13-03-2012 00:50

teşekkür ederim. sonuçları sabırsızlıkla bekliyeceğim :) ama aktarlardaki karabiber taneleri sanki tohum değil gibi daha çok kurutulmuş meyveye benziyorlar.

hanımeli 24-03-2013 23:06

2 Eklenti(ler)
Merhaba forumda da bayağı gezdim ama bulamadım,gerçek karabiber ağacı yeiştiren varmı?

Eklenti 381425

**** Türkiye de yetişiyormu?

bizde etişen karabiber ağacı yalancı karabiber diye geçiyor ve meyve rengi kırmızı oluyor,kokusuda olmuyor,

Eklenti 381426

bu kapkara karabiberin gerçek ağacı nasıl yetişiyor?

sapinuva 10-06-2014 23:49

Yalancı karabiber yeniliyor mu peki?

dinozor 10-06-2014 23:58

Sayın sapinuva, ben vaktiyle bol bol yedim ama aslında yalancı karabiber yenmemeliymiş.

sapinuva 12-06-2014 15:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dinozor (Mesaj 1294483)
Sayın sapinuva, ben vaktiyle bol bol yedim ama aslında yalancı karabiber yenmemeliymiş.

Yenmemesinin sebebi neymiş peki?

hira 15-07-2014 08:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sapinuva (Mesaj 1295114)
Yenmemesinin sebebi neymiş peki?

Zehirli olmadığı kesin:) arkadaş çok tüketmiş ama zararı olmamış. Başka bir neden olmalı:)

Karabiber çimlendirmeyi deneyen arkadaşlar, sonuç ne oldu acep?

Termiye 15-07-2014 10:54

8. mesajda, 2. fotoğraftaki kırmızı meyveler daha sonra kuruyup bildiğimiz karabiber rengi alıyor.izmirde bolca görmek mümkün.

hanımeli 22-08-2014 18:06

O kırmızı siyah karabiberlerin hiç tadı yok arkadaşlar

djtunc 11-04-2016 15:03

1 Eklenti(ler)
Türkiye'de taze tohum bulamadım amerikadan sipariş ettim bugün elime geçti acaba nasıl ekmeliyim ? suyun içinde bekletmeye gerek var mı yoksa direk torfun içine atıyım mı tohumları ?

Chayen 18-06-2016 14:43

Karaniber tohumu

Yetistiren oldumu arkadaslar

enuma elish 21-12-2016 03:38

Soyle bir fikrim var, bilenler onay ya da red verebilir..
Yazida diyor ki olgunlasmadan toplananlar karabiber, olgunlasinca toplananlar beyaz biber yapilir..
Bu durumda aktardan alinan tane karabiberler tohum yapilamaz fakat tane beyaz biberler (sayet aktarda satiliyorsa, kontrol etmek lazim, ben simdiye kadar hic almadim da sormadim da) gayet de tohum yapilabilir.. bence taze olmasina da gerek olmamali..

enuma elish 01-01-2017 13:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi enuma elish (Mesaj 1490224)
Soyle bir fikrim var, bilenler onay ya da red verebilir..
Yazida diyor ki olgunlasmadan toplananlar karabiber, olgunlasinca toplananlar beyaz biber yapilir..
Bu durumda aktardan alinan tane karabiberler tohum yapilamaz fakat tane beyaz biberler (sayet aktarda satiliyorsa, kontrol etmek lazim, ben simdiye kadar hic almadim da sormadim da) gayet de tohum yapilabilir.. bence taze olmasina da gerek olmamali..

Aktarlarda satiliyormus "TANE BEYAZ BIBER"..
Benim sordugum aktarin elinde yoktu, olan yeri tarif etti..
Yani piyasada boyle bir sey varmis, ogrenmis olduk..

enuma elish 13-01-2017 07:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi enuma elish (Mesaj 1490224)
Bu durumda aktardan alinan tane karabiberler tohum yapilamaz fakat tane beyaz biberler gayet de tohum yapilabilir.. bence taze olmasina da gerek olmamali..

Egzotik meyveler basligindaki bazi meveler icin tohum daha meyve yenir yenmez ekilmeli diyor.. kahve de aktardan denenmis, bazilari olmus bazilari olmamis.. beni hataya dusurense tohumlarin saklanabilir olmasi gerektigi.. belki yaprak dokenler ve herdem yesiller arasinda fark vardir.. herdem yesiller kisa sure fertilite mi gosteriyor.. celiskiler..

B_1 13-01-2017 21:13

Evet mesela bende aktardan kahve alip denedim olmadi beyazbiber bulursam onuda deneyecegim belki olur

fusunmns 15-01-2017 21:23

Merhaba , ben de merak ettim ve denedim. Normal siyah tane karabiberleri 15 tane kadar 1 gün suda beklettim. Evde boş saksı ve toprak yoktu. Benjamin saksınına rast gele sokuşturdum. İçlerinden biri çimlenmiş. :) Üzücü olan kısmı 10 gün kadar iş sebebiyle şehir dışındaydım. Ev yardımcısı yabancı ot diye temizlemiş :( dün tekrar ıslattım ve bu gün yine benjamin in dibine ekicem. Aslında mantıklısı beyaz biberle denemek gibi geliyor. Koşuşturmadan aklıma gelirse beyaz biber ,birkaç saksı ve toprak alıp deneyeceğim. Beyaz biber paket halinde marketlerde oluyor

Muda 16-01-2017 09:06

Türkiye'de karabiber genelde iki çeşit olarak tüketilmekte. Malabar karabiberi çekildiği zaman beyazlığı, acısı fazla ancak koku oranı sarawak karabiberine göre daha azdır. Sarawak karabiberi ise daha siyah acısı az ancak karabiber kokusu oldukça yoğundur. Bunların dışında beyaz karabiber, yeşil karabiber, kırmızı karabiber de bulunmakta. Hepsinin fotoğraflarının bulunduğu yerin linki aşağıda.

https://www.alibaba.com/product-deta...031754140.html

Yetiştirmek isterseniz ülkemizden de kolay bir şekilde bazı baharatçılarda bularak ekebilirsiniz. Her ne kadar sıcak bir ortam istese de denemek kolay ve yurt dışından ne geleceği bilinmeyen ürünlere göre ucuz.

fusunmns 28-01-2017 14:38

Merhabaa ,2 tane karabiber çimlenmiş sanırım :) bu defa kürdanlarla koruma altına alacağım. Fotoğraf yükleyebildim mi emin değilim.

fusunmns 28-01-2017 14:50

Neden yükleme hatası veriyor

Muda 30-01-2017 12:07

Resim boyutları büyüktür. 70 kb civarında olması gerekiyor. Daha büyük de alıyor. Ancak kendisi de küçültüyor. Küçültüp yeniden deneyin isterseniz.

fusunmns 10-02-2017 17:42

karabiberlerim 2 yaprak oldu :)

fusunmns 17-02-2017 22:55

1 Eklenti(ler)
karabiberlerin ilk hali

Eklenti 639076

fusunmns 17-02-2017 23:00

1 Eklenti(ler)
bu gün itibarıyla 2 yaprak hali :) Umarım karabiber zannettiklerim benjamin değildir :D
Eklenti 639077

fusunmns 17-02-2017 23:03

merhaba ,
yaklaşık 20 günde fotoğrafın nasıl küçültüleceğimi çözmüş bulunuyorum. Teşekkür ederim.

azorka 09-04-2017 10:32

Hocam merhaba karabiber miymiş? Büyüdüler mi merak ettim. :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024