agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Rosa "laxa" (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/25179.htm)

kasap.94 16-01-2012 22:01

Sayın selahatin bey: tohumları bugün teslim aldım. Toprakla buluşturmak için açıklamalarınızı bekliyorum. Saygılar.

Selahattin Yılmaz 17-01-2012 21:24

Tohumları ekim yöntemleri:

1) Direkt dışarıda saksıda ya da bahcede yerine ekin

2) Buzdolabının sebzeliğinde dere kumu ya da perlit ile karıştırıarak 2 ay bekletip yine dışarda esas yerine dikin

3) Eğer asit uygulaması yapmak isteyen olursa bir su bardağı suya bir kaç damla tuz ruhu damlatıp tohumla karıştırıp tohum kabuklarını inceltip yerine dikebilirsiniz (bu işlemi yaparken asitle çalıştığınızı ve cildiniz tahriş olabileceği ve giysilerinize zarar verebileceğinizi unutmayın dikkatli olun). Bu işlemden sonra direkt yerine dikim ya da katlamaya alarak 2 ay sonra dikim yapabilirsiniz.

Dansel 18-01-2012 19:03

Sayın hocam,tohumlar bugün ulaştı.Ekim şekillerini ve gelişmeleri aktarmaya çalışacağım.Sizi izlemekteyim,sağlıkla kalın.

pembegül 18-01-2012 20:35

Sayın Selahattin bey rosa laxa tohumları bugün 18.30 civarında elime ulaştı teşekkür ederim çok naziksiniz ,adresimi geç yazdığım için umudumu kesmiştim benide listeye dail etmişsiniz çok sevindim .çimlendirme ile ilgili gelişmeleri ve gözlemlerimi buradan bildireceğim selamlar ..:)

Manolya_ 18-01-2012 22:35

Aaaa ne güzel tohumlarına kavuşanlar olmuş.
İyi günlerde sağlıkla büyütün arkadaşlar.
Bakalım kargo bana ne zaman sürpriz yapacak, kulağım zil sesinde, gözüm yollarda

Selçuk Boz 19-01-2012 07:25

Sayın Selahattin hocam, tohumları dün akşam itibarıyla aldım, teşekkürler ederim. Bu sabah itibarıyla, perlit içerisinde soğuk katlamaya bıraktım. Gelişmeleri burada paylaşacağım.
Kolay gelsin.

Dansel 20-01-2012 10:49

Sayın hocam, tohumları değişik biçimlerde çimlendirmeye aldım.
1. Nemli torfa ekip buzdolabına koydum
2. Nemli perlite karıştırıp buzdolabına koydum.
3. Normal ekim yapıp dış mekana koydum.
4. 24 saat suda beklettikten sonra saksıya ekip dış mekana koydum.
Gelişmeleri burada bildireceğim.Sağlıkla kalın.

Manolya_ 21-01-2012 11:09

Sevgili Dansel,
Tebrikler tohumların gelmiş.
Çalışmalarını takip edeceğim ve şimdiden başarılar diliyorum.
Tohumlarım gelirse şayet, sizin çalışmalarınızdan ve bilgilerinizden faydalanmak isterim.
Selam ve sevgiler
Asu

ahmetshur 23-01-2012 15:45

Ustad merhaba.
Tohumalar az önce elime geçti. Çok teşekkürler.
Zor bir deneme olacağa benziyor. İnşallah başarırız.
Ben ilk önce bir kaynakları taramak istiyorum. Ondan sonra çeşitli şekillerde çimlendirmeye alacağım.
Görüşmek üzere...
Saygılar...

Hatice Tarhan 23-01-2012 16:37

Selahattin bey tohumları az önce aldım, çok teşekkür ederim.Size gülen gülcülere inat el birliği ile fidelerimize kavuşalım inşallah,gelişmeleri paylaşacağım.Saygılar.....

Tura 27-01-2012 12:44

Selahattin Bey.

Bana tohum hala gelmedi. :(

Manolya_ 27-01-2012 18:47

banada gelmedi :((
belkide gönderilmedi unutulduk :((
Neyse
Ben hep şunu söylerim (dayak bile kısmet olursa yenirmiş) :))

gultar 31-01-2012 13:32

Sn.Selahattin Bey, tohumlarım bugün geldi.(Şehirdışında oturmanın dezavantajı)
Çok teşekkürler. Tavsiyeniz doğrultusunda ekim yapacağım. Sonucunu paylaşırım.

Manolya_ 31-01-2012 19:55

Sevgili gultar,
Sizin adınıza sevindim. Tohumlarınızı sağlıkla büyütmeniz dileklerimle.
Gelişme aşamalarını paylaşmanız beni seinrirecektir.
Şehiriçinde oturanlarda dezavantajlı ( mesela ben)
hala tohumlardan haber yok :((
bu saatten sonrada haber çıkarmı bilmiyorum, ümitsizim
Selam ve sevgilerimle

caturanga 06-02-2012 17:31

Selahattin bey mümkünse ben çoğaltmak için çelik almak isterim.

Selahattin Yılmaz 06-02-2012 20:15

Malum mevsimler gereği bahceye fazla uğrayamıyorum ama eğer adres bırakırsanız kargo bedelini ödemek kaydıyla yalnızca size çelik gönderebilirim.

caturanga 08-02-2012 14:06

Selahattin bey adresimi özelinize gönderiyorum.

pembegül 29-04-2012 22:53

Sevgili arakadaşlar uzun zamandır bu konuya yazılmamış tohum alan arkadaşlar tohumlarınız yeşerdimi benim diktiğim tohumlardan 4 adet yeşerdi birisi soldu diğerleri sağlıklı, İki aydır balkonda duruyor daha çıkmayan tohumlar var bakalım ne olacak..:)

qqaazz 02-05-2012 11:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pembegül (Mesaj 956254)
Sevgili arakadaşlar uzun zamandır bu konuya yazılmamış tohum alan arkadaşlar tohumlarınız yeşerdimi benim diktiğim tohumlardan 4 adet yeşerdi birisi soldu diğerleri sağlıklı, İki aydır balkonda duruyor daha çıkmayan tohumlar var bakalım ne olacak..:)

Sayın pembegül,
tebrikler,tohumları nasıl çimlendirdiniz,özel bir yöntem uyguladınız mı
biraz bahseder misiniz

Hatice Tarhan 02-05-2012 22:07

Ben tohumların yarısını ekmiştim malesef bir tane bile çimlenmedi, çimlendirmeyi başaran arkadaşların tekniğiyle diğer tohumlarıda ekmeyi düşünüyorum....

pembegül 05-05-2012 10:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi qqaazz (Mesaj 957757)
Sayın pembegül,
tebrikler,tohumları nasıl çimlendirdiniz,özel bir yöntem uyguladınız mı
biraz bahseder misiniz

Teşekkür ederim sayın ggaazz , Özel birşey yapmadım tohumları aldıktan bir ay sonra şubat ayı ortalarında evde bulunan hafif kumlu bir toprağa diktim ve balkona çıkardım gelen tohumların yarısını dikmiştim o zamandan bu yana dışarda durdu 3 tane çimlendi biri soldu ikisi yaşıyor...:)

memet 05-05-2012 16:07

Ben de başlığın adını hatırlasam da kim çimlendirebildi diye sorsam diyordum.

ahmetshur 15-05-2012 17:02

Merhaba
Ben çimlendirmeyi başaramdım. ama hepsini ekmemiştim. birde birzzat kendim ilgilenemedim.
sanırım ekimde ciddi hata yapmışız.
önümüzdeki yıl denemeye devam edeceğim.
bu arada çimlendirmeyi başaran arkadaşları kutluyorum...
saygılar...

Dansel 14-07-2012 11:31

Sn pembegül, dış ortama ektiğim saksıda esas yaprakları Gül gibi tırtıklı 3 adet bitki çıktı. Ama çimlenen tohumlarım mı emin olamıyorum. Fotoğraf yüklemeniz mümkün mü?

Dansel 24-01-2013 14:25

Dış ortama doğrudan ektiğim tohumların birtanesi büyümeye devam ediyor. Kalan tohumları da aynı şekilde ekmeyi düşünüyorum.

pembegül 12-03-2013 21:22

Geçen yıl yeşeren fideleri kaybettim kalan tohumları kasım ayında balkonda saksıya diktim bekliyorum hala çıt yok bakalım ne olacak merakla bekliyorum , bir bah çeden gül tohumu almıştım onlarıda diktim daha onlarda çimlenmedi.

Selahattin Yılmaz 13-03-2013 20:24

Bu başlık benim işyerindeki sorunlarım yüzünden oldukça ihmal ettiğim konulardan. bende çimlendirme denemesi için bahçe alanında doktorası bulunan bir arkadaşımla hemde bilimsel bir değer çıksın diye denemeye aldık ancak hem deneme desenlerinin fazlalığı hemde bazı metotların süreleri geçmiş olması hesabıyle denemeye başlayamadık. Bu yılda tohum aldım ancak henüz ekmedim. Çimlendirmeyi başaran arkadaşlar var sanırım resimde koyarlarsa eserimizle gurur duyarız diye düşünüyorum çünki biliyorsunuz çimlendirmesi başarılamayan bir tür bu.

pembegül 13-03-2013 21:16

Sn Selahattin yılmaz ben geçen yıldan kalan tohumları bu sene yeniden diktim bekliyorum bakalım şimdilik hiçbir gelişme yok bir tane bile çimlensin diye gözüne bakıyorum bir gelişme olursa memnuniyetle paylaşırım .

Dansel 08-05-2013 21:31

2012 ocak ayında dış mekana ektiğim tohumlardan ikisi filizlenmiş biri yaşamıştı. Çıkmayan diğer tohumlar,üzerinden bir kış geçtikten sonra filizlendiler. En kısa zamanda fotoğraflayacağım.

kasap.94 15-05-2013 12:33

gül

1 Eklenti(ler)
Hocam gönderdiğiniz tohumlardan maalesef hiç çimlenme gerçekleşmedi. Fotoğrafını yüklediğim resim ithal bir gülün dibinden filiz olarak alındı çiçekleri çok küçük ve beyaz yabani gülerden ayrı bir yapısı var. Bilgi verirseniz sevinirim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024