agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   killi toprağa meyve ve fıstık çamı için ne gibi ilaveler yapmalıyım. (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/24697.htm)

junior 11-06-2011 04:49

killi toprağa meyve ve fıstık çamı için ne gibi ilaveler yapmalıyım.
 
merhaba. bahçeye meyve ve fıstık çamı dikeceğiz fakat çoğu yerde sarı sıkı kil çıkıyor. makinanın arka kepçesiyle 70cm civarı kazdırdım 50cm çarpı 100cm gibi ölçüde ve 70cm derinlikte gibi oldu, yaklaşık olarak bekolu iş makinasının arka kovası ölçüsünde yani. şimdi fıstık çamları için(5 yaşında 2 veya 2.5 metrelik fıstık çamları olacak yani büyükler, saksılı hem de) bu toprağı daha derin mi açtırayım, ve meyve ağaçları için de bu sorum geçerli, onlar daha ufak, yaklaşık gaz tenekesi kadar saksılılar. daha mı derin olmalı bu çukurlar sıkı ve killi zemin için. diğer sorum ise meyve ve yine çam ağaçları için dikimden önce veya sonra gübre veya benzeri maddeler eklemeli miyim toprağa. ne maddeleri eklemeliyim. bunları çukurun içine mi yoksa ağacı diktikten sonra ağacın havuzuna mı eklemeliyim. (bu soruların cevaplarını fıstık çamları ve meyve ağaçları için ayrı ayrı rica ediyorum, istekleri çok farklı olur büyük ihtimalle) mesela çam ağaçlarının killli toprak sevdiğini biliyorum ama sert kilde gelişmeleri yavaş mı olur. ben hem meyve ağaçlarının hem de çamların hızlı gelişmelerini istiyorum. teşekkür ediyorum.

ligustrum 11-06-2011 08:04

Sayın junior; Fıstık çamlarınız ve meyve ağaçlarınız hayırlı olsun.
Toprağınızla ilgili verilerinizle, yazınızı okuyanlarda oluşacak değişik fikirler oluşacaktır.
Kimi toprağınızın çok çok killi, kimi normal killi olarak değerlendirip önerilerde bulunacaktır.
Verdiğiniz verilerin tam bilgiye dayanması için daha somutveriler olmalı.
Çevrenin bitki örtüsü, durgun su durumu, toprak tahlili, fotoğraf gibi..
Yazınızın bende oluşturduğu fikre göre; çok olumsuz şartların olmadığıdır.
Size önerim: Uzak bahçelerden Halil Beyin diktiği fidanlar için kullandığı materyallere bir göz atın. Keza Ensar Beyin aktardığı büyük boy fidanları için kullandıkları..
Tabi bütün bunlar; iyisi en iyisi için yapılacaklardır.

Dikeceğiniz ağaç fidanlar her ne kadar kaplı olsalarda, büyük olmaları ve mevsim gereği, bazı dikim zorlukları sorunlar yaşanabilir!
Kaplı büyük boy fidan dikmede mutlaka uzman ve pratik kişiden faydalanmanız bu sorunları azaltacaktır. Şimdilik en önemli gördüğüm husus Ağaç fidanların kaplarını çıkarırken ve dikerkentoprağını dağıtmaması, çukurun derin olması iyi fakat dikim seyiyesi aynı toprak seviyesinde olmasıdır.
Kolay gelsin.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020