agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Kayısı çekirdeği çimlendirme (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/23276.htm)

Frk 02-02-2011 16:50

Kayısı çekirdeği çimlendirme

Merhaba,
Kavanozda önce su içinde sonra nemlendirerek buzdolabında beklettiğim kayısı çekirdekleri çatlayarak ikişer kök çıkartmış uzun bir sürede. Bunlardan bir tanesini 1lt lik saksıya 1cm gömülü olacak şekilde ektim ve suladım. Doğrumu yapıyorum saksıyı sıcakta mı, soğukta mı tutmalıyım? Fikirlerinizi bekliyorum.

http://i55.tinypic.com/2d6rspu.jpg

Frk 02-02-2011 17:06

Kayısıdan çekirdeği çıkartıp suyun içerisinde kavanoza koydum, kavanozuda buzdolabına. Aklıma geldikçe suyunu değiştirdim iki üç günde bir, iki hafta boyunca. Sonra suyu döküp sadece içi nemli kalacak kadar su bıraktım kavanozda. Ayda bir su doldurup boşalttım, nemliydi zaten. Geçen kayısı mevsiminden beri bekliyordu buzdolabında unutmuştum. Çimlendiği farkettim ama uzun süre olmamış heralde.

Ama sonrası önemli ne yapacağım ben bunu? :)

Frk 26-02-2011 12:00

1 Eklenti(ler)
Çimlenen çekirdek büyüyor, ileride aşı yapılmadığında da küçükte olsa mevye verebilir mi? ;)

ligustrum 26-02-2011 13:44

Maşallah fidanınıza
"Bu sene hızlı bir büyüyeceğim, bir ince çıta herek isterim.
Hatta; saksımı büyütürsen 2 sene sonra çiçek bile açarım" diyor.
Ben uzaktan bu kadarını duydum.
"kayısınız" size yakın, daha iyi duyarsınız!
Ne diyor?

ayazkentli 26-02-2011 14:04

Bahçeniz var'sa, nisan ayın'da bahçenizde uygun boş bir alana dikin. Saksı'da olmaz.
Soğuk havalarda şimdilik olduğu yerde kalsın. Ilık havalar'da (gündüzleri) balkona çıkartın. Nisanda ekersiniz.

Meyveleri,
kayısı aşı'sı yaparsanız kayısı,
yapmazsanız Zerdali olacak'tır.

Yani biraz daha küçük ama, hemen hemen aynı lezzette olurlar.

Harun Parlak 26-02-2011 14:16

4 Eklenti(ler)
Kayısı çekirdeklerini bu şekilde çimlendirmenize gerek yok. Yediğiniz meyvenin çekirdeklerini anında toprağa koyun üstüne çekirdek kalınlığı kadar toprak örtün kısa zamanda size merhaba deyip hızlıca büyümeye başlayacaktır.

Burada çekirdekleri ve büyüdüklerini göreceksiniz.

ligustrum 26-02-2011 14:45

Mithiş bir olay! Birde çiçeğini, oldu olacak meyvesini de görseydik.

Baki Berk Kayalar 26-02-2011 15:01

Bende çok beğendim. Meyvelerini de görmeyi arzuluyorum.

mavikartal5 26-02-2011 22:17

tebrikler çok güzel görünüyor kayısı fideniz.
Allah, uzun ve bol ürünlü ömürler versin...

hanbiyçe 22-12-2011 05:17

çok güzel olmuş ellerinize sağlık ben de heveslenip başladım ancak benimkiler çimlenmedi :(

Frk 25-04-2012 12:31

Teşekkürler yorumlarınız için :)

İlk yazını 7 litrelik saksıda, cam önünde geçiren fidan 1 metre boya ulaştı ve bol yapraklıydı. Mevsim sonunda sarardı ve döktü yapraklarını, dalların uzaması devam etti. İki fidan bu arada :)

Yeşilli kahveli bazı dalları, uzarken çatlayan kabuktan sanırım. Ama dallar kurumamasına rağmen bu baharda bir değişiklik yok, mevsim daha erken mi yoksa bir sorun mu var? Camın önünde duruyor havalar yeni ısındığı için içerideydi butün kış boyunca. Ne yapmalıyım, budama yapmam gerekir miydi bir süre önce?

Yardımınızı bekliyorum :)

MazI 25-04-2012 13:52

resmini koyarmısınız fidanınızın...

bence evde tutugunuz icin fidan mevsimleri şaşırmış:D..

ancıl 25-05-2012 11:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 760779)
Kayısı çekirdeklerini bu şekilde çimlendirmenize gerek yok. Yediğiniz meyvenin çekirdeklerini anında toprağa koyun üstüne çekirdek kalınlığı kadar toprak örtün kısa zamanda size merhaba deyip hızlıca büyümeye başlayacaktır.

Hangi ayda ektiniz, ayrıca her mevsimde deneme yapılabilir mi. bu çok önemli.

sahindogan 19-07-2012 21:11

gerçekten çok guze...

başarılarınızın devamını dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 760779)

Frk 17-09-2012 10:40

Teşekkürler yorumlar için :) Mayıs ayında fazla bir ilerleme göremeyince ince dalları budayıp, ana dallarıda kısalttım ve organik toprak coşturan ekledim. Nisan ayında tekrar yaprakları çıkmaya başladı ve son baharla sararıyorlar şimdi.

Foruma bakmamıştım uzun süredir, kısa zamanda fotograf ekleyeceğim :)

ayazkentli 17-09-2012 11:54

Kayısı ağacı büyük tip ağaçlardan'dır. Niyetiniz büyük ağaç yetiştirmek ise, mutlaka bahçeye almalısınız.

Eğer evde ve saksıda büyütmeye karalı iseniz, yeterince büyümez. Bunu gözönüne almalısınız. Sonra hayal kırıklığına uğramayın. Ayrıca, artık kış mevsiminde balkonda çıkarmalısınız. İlk yılını atlattığı için, artık Kış'ı geçirmek için yeterince büyümüş durumda'dır.

Belli bir yaştan sonra, devamlı yaz-kış içeride tutmanız, bu tür ağaçların tabiatlarına uygun değildir.

Y-eşilci 17-07-2013 13:23

benimkiler çimlenmedi:( içini açıp da eksem çimlenir mi

esra87 16-08-2013 16:31

Kayısımın durumu nedir?

merhaba;sitenizi az önce keşfettim bende çekirdekten kayısı ektim 3 adet ekmiştim 1 i patladı yaklaşık 1-1,5 ay olmuştur resmini çektim ama ya ben yanlış biliyorum **** çıkan kayısı değil fidanları araştırdım ancak benzer bulamadım 2 günde bir alttan su veriyorum.

esra87 16-08-2013 16:40

1 Eklenti(ler)
bir kaç gün önce çektim bu resmi yaprakları uzadı biraz daha

Kayahann 16-08-2013 17:02

yabani ot bu kaysı değil, kaysının çekirdekten çıkması için toprak altında bi kış geçirmesi lazım, ya da katlama gibi bazı teknikler uygulanması lazım

esra87 16-08-2013 20:43

Yaa ilk defa denemistim bos toprakti ama ot bitecegini dusunmemistim üzüldüm:( kayisi saniyodum hep ama sekline anlam verememistim zaten

esra87 16-08-2013 20:48

Peki cekirdeklerimin cikma ihtimali varmi yani ne kadar zamanda cikar

s.serdar 17-08-2013 02:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi esra87 (Mesaj 1190429)
Peki cekirdeklerimin cikma ihtimali varmi yani ne kadar zamanda cikar

Sayın esra87

Çekirdeklerinizin tabi ki çimlenme ve fidana dönüşme şansları var. Doğada ağaçtan düşen kayısı meyvelerinin çekirdeklerinin ertesi yılın baharında kendiliğinden fidana dönüştüğünü çokça görüyoruz.

Meyveciliği ticari olarak yapanlar çekirdekten yetişme yerine, anaca aşı yöntemini tercih ederler.

İllada çekirdekten yetiştireyim derseniz aşağıda ki yöntemi önerebilirim.

Kayısının içinde çekirdeği alıp su ile güzelce yıkayıp bir ay kadar açık havada ancak güneş görmeyen bir ortamda bekletiniz. Daha sonra evinizde bez bir torba içinde nem ve rutubetten, uzak serin bir ortamda gelecek yılın Şubat ayına kadar muhafaza ediniz.

Şubat ayında bol gübreli (yanmış koyun gübresi) bir miktar kumla karışık yüzey den alınmış toprak karışımı hazırlayıp, çekirdeklerinizin kabuklarını bir çekiç ile dikkatlice çatlatarak hazırladığınız toprak harcına çekirdeğin boyu kadar derinlikte ve sivri tarafları aşağı gelecek şekilde gömüp, çekirdeğin gömülü olduğu derinlik hep nemli kalacak şekilde sulamanızdır. En geç 4 hafta içinde size merhaba diyecektir.

Bu mevsimde toprağa gömüp beklerseniz, eğer çürümez ise sonuç almak için ilk bahar aylarına kadar beklemek gerekir.

Saygılarımla.

esra87 17-08-2013 07:45

inanın bu konuda hiç bir bilgim yoktu sanki mısır **** fasulye gibi patlar düşünüyordum şansıma ekmeyi düşündüm şimdi uzun zaman oldu toprağı eşip çıkartmaya kıyamamda ama diğer kayısı çekirdekleri için dediğiniz yöntemi uygulayacağım kesinlikle.ofisimde iki saksı ağacı ikide çiçek var evde fesleğenim var gayet mutlu duruyorlar ilgileniyorumda kayısılarım çıkarsa çok mutlu olacağım cahilliğime denk geldi.güzel bir kayısı çekirdeği bulmam şart :) peki çıkma ihtimalini düşünürsek 1,5 ay önce ektiğim kayısı çekirdeklerini kaç günde bir sulamam gerek.ben hep 2 günde bi alttan su veriyordum **** 3 günde 1 toprağa göre az bişeyde üstten döküyordum.sulama şekli hakkındada yardımcı olur musunuz

PembeOrkide 19-10-2013 13:54

Yaklaşık 25-30 gün önce 4 tane kayısı çimlendirdim balkonda, havalar soğumaya başladı içeri almalımıyım. Henüz çok minikler...

dalperen 10-01-2014 13:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi PembeOrkide (Mesaj 1209387)
Yaklaşık 25-30 gün önce 4 tane kayısı çimlendirdim balkonda, havalar soğumaya başladı içeri almalımıyım. Henüz çok minikler...

Her minik canlı erişkinliğe kadar ilgi ve kollamaya ihtiyaç duyar.

gulcingiller 26-01-2014 18:36

1 Eklenti(ler)
Bunlar da benim kayisi cekirdeklerim.

evzel 30-01-2014 17:07

Kayısı ağacı aşılanması gereken bir türdür umarım bunu dikkate alırsınız. Aşılanmazsa genellikle aynı tür kayısı çıkar ve bu da sofralık dışında pek işe yaramaz.

attar 30-01-2014 18:46

sayın gulcingiller kaç günde çimlendiler

gulcingiller 31-01-2014 01:11

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi attar (Mesaj 1245961)
sayın gulcingiller kaç günde çimlendiler

Sayin Attar Agustos ayinda cam pervazin da saksiya dikmistim o tarihten bu yana sogukta bekleyen cekirdekleri daha sonra evimin gunes goren bir kosesine aldim yaklasik iki hafta sonra cimlendiler. Simdi buyuk saksilara aldim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024