agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Deniz börülcesi tohumu çimlendirme (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/2297.htm)

scarface 09-11-2006 23:12

Deniz börülcesi tohumu çimlendirme

selam arkadaşlar.
ben t.dağ ziraat fakültesinde 4. sınıf bahçe bitkileri bölümünü okuyorum.ve bitirme tezim deniz börülcesi yetiştiriciliği hakkında.bunu konuda çok az bilgim var ve internettede 3-4 sayfada sadece yemek tarifi bulabiliyorsunuz.ben deniz börülcesi hakkında bildiklerimi aktarayım,eğer bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim..

deniz börülcesi Salicornia europea

Dallı, tüysüz, boğumlu, bir yıllık, 5-10 cm boyunda bitkiler. Yapraklar körelmiş, karşılıklı, birleşik, zayıfça gövdeyi sarar, sivri uçlu. Çiçekler koçana benzer 1-3 cm’lik çiçek durumu üzerinde dizilir. Brakteler yapraklara benzer, her braktenin koltuğunda 2-3 çiçek çıkar. Çiçek örtü yaprakları çok küçük, ince zarsı. Erkek organ her çiçekte 1 adet. Tohum siyah, yarı dairesel, testası oldukça sık kabarcıklı.

Çiçeklenme zamanı: 5-7 aylar

kılçıklı ve kılcıksız olmak üzeriye iki çeşit olduğunu biliyorum.çok tuzlu.ege ve antalya bölgesi deniz kenarlarında,Tuzcul yerler, tuzlu ve çamurlu topraklar, bataklık,çok tuzlu topraklarda yetiştirildiğini öğrendim.
kesinlikle deniz suyuyla sulanması gerekiyor.
İlkbaharda tüketmek gerekiyor
İyotlu topraklarda yetiştiğinden iyot eksikliğine bağlı guatr hastalığına iyi gelir.
bitki çok tanınmış bir bitki değil.
bende deniz börülcesinin t.dağ adaptasyonunu deniyorum.

geçen gün bana sağolsun mehmet bana köklendirilmiş halde tohumlarını ve fidesini gönderdi. ben de bu okulda dikimini yaptım.
deniz kumuyla ve biraz bahçe toprağını karıştırıp bi harç hazırladım.saksının dibine sadece toprak koydum 10-15 cm kalınlığında. sadece kumla yapacaktım ama saksı da yetiştireceğim için,kullandığım deniz suyunun çabuk akmamasını istedim.toprağın üstüne harcı koydum ve dikimi yaptım.tohumlarını da aynı şekilde yaptım. fotolarını çektim.

eğer sizinde bildikleriniz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.ayrıca mehmete bu tezin oluşumunda büyük etkisi olduğu için çok teşekkür ediyorum.

scarface 09-11-2006 23:19

http://img329.imageshack.us/img329/989/db1jq1.jpg
http://img329.imageshack.us/img329/1...ropaea1ei9.jpg

scarface 09-11-2006 23:26

linkteki resim..

http://img474.imageshack.us/img474/4...05aaaaacj3.jpg

Mine Pakkaner 12-11-2006 21:37

Scarface öncelikle doğru yöntem seçtiğiniz için çok teşekkür ederiz. Bizimle bilgi paylaştınız. Sizin için ben de kısa bir araştırma yaptım, içinde enteresan olabilecekleri aktarıyorum.

Bitkinin sinonimi Salicornia herbacea - (L.)L. Bu isimle de araştırma yaparsanız bilgi elde edebilirsiniz.

Alkali ve tuzlu toprak sevdiğini zaten biliyorsunuz. Bu alkali ve tuzlu toprağın humuslu ve drenajı yüksek olması da tercih ediliyor.Azotlu gübreyi seviyor.Hasatı en iyi filizler 15 cm boya ulaştığında yapılıyor.Üstten 10 cml ik kısım hasat ediliyor.Yeni dallanma için dipten 5 cm kadar bırakılıyor. Daha fazla büyüyen sürgünlerin içindeki odun çok sertleşiyor. Tohumları yüksek protein içeriyor. Ayrıca yine tohumdan elde edilen yağ yenebiliyor.Aspir yağı (Carthamnus tinctoria) kalitesinde bir yağ veriyor.

Meksika'da deniz suyu kullanılalarak, bu halofit çalının plantasyonları kuruluyormuş.

Bitkinin yakılmasından elde edilen yüksek oranda potasyum içeren kül ise sabun ve cam yapımında kullanılabiliyor. Hatta bu yüzden İngilizce adı glasswort.

Size linkler vermiyorum, çünkü benden çok daha fazla bilgiye ulaşacağınızı biliyorum. Bu bilgileri de üyelerimizin ilgiisini çekeceğini düşünerek buraya not ediyorum. :)

scarface 15-11-2006 00:31

bilgiler için çok teşekkürler mine hanım.benim elimde bir kaç tane döküman var konuyla ilgili. ama ingilizce oldukları için anlamıyorum eğer bu konuda yardımcı olabilecek biri varsa sevinirim.bende elime geçen tüm bilgileri aktarmya çalışacağım.iyiakşamlar.

ahmet10 19-12-2006 09:43

Deniz börülcesi Edremit Körfezinde de doğal ortam da yetişiyor. Mevki olarak Burhaniye sınırları içindeki Orjan ve Denetko tatil sitesi civarında Havran çayı ağzında bataklık bölgede var. Birde oldukça bol olarak ayvalık Alibeyköy adasının Patrıca koyunda var. Eğer isterseniz Bayramda memlekete gidince oradan kökleyip gönderebilirim. Tohum Bulabilirmiyim bilmiyorum.
Birde bu bitki deniz suyundan beslendiği için yani denize yakın bataklık bölgedeki tuzlu sulardan yetiştiğinden zaten tuzlu .Eğer benim hanım gibi içine haşlarken tuz atarsanız yemeniz mümkün değil:)

scarface 20-12-2006 21:10

ilgilendiğin için çok teşşekürler ahmet.
eğer deniz börülcesi bulabilirsen ve göndereblirsen çok iyi olur.bana zaten mehmet göndermişti izmirden ama farklı bölgelerden olduğu için bu benim işime yarayabilir.mehmetin gönderdiği köklü fideler tuttular.şimdi beklemedeyim.köklü bir şekilde bana ulaştırabilirsen çok iyi olur.
ben mail adresimi veriyorum bana ordan ulaşabilirsin.mail atarken konuyu belirtirsen sevinirim.
solak.ziraat@gmail.com

aer 20-02-2007 23:15

scarface umarım börülce tohumlarını bulmuşsundur ve bulduğun yeri bizimlede paylaşırsın..harika bir tadı var..tezin bittikten sonra afiyet olsun:D

habibe 26-03-2007 12:02

Hayatımda yediğim en güzel otlardan biri

berduray 09-05-2008 11:26

Ben de kendim yetiştirmek istiyorum, maalesef elimde tohum yoK, canlısını da doğal ortamında hiç görmedim.

Acaba pazardan aldığım köklü bitkileri scarface gibi toprak karışımına dikersem ve sahilden getirdiğim deniz suyuyla sulasam yetiştirmede başarılı olur muyum, ben böyle nane maydanoz gibi elimin altında olsun istiyorum, bilgisi olanlar aydınlatabilir mi?

cunda77 09-05-2008 15:00

ayvalık sarımsaklıda deniz börülcesi çok var belki işine yarar.

memet 10-05-2008 20:21

Benim denemelerim oldu. Bir süre canlı tutmuştum. Scarface daha sonra çalışmasının sonucunu yazmadığı için o ne derece başarılı oldu bilemiyoruz. Genelikle azmaklarda yetişiyor.
Doğrudan deniz suyu iyi sonuç vermeyebilir.

berduray 12-05-2008 15:28

Sayın Memet cevap için teşekkürler.

Bir süre canlı tuttuğunuzu belirtmişsiniz.

Ne kadar bir süre?

Nerede yanlış yaptığınızı düşünüyorsunuz?

Aynı hataya düşmemek adına soruyorum, belki sulama suyunu yarı yarıya deniz suyuyla karıştırmalıyım.

memet 12-05-2008 19:59

Yarı yarıya su çok olabilir. belki %10 kada yeterli olur. ben çeşme suyu kullandım, hiç sorun yaşamadım. Bir sene kadar idare ettim. Sonra yazın sulamada hata yaptım. Toprağın sürekli nemli olması gerekeceğini düşünmedim. Yani kısaca susuz kaldı. Toprak olarak belki bir azmaktan kumlu toprak alıp bunu bahçe toprağıyla karıştırmak yararlı olur. Denize değil, dereye yakın bir yerden almalı kumu.

berduray 14-11-2008 21:38

Birkaç denem daha yaptım ama yaşatamadım.

Hem gittim dere kumu buldum, hem torfta, hem bahçe toprağında mevsimi tuttturamadım galiba?Türkçe fazla kaynak ta olmayınca...

habibe 26-04-2010 14:53

Deniz börülcesi yetiştirebilen var mı?. Merak ediyorum.

mahon67 28-04-2010 22:18

Ben bugün Migrostan bir demet deniz börülcesi aldım ve köklü olanlarını denizin yaklaşık 30 m yakınından aldığım kumlu toprağa diktim; bakalım ne olacak

tamaşa 09-05-2010 13:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mahon67 (Mesaj 627359)
Ben bugün Migrostan bir demet deniz börülcesi aldım ve köklü olanlarını denizin yaklaşık 30 m yakınından aldığım kumlu toprağa diktim; bakalım ne olacak

Bir gelişme var mı:confused:

mahon67 09-05-2010 14:21

2 Eklenti(ler)
Şuan aşağıdaki şekildeler; gelişme olup olmadığını anlamak için sanırım biraz daha zaman lazım

tamaşa 10-05-2010 11:58

Çok merak ettigim bir konuydu, İnşallah sonuç alırsınız,bizde deneyimlerinizden faydalanırız.

mahon67 30-07-2010 21:34

1 Eklenti(ler)
3 ay sonra deniz börülcelerinin son hali...

dünyam1 18-08-2010 02:23

süper büyümüşler n e gibi suyla suladınız..daha burayı okumadan bende bugün diktim ama denemek için ,,tuzlu suda yetişiyor diye tuz serpip normal suyla suladım bakalım ne olacak.gülmeyin ama...

dünyam1 02-09-2010 11:51

minik minik deniz börülcelerim çıktı:)

limon 16-09-2010 17:14

5 Eklenti(ler)
Organik tarımla ilgili yabancı bir dergide rasladığım fotoğrafların ilginizi çekeceğini düşündüm.
Eklenti 171649

Eklenti 171650

Eklenti 171651

Eklenti 171652

Eklenti 171653

limon 16-09-2010 17:16

2 Eklenti(ler)
Eklenti 171654

Eklenti 171655

Yazı Fransızca, ilginizi çekerse kaynağı gönderebilirim.

dünyam1 11-05-2011 13:33

geçen sene diktigim deniz börülcelerim kurumuştu ..yine marketten aldım köklü halini suya koydum kum toprak karışımı hazırlayıp yetiştirmeye çalışacagım bakalım ne olacak..

dünyam1 29-07-2011 09:49

deniz börülcesi yetiştiren varmı?

uugur 22-05-2012 08:34

dünyam1 ve mahon67'nin uygulamaları hakkında detaylı bilgi alabilseydik iyi olurdu :)

ben de yetiştirmeyi deneyeceğim bakalım ne olacak durum.

birnefestoprak 25-07-2013 06:22

Bu bitkiyi tohumdan yetistirmis olan var mi acaba?

evrimsel 15-05-2016 20:45

google aramlarından geldim :) Ben çok seviyorum bu bitkiyi. Didim akbükteki yazlığımızda deniz kenarında sürekli olurdu 10 yıl kadar önce ancak ne yazık ki belediye daha sonra oraları mahvetti. Deniz kenarında yabani olarak yetişiyor ancak ben de yetiştirme deneyimlerini çok merak ediyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024