agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Fidanların yeri nasıl değiştirilir? (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/22710.htm)

aslan_k 03-12-2010 10:58

Fidanların yeri nasıl değiştirilir?
 
Arkadaşlar,Bahçemde aldığımda tamamında Trabzon hurması dikili idi, fidanlar şu anda 3 yaşında, bir bölümündeki fidanlar diğerlerine göre yarı boyda kaldı ve bu sene hiç meyve vermedi.
Diğer bölümde ise ağaçlar gelişti ve meyveleri güzel oldu, fakat bu bölgede kuruyanlar oldu. Küçük kalan bölgedeki fidanları söküp iyi büyüyen bölgedeki boş yerlere dikmek istiyorum. Bu konuda fikirleriniz alabilir miyim? Nelere dikkat etmem lazım. Yarın yapmayı düşünüyorum

feriha59 03-12-2010 15:05

Biz daha büyük ağaçların bile yerini değiştirmiştik. Üstelik çok kuvvetli ve uzun kök yapan ıhlamur da dahil. Ağacın gövde dibini merkez alarak 2 m civarında çapta toprağı kazma küreği ile kazmaya başladık. 50 cm kadar kazdıktan sonra, çukurun çapını küçülterek devam ettik. 15-20 cm kadar daha (veya devam edebildiğiniz kadar) açıp, kökleri küçük baltayla kestik. Ağacın budanabilecek dallarını da budadıktan sonra, ekilecek olan yeni alana 50-60 cm çapında açtığımız yeni çukuruna yerleştirip, can suyunu verip ve yanına da sağlam bir kazıkla birlikte diktik, kapattık ve ağacı kazığa bağladık. Bu işlemi yaprakların bittiği sonbahar zamanı yaptık. İlkbaharda hiç yeri değişmemiş gibi yapraklandı ve çiçek açtı. (ıhlamur - badem - ceviz - vişne ağaçlarını bu şekilde taşıdık.)Ağaçların yer değişimi


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020