agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Kestane Aşılama (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/2252.htm)

brody 03-11-2006 16:39

Kestane Aşılama

Eskişehirdeki köyümüzün bahçesinde kestane yetiştirmek istiyorum. Ama iklim ve toprak istekleri pek uygun değil galiba. O yüzden daha kolay yetişen at kestanesine normal kestane aşılayabilir miyiz acaba? Ya da kestane hangi anaçlara aşılanabilir?

ormanbotanigi 03-11-2006 18:22

Şunu belirteyim at kestanesi aslında kestane türü değildir vede meyvesi yenilmez, zehirlidir. Kültür kestanesini yabani kestanelerine aşılayabilirsiniz. Yani at kestanesine aşılayamazsınız.

brody 04-11-2006 21:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ormanbotanigi
Şunu belirteyim at kestanesi aslında kestane türü değildir vede meyvesi yenilmez, zehirlidir. Kültür kestanesini yabani kestanelerine aşılayabilirsiniz. Yani at kestanesine aşılayamazsınız.

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

Cahide Kartal 08-11-2006 12:41

kestane aşılama konusu olunca benimde aklıma gedi buralarda palamut meşelerinden bolca var iyi cinslerine aşı yapabilirmiyiz dayanıklı oldukları ve meyveleri benzediği için bağlantı kurdum?

Mine Pakkaner 08-11-2006 15:37

Kestane, sadece kestane üzerine aşılanabilir.

mdilek 13-01-2007 20:14

aşılı kestane fidanı izmirde nerde bulunur? nezaman dikilir ? nasıl bakılır?

Todor 13-01-2007 21:40

Hoş geldiniz mdilek. Sizi Yeni gelen arkadaşlar başlığına davet etsek ve orda tanışsak:)

olmez 13-01-2007 22:22

Bir de sanırım bir yerler de okumuştum; kestanenin dişisi ve erkeği ayrı ağaçlardır. Tozlaşma için birbirine yakın dişi ve erkek ağaçlar olmalı. Ben bu şekilde bir bilgi hatırlıyorum sanki. Aklımda yanlış kalmışsa düzeltin. Konu hakkında bilgili olan arkadaşlar açıklasın. Eğer aklımda doğru kaldıysa tek bir ağaç dikip meyve verecek diye beklemesin arkadaşlar, şimdiden planlasınlar.:D

lerdemir 14-01-2008 00:06

Soru güme gitmiş :)

Son zamanlarda kestane ile ilgileniyorum da... :)

Selahattin Yılmaz 14-01-2008 08:21

1-At kestanesine normal kestane aşılanmaz aşılansa da tutmaz dokuları uymaz buyrun deneyin :D

2-Eğer daha önceden yetişmiş normal kestane fidanınız var ve siz buna aşı yapacaksanız o zaman kalem aşısı zamanı şubat başı mart sonu (Bitkilere su yürümeden aşı yapılmış olmalı) bu böyle biline

3-Yine yetişmiş aşı yapılacak fidanınız varsa Haziran ayından sonra tavsiye Ağustos 15 den sonra durgun göz aşısı yapılmasıdır.

4-Daha önceden yetişmiş ve oldukça kalınlaşmış büyüklükte bir kestane ağacınız var ise o zaman yine bu durumda bu ağaca uygun ve beğendiğimiz bir kültür kestaneden kalem seçiyoruz ve şubat ayından mart sonuna kadar yarma aşı yapılabilir.

5-İşin kolayı var Cevizde kalem aşısı başlığında adı geçen Özyeşil hizmet fidancılık'a telefon açarsın selamımı söylersin sana kargo ile bu yılın fidanını gönderirler.

TOPRAK26 16-01-2008 15:07

adnan menderes üniversitesinde bu konuyla ilgili bir çalışma var(y.lisans)bahçe bitkilerinden yrd doç dr engin ertan la bağlantıya geçerseniz.sanırım size yardımcı olur...sağlıcakla

lerdemir 16-01-2008 15:15

Hocam, keyifler yerinde sanırım ;)

Kafama takılanları alıntıların arasına, belirgin olması için büyük harflerle ekliyorum:

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ (Mesaj 194013)
...
2-Eğer daha önceden yetişmiş normal kestane fidanınız YETİŞMİŞ DERKEN NEYİ KASTEDİYORUZ?YAŞ, GÖVDE ÇAPI VB?var ve siz buna aşı yapacaksanız o zaman kalem aşısı zamanı şubat başı mart sonu (Bitkilere su yürümeden aşı yapılmış olmalı) bu böyle biline

3-Yine yetişmiş aşı yapılacak fidanınız varsa Haziran ayından sonra tavsiye Ağustos 15 den sonra durgun göz aşısı yapılmasıdır. "DURGUN GÖZ AŞISI"NIN GÖRÜNTÜLÜ TARİFİNİ BULABİLECEĞİMİZ BİLDİĞİNİZ BİR YER VAR MIDIR?

4-Daha önceden yetişmiş ve oldukça NE KADAR? ÇAP OLARAK KAÇ CM "OLDUKÇA"DIR?kalınlaşmış büyüklükte bir kestane ağacınız var ise o zaman yine bu durumda bu ağaca uygun ve beğendiğimiz bir kültür kestaneden kalem seçiyoruz ve şubat ayından mart sonuna kadar yarma aşı yapılabilir.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi olmez (Mesaj 66305)
Bir de sanırım bir yerler de okumuştum; kestanenin dişisi ve erkeği ayrı ağaçlardır. Tozlaşma için birbirine yakın dişi ve erkek ağaçlar olmalı. Ben bu şekilde bir bilgi hatırlıyorum sanki. Aklımda yanlış kalmışsa düzeltin. Konu hakkında bilgili olan arkadaşlar açıklasın. Eğer aklımda doğru kaldıysa tek bir ağaç dikip meyve verecek diye beklemesin arkadaşlar, şimdiden planlasınlar.:DBU YAZILANLA İLGİLİ TEKNİK GÖRÜŞ VE BİLGİ NEDİR ACABA?

ÇeteÇakal 16-01-2008 17:31

Epikotil ve hipokotil aşıları kestanede başarılı şekilde uygulanıyor. Tutma başarısı düşük ancak maliyeti çok düşürüyor

lerdemir 17-01-2008 10:30

Bu denilen aşıları bilmiyorum. İlk kez duydum. Nasıl bir uygulamadır?

Selahattin Yılmaz 17-01-2008 12:11

Epikotil ve hipokotil aşıları hakkında bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

lerdemir 17-01-2008 12:45

Yönlendirme için çok teşekkür ederim Sebahattin.

Ayrıca merak edenler olursa diye, yönlendirilen bağlantının özetini buraya da alıntılıyorum:

"Tohum ve epikotil aşı yöntemlerinin, Karadeniz Bölgesinde tüplü kestane fidanı yetiştiriciliğinde uygulanabilirliğini araştıran bu çalışma, 2003 yılında OMÜ Ziraat Fakültesi fidanlık serasında yürütülmüştür.
Çalışmada anaç olarak SA5-1 kestane genotipinin yeni çimlenmiş tohumları ile genç çöğürleri, aşı kalemi olarak yine aynı genotipten kış dinlenme döneminde alınan kalemler kullanılmıştır. Araştırmada, üç aşı yöntemi (tohum, epikotil
üzerine yarma ve epikotil üzerine yongalı göz) uygulanmıştır. Aşılamalar, 7-9 Mayıs ve 6-9 Haziran tarihlerinde olmak üzere 2 dönemde yapılmıştır. Aşılamadan sonra aşı sürme, aşılı fidanların yaşama oranları ile aşı sürgünü gelişimleri incelenmiştir. Denemede, tohum aşısı hariç, diğer aşı yöntemlerinden bir yılda tüplü kestane fidanı üretilebilmiştir. Bununla birlikte; aşı sürme ve fidanlarda yaşama oranı bakımından en yüksek başarı 1. dönemde
uygulanan epikotil üzerine yarma aşıdan elde edilmiştir (sırasıyla % 75.4 ve 59.6)."

Kaynak:TOHUM VE EPİKOTİL AŞILARININ KESTANE FİDANI ÜRETİMİNDE
KULLANILABİLİRLİĞİNİN BELİRLENMESİ;Emine DUMAN-Camili Beldesi, Borçka, Artvin ile Ümit SERDAR - O.M.Ü. Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü, Samsun, OMÜ Zir. Fak. Dergisi, 2005,20(3):7-11

deha53 15-10-2008 11:50

fıdan

selam rızede kendıme aıt 1,500 metrekare lık bır arazımde kestane bahcesı kurmak ısdıyorum nasıl bır tur dıkmelıyım ve de hangi cins burda yetişebilir aslında konuya aşiri uzağim yardımlarınızı beklıorum tesekkurler.

serdar1 08-07-2011 10:33

http://web.ogm.gov.tr/Haberler/Haber...c3108e&ID=9868 Burada meşe üzerine kestane aşılamsı örneği var .
not- Ancak tapulu bahcenizdeki meşelerde deneyin orman arazilerindeki meşelerde denemeyin.

ali64441@ 26-11-2015 03:52

meşede kestane olursa fındık olmazmı

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024