agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Flying dragon (uçan ejder meyvesi) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/22274.htm)

Romantik 05-10-2010 18:26

Flying dragon (uçan ejder meyvesi)

5 Eklenti(ler)
Soğuğa karşı çok dayanıklı bir Turunçgil çeşitidir. Diğer turunçgillerin aksine kışın yapraklarını döker ve uyku moduna geçer, suyunu azaltır, çok soğuk havalara bile direnç gösterir.
Biz turunca aşılı bazı turunçgilleri Adana'da bile yatiştiremiyorken, bu anaç üzerinde Ankara'da yetiştirebilirsiniz aynı bitkiyi.

Flying Dragon tam bodur bir anaçtır.Yani üzerine aşılanan kamkat gibi, mandalina gibi, calamondin gibi turunçgiller tam bodur olur.Yarı bodur değil, tam bodur.Bu şekilde aşılanan bir turunçgili, formuna da dikkat ederseniz balkon masanızın üzerinde bile yetiştirebilirsiniz.Özellikle Amerika'da bir fidanlıktan alacağınız süs turunçgili %90 FD üzerine aşılanmıştır.

Bu 2 özellik FD'u en önemli süs turunçgili anacı konumuna getirmiştir Amerika'da.

Anaç olma özelliği dışında, formu, dikenleri ve kıvrıla kıvrıla uzayan gövdesi ve 3 parçalı yaprakları çok estetiktir. Bonsai çalışmalarında değerlendirebileceğiniz bir üründür.

Mesela Ankara gibi çok soğuk bölgelerde, bahçe çiti gibi diktiğinizde üzeri mandalinalı bir çitiniz olur.

Ankara gibi çok soğuk bölgelerde bahçenizde Turunçgil kokusu olur.

Sonbaharda da yaprakları kızarır dökülmeden önce. Çok hoş estetik bir görüntüsü olur.

FD anacına normal, portakal, mandalina aşılayabilirsiniz.Japonyadaki Satsuma, yani Rize mandalinaların çoğu Flying Dragon'un ait olduğu üç yaprak anacı ailesine aşılıdır.Oldukça da kaliteli meyvesi olur.

Kamkat, Çin turuncu gibi meyveleri, korumasına da dikkat ederek, -10C sıcaklıklarda yaşatabilirsiniz FD üzerinde.

Yani Fd üzerinde yaşatamıyorsanız, zaten başka şansınız da yoktur.İngiltere'de, Almanya'da kar altında bölgelerde FD üzerinde yenilebilen turunçgil çeşitleri yetiştirilebilmektedir.

Kaynak Mehmet Saygın

denizakvaryumu 07-10-2010 13:42

I have the species plant, not the cultivar 'Flying Dragon'.
I have 3 trees that are 15 feet tall or so, and this year produced about 6 five-gallon buckets full of mini-oranges!
Yes, they are edible.
We made kind of a lemonade out of them one year.
It tasted kind of like lemon and kind of like grapefruit.
The only problem is the peels are kind of gummy and make your knife and cutting board VERY difficult to clean.
I love these trees, and get many compliments on them. The foliage is beautiful, and they look pretty amazing covered with oranges way up in Virginia!

http://davesgarden.com/guides/pf/go/31545/

ugur boga 20-04-2011 18:29

romantik -10 derecede bu anaç flying dragon donmaz anladık ama -10 derecede üstünde aşılı olan ne varsa donar bence :D haksız mıyım

Minarislim 09-05-2011 22:09

Ankara kışını çıkardı.Bir şey olmadı.

Minarislim 09-05-2011 22:11

Fotoğraf isterseniz benim bahçeye bakabilirsiniz.Bahçeye ekledim diye buraya ekleyemedim.

alperfect 05-06-2011 14:31

2 Eklenti(ler)
Flying dragonum mutfağın kapalı balkonunda duruyor sık sık suluyorum aydınlık bir yerde ama yaprakları buruşuk görünüyor acaba problem ne olabilir Balkon kapalı ama mutfakla birleştirilmiş (evin içine açık)

Romantik 12-02-2012 15:36

Toprak olarak ne kullandınız, sadece torf içine dikilen bitkiler uzun vadede sorun yaşıyor sorun bu olabilirmi acaba,

mete09 03-10-2012 20:06

kurutulmuş flying dragon tohumlarını nasıl çimlendirmeliyim

arkadaşlar ebay'dan aldığım 10 adet flying dragon tohumunu çimlendirmek istiyorum. Tohumlar küçük bir paket içerisinde kurutulmuş olarak abd den geldi nasıl işlemlere tabi tutmalıyım.

haziran ayında satın aldığım 10 adet tohum torfa 1-2 cm dikmiştim zannedersem aşırı sulamam yüzünden çürüdü tohumların hepsi. Hidrojen peroksit ya da oksijenli suda bekletme gibi ön işlemler yapmam gerekir mi.

Malum önümüzde kış geliyor cam kenarında kaloriferin yakının da çimlendirme işlemi yapmak istiyorum neler tavsiye edersiniz. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Petrucci 11-10-2012 14:21

Sarı ve Kırmızı Ejder Meyvesi Yetiştirme?

Merhaba arkadaşlar. Tohum ekme işine henüz başlamadım ama ilk tohumlarım yolda. Hiçbir bilgim de yok açıkçası. Nasıl ekilir, kaç tane tohum atılması gerekir vs..
Bu bitkiyi yetiştirmem konusunda bana yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim.

evzel 13-10-2012 17:17

ekeceğiniz tohumun özelliklerine göre değişiyor. tohumdan yetiştiriciliği forumda iyice okuyun. tohum sayısı fazla değilse ekim ile ilgili konuları iyice okuyup anlayın öyle tohumları ekin. ziyan olabilir.

Romantik 13-10-2012 17:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mete09 (Mesaj 1026831)
arkadaşlar ebay'dan aldığım 10 adet flying dragon tohumunu çimlendirmek istiyorum. Tohumlar küçük bir paket içerisinde kurutulmuş olarak abd den geldi nasıl işlemlere tabi tutmalıyım.

haziran ayında satın aldığım 10 adet tohum torfa 1-2 cm dikmiştim zannedersem aşırı sulamam yüzünden çürüdü tohumların hepsi. Hidrojen peroksit ya da oksijenli suda bekletme gibi ön işlemler yapmam gerekir mi.

Malum önümüzde kış geliyor cam kenarında kaloriferin yakının da çimlendirme işlemi yapmak istiyorum neler tavsiye edersiniz. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Flying Dragon tohumları çok rahat çimlenir ama tohumların taze olması gerekir, kurutulan tohumlar çimlenmiyebilir, bu tür turunçgil tohumlarında asıl olan tohumu meyveden çıkarınca direk dikmektir. sorun tohumların kurutulmasından kaynaklanabilir.

Mehmet Can 08-03-2013 19:36

Bu bitkinin meyvesinden elinde olan varmı.

drfettah 02-05-2020 10:47

ne kadar sahipsiz kalmış...
çok değişik gelen bir bitki. az bilinen bir turunçgil üyesi.

celalamca 04-05-2020 10:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi drfettah (Mesaj 1587032)
ne kadar sahipsiz kalmış...
çok değişik gelen bir bitki. az bilinen bir turunçgil üyesi.

Karasal iklim de olup da turunçgil kokusu almak isteyenler için yaratılmış bir bitki.

AkisSoftware 04-05-2020 14:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi celalamca (Mesaj 1587253)
Karasal iklim de olup da turunçgil kokusu almak isteyenler için yaratılmış bir bitki.

Aldık diktik bakalım fidanından. Önce bir kaç yıl Ankara iklimine alışsın sonra vatanına göçecek...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024