agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Daldırma tekniği ile üretim (marcottage, layering) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/2154.htm)

isolet 29-07-2009 21:36

Bence bu yöntem fazla başarılı olmaz. Bazı ağacın dalları yaparken çürür. Çünkü hepsi köklenmeye uygun mu onu incelemek lazım önce. Ama denenmeden birşey olmaz. Başarılı olan olursa çok yaratıcı bir fikir olur. Bende tarlamıza gittiğimizde denicem. Bakalım başarılı olacak mıyım?

selim_50 30-07-2009 11:46

arkadaşlar bu yöntem zaten profesyonel bir köklendirme yöntemi değil, öyle olsaydı tüm üreticiler bu yöntemi denerdi, bu yöntem pamukta fasülye yetiştirmek gibi birşey, amatör olarak üzüm çeliğinde başarı elde ediliyor, bu yöntemi yaklaşık beş yıl önce denedim, köklenme sağlanabiliyor.
kolay gelsin

Glayöl 04-08-2009 14:54

Arkadaşlar;
Ben bu daldırma tekniğini Nane'de uyguluyorum.
Yukarıya doğru uzama olmasın yanlara doğru çoğalsınlar diye uyguluyorum.
Eğer tohuma bırakacaksam o dalı hiç kullanmıyorum.
Diğer dalları toprağa doğru eğip hatta minicik batırır gibi yapıyorum ya da üstüne bir miktar toprak atıyorum. Uçlarını toprağa batırdığım dalın, eğilen bölümünü kesinlikle kesmiyorum. Kısa zamanda naneler saksıda çoğalıyorlar.

rebelrain 07-08-2009 03:04

Yorum yapan herkese teşekkür ederim. İşletildiğimi düşünmüyorum. Olsa olsa benim anlayamadığım ya da size aktaramadığım kısımlar vardır. Mesela kökler şişenin içinde değilde toprağın olduğu kısımda uzuyormuş. Yazmayı unutmuşum. Belki de üzümler için yapılan işlemdir bana anlatılan. Yine de herkese teşekkürler. Deneme yanılma ile gözlemlemek gerekiyor galiba..

umutkara 14-10-2009 01:23

Ben çelik köklendirme yöntemi ile uç daldırma yöntemi arasındaki farkı anlayamadım. İkisi aynı yöntem mi, farklı yöntem mi? Aradaki farkı bilen birisi yardımcı olursa benim için çok iyi olacak. Şimdiden teşekkürler.
İyi geceler.

dragut 07-01-2010 19:07

marcottage yöntemiyle üretim

marcottage yöntemiyle üretim ne demektir ve nasıl yapılır. Bir bilen varsa, lütfen, bu konu hakkında açıklamalarda bulunsun.

triple 07-01-2010 19:14

Sayın dragut bahsettiğiniz marcottage yöntemi "Daldırma" yontemi sanırım. Bu konuyla ilgili olarak bir çok bilgi forum da mevcut.

Selahattin Yılmaz 07-01-2010 22:41

Daldırma ile üretim anlamına Fransızca bir kelime. YAni bildiğiniz dalrıma yönteminin farnsızcası.

Bu arada İngilizce'si layering, Aşılama Grafting, budama cutting diye geçiyor, merak edenler vardır belki zamanında bende az aramadım :)

Halil Önen 08-01-2010 21:30

Şimdi daldırma zamanıdır.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi rebelrain (Mesaj 475936)
Yorum yapan herkese teşekkür ederim. İşletildiğimi düşünmüyorum. Olsa olsa benim anlayamadığım ya da size aktaramadığım kısımlar vardır.
Mesela kökler şişenin içinde değilde toprağın olduğu kısımda uzuyormuş. Yazmayı unutmuşum.
Belki de üzümler için yapılan işlemdir bana anlatılan. Yine de herkese teşekkürler. Deneme yanılma ile gözlemlemek gerekiyor galiba..

Evet asmada daldırma zamanı başlamıştır ve gözler kabarmaya başlayıncaya kadar sürer.

Her türlü asma daldırmaya uygundur.

Asmanın 2,3,4 metre uzamış bir kolu (sürgün) seçilir.

Ana' ya bağlandığı yerden bir karış derinlikte, bir bel genişliğinde uzun çukur kazılır.

Sürgün ana asmanın dibinden _üstüne ayak ile basılır_ cukura yatırılır ve kolun bittiği yere kadar gömülür.

Sürgünün ucu 2 göz dışarıda bırakılır.

Artık iki tane asmanız var.

Bu bahar uyanacak ve sürgün vereçektir. 2. yıl da da üzüm vermeye başlar.

Anaya bağlı olarak ömür boyu kalabilir. İstenirse iki yıl sonra bağlı olduğu yerden kesilebilir. Zaten gömüldüğü 3, 4 noktada_ göz yerinde_ kök atmıştır.

Sn rebelrain, sizi işlettiklerini bende düşünmüyorum.

Sanırım bu uygulama şunun için olabilir ve iyi bir yöntem gibi görünüyor.

Kesilmiş sürgün _çelik_ su dolu şişenin içinde kök atmaz.

Hemen dışında ve toprakla kapalı gözde kök atar. Zaten su içinde kalan kısım da çürür.

Bu kurak ya da sulama imkanı az yerlerde uygulanabilir.

Böylece bir noktadan saçak kök elde edilir ve fidanı köklemesi çok kolay olur.

Yani bu yöntem köklendirme ve sonunda başka yere taşıma için uygulanır.

Yoksa çeliği dikersin, bahar gelince uyanır, üzerinden sularsın. Şişe içine dikmenin ve gömmenin bir esprisi yok.

Aynı daldırma yöntemi,

limon ağaçlarında da yapılır.
Bir karış derine ve bir karış uzunluk yeter.
Yani adi daldırma, diğer ucu görünecek.

3 yıl sonra ana'dan kesilir ve köklenmiş bölgenin toprağı dağıtılmadan özenle kazılır bir başka yere dikilir.

Ve aşılama gerektirmez.

ykolko 08-10-2010 00:24

Sayın uzman arkadaşlar Turunç Hava daldırması (Havai daldırma) ile yapılan işlemde (ekim ayı)bu aylarda tahmini kaç günde köklenmeye başlar.
(Turunç evin salonunda)

seyyah53 28-11-2010 00:21

Herkese selamlar...

Bugün havaii daldırma tekniğini bende uygulamaya çalıştım 0,5 litrelik bir pet şişenin altını matkapla deldim ve böğürtlen fidanımın bir kolunu bu alttaki bu delikten geçirerek üstten çıkarttım

fakat burda kafama takılan havalar istanbulda bayağı soğuk bitki sanıyorum ki uykuda gözler baharda nisan mayıs gibi uyanacak ve sürgün vermeye başlayacak desek kök oluşumu 1 yıl kadar sürer herhalde...doğrumudur?

seyyah53 01-12-2010 11:41

Sayın TUZZEN cevabınız benim için değil galiba yanlış mı anladım ...saygılarımla

Jezebel 02-12-2010 10:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 (Mesaj 720177)
Herkese selamlar...

Bugün havaii daldırma tekniğini bende uygulamaya çalıştım 0,5 litrelik bir pet şişenin altını matkapla deldim ve böğürtlen fidanımın bir kolunu bu alttaki bu delikten geçirerek üstten çıkarttım

fakat burda kafama takılan havalar istanbulda bayağı soğuk bitki sanıyorum ki uykuda gözler baharda nisan mayıs gibi uyanacak ve sürgün vermeye başlayacak desek kök oluşumu 1 yıl kadar sürer herhalde...doğrumudur?

Bulunduğu yere yakın bir saksı koyup böğürtlenin dalını onun içine yatırıp ,
önce dalın alta gelecek bölümünü biraz zedeleyerek , üstünü toprakla örtseydiniz de olurdu ...
Havai köklendirme biraz daha bitki türüne özgü sonuç verir .
Aynı işlemi bir mandalina fidanına ve bir Duranta fidanına yaptım .
Mandalina köklenmedi , Duranta köklendi hem başka saksıda 1 yıldır hayatına devam ediyor .

seyyah53 02-12-2010 22:19

Sayın jezebel ...

daha önce bu havaii metodunu uyguladığım böğürtlen aynı tarif ettiğiniz gibiydi hatta forumda sanırım böğürtlen sayfasıydı oraya resmini koymuştum (20 lt lik bir damacana şisesinde...

aradan 2 ay gibi bir zaman geçti, nasıl olsa denemeler yapıyoruz diyerekten tpraktan çıkardın baktım en ufak bir köklenme bile yok dal büyüyor ama hiç köklenme olmadı nedenini anlayamadım ...birde bunu deneyeyim dedim ...

fakat hendek daldırma modelini bitki yapraklarını döktükten sonra iba tozu ile birde şubat ayı gibi deneyeceğim ...sağolun...

Jezebel 02-12-2010 22:40

Siz yazın denediniz , mevsimi eylülde başlıyor .
Bu yöntemle eylül kasım arası bir çok yeni böğürtlen fidani elde etmiştim .
Bu yıl da öyle ...

seyyah53 03-12-2010 14:35

Merhaba sayın jezebel...

Evet çok haklısınız hemde yazın en sıcak günleriydi hendeğe yatırma yöntemini de deneyeceğim ama yaprakarının dökülmesini ve bitkideki suyun çekilmesini bekliyorum malum istanbulda yarından itibaren sıcaklar 10 dereceye kadar düşecekmiş şimdi yapsam o sıcaklarda bitkinin uykuya dalacağını ve gelişme göstermeyeceğini düşünüyorum doğrumudur acab?.....saygılarımla

Jezebel 03-12-2010 15:41

Kaybedecek ne var ki , neden denemiyorsunuz ?

seyyah53 03-12-2010 22:55

yok kaybedecek hiç birşey yok fakat ben biraz daha garanti olmasını istiyorum....

yaprak 92 16-01-2011 21:51

Arkadaşlar,
komşumun bahçesinde yasemin var.Bende bu bitkinin daldırma yöntemiyle çogaltıldığını öğrenmiştim daha önce,acaba ocak ayında bitki çiçeksizken daldırma yöntemini denemelimiyim,yoksa hangi aydır en uygun zamanı? Bilen arkadaşlar ilgilenirseniz sevinirim..

yaprak 92 19-01-2011 14:32

Yasemimim olsun istiyorum arkadaşlar
bilenler bana yanıt versin ne olur ocak ayı çıkmadan daldırma usulu uygulamalımıyım?

seyyah53 19-01-2011 20:06

Sayın yaprak 92...

Ben yasemin bitkisini çelikle de çoğalttım ...genel olarak daldırmanın amacını biliyorsunuz ...bitki uygkuya girdiği bu dönemlerde toprağa hendek kazıp gömüyoruz....

fakat bence biraz daha zamanı var siz mart başında hem bir dalı toprağa daldırın aynı zamanda birde çelik alın torf perlit karışımna saplayın bitki uyanınca toprağa yatırdığınız her bir gözden aşağıya doğru kök...yukarıya doğruda bir sürgününz olur ....

bence ocak ve şubat ayları geçsin çünkü toprağa daldırdığınız **** sapladığınız bitkilerin yamurdan zarar görüp çürüme riskleri olabilir...saygılarımşa

ReHa.Peyzaj 28-07-2011 17:27

Merhaba arkadaşlar. Ben manolya agacında hava daldırması yapmayı düşünüyorum. Bütün araştırmaları yaptım. Ve sadece aklıma takılan bir soru var. Dalın 15-20 cm aşagısından bilezik alıp torfu çamur gibi yapıp naylonla hem altını hem üstünü nemli kalacak şekilde baglıyoruz. İşte sorum şu: Peki bu naylon çift taraftan baglanınca havasız kalmayacak mı? Delik açmama gerek var mı? Çimlenme kontrolünü nasıl yapacagım? ******

janka 23-10-2011 17:42

Çok güzel bir çalışma bilgilendirme için teşekkürler

falcon00 12-02-2012 02:12

Arkadaşlar şu videoyu bir izleyin derim. siz en iyisi bir daha düşünün derim.
Bilmiyorum yanılmışda olabilirim,ancak benim kafam şimdiden karıştı.
How to grow a fig tree from a cutting part 1 - YouTube

falcon00 12-02-2012 02:25

sayın yaprak92
fazla geç sayılmazsınız, şimdiden çelikle dikebilirsiniz, olacağını zanediyorum.

falcon00 12-02-2012 02:38

sayın reha peysaj
köklenme yeterli miktarda oluşuncaya kadar ,üstünden açıp sürekli nemli tutmanızda yarar var.
Kuru havalarda daha dikkatli olmalısınız.
Hatta fazla güneş alan dallarda bu uygulamayı yapmazsanız iyi olur.
ama kesinlikle kurallara uyun derim.

aydoner 15-10-2013 20:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi promethee (Mesaj 95808)
daldırma tekniğini domates de deneyin ve şaşırın
inanılmaz güçleniyo

Tabii bunu köylü kadınlarımız çok iyi bilir ve bitkiyi derine dikip sonra yastığa yatırır tarzda çevresini kapatırlar. Acayip canlı olur ve bol meyve verir.

tarku 05-01-2019 15:12

Hendek daldırma hakkında bir kaç sorum var.

Hendeğe yatırılan fidanın yaşının önemi var mı?
Hendeğe yatırılan anacın tepesi kesilmeli mi?
Hendeğe yatırılan anacın tepesi toprak altında mı, yoksa toprağı dışında mı kalmalı?
M9 elmalarımdan anaçtan çıkan dallar kök salmışlar. Kurşun kalemden ince fidanlar hendek daldırma için kullanılır mı? yoksa biraz daha kalınlaşması mı gerekir?

chelik26 03-02-2019 15:14

4 Eklenti(ler)
Site bahçesinde bulunan çekirdekten erik ağacının en kuvvetli dalına 2 yerinden daldırma köklendirme işlemi uyguladım bakalım sonuç alabilecekmiyiz?
Önce 5 cm kadar ağacın kabuğunu soydum ve o bölgeye bez ile sıvı rootgrower uyguladım. Sonra naylonu alt kısımdan bantlayıp naylon içini toprak doldurdum ve hafifden ıslattım toprağı ve naylonu komple bantladım.

Eklenti 686778

Eklenti 686779

Eklenti 686780

Eklenti 686781

Vedart 12-02-2019 22:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 (Mesaj 1557632)
Site bahçesinde bulunan çekirdekten erik ağacının en kuvvetli dalına 2 yerinden daldırma köklendirme işlemi uyguladım bakalım sonuç alabilecekmiyiz?
Önce 5 cm kadar ağacın kabuğunu soydum ve o bölgeye bez ile sıvı rootgrower uyguladım. Sonra naylonu alt kısımdan bantlayıp naylon içini toprak doldurdum ve hafifden ıslattım toprağı ve naylonu komple bantladım.

Eklenti 686778

Eklenti 686779

Eklenti 686780

Eklenti 686781

Elinize sağlık.yalniz kabuğu tam soymamışsınız. Bilezik kısmında kabuğu tamamem siyirmaniz gerekirdi.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024