agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Çelikle Clematis (Yaban asması) yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/21287.htm)

fatmadundar 06-06-2010 19:27

Çelikle Clematis (Yaban asması) yetiştirme

Geçen sene sonbaharda uç çeliklerden perlite diktim, tuttular. Diktiğimden itibaren ve kış boyunca üzeri örtülü durumda dışarda balkonda durdular. İyice köklenmişlerdi. Erken ilkbaharda topraklı küçük saksılara aldım. Diğerlerinin uyandığı zamanda onlar da uyandılar.

Çelikten üretmek daha kolay. Nasıl olsa bir budama yapıyoruz. Onları değerlendirebiliriz. Yanlız bu çelik alma işini Ağustos sonu- eylül ayından önce yapmamak gerekir.

heroflera 11-10-2010 14:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatmadundar (Mesaj 653337)
Geçen sene sonbaharda uç çeliklerden perlite diktim, tuttular. Diktiğimden itibaren ve kış boyunca üzeri örtülü durumda dışarda balkonda durdular. İyice köklenmişlerdi. Erken ilkbaharda topraklı küçük saksılara aldım. Diğerlerinin uyandığı zamanda onlar da uyandılar.

Çelikten üretmek daha kolay. Nasıl olsa bir budama yapıyoruz. Onları değerlendirebiliriz. Yanlız bu çelik alma işini Ağustos sonu- eylül ayından önce yapmamak gerekir.

bende çelikden ektim antalya sıcak oldugu için buz dolabına koydum ilk 4 gün cok iyi gözlerden filiz sürer gibiydi..dün baktım gözümd eiyi görmüyor ama o filizler sanki kurudu gibi formulü nedir?

limon 11-10-2010 15:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatmadundar (Mesaj 653337)

Şu uygulamayı aşama aşama fotoğraflayamaz mısınız?

Ben defalarca denememe rağmen köklendiremedim. Çelik dediğiniz şey incecik çıtır çıtır bir dal, neresini kesip nasıl toprağa dikiyorsunuz? Bir kaç kez kesmeden havai köklendirmeyi denedim ama yine köklendiremedim. Kaç günde veya ayda kökleniyor?

Sizin gibi kolay köklendirebilen arkadaşlar, şu dalı kestim, şu zamanda şuraya diktim, şu kadar zamanda köklendirdim... gibi fotoğraflı bir günlük hazırlasanız çok yardımı olur diye düşünüyorum.

Kiraz 11-10-2010 15:52

Yazın ucundan aldığım çelik yaz sonuna kadar sağlıklı kalmıştı, susuz kaldığı dönemde kurumuş. Topraktan çıkardığımda belirgin bir kök yapısı da göremedim. Uzun süre yerinden kımıldatmamak gerekiyor sanırım.

Jezebel 11-10-2010 17:36

Bahçedeki Clematis'imden bir dalı yatırdım , üzerini toprakla örttüm , dalın sadece uç kısmı dışarıda kaldı .
Bu işlemi yaklaşık olarak 3.5 ay önce yaptım . Şu an köklenmiş durumda .
Aradaki bağlantıyı henüz kesmedim .
Swetlana 'ya 4 göz içerecek uzunlukta bir çelik verdim , gölge bir yerde su içinde bekletmiş .
İki ay içerisinde köklendi .
Sevgili Hhatice de bana benzer bir çelik gönderdi , 1 haftadır koyu renk cam şişede bekletiyorum .
Sonucu daha sonra bildiririm . Bana hendeğe yatırma en sağlıklı yolmuş gibi geliyor .

limon 12-10-2010 16:05

Ben de diğerlerinde başarısız olunca, dal yapısı diğerlerinden çok farklı ve güçlü olan "Armandii" de havai köklendirme denemesi yapıyorum. Ekim başında yapmıştım, yaklaşık 2 ayda kökleniyor dersek, Aralık ayı başında bakacağım durumuna.

Jezebel 12-10-2010 17:14

Ben de elimdekilerden birer dal yatırayım diyorum .
Bahara kadar o şekilde bırakırım , duruma göre ara bağlantıyı baharda keserim .
Sevgili limon lütfen tecrubenizin sonucunu burada paylaşın .
Hangi yöntem daha kolay ve başarılıysa onunla devam ederiz .

acemifüsun 12-10-2010 17:14

Yaz başı sevgili Jezebel'in hediye ettiği çeliği( 3 gözdü, kahverengileşmiş dallardan alınmıştı) pet şişede, torfda, köklendirme hormonu kullanarak, yaklaşık 2 ayda köklendirdim. Yeni sürgün verince, diğer kardeşlerinin yanına yerleştirdim:) Gelişimi oldukça iyi:)
O çelik denemem başarılı olunca, cesaretlenip, Warszawska Nike'den çelik aldım. Steril cam kavonozun içinde şişen, köklendirme tabletlerinde onu da köklendirdim. İkinci denememden çok ümitli değildim. Tabletin etrafındaki bezi kesip alınca, çok kuvvetli köklerle karşılaştım, çok şaşırdım:) Daha o yeni sürgün vermedi, fakat canlı olduğunu biliyorum. Geçen gün toprağı karıştırdım, kökler gayet iyi, canı istediği zaman sürgüne geçsin, clematis bu:)
İlk köklendirme denememde dalı toprağa yatırmıştım, dal çürümüş, başarılı olamamıştım. Şimdi bir çelik daha aldım, o bardakta, suda bekliyor.

heroflera 12-10-2010 20:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 703748)
Şu uygulamayı aşama aşama fotoğraflayamaz mısınız?

Ben defalarca denememe rağmen köklendiremedim. Çelik dediğiniz şey incecik çıtır çıtır bir dal, neresini kesip nasıl toprağa dikiyorsunuz? Bir kaç kez kesmeden havai köklendirmeyi denedim ama yine köklendiremedim. Kaç günde veya ayda kökleniyor?

Sizin gibi kolay köklendirebilen arkadaşlar, şu dalı kestim, şu zamanda şuraya diktim, şu kadar zamanda köklendirdim... gibi fotoğraflı bir günlük hazırlasanız çok yardımı olur diye düşünüyorum.

sevgili limon clematis baslıklı diğer formlardan birine resimli çeliklemeyi anlattım bakıp bulabilirsin. bend ehangi başlık altında oldugunu tam hatırlayamıyorum ama clematis formların birinde olacak

heroflera 12-10-2010 21:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 704200)
Ben de diğerlerinde başarısız olunca, dal yapısı diğerlerinden çok farklı ve güçlü olan "Armandii" de havai köklendirme denemesi yapıyorum. Ekim başında yapmıştım, yaklaşık 2 ayda kökleniyor dersek, Aralık ayı başında bakacağım durumuna.

armandii daldırma yüntemiyle en iyi köklenen ve tutan cins hiç kormayın hemen daldırın tam zamanı::;))

Hhatice 12-10-2010 21:22

Bende Amerikadan gelen John Paul II yi çok güzel köklendirdim .Bu cins mi kolay kökleniyor bilmiyorum ama 2 ayda yeni sürgünler verdi .

dlk 12-10-2010 21:38

bizim bahçede kendiliğinden çıkan bir yaban asması var.bende yaprakların büyümesini dört gözle bekliyorum.sarması çok güzel oluyor.

sevim4 12-10-2010 22:07

1 Eklenti(ler)
Yazin almış olduğum clematislerden biri diyerlerinde henüz hiç canlanma yok.
Bende bunu daldırma yöntemi ile köklendirdim bir buçuk ay oldu sera yötemi ilede denedim olmadı daldırma en güzel sonuç veren oldu çiçek bile açtı.:D:D:D
Eklenti 174924

acemifüsun 12-10-2010 22:27

Sevgili sevim4 diğerlerinde hiç canlanma yok demişsiniz, onlar canlanırlar, merak etmeyin. Ellerinize sağlık:)

Hhatice 12-10-2010 22:32

Eline sağlık Sevim'cim .Çok güzel açmış maşallah

sevim4 12-10-2010 22:33

Sevgili arkadaşım,çok teşeşkkür ederim bende bekliyorum umudumu kesmedim.

sevim4 12-10-2010 22:34

Teşekkür ederim arkadaşım.

günebakan 13-10-2010 07:52

Sevim hanım clematisinizin rengi çok güzelmiş ellerinize sağlık güle güle büyütün:)

tabus 20-10-2010 09:03

şağıda linkte havai daldırma ile nasıl clematis üretildiği gösteriliyor.İngilizce ama görüntü olduğundan iş görür diye düşünüp katkım olsun istedim

http://www.5min.com/Video/How-to-Pro...matis-18630187

Jezebel 20-10-2010 23:05

Sevgili Acemifüsun teşekkürler .

1 Eklenti(ler)
Kanıt ...

Eklenti 176232

;)Clematis" W.Nike "

sevim4 21-10-2010 11:12

Maşallah sevgili jezebel.

acemifüsun 21-10-2010 18:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 707356)
Kanıt ...

Eklenti 176232

;)Clematis" W:Nike

Aman nazlı kızımız sonunda yapraklarını vermiş:) Güle güle büyüt canım:)

heroflera 23-10-2010 13:37

umut

15 gün önce çeliklediğim clematislerden tutumaya başladı.yeni filizler sürüyor ama hepsi değil yaklaşık 30 çeliklemeden sanırım 20 tanesi tutucak ışık ve umur var..

nurguldk 26-11-2010 21:32

Bayılıyorum..Deli oluyrum..Ankara'da fidecilerde arıyorum bulamıyorum...Lütfen bir çelik!!!!

Gerçi artık zamanı geçti sanırım :))) Tohum da olur..

Elimde takas yapabileceğim, bahçemden çeşitli çiçek ve sebze tohumları var. Özellikle pembe domates yetiştiriyorum. Hiç kimyasal görmedi..

Sevgiler..

Güler 13-04-2017 15:01

1 Eklenti(ler)
Clematislerimin çoğu tomurcuk halinde, sadece Armandii yavaş yavaş çiçeklendirmesini bitirdi o yüzden anlatımı bunun üzerinden yapacağım.
Gerçi diğer clematis türlerinde alt ve üst yapraklarını daha net görebilirsiniz. Armandii'de çiçeklenme demet demet olduğından çok temiz ve net görünmese de elimden geldiğince açık izah etmeye gayret edeceğim.

Sizler için bir Armandii dalı kestim

Eklenti 644472

Güler 13-04-2017 15:04

2 Eklenti(ler)
Sağından ve solundan 2-2.5 cm kalacak şekilde kestim

Güler 13-04-2017 15:05

1 Eklenti(ler)
Çeliklik dalı elde ettim

Güler 13-04-2017 15:06

2 Eklenti(ler)
Alt yaprak üzerine mavi makası, üst yaprak üzerine de kırmızı makası koydum.

Güler 13-04-2017 15:09

1 Eklenti(ler)
Alt yaprak uzantısını (kılçık) net olark görüyorsunuz. Çiçek dallarını temizledim.

Güler 13-04-2017 15:15

1 Eklenti(ler)
Hazırladığım çeliği bir saksı içinde dikeceğim.

Toprak içinde çelikten biraz daha uzunca bir kanal açtım. Alt kılçık yani alt yaprağın bulunduğu yapraksız uzantı dikey olarak toprağa batırılmış gibi dikilecek

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024