agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Fırça çalısı (Şişe fırça çalısı) üretimi (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/18478.htm)

karaselvi 19-12-2009 00:50

Fırça çalısı (Şişe fırça çalısı) üretimi

Fırça çalısı kırmızı uzun çiçekleri bulunan bitki. Bu bitkiyi nası ürete biliriz. Tohum gibi bir şeyler var üzerinde ama dala çok yapışıklar çok zor ayrılıyor.
Çelikle ürete bilirmiyiz.
Cevaplayanlara şimdiden teşekkürler.

Ali H. ALI 01-01-2010 05:22

"Bottle brush tree" Sise fircasi agaci ve ya calisi (Callistemon) bir Australiya yerli bitkisidir.

Tohumla ve ya celikle uretilebilir.

Tohumla uretim icin, odunsu meyveler dal uzerinden koparilip, bir kagit paket icerisine konur. Bir iki hafta icerisinde odunsu meyvelerin agzi kendiliginden acilip bircok kucucuk tohum kagit paket icerisine dokulur.
Tohum ekmek icin uygun bir toprak karisimini saksiya koyduktan sonra, sise fircasi tohumlarini toprak uzerine serpiniz ve sulayiniz. (topragin surekli nemli kalmasini saglamak icin saksi agzina yiyeceklerin ortuldugu plastikten gerebilirsiniz. Tohum ekimi baharda uygulanirsa iyi sonuc alinir.)

Celikle uretim yapilacaksa, yari odunsu surgunlerden alinacak celiklerle uretim yapilir.

nariçi 01-01-2010 09:00

Ben kozalaklarını tam tespit edemedim acaba burada kozalak oluşturamıyor mu, yoksa çok mu küçük? Nohuttan kücücük koyu renkli ağzı kadeh gibi açık sıra sıra dizilmiş oluşumlar var ama bunlar çiçeklerin çanakları mı yoksa kozalak mı?

Ali H. ALI 02-01-2010 12:50

2 Eklenti(ler)
Eklenti 120306

Şişe fırçası ağacı (Callistemon) olgunlasmis meyveler, agacin cinsine gore nohut buyuklugunde veya daha kucuk olabilir.

Dal ustunden tane tane ayirip toplamak zor oluyorsa dal ile birlikte kesip, meyveleri dal ile birlikte kagit pakede koyabilirsiniz(tohumlarin dokulmesi icin)

Eklenti 120309

Cicekten yeni kurtulmus ve daha olgunlasmamis meyveler.

Ali H. ALI 02-01-2010 14:50

"Callistemon" un buradaki (Australia) yerel ismi "Bottle brush tree"= (sise fircasi agaci)

Agacin cicekleri sekil olarak, normal bir fircadan cok sise temizlemek icin kullanilan ozel fircaya benziyor.

O yuzden "firca calisi (ve ya agaci) yerine "Sise fircasi calisi" diye isimlendirsek daha dogru olur diye dusunuyorum.

Sizler de dusuncelerinizi yazar misiniz?

karaselvi 16-01-2010 01:03

çok teşekkürler bilgileriniz için.
Hocam bu konuda bir konu var bitkileri isimlendirmekle ilgili nerdeydi ki acaba.

CoruC 09-05-2012 00:45

Elinizde bua ağacın fide **** tohumu varsa paylaşabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

malina 09-05-2012 13:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi CoruC (Mesaj 962374)
Elinizde bua ağacın fide **** tohumu varsa paylaşabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

agaclar.net Forum Kuralları

Ücretli ya da ücretsiz istek bildirimleri yazmayın

Forumda bu amaçla açılmış bölüm bulunmaktadır. Alışveriş
Forumun diğer bölümlerinde, üyelerden tohum, fide, fidan isteğinde bulunulmaz.

kurtulus09 11-05-2012 13:16

bu fırça çalışısı ne işe yarıyor

erdklc 20-04-2014 22:38

1 Eklenti(ler)
Ben bu bitkinin tohumunu ektim. Şu an yaklaşık elli cm boyunda. Ama gövde hala ince. Gövdenin kalınlaşması için yan dalları kessem mi erken mi acaba. Bitki yaklaşık 4 aylık

Gülizarşen 23-01-2018 21:49

Dört ayda tohuma bu kadar hızla büyüyor olması inanılmaz güzel yarın sitenin bahçesindekileri dolaşıp tohum aramaya başlayayım o zaman sanırım erdklc de bu hesapla ocakta ekmiş bu fidanın tohumunu. Doğru mu sayın erdklc

oguztamsoker 18-11-2018 08:44

Afgan Söğüdü'nün de böyle kırmızı fırça gibi çiçekleri var ama bu bahsettiğiniz o değil herhalde ?

Vedart 31-01-2019 23:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erdklc (Mesaj 1273192)
Ben bu bitkinin tohumunu ektim. Şu an yaklaşık elli cm boyunda. Ama gövde hala ince. Gövdenin kalınlaşması için yan dalları kessem mi erken mi acaba. Bitki yaklaşık 4 aylık

Firca calisina benzetemedim pek.farkli bir bitkiye ait olabilir mi

nebat17 29-05-2020 17:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erdklc (Mesaj 1273192)

yetiştirme koşullarını yazarmısınız

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024