agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Dere mili ile üretim (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/17415.htm)

Erdinc_ist 24-09-2009 20:54

Dere mili ile üretim

Merhaba arkadaşlar forumda aradım fakat bulamadım varsa bu konu silinebilir bir yardımcı link verilerek.

Üretim konusunda yardım almak istiyorum bir konuda geçenlerde aklıma birşey takıldı . Viburnum(kartopu),Pitosporum,Hedera(orman sarmaşığı),yasemin,gibi bitkileri çelikle üretirken perlit yerine dere mili kullansak bir yararı ya da zararı olurmu gelişim gösterirmi? elenmiş mil kullanmak yararlımıdır ?hızlandırmak amaçlı arada şerbet versek? gibi sorulara cevap arıyorum cevaplarsanız sevinirim.

iyi çalışmalar.

Erdinc_ist 28-09-2009 20:51

Cevap yok sanırım .

memet 28-09-2009 21:04

Sabrederseniz, konuyu bilenler okuduğunda ceap verebilir.

Erdinc_ist 30-09-2009 21:32

Ben güncel olması için yazdım onu.Öğüt yerine varsa bilginiz paylaşın .Yoksa gereksiz polemik yapmayın.

doğalbahçe 30-09-2009 21:52

Sn. Erdinc ist,

Perlit bilindiği üzere torf veya coco peat toprağının havalandırılması, nemli kalması ve fazla suyun dışarıya atılması süzülmesi gibi işlevleri bulunmaktadır, illa ki perlit olmadan köklenme, çimlenme olmaz demek yanlış olur, ince dere kumu bu işlevi üstlenecek kadar eş değerdedir, rahatlıkla kullanabilirsiniz, perlit kullanmasanızda olur. Şerbet konusu ise köklendirilme aşamasında uygun olmaz, eğer imkanlar dahilinde ise köklendirme hormonları kullanmanız, belirli bir sıcaklıkta muhafaza etmeniz yeterli olacaktır. Saygılarımla.

memet 30-09-2009 22:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Erdinc_ist (Mesaj 504195)
Ben güncel olması için yazdım onu.Öğüt yerine varsa bilginiz paylaşın .Yoksa gereksiz polemik yapmayın.

Bence siz biraz kendinize gelmelisiniz. Bu tür hitapları forumda uygun bulmuyoruz.
Kimsenin siz sordunuz diye hemen koşup birşeyler açıklama zorunluluğu yok.

doğalbahçe 02-10-2009 20:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Erdinc_ist (Mesaj 504195)

Bu şekilde sitem etmeniz yerli yerince bir davranış olarak görülmemektedir. Forum üyeleri bir dayanışma içerisinde bilgi paylaşımını bildikleri doğrultusunda gönüllü olarak yapmaktadırlar, yani forumda nöbetçi eczane gibi her an aklınıza gelen bir soruna cevap verecek kişi bulamayabilirsiniz. Bu anlamda kimseyi kırmadan, gücendirmeden bilmediğimiz bir konuyu ricaen dile getirirsek daha doğru yol tutmuş oluruz. Ben forumda gezerim yeni konularda arkadaşlarımıza nasıl yardımcı olabilirim diye bildiklerimi aktarmak için çaba sarfederim, o günde konu başlığı bildiğim bir konu olmasından dolayı yardımcı olmak için düşüncelerimi aktarmaya çalıştım.

Erdinc_ist 04-10-2009 01:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mtuncer54 (Mesaj 504214)
Sn. Erdinc ist,

Perlit bilindiği üzere torf veya coco peat toprağının havalandırılması, nemli kalması ve fazla suyun dışarıya atılması süzülmesi gibi işlevleri bulunmaktadır, illa ki perlit olmadan köklenme, çimlenme olmaz demek yanlış olur, ince dere kumu bu işlevi üstlenecek kadar eş değerdedir, rahatlıkla kullanabilirsiniz, perlit kullanmasanızda olur. Şerbet konusu ise köklendirilme aşamasında uygun olmaz, eğer imkanlar dahilinde ise köklendirme hormonları kullanmanız, belirli bir sıcaklıkta muhafaza etmeniz yeterli olacaktır. Saygılarımla.

Teşekkür ederim açıklayıcı bilgi için Sn. mtuncer54.
Diğer yazılanlar için konuşmaya gerek yok boşuna mevzu uzar .

İyi çalışmalar.

doğalbahçe 04-10-2009 17:40

Rica ederim, sizede iyi çalışmalar.

serdarulusoy 17-10-2009 20:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Erdinc_ist (Mesaj 501202)
Merhaba arkadaşlar forumda aradım fakat bulamadım varsa bu konu silinebilir bir yardımcı link verilerek.

Üretim konusunda yardım almak istiyorum bir konuda geçenlerde aklıma birşey takıldı . Viburnum(kartopu),Pitosporum,Hedera(orman sarmaşığı),yasemin,gibi bitkileri çelikle üretirken perlit yerine dere mili kullansak bir yararı ya da zararı olurmu gelişim gösterirmi? elenmiş mil kullanmak yararlımıdır ?hızlandırmak amaçlı arada şerbet versek? gibi sorulara cevap arıyorum cevaplarsanız sevinirim.

iyi çalışmalar.

çelıkle uretım de mıl kullanmak en ıyısıdır çelık zamanında alınır ve mıllı toprağa ekılıp tunel ( bitkinin çeliğe konulduktan sonra alındığı kapalı sera) burda bu şelılde uretımı yapılır. mıllı kum kullanmak diğer topraklara nazaran alınan çeliğin hızla büyümesine yardımcı olacaktır.

Samsunlu55 17-10-2009 20:44

Dere kumu havalanması kolay olduğu için gelişim hızlanacaktır peki dere kumu organik madde oranı çok düşük olduğundan dolayı sorun yaratmaz mı?

serdarulusoy 18-10-2009 00:46

çelıklenmede sadece kok alana kadar mıl gereklı zaten kok aldıktan sonra çelıklerı torbadan başka bır poşete **** saksıya alınırken bıtıkının turune göre toprak kullanılmalıdır mil kullanımı sadece çelıklemenın ılk aşamasında çok faydalıdır.

Samsunlu55 18-10-2009 12:11

Alttaki başlıktada buna benzer bir soru sormuştum uzun zamandır cevap gelmedi. Bu başlıktada yorumlarınızı bekliyorum.
http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/17453.htm

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024