agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Noni, Hint Dutu üretimi (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/15698.htm)

Amazonn 10-04-2009 13:02

Noni, Hint Dutu üretimi

1 Eklenti(ler)
Eklenti 80295

Ekmiş olduğum noni tohumlarını meraktan toprağını karıştırdım...

Tohumun tırnak makasıyla kesilen kısmında 2 mm kadar beyaz bir uzantı gördüm....

tohumlarımın çürümemiş olması ve yeni gelişme beni oldukça heyacanlandırdı.....

acaba bu aşamada köklendirici versem gelişimi hızlandırırmı?

Lonicera 16-04-2009 16:55

Sn Amazonn, böyle giderseniz kapama Noni bahçesi kurarsınız artık:D. İnşallah tohumlar tazedir.

Amazonn 17-04-2009 11:23

yeni noni fidelerim olması an meselesi...

bugün ektiğim tohumları dayanamayıp karıştırdım...

bir tohumda 1 cm kadar uzantı oluşmuş...hemen poşet torbaya ektim.. özel bakıma aldım...

diğer tohumlarında hemen hemen aynı olacağı düşüncesiyle fazla karıştımadan torfun üzerini vermikulitle kapadım....

büyük ihtimalle en fazla 2 hafta içince toprak üzerie çıkacaklarını umuyorum....

Lonicera 17-04-2009 15:42

Hadi hayırlısı bakalım, gelişmeleri merakla bekliyoruz. Bu arada noni tohumlarındaki çimlenme süresi ne kadar sürdü?

Amazonn 17-04-2009 17:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera (Mesaj 402370)
Hadi hayırlısı bakalım, gelişmeleri merakla bekliyoruz. Bu arada noni tohumlarındaki çimlenme süresi ne kadar sürdü?

daha çimlenme yok sadece tohumdan 1 cm e yakın beyaz köke benzer bir uzantısı var.. bekliyorum.. doğum 1-2 hafta içinde olabilir..:)

kaktüs 21-04-2009 11:22

Hadi bakalım sn Amazonn... Umarım bir an önce filizlenirler.

Amazonn 30-04-2009 09:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs (Mesaj 404264)
Hadi bakalım sn Amazonn... Umarım bir an önce filizlenirler.

topraktan çıkan ilk noni fidesi tepesindeki tohum kapsülünden bir türlü kurtulamadı. zarar vermekten korktuğum için dışarıdan müdahale etmek istemiyorum. gelişim süreci çok yavaş işliyor...... :(

YeşilSeven 30-04-2009 09:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Amazonn (Mesaj 410615)
topraktan çıkan ilk noni fidesi tepesindeki tohum kapsülünden bir türlü kurtulamadı. zarar vermekten korktuğum için dışarıdan müdahale etmek istemiyorum. gelişim süreci çok yavaş işliyor...... :(

Aman sabırsız davranıp sakın dokunmayın. O kadar narinler ki yabancı bir nesnenin değmesi bile gelişimlerinin durması ya da bozulmaları için yeterli oluyor. Kapsulden kurtulamıyor görünse de aslında kök ve gövde gelişimi daha çok oluyor bu dönemde.

Amazonn 04-05-2009 08:50

Ve Noni

2 Eklenti(ler)
Nonim sonunda bana kendini gösterdi...

Amazonn 08-05-2009 10:25

bugün 3. noni tohumum çimlendi....

Amazonn 21-05-2009 12:22

forumda noni ile ilgilenen birtek ben mi kaldım acaba.. :(

diğer macera perest arkadaşlar nerede acaba... beni yalnız bırakmayın ..;)

2 noni fiedemdede 4 yaprakları çıkmak üzere gelişme süreci çok yavaş...

nonileri havalar sıcak olduğu için serin ve bol gölgeli dış ortama aldım....

akşamları çok serin geçmesine rağmen dış ortamda tutuyorum...(ısı 13 c ye kadar düşüyor).. şimdiden kış aylarına hazırlıyorum.. umarım faydasını görürüm..

tecrübeli arkadaşlardan önerilerini bekliyorum... Şimdilik bukadar...

Lonicera 21-05-2009 15:03

Sn Amazonn, ben dahil pek çok arkadaşımız tohumlarını çimlendirmeyi başaramadık. Bu durum da hevesimizi biraz olsun kırmıştır. Artık sizi izlemekle yetinmek zorundayız. Meyvesini elde etme durumunda tohumdan yeniden denemeyi isterim şahsen. Artık gözünüz gibi bakın o fideciklere. Noni hakkında tecrübeli arkadaş şimdilik sizden başkası yok herhalde:) Gelişmeleri paylaşmaya devam edip bizleri merakta bırakmayın.

Amazonn 22-05-2009 12:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera (Mesaj 426848)
Sn Amazonn, ben dahil pek çok arkadaşımız tohumlarını çimlendirmeyi başaramadık. Bu durum da hevesimizi biraz olsun kırmıştır. Artık sizi izlemekle yetinmek zorundayız. Meyvesini elde etme durumunda tohumdan yeniden denemeyi isterim şahsen. Artık gözünüz gibi bakın o fideciklere. Noni hakkında tecrübeli arkadaş şimdilik sizden başkası yok herhalde:) Gelişmeleri paylaşmaya devam edip bizleri merakta bırakmayın.

5 fideyi yaşatabilirsem yeni tohumlar sipariş etmeyi düşünüyorum...

sizede enaz 5 tohum hediye edeceğim...umarım kabul edersiniz. yaşadığınız yer itibarıyle yetiştirme şansınız yüksek...

Lonicera 22-05-2009 20:47

Çok teşekkür ederim, taze tohumlara hayır demem:)) Umarım 5 fideniz de sağlıklı gelişip serpilirler. Antalya ikliminde de yaşamazlarsa yapacak fazla da bir şey kalmıyor. Bendeki tohumları çimlendirmeyi başarabilseydim İzmir için de deneme şansımız olurdu. Ne yapalım artık, başka sefere kısmetse.

Lal08 01-06-2009 09:26

amazonn, bende istanbul'dayım ama ısıtmalı kış bahçem var (komple cam kaplı), orda yetiştirmeye çok özeniyorum. meyvesi inanılmaz şifalı. biliyosun bende 5 tane kadar tohum aldım ama iyi çimlenmediler, bakalım artık. gene paylaşırım son durumlarını. internette okuduklarımdan anladığım kadarıyla tohumların "taze" olması çok çok önemliymiş. acaba bizdeki tohumlar ne kadar taze diye de merak etmeye başladım açıkçası...

Amazonn 01-06-2009 12:34

noni tohumlarını aylar öncesinden ekmiştim iklim şartları düzelince tohumlar tek tek çıkmaya başladı... dış etkenlere çok hassas gerçek manada 3 noni fidesi yaşama devam ediyor... diğerlerine gelince onları ya yeşil kurt tepesini yedi **** sümüklü böcek zarar verdi ...bazende topraktan çıkan yapraklar zamanla uç kısımlardan başlayarak kurudu..enaz 6 noni fidesi kaybettim saydığım nedenlerden dolayı...elimde yeni çıkan 3 çimlenmiş noni var onların akibeti ne olacak bilmiyorum...
ama enaz 10 nini fidem olacakdır die umut ediyorum..

Lal08 01-06-2009 13:32

belki bi dahaki sefere hassas evreyi dış ortamda geçirmemek daha iyi olur. bakalım benimkiler yeşerecek mi...

bari 09-06-2009 11:38

Benimde bir tane noni çimlendi.. Pek taze tohum olması gerekmiyor galiba.

polatuz 09-06-2009 12:03

Google Books'da Noni hakkında kapsamlı bir kitabın özeti yayınlanmış.
Noni: The Complete Guide for Consumers and Growers

bari 09-06-2009 14:37

Şaşırttığımız zaman ne tür toprak kullansak ki? Volkanik toprak nereden bulabiliriz? pomza taşı işe yararmı.. Sevgili Amazonn , Lonicer, Snowman ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Lonicera 09-06-2009 18:21

Sn bari, bence volkanik toprağa ihtiyacımız olmayacak. Bolca vermiculit veya leonardit, cocopeat veya 6-6.5 aralığında kaliteli bir torf , biraz da yanmış ve elenmiş koyun gübresinin yetiştirmeyeceği bitki yoktur sanırım.

bari 10-06-2009 20:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera (Mesaj 441470)
Sn bari, bence volkanik toprağa ihtiyacımız olmayacak. Bolca vermiculit veya leonardit, cocopeat veya 6-6.5 aralığında kaliteli bir torf , biraz da yanmış ve elenmiş koyun gübresinin yetiştirmeyeceği bitki yoktur sanırım.

Bir kaç yerde okuduğum kadarıyla bitki her türlü toprakta yetişebiliyormuş.. FAkat tohum ve bitki çok steril ortamda gelişmesi gerekiyormuş.. Bu yüzden vermiculitte çimlendirmek en garanti yöntem herhalde.. Benim daha önce çimlenen iki fidemi torfa geçirdikten sonra kaybettim.. Bir kaç hafta yaşadıktan sonra birden öldüler.. Dediğiniz gibi yanık hayvan gübresi kullanacak olursak kesinlikle toprağı steril hale getirmek gerekebilir..

Lonicera 10-06-2009 20:41

O zaman kullanılacak toprak ya fırınlanıp kullanılacak ya da başka bir ortam oluşturulacak. Fide sayınız fazla ise bence denemeye değer. En azından tecrübe etmiş oluruz.

Amazonn 11-06-2009 11:44

noni fidesinde son denemelerim:

torf ve vermikulitli çimlendirme kabında çimlenen tohumları naylon poşetlere şaşırtma yaptım.... şuanda sağlıklı gözüküyorlar...

daha önce çimlenenlerin, 3 tohum hariç hepsini kaybettim...

bu 3 tohum daha iyi korumaya bilmek için şaşırtma yapmıştım sorun çıkmamıştı.. Şaşırtma yapmadığım tüm nonileri kaybettim..

Amazonn 15-06-2009 15:57

üzerine düşen bir limon meyvesi nedeniyle bir noniyi kaybettim...

şaşırtma yaptığım 8 noniden 7si yaşamlarını sürdürmeye devam ediyor....

şuan toplamda 10 noni oldu...

köklenmiş ama filizlenmemiş tohumu poşete ektim kısa zamanda çimlenmesini bekliyorum...

nonilerimin neden çimlendikten sonra kaybettiğimi sanırım buldum...

çimlendirme kabının derinliğinin az olması kök gelişimini engelliyor olmasından kaynaklanıyor.

ilk çimlenen 3 nonide 6. yapraklarınıda çıkardı.

bari 16-06-2009 22:44

1 Eklenti(ler)
3 tane nonim çimlendi şimdilik...

agozce 17-06-2009 02:18

Merhaba, arkadaşlar. Geçen ay Küba ya gitmiştim. Restoranda oturuyordum. Baktım karşımda bir Noni ağacı, üzeri beyaz mayve dolu. Nasıl çığlık atmışım bilseniz. Aynı dut ağacına benziyordu. Yaprakları, ağaç yapısı. Neyse izin isteyerek bir kaç tane topladım. Bir tanesini hemen ısırdım. İğrenç. Asit içmisim gibi boğazımı yaktı, Kaşındırdı. Çok kötüydü. Kübalılar çok güldüler. Bunun bir tıbbı bitki olduğunu, öyle yenmeyeceğini ancak bir meyve suyu içerisinde çok az olarak suyunun içilebileceğini söylediler. Yine de tohum için 4 tane büyük meyve aldım. Valize koydum. Bir kaç gün sonra valiz kokmaya başladı. Açtım - gerçek anlamda - leş gibi kokuyordu. Çok kötüydü. Aklıma geldikçe hala midem bulanıyor.

Diyeceğim o ki: umarım bu çabalarınızdan hayal kırıklığına uğramassınız. Ben uğradım. (Fotograf yükleyemedim.İsteyene mail ile foto yollayabilirim.)

Hiç te öyle özel bakım isteyen bir ağaca benzemiyordu. Ekili olduğu yer kıraç, beton gibi bir topraktı. Sulama yapıldığını da sanmıyorum.

Amazonn 17-06-2009 14:56

Bizimki biraz gurur meselesi oldu... :D ne olursa olsun yetiştireceğiz..

dün nonilerden birini daha kurban verdim sümüklü böceklere..:(

yaprak gübresi (azot ) köklendirici verdim tüm bitkilere..(bambular, noniler, pitaya, yabani mersin, acai ve gojiler )

Amazonn 17-06-2009 14:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bari (Mesaj 446667)
3 tane nonim çimlendi şimdilik...

Bitkiniz çok sağlıklı umarım muvaffak olursunuz...

bari 21-06-2009 22:22

1 Eklenti(ler)
Noniler dörtlediler.. Noni uygun ortam sağlandığında, çimlenme oranı bayağı yüksek bir bitki bence..(vermiculit, nem,sıcaklık)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024