agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Tohumlar nasıl çimlendirilir? (Yeni başlayanlar için) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/14841.htm)

meraklı 27-03-2009 21:48

Tohumlar nasıl çimlendirilir? (Yeni başlayanlar için)

2 Eklenti(ler)
Bahçede pratik yöntemler başlığı altında sevgili Güler Hanıma ait mesajdan (Güler Hanıma ayrıca çok teşekkürler) alıntı yapmamın sizlere yardımcı olacağını düşünüyorum:

Sayın Mine Pakkaner'in, İzmir'de tertiplediği toplantıda, tohumların nasıl ekileceği bizlere anlatılmıştı.
Toplantıda bulunamayan arkadaşlara fikir vermesi için fotoğraf yüklüyorum.

Eklenti 69351

Eklenti 69352

Birinci fotoğrafta, çok ufak tohumları avcunuza alarak ve diğer elinizle hafif hafif vurarak, torf koyduğunuz saksıya serpiniz.

İkinci fotoğrafta, yine ufak tohumları (sardunya gibi) torf koyduğunuz saksıya serperek dağıtınız.
Her iki şekilde de kapak toprağını, torfu elek yardımı ile eleyerek ince bir şekilde kapatın ve tohumları oynatmadan can suyunu veriniz.

ashtead 02-04-2009 14:55

tohumları cimlendirmeden once suya koyarsanız, şişip patlamalari ve çimlenmeleri daha kolay olur. hertürlü tohumda uygulanabilir.

dilhana 08-04-2009 20:55

Merhaba de ben yeni başlayanlardanım. Okuduklarımdan, tohumların suda bekleme süreleri farklı sanırım. Bazıları sıcak suda bekletilip, nemli beze sarılıyormuş. Arada açılıp çimlenme gerçekleşti mi diye kontrol ediliyormuş.

Hangi tohuma nasıl davranmak gerekir ?
.. işte en zor sorulardan biri bu, benim için:confused:

BalıkcıSerdar 08-04-2009 21:06

Genelde tohumunu ekmek istediğiniz bitkinin adı ile forumda arama yaptığınızda, ilgili bitkinin başlığı altında tohumdan yetiştirme yöntemleride bulunuyor, belki size yardımcı olur sayın Dilhana.

Selamlar, saygılar.

Katsuz 09-04-2009 15:50

Arkdaşlar suda beklettiğim ve daha sonra nemli pamuklara koyduğum çam tohumları çimlendi kabuk ikiye ayrıldı ve küçücük bir uc çıktı bu uç ne kadar daha büyüyünce onu torf+toprak'a almalıyım.

meraklı 09-04-2009 19:01

Sayın Katsuz,
bence artık ekebilirsiniz. Aynı aşamada olan çam fıstığını 2 hafta kadar önce ektim, şu an gayet güzel büyüyor. Yalnız filize zarar vermeden yapmaya çalışın.

seaa 09-04-2009 19:23

Ben bugünlerde fıstık tohumlarını naylon tüplere ekeceğim bakalım kaç fidan elde edeceğim bunlardan Ankara ikliminde :)

Katsuz 10-04-2009 20:58

Arkdaşlar bende bunları aldım tüplere diktim acaba kaç günde başını topraktan çıkarır çok ince bir torf attım üzerinde ve nemlendirdim türü parktan topladığım sahil çamı. Çimlenme oranım hemen hemen %100

hanbiyçe 20-08-2010 14:33

elimdeki küpeli tohumlarını nasıl suda ne kadar sürede bekletmeliyim nasıl dikmeliyim aceba

khaled 25-08-2010 01:28

ben de çam tohumlarını pamukta çimlendirdim hatta yeşil fidesi gözüktü bile ben bunları pet bardaklara dikmeyi düşünüyorum yazıyı okuduktan sonra geç mi kaldım diye düşündüm...

orhan123 27-08-2010 07:16

merhaba bende siklamen çimlendirmeyi düşünüyorum zamanıda gelmiş sanırım
yaz sonuna doğru dikildiğini öğrendim

LİMONCU17 22-10-2010 21:52

limon çekirdeğini kaç gün suda bekletmemiz lazım birgün suda bekletmek yeterli süremi?

yusufyazici 14-01-2012 15:05

yeterli bence

yusufyazici 14-01-2012 15:09

arkadaşlar size başıma gelen bir olayı anlatayım çam tohumu nasıl cıkartılır tesadüfen hiç açılmamış taze kozalağı karerifer peteğinin üzerine koydum daha sonra çıtır çıtır sesler çıkmaya başladı kozalak iki katı açıldı ve tohumlar yere döküldü o şekilde çam tohumunu ala bilirsiniz bide şu var tohumun rengi sıyah olacak beyez olanlar boş ona dikkat edin

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024