agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Alıç (crataegus) Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/14809.htm)

msgurkan 04-04-2009 23:32

Alıç (crataegus) Üretimi

3 Eklenti(ler)
Alıç üretimi için birçok yöntem denemem oldu. Tohumdan alıç üretime çalışmam devam ediyor. Uygulama yöntemimi ve sonuçlarını yakında burada yayınlayacağım.

Kök çeliğinden alıç üretimi çalışmam başarılı bir şekilde devam ediyor. Kış içinde topladığım çeşitli çap ve boydaki alıç köklerini üç ayrı ortama diktim. Birincisinde bahçede 15 cm'lik çukura yatırıp üzerini 5 cm’lik sade bahçe toprağı ile örttüm. İkincisinde aynı şeklinde ama üzerini perlit, torf ve az bahçe toprağı karışımı ile örttüm. Üçüncüsünde kutuda perlit içerisine yatırdım.

Her üç uygulamada da sürekli ıslatarak nemlendirdim. Ancak bahçeye ekilenlerde aşırı sulama sonucu çamurlaşma olmamasına dikkat ettim. Üç uygulamam da olumlu seyrediyor. Baharın gelmesi ve sıcaklığın 20 derecenin üzerine çıkması ile hızla köklenmeye başladılar.

Eklenti 70796
Eklenti 70797
Eklenti 70798

Benim amacım bonsai yapmak olduğundan, perlit, torf ve az bahçe toprağı karışımına yatırdığım çeliklerimin neredeyse tümü filizlenmeye başladığı için, onları yerlerinden nazikçe çıkarıp saksılara diktim. 30 Civarında çeliği 25 saksıya yerleştirdim.

Ağaca zarar vermeden alınacak bir miktar kök çeliği ile kolaylıkla alıç üretimi yapılabilir. Sökülen bir ağacın ise kökleri toplanıp köklendirmek için değerlendirilebilir.

izzeterisen 05-04-2009 18:22

Sn.msgurkan.
Tebrikler. Bitkiyi sökmektense bu şekil bitkiyi üretmek çok olumlu bir davranış.
Ben de üç tane alıç diktim saksıya ama hala hiçbirinde hareket yok.
Dikeli bir ayı geçti. Ama benim diktiklerim açıkta, saksıda,sürekli yağmur altında.
Sizin yaptığınız uygulamalardan birisini acaba bitkileri sökerek ben de mi yapsam hemen nasıl olur dersiniz? Yoksa bitkilerin filizlenmesini olduğu haliyle bekleyeyim mi daha ne dersiniz?

msgurkan 05-04-2009 22:11

İzzet bey bence bekleyin yakında filizler patlamaya başlayacak. Önemli olan onların yaşaması. İki yıl sonra kök budaması yaparken çıkan kökleri çoğaltma için kullanabilirsiniz.

Ağaçlarınızı yarı gölge bir yere alıp, toprağın yağmurdan aşırı ıslanmaması için önlem alınız. Umarım toprak olarak ince dere çakılı katılmış süzek bir karışım koydunuz. Aksi halde çamurlaşmanın etkisi ile kök çürümesi olabilir.

Filizler çıkmaya başladığı zaman hemen gübre verilmemeli, yoksa yeni çıkan taze kökleri yakar ve ağaç kaybedilebilir. Filizlenmeden 2-3 ay sonra filizler bol ve zinde ise ve yeterli köklenme meydana geldiğine kanaat getirilirse çok az gübre verilebilir. Gübrenin etkisi olumlu olursa periyodik olarak yine az olarak vermeye devam edilebilir.

izzeterisen 06-04-2009 00:21

Teşekkür ederim. Dediklerinizi uygulayacağım.

yukka 07-10-2012 12:04

Tohumdan üretim denemesi

1 Eklenti(ler)
Eklenti 336760Bu yılın meyvalarının çekirdeklerini kırıp icinden iç çekirdeklerini çıkardım ve saksıya diktim. Kırmızılarını bir tarafa sarı alıcıları bir tarafa bir saksiya diktim. Çekirdekleri fındık kiricisiyla biraz uğrayıp kırdım. Birçoğunun icinden iç çekirdekleri bir bütün halinde çıkarmayı başardım.

Filizler çıkarsa burada paylaşmaya devam ederim.

yukka 07-10-2012 12:08

Çekirdek kırma yontemim

1 Eklenti(ler)
Fındık kiricisiyla alic çekirdeği kırma.

yukka 25-01-2013 14:19

Tohumlar iki ayı aşkın bir zamandır saksıda, toprağın altında. Ne gelen var ne giden?? Biraz daha sabretmem gerekiyor herhalde !

Archer 29-01-2013 21:33

Merhaba. Benim bahçede Eskişehir'den 3 yıl önce köy merasından getirip diktiğim alıç fidanı var. Getirirken bulunduğu yerden toprak ve koyun gübresi de getirerek diktim. Fidan gayet güzel tuttu. Ama ne yazık ki 3 yıldan beri getirdiğim şekliyle kaldı . hiç büyümedi desem yeridir. Aynı zaman da getirdiğim yabani erik kocaman ağaç oldu ama alıç bir türlü büyümüyor. kurumuyor da. Nedeni ne olabilir. Bazı arkadaşlar İstanbul ikliminde olmayacağını söylüyorlar. olabilirmi acaba. saygılar.

aydoner 29-01-2013 22:00

Bakın eğer yabani alıç büyümüyorsa ateş dikeni dikin bahçenize, bunların üzerine isterseniz elma, isterseniz alıç aşılayın. Tutma problemi olmaz, merak etmeyin.

mehmeth 29-01-2013 23:04

Arkadaşlar merhaba ,
Hepinize hayırlı çalışmalar ,bol hasatlar ve emeğinizin karşılığını almanızı dleyerek başlamak istiyorum.
Benim bahçemde bir yabani alıç var.2-3 yılda bir meyvesi oluyor.Çok yaşlı.Bunun dibinden 8-10 tane fışkın vermiş.1m.den yüksek oldu boyu.Ayrıca 4m.ilerisinde 60-70 cm. boyunda alıç fidanı yetişti. Bunları nasıl değerlendirebilirim?
Neler ve nasıl yapmam gerekiyor.?
Herkese iyi günler.

Archer 01-02-2013 00:49

Teşekkürler aydoner bey ama ateş dikenini bulabilsem

Archer 03-02-2013 00:25

Bugün Ateşdikeni buldum. Yarın çelik yapıp köklendirme hormonu kullanarak dikeceğim. Tutturabilirsem üzerine alıç aşılarım. Aydoner bey verdiğiniz bilgiye teşekkürler.

yukka 04-02-2013 07:54

Alıç aşılamak için alıç ağacı bulmak laZım yine de. ???

Archer 14-02-2013 21:01

Alıç ağacı kolay. Eskişehire gittiğimde getiririm. veya büyümeyen alıçın dalından keser aşılarım.Ama önce ateş dikeninin büyümesini beklemek gerekir.Daha dikeli birkaç
gün oldu

Muda 19-03-2013 13:30

Bir arkadaşım alıç tohumlarından dikerek yetiştirmek istedi. Ancak söylediğine göre halı gibi sermesine üzerine toprak koymasına rağmen çimlenmediğini ancak çocukların yediği alıçın attıkları tohumlardan çıktıklarını söyledi. Toprak üstüne üzeri kapatılmadan atılan tohumlar çimlenmiş. Diktiği tohumların hiç biri çıkmamış.

yukka 01-04-2014 12:50

Bu bitki alıç olabilir mi?

1 Eklenti(ler)
Geçen yıl tohumların dış kabuklarını kırıp içinden çıkan kabuksuz tohumları attığım saksıdan bu bitkiler çıktı. Büyük olan geçen yıl çıktı, bu yıl da yapraklandı. Saksının dibinde bu yıl filizlenenler var. Bu çıkanlar alıç olabilir mi? Dipte sivri sivri yapraklı birkaç tatula çimlenmiş, onlar konu dışı.

Büyük bitkinin ve altta yeni çimlenenin yapraklarına bakarak alıç olduğunu söyleyebilir miyiz?

Muda 01-04-2014 13:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yukka (Mesaj 1265693)
Geçen yıl tohumların dış kabuklarını kırıp içinden çıkan kabuksuz tohumları attığım saksıdan bu bitkiler çıktı. Büyük olan geçen yıl çıktı, bu yıl da yapraklandı. Saksının dibinde bu yıl filizlenenler var. Bu çıkanlar alıç olabilir mi? Dipte sivri sivri yapraklı birkaç tatula çimlenmiş, onlar konu dışı.

Büyük bitkinin ve altta yeni çimlenenin yapraklarına bakarak alıç olduğunu söyleyebilir miyiz?

Sayın yukka; Benim gördüğüm kadarı ile alıç değil. Alıç yaprakları parçalı oluyor. Aşağıda linkini verdiğim alıç bölümünde ikinci mesajda yapraklar gayet güzel görünüyor. Benim anladığım alıçta bir tür soğuk katlama olayı var. Siz bir kısım alıç tohumlarını suyla ıslatıp buzdolabının buzluk kısmında bir süre dondurun. Daha sonra dikmeyi deneyin.

Dut yapraklarına benziyor.

yukka 03-04-2018 11:34

5 Eklenti(ler)
Merhaba, bende de çimlenen bir şeyler var. Acaba sukkulentlerin arasından görünen bu fideler alıç olabilir mi?

yukka 03-04-2018 11:38

Ben de tohumları buzdolabının sebzeliğinde bir yıl kadar saklayarak kimini toprak altına kimini de yüzeyine bırakmıştım. Çıkan fidelerin yaprakları biraz alıca benziyor. Bu şekilde çıkan fideler kışın yaprak döktü, şimdi tekrardan yapraklandı. Ne dersiniz uzman hanımlar beyler ? Acele cevap ???

yukka 10-04-2018 09:41

Siteden bir cevap alamadım, ama çıkan fidancıkların alıç olduğunu bir botanikçi akademisyenden öğrendim,,, en nihayetinde alıç tohumlarından fide elde edebildim. Mutluyum :))

yukka 10-04-2018 09:58

1 Eklenti(ler)
Eklenti 670433 tam beş adet alıç fidanım oldu. Saksının içindeki sukkulentleri çıkardım. Saksının bakımını yaptım. Balkondaki yerine yerleştireceğim. Ne zaman saksıdan alıp bahçeye toprağa dikeceğimi de yine soru olarak buraya bırakıyorum. Bakalım cevap gelecek mi ...

tarku 10-04-2018 18:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yukka (Mesaj 1536811)
Eklenti 670433 tam beş adet alıç fidanım oldu. Saksının içindeki sukkulentleri çıkardım. Saksının bakımını yaptım. Balkondaki yerine yerleştireceğim. Ne zaman saksıdan alıp bahçeye toprağa dikeceğimi de yine soru olarak buraya bırakıyorum. Bakalım cevap gelecek mi ...

Bu seneyi kaçırırsanız, önümüzdeki sene kökler birbirine girer. Uzman olmamakla beraber, fidan gençken ayırmanız bence daha uygun olur.

deniz_efe 14-04-2018 02:02

Alıntı:

@yukka alıçların hayırlı olsun.
Bunlar 2014'te diktiğin tohumlardan çıkanlar değil sanırım.

Altta kendi fidanlarımı ekliyorum sanırım seninkilerle yaşıt olmalılar.

https://i.hizliresim.com/0E310D.jpg

https://i.hizliresim.com/4aNPp0.jpg

yukka 31-07-2018 07:11

2014 tekiler değil. O zaman dış kabuğu kırıp içindeki çekirdeğini çimlendirmeye çalışmıştım; ama olmamıştı. Benim şimdi saksıda olanlar 2. yaşı sürüyorlar. Baharda boy attılar; ama şimdi birkaç aydır durgunlar. Sizin fidanlar 1. Yılı sürüyorlar. Ayrı saksılarda çimlendirmeniz iyi olmuş. Ben rasgele atmıştım saksının dibine. Ayırmaya cesaret edemedim. Gerçekten de üzerine toprak örtmeyince çimleniyor bu keratalar :)))

Muda 01-08-2018 12:24

Sn. yukka;

Resimleri henüz gördüm. Gerçekten güzel olmuşlar. Bende ikinci yıl çimlenenler olmuştu. Bir de aldığım gübre içinden çıkıp çimlenenler oldu.

Bir yıllık buzdolabında bekletmeniz çok olmuş. Sanırım birkaç defa normal buzlukta bırakıp veya sonbaharda dışarıda saksı içerisinde kar, yağmur, don görmesi durumunda da olabilir. Sizin beklettiğiniz tohumlardan çıkan oldu mu?

Fideleri dışarıda yapraklarını döktükten sonra dış ortama alırsanız daha sağlıklı olur. Ben her yıl sonbahar dikimi yapmak istiyorum ancak unutuyoruz. İlkbaharda dikilen fidanlar sonbahardaki kadar sağlıklı olmuyor. Kışın kökler çalışıyor. Yerine alışıyor. Bir de alıç kuraklığa dayanıklı bir bitki. Belki kazık kök sistemi de vardır. Fazla büyümeden dikilirse kuraklığa dayanıklılık bakımından daha iyi olabilir.

feyziuslu 14-11-2018 11:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yukka (Mesaj 1536805)
Siteden bir cevap alamadım, ama çıkan fidancıkların alıç olduğunu bir botanikçi akademisyenden öğrendim,,, en nihayetinde alıç tohumlarından fide elde edebildim. Mutluyum :))

Sayın yukka;
mesajlarınızı ve fotoğraflarınızı yeni gördüm. Sizi kutlarım. Oldukça zor bir işi başarmısınız. Bizim oturduğumuz yerden 30 km uzakta dağdaki iki arazi sınırında doğal alıçlara göre daha iri meyveli bir alıç ağacı görmüştüm. Bundan alıç üretmek amacıyla araştırma yapmak istedim. Bu vesileyle sizin mesajlarınızı gördüm. Bakalım ağaç halâ yerinde duruyorsa burada anlatılan metotları uygulamaya çalışayım. Çünkü aromasını çok seviyorum.

Vedart 31-01-2019 23:18

Alıntı:

Tebrik ederim.ben de koydeki guzel aliclardan kök alacagim.cekirdekleri de artik sonbaharda toplayip cimlendirmeye calisacagim

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024