agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Su (Süs) Kabağı Tohumu Çimlendirme (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/12910.htm)

Panzehir_85 08-03-2009 18:19

Su (Süs) Kabağı Tohumu Çimlendirme

Arkadaşlar abiler amcalar Öncelikle merhabalar bende su kabağı lambasına elverişli 3 çeşit tohum var ilk 10 kişiye göndereceğim.
ben bu sezon ektim tohumları 2 hafta oldu tık yok hiç biri filizlenmedi acaba ben bunları hangi mevsim,de ve nasıl dikmeliyim toprağı filan nasıl olmalı bu konudada yardımcı olursanız sevinirim.
saygılarla kalın sağlıcakla.

malina 08-03-2009 18:50

İki ayrı konuyu tek başlıkta yazmamalısınız. Dağıtım için forumda özel bir alan var. Lütfen yazınızın ilk bölümünü silin. Ücretsiz dağıtım bölümünde yeni konu açın.

Ayrıca "Arkadaşlar abiler amcalar" biçiminde seslenmeler pek hoş değil...

Baldaş 11-03-2009 10:55

Mart başında elimdeki süs kabağı tohumlarını da çimlendirmek istedim. Çimlendirmeyi ben de başaramadım özel bir yöntemi var mı bilmiyorum. Belki de biraz daha zaman geçmesi gerekiyordur...Toprağı biraz eşelediğimde tırtıklı olan uç kısımlarından beyaz çıkıntılar oluşturduklarını gördüm ama henüz toprak yüzüne çıkanı yok.

Todor 11-03-2009 18:39

Bugün 11 mart. Yani tohumları ekeli 10 gün olmuş. Daha çıkmaları için vakit var. 1 ay sonunda çıkmadılarsa toprağı eşeleyin, daha önce hiç kurcalamayın.:)

yukka 11-08-2009 13:19

Merhaba,

Balkonumda bu yıl, altı yeşil, üst kısmı sarı, minyatür su kabağı yetiştirmeğe çalıştım. Yapraklar, uzantılar çok canlı ama kabaklar çiçek açtıktan sonra büzüşüp kuruyor. Acaba sorun nedir?

Nergis 05-04-2010 23:14

1 Eklenti(ler)
3 gün önce 3 süs kabağı tohumumu ektim.2 gün üzeri kapalı ve icerideydi daha sonra kapağını açıp balkona koydum.Ve 2 tanesi çimlenmeye başladı.Bu kadar çabuk çimleneceklerini beklemiyordum.Süs kabakları yetiştiriciliğinde fazla bilgim yok, bu konuyla ilgili birkaç sorum olucak, deneyimli arkadaşlardan yardım istiyorum mümkünse;
-fide büyüyünce şaşırtma yapmalımıyım?
-saksı boyutu ne olmalı? (balkonda yetişecek)
-güneş severmi?(ön balkon tüm öğleden sonra güneşli,arka balkon sabah güneşi alıyor)
-sağlıklı yetişmesi için ek besin gerekir mi?

Eklenti 134210

Nergis 16-05-2010 19:27

2 Eklenti(ler)
Süs kabaklarımın ilk şaşırtmasını yaptıktan sonra, büyük saksıya almak için gelişmelerini beklerken çiçek açmaya başladı.Sanırım çiçek açınca yer değiştirilmiyordu.Ama saksı çok küçük, bu saksıda meyve vereceğini zannetmiyorum.Ne yapabilirim:(:confused:

Eklenti 144546

Eklenti 144547

Pembe saksıda değil, öndeki küçük saksıda..

doga-dostu 17-09-2010 17:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Panzehir_85 (Mesaj 374612)
Arkadaşlar abiler amcalar Öncelikle merhabalar bende su kabağı lambasına elverişli 3 çeşit tohum var ilk 10 kişiye göndereceğim.
ben bu sezon ektim tohumları 2 hafta oldu tık yok hiç biri filizlenmedi acaba ben bunları hangi mevsim,de ve nasıl dikmeliyim toprağı filan nasıl olmalı bu konudada yardımcı olursanız sevinirim.
saygılarla kalın sağlıcakla.

mart ayında dikilir.gübreli normal toprak iyidir her gün 1 bardak su ver birde sarmaşık yapıyor o yüzden büyük bir çomak dik

doga-dostu 17-09-2010 17:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nergis (Mesaj 611111)
3 gün önce 3 süs kabağı tohumumu ektim.2 gün üzeri kapalı ve icerideydi daha sonra kapağını açıp balkona koydum.Ve 2 tanesi çimlenmeye başladı.Bu kadar çabuk çimleneceklerini beklemiyordum.Süs kabakları yetiştiriciliğinde fazla bilgim yok, bu konuyla ilgili birkaç sorum olucak, deneyimli arkadaşlardan yardım istiyorum mümkünse;
-fide büyüyünce şaşırtma yapmalımıyım?
-saksı boyutu ne olmalı? (balkonda yetişecek)
-güneş severmi?(ön balkon tüm öğleden sonra güneşli,arka balkon sabah güneşi alıyor)
-sağlıklı yetişmesi için ek besin gerekir mi?

Eklenti 134210

biraz büyüsünler şaşırtma yapabilirsin büyük bir saksıya koy çok güneşi sever ek besin gerekmez

teacherr 21-07-2011 20:11

bende yeşilken dalından koparılmış ve kurumuş bir su kabağı vardı . içinden tohumlarını çıkarıp aldım. birazını topraga ektim birazını da pamuk arasına koyup suya bıraktım ama hiç birşey olmadı. çok uzun bir sürede mi çimleniyor acaba . birde şöyle bişey yaptım işe yarar mı bilmiyorum ama çekirdeğin kabuğunu kendim çatlattım ve biraz da öyle bekleyeceğim bu işlerden pek anlamam ama ugraşmasını severim :) + temmuz ayında dikilen tohum çimlenirse ürün alabilir miyim? cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkur ederim...

yukka 22-07-2011 07:25

Su kabağı tohumları çok kolay filizlenir. Hemen iki uç günde filizini görürsünüz. Sizin ektiklerinizde bir sorun olmalı. ;))

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024