agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Ladin tohumu çimlendirme (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/12726.htm)

Nisan1 25-02-2009 12:57

Ladin tohumu çimlendirme
 
merhaba ,

Aranıza çok yeni katıldım.

Ağaçlar çocukluğumdan beri hep ilgimi çekerdi. Ama şimdi apartmanımızın bahçesini ağaçlandırmak için fideler aranırken, kendimi tohumdan ağaç yetiştirme sevdalısı olarak buldum. 2 hafta önce tohumlar aldım. 1,5 haftada ladin tohumu çimlendirdim.Aldığım tohumlardan mı yoksa benmi yanlış yaptım bilmiyorum ama çimlenen tohumlarım o kadar zayıfki, birde ladin ağacı görüntüsede yok.Üzüntüm ladin yerine ot mu çıkıyorlar diye.

Bu arada ağaç tohumlarının yetiştirilmesi ile ilgili yazışan biri olursa çok sevineceğim.Bu işe amatörce yaklaşıyorum galiba, sizler benden bu konularda çok bilgilisiniz.

Sevgiye kalın

çetinpak 25-02-2009 13:25

Merhaba Nisan 1 çimlendirdim dediğiniz ladin in resimlerini yazınıza eklemeniz mümkün olursa daha sağlıklı bilgi alabilirdiniz. Doğru bir cevap olmayabilir ama 1,5 haftada çimlenmesi bana biraz zor gibi geliyor.
Yinede belli olmaz biraz daha bekleyip çimlenen madde az daha boy verdikten sonra daha rahat görebileceksiniz ladin olup olmadığını
Mutlukalın.

Douglas Fir 27-02-2009 14:59

Selam,

Uygun ısı ve toprak karışımı sağlanırsa 10-15 günde ladin tohumu çimlenebilir. Profesyonel çimlendirme toprağı (KLASMAN gibi) gerekir. Mantara karşı önlem alınmalıdır aksi takdirde kök çökerten ile karşılaşabilirsiniz. 1 gün içinde gövdenin toprağa deydiği yerden kararır ve devrilir filizler. Çok su vermeyin. Toprağı ıslak değil nemli tutun. Ortamı arasıra havalandırın. Zirai ilaç satanlardan mantar ilaçı edinin. Filizlenme sonrası 20 günde bir az dozlu kompoze gübreli (15-15-15 olabilir) su ile sulama yapmak filizleri güçlendirir.
İyi şanslar

TuruncuHis 23-03-2009 23:20

Bir firmanın (Akkim)yeni yıl kartpostalı içinden, "bölgeye özgü tür" tanıtımı ile iki adet Ladin tohumu çıktı. Bunları 1/3 oranında Biofarm humus ile 2/3 oranında torfu karıştırıp, yarım cm kapak ile ekmeyi düşünüyorum. Can suyu olarak da oksijenli su vermeyi planlıyorum.
Bu yeterli midir?
Üzerini şeffaf naylon ya da streç ile örtmeli miyim?
Bu tohumun çimlenme engeli olmadığını düşünüyorum. Fungusit uygulaması, 3x15 gübre olmazsa olmazı mıdır bu tohumun yoksa genel önlem midir?

Teşekkürler...


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020