agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   evde mazı üretimi (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/12541.htm)

ismailay 14-02-2009 22:11

evde mazı üretimi

5 Eklenti(ler)
Eklenti 62805

Eklenti 62806

Eklenti 62807

Eklenti 62808

Eklenti 62809

Evde bahçeden topladığım tohumları üretmeye başladım gerçekten çok zevkli bir iş dogrusu.

İlerleyen zamanlardada daha degişik türlerin togumlarını topluyarak büyütmek istiyorum .

brody 16-02-2009 12:18

Tebrikler. Umarım ortam karanlık ve kaloriferli değildir.

ismailay 16-02-2009 15:08

2 Eklenti(ler)
Teşekkürler ortam karanlık değil evimizde sobalı bunlar büyümesinde etkili olurmu neden öle dediniz acaba beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Bu hobiye yeni başladım çok hevesliyim gerçekten.

toprak12 16-02-2009 16:48

karanfillerin tohumlarının nasıl topladınız?

feriha 16-02-2009 18:11

Harika olmuş mazılarınız.;)

Tebrikler! Ellerinize yüreğinize sağlık.

Resimler tamam. Yanına altına nasıl düzenlerseniz yazılar eklermisiniz?

Bahçeden topladığınız tohumları nasıl bir toprağa ektiniz?

Ne kadar zamanda çimlendiler?

Bu arada bulundukları yerin ışığı, ısısı, nemi nasıldı?

Kısaca üretmeyi nasıl gerçekleştirdiniz?

Paylaşırsanız seviniriz

ismailay 16-02-2009 21:53

Çok teşekkür ederim. Degerli yorumunuzda beni mutlu etti sizinde yüreginize sağlık. Anlatmaktan mutluluk duyarım.

Öncelikle bu işten hiç anlamıyorum ve daha önce kesinlikle ne tohum görmüşlügün vardı nede nası yetiştirildigi hakkında bir bilgim kulaktan duyma bilgilerle dogru yanlış bi şekilde duydugum bilgilerle yapmaya çalıştım. 300-400 arası tohumu ortalama olarak 3çerli +- şekilde peşetlere topragın arasına savuşturduk ve üzerlerini biraz daha toprak serpistirerek dikim işlemini bitirdik

Tohumları bizim evdeki ve komşunun kullanılmıyan saksılardaki topraklara diktim.

Tohumları ilk diktigimde binanın aydınlıgının bulundugu son merdüven kısmına koydum bir ayı geçkin bir süre orda durdular yanlış hatırlamıyorsam orda kaldılar soguk sebebi ile eve aldım ve iki haftanın içinde çok ısa bir sürenin ardından bir çogu çıktı bu arada halen merdüben boşluugunda bir saksı durmaktaydı soguk oldugu için hiç biri çıkmadı onlarıda indirdigimin ikinci haftası onlarda çıkmaya başladı .

Bulundukları yer sobaya yakın bir yere koydum çam kenerında duruyorlar sabahları ölene kadar ışık üzerlerinde bu arada ışık görmüyen yerdede var onlar daha geç ilerliyor büyümeleri ısısı soba ısısı.

brody 17-02-2009 15:09

Kalorifer havayı kuruttuğu için fideler yeşerdikten bir süre sonra ölebiliyor o yüzden kalorifer sorun olabilir dedim. Umarım güzelce büyürler. Fidanlarınızı güçlü olanları bırakacak şekilde teklemeniz gerekebilir.

ismailay 17-02-2009 23:42

Yrumunuz için teşekkürler size bi sorum olacaktı beni aydınlatırsanır sevinirim. Fideleri teklememi önermişsiniz benim her bir saksıda en az üç fide olmak şartıyla bulumaktadır bunları temizlemesem büyümezmi

Selahattin Yılmaz 18-02-2009 22:03

Sevgili ismailay, bahçenizde bu tohumları topladığınız mazının resmini koyabilirmisiniz?

ismailay 19-02-2009 11:41

En kısa zamanda resmini çekip koyacagım

gulshenisa 19-02-2009 11:53

Mazı daldan tutarmı?

Uysal01 08-03-2009 21:09

Mazı tohumları çimlendirmek için katlama gerekirmi? Hangi ayda ekilmesi daha uygun olur?
Tüm mazı çeşitlerinın üretım işlemleri aynımıdır.

ismailay 09-03-2009 13:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Uysal01 (Mesaj 374751)
Mazı tohumları çimlendirmek için katlama gerekirmi? Hangi ayda ekilmesi daha uygun olur?
Tüm mazı çeşitlerinın üretım işlemleri aynımıdır.

Merhabalar açıkçası ben yukardada belirttigim gibi hiç b,ir bilgim yok hatta tohum oldugunu bile deneme yanı8lma yoluyla ögrendim kurban bayramından ( tohuları önce toplamıştım ) iki hafta önce dikmiştim belli bir günü varmı bir bilgim yok ben saksıları eve koydugum için sıçaklık fark etmedi kaç çeşit mazı çeşidi var bir bilgim yok bu konuda deneyimli arkadaşlar bizi bilgilendirirler umarım.

ismailay 16-03-2009 20:29

yeni resimler

3 Eklenti(ler)
yeni resimler

mrcengel 25-03-2009 14:52

Merhabalar. Bizde bu yıl arkadaşlarla topladığımız mazı tohumlarını bekletmeden ektik, resimde görülenler gibi yaklaşık 4 cm boyundalar ancak tüpte değiller, onları ayırıp tüplere almak istiyoruz acaba bir problem yaşarmıyız. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşların önerilerini bekliyoruz şimdiden teşekkürler, daha sonra vereceğiniz önerileri uygularken çekeceğimiz fotoğrafları göndereceğiz.

eşref eraslan 28-04-2009 10:37

Servi mazı, tohumdan üretim

değerli arkadaşlar tohumdan servi ve mazı üretmek istiyorum ve bu konuda deneyimim az bu tohumlar hangi ay toplanmalı ve ne zaman dikilmeli ve hangi olgunluğa gelince saksıdan alınmalı bu üretme işini evimin balkonunda yapıyorum güneş ortamı nasıl olmalı değerli bilgilerinizi paylaşmak dileğiyle

kalimero 13-07-2009 13:23

selvi tohumdan üretim..

1 Eklenti(ler)
Merhaba, mayıs ayında topladığım kozalaklardan aldığım tohumları suda yüzdürerek ayırdım ve dibe çökenleri pamuk arasında nemli ortamda çimlendirdim.
ilk etapta sera etkisi olsun diye saksısının üstünü naylonla kapatmıştım ara ara açarak hava almasını sağladım.

Şu anki durumu ekteki fotoğrafta görünüyor. Bundan sonrasında gelişimi için ne yapmalıyım bilmiyorum. Çok zayıf görünüyorlar..

Yönlendirmelerinize ihtiyacım var..

Dostçakalın..

wersaxc 02-09-2009 05:28

sayın ismailay mazı tohumlarını ne zaman topladınız acaba

grayder 02-09-2009 10:16

arkadaşlar mazı tohumları bu ay sonlarında olgunlaşmaya başlar(iklim özelliklerine göre) 11. aya kadar toplanır...

wersaxc 02-09-2009 13:50

teşekkürler. beni de bu aralar mazı sevgisi sardı.bizim kütahya da mazı tohumları hafiften siyahlamaya başladı. toplayıp ben de ekeceğim.

grayder 03-09-2009 10:02

arkadaşlar size bir ipucu vereyim, normal bahçenizden aldığınız toprakta çimlendirmeye çalışıyorsunuz ama toprak, sulamadan sonra çok sertleşiyorsa, muhakkak bulunduğunuz yerde bims yani priket atölyesi vardır, ordan alacağınız (toprağın 3/1 kadar) bimsi karıştırın hem toprağınız iyi su tutacak, hemde havalanması iyileşecek...

ismailay 03-09-2009 14:12

Evet sulamadan hemen sonra toprak taş gibi oluyor ve çok sert bir hal alıyor . Dediginiz gibi briket fakrikası çokca fazla var yapımında kullanılan topraktanmı almamız gerekiyor.

ismailay 03-09-2009 14:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi grayder (Mesaj 490434)
arkadaşlar mazı tohumları bu ay sonlarında olgunlaşmaya başlar(iklim özelliklerine göre) 11. aya kadar toplanır...

Ben de bu aylarda toplamıştım belki biraz daha geç tam hatırlamıyorum ekimide son baharda yaptım biraz soguk gördüler dışarda daha sonra içeri eve sıcaga alınca hemen çimlendiler . Şuan ben kayserideyim sürekli dikkat ediyorum ve hala olgunlaşmamışlar daha yeşil yeşil duruyolar sanırım arkadasımızında dedigi gibi bir aydan olgunlaşır diye tahmin ediyorum.

Karlıçınar 28-04-2012 16:06

Merhaba arkadaşlar birkaç gün önce biraz mazı tohumu buldum.Pamuğa ekmeyi düşünüyorum.Bir şey olur mu?

MazI 28-04-2012 18:47

hocam suan mazının ekim zamanı pamukta çimlenir ancak toprakta çimlendirseniz bence daha iyi olur...veya pamukta koklendirdikten sonra toprağada alabilirsiniz...tercih size kalmıs:)..toprağa ekim yaparkende tohumun ustune tohum kalınlıgı veya 2 katı kadar toprak kapatırsınız..kapatcagınız topragı elerseniz daha iyi sonuc alırsınız..

alparslan 28-04-2012 19:32

[QUOTE=Karlıçınar;955340]Merhaba arkadaşlar birkaç gün önce biraz mazı tohumu buldum.Pamuğa ekmeyi düşünüyorum.Bir şey olur mu?[/

mazı dış mekan bitkisidir,evde çimlendirmenizi tavsiye etmem,balkonda bir saksıya toprak doldurup ekebilirsiniz.ben sonbaharda bahçede sepetlere ekiyorum,ilkbaharda kendiliğinden çıkıyor.evde denedim sonuç alamadım.

justice 09-07-2012 18:42

2 Eklenti(ler)
..:))

Alonesmaug 19-01-2013 17:32

Ben de heves ettim ve mazı tohumu topladım.Tohumlar sağlam mı diye su dolu bir kaba attım.Çoğu su yüzeyinde kaldı sadece az bir kısmı suyun dibine battı.Acaba yüzeyde kalan tohumlar bozuk mudur?

Alp Er 23-01-2013 22:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Alonesmaug (Mesaj 1088018)
Ben de heves ettim ve mazı tohumu topladım.Tohumlar sağlam mı diye su dolu bir kaba attım.Çoğu su yüzeyinde kaldı sadece az bir kısmı suyun dibine battı.Acaba yüzeyde kalan tohumlar bozuk mudur?

Ben topladığım tohumları hiç bir işlemden geçirmedim. Olduğu gibi üçer beşer plastik bardaklara ekmiştim. Her bardaktan en az 2 şer tane çıkmıştı. Bu yüzden kusura bakma,sana batan mı yoksa yüzeyde kalan tohum mu sağlam cevap veremiyorum.

gokselcetin 24-01-2013 00:54

Tohumlar 24 saat sabit ılık suda bekletilir. 24 saat sonunda dibe çöken tohumlar dolu, yüzeyde kalanlar ise boş tohumlardır. Yüzeydekiler ayrılır, dibe çöken tohumlar ile dikim yapılır. Daha emin olmak için bu süre artırılabilir. Aynı zamanda tohumların şişmesinde ve çimlenmeye hazır hale gelmelerine yardımcı bir uygulamadır.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024