agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Çınar Fidanı Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/1250.htm)

hakanfurtun 23-05-2006 13:21

Çınar Fidanı Üretimi

Değerli ağaçsever arkadaşlar,
daha önce sitemizde yazdığım üzere bir çınar fidanı oluşturmak istiyorum. Bu konuda foruma yazmış olduğum mesaja yanıt verilmiş ve kışın ya da ilkbaharda ağaçsürgünlerinden elde edeceğim çelikleri köklendirmek yoluyla fidan elde edebileceğim belirtilmiş ve köklendirmeyi hızlandıracak bazı kimyasalların da bu hususta yararlı olabileceği ifade edilmişti. Köklendirmeyi hangi kimyasallar hızlandırır bana bu konuda bilgi verebilirseniz de çok mutlu olurum.

Saygılarımla

HF

Mine Pakkaner 23-05-2006 13:35

http://www.agaclar.net/forum/showpos...1&postcount=12

Bu mesaj sorunuzu cevaplıyor.;)

Önce bütün başlıkları okursanız, ve forum içi arama makinasında tararsanız sorularınızın cevaplarını bulmanız muhtemeldir.

Yoksa, bir ihtimal, daha önceden bu soru cevaplandı diye kimse görüş bildirmeyebilir.http://www.agaclar.net/forum/images/icons/icon10.gif

hakanfurtun 05-06-2006 09:35

Sayın Pakkaner, mesajınızın ekindeki yazıyı okudum bilgilendim ama itiraf edeyim ki biraz fazla teknik geldi (latince bitki ve kimyasal formül adları ile özel ölçekler) umarım şansım yaver gider de çeliklemeyi bu kadar teknik detaya girmeden daha kolay yoldan başarırım. Sitenin yapısını zaman içinde algılamaya başladım bir süre sonra daha efektif biçimde bilgi edinebileceğimi umuyorum. İlgi ve desteğiniz için teşekkürler.
saygılarımla
Hf

Selahattin Yılmaz 05-06-2006 10:20

Sevgili hakanfurtun,

Defalardır başlığınıza bakıp geçiyorum bu defa geçmeyeceğim :).

Tohumla veya çelikle üretme konusunda çınar fidanında sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum öğrenmeniz en fazla bir yılınızı alır, yapar yapar bozarsınız ama sonunda öğrenirsiniz. Ancak benim dikkat çekmek istediğim nokta üretmek istediğiniz çınar fidanının peyzaj alanlarında kullanmak üzere ve eğer ticari amaçlarla üretmek istiyorsanız ekonomik önemi olan ve pazarlama sorunu olmayan çınar türlerine yönelmeniz gerektiği konusudur. Eğer bu konuda ki tercihleri dikkate almazsanız üretseniz bile pazarlama sorunları yaşamanız olası bir durumdur, yoksa sonbaharda çınar ağaçlarının olduğu dere boylarında kum içerisinde çimlenmiş ve sel gedliğinde kaybolamak üzere bol miktarda fidan temin etme olasılığınız yüksek. Satarsınız ancak ne kadar ekonomik olur onu bilemem. Gelelim bunu niçin söylediğime. Yanılmıyorsam (bilenler düzeltsin) yaprak altı tüylü olan çınar türlerinin ticari değeri daha yüksek veya tüysüz de olabilir emin değilim.

Tohum çimlendirme ve çelik köklendirme aşamaları deneme yanılma yoluyla teklnik bir yardımla kişisel tecrübelerle de aşılacak bir şey ve dediğim gibi bir yılda ustası olursunuz ancak üreteceğiniz çınar fidanının ekonomik olmaması yıllarca ürettiğiniz fidanın ekonomik önemini kaybedip sizin için sadece zaman kaybınba neden olduğunu farketmeniz bir yıldan daha ağır bir zaman ve maliyet kaybıdır. Bakın 8 ay kaybetmişsiniz bile :)

Umarım bu konuyu dikkate alırsınız.

Not: Üretilecek bitkilerde pazar ve tür/çeşit araştırması yapılması hususu üretiminin yapılması düşünülen her bitki için geçerlidir.

hakanfurtun 28-06-2006 14:12

Sayın klimanjaro,

mesajıma yanıt verdiğiniz ve değerli görüşlerinizle katkıda bulunduğunuz için çok teşekkür ederim. Benim ticari bir gayem yok, sadece güzel bir ağaç dikerek (ki çınar bence çok güzel bir ağaç) bu dünyaya kalıcı bir iz bırakmak istiyorum. Bugüne kadar yaptığım çelikleme çabaları ne yazık ki boşa çıktı ve çeliklemeye çalıştığım dallar kurudu burada sanırım teknik bir hata yapıyorum zira yazın bu işi yapmanın zamanı yaz ayları değil

saygılarımla

HF

ceratonia 29-06-2006 08:42

tohumdan deneyin

ormanbotanigi 29-06-2006 17:38

Çınarı, tohum dışında odunsu çeliklerle üretebilirsin. Bu çeliklerin alınma zamanı, hormon (bitki düzenleyici) kullanımı önem kazanır. Sizi tavsiyem illa çelikle üretmek istiyorsanız şunlara dikkat edin:
1) Çelikleri kış başlangıcında alın (Aralık)
2) Çelikleri ağacın alt kısmından alın
3) Tamamen odunlaşmış bir yıllık sürgünlerden alın.
4) Uzunluğu 15-20 cm kadar olsun
5) Alttaki tomurcukları kesinlikle köreltmeyin (koparmayın)
6) Genç ağaçlardan alınan çeliklerin tutma oranı yüksektir.
7) Çelikleri toprağa yarısı girecek şekilde tomurcuklu dikin.
8) Eğer bulunduğunuz bölge çok soğuksa çelikleri ters çevirerek toprağı gömün ve soğuk almayan aynı zamanda sıcak da olmayan bir yerde muhafaza edin.
9) Aşırı sulamayın çüremeye neden olabilir.
10) Eğer bir saksı veya kutunun içerisine diktiyseniz dip kısmı tabandan 2-3 cm yukarda kalsın.
11) Kar ve aşırı soğuktan koruyun sap saman v.b şeylerle bunu yapabilirsiniz.
12) Hormon olarak IBA'yı tavsiye ediyorum

Mart ve Nisan gibi dikilen her 10 çelikten 6-7'nin köklendiğini görecekseniz.

eskimo 05-08-2006 13:55

balkonun dibinde kendiliğinden yetişmiş bir çınar fidesi var
orada büyümesi imakansız yerinden söküp uygun bir yere taşımamın imkanı varmıdır acaba?

sezinci 07-08-2006 10:47

Var. Köklerini toprağıyla birlikte çıkarın. Köklerdeki toprağı dağıtmadan olduğu gibi taşımak istediğiniz yere dikin. Köklerdeki toprağı dağıtmadığınız sürece sorun çıkmaz. Yeni yerinde yaşamaya devam eder.

zulkufhacettepe 30-10-2009 23:15

1-2 yıllık çınar fidanının fiyatını bilen varmı acaba

Shibumi71 31-10-2009 09:10

burdan inceleyebilirsiniz istediğiniz fidanı

http://www.istanbulcevor.gov.tr/sube...?id=101&sube=4

daisy_zelish 19-11-2009 14:03

merhaba bende tohumdan çınar yetiştirmeye çalışıyorum ama bir türlü çıkmıyorlar. bir de yeni çıktığında yaprakları nasıl oluyor bilmiyorum. yuvarlakmı uzun mu? çıkmaları için ne yapmalıyım.güneş alan bir yere koydum saksıları, evişn içinde tutuyorum ve toprağın nemine göre suluyorum.teşekkürler

daisy_zelish 25-11-2009 14:15

yaşasın çınar tohumlarım çılgın gibi çıkmaya başladı:) çok mutluyum..darısı isteyenlerin başına:D

daisy_zelish 18-01-2010 14:18

merhaba daha önce de sizlere mesaj atmış sevincimi paylaşmıştım.Ama tohumdan çıkan çınar filizlerim solup kuruyorlar. Nedenini inanın anlamış değilim. çok üzülüyorum...20 tane kadar filizlenmişti. şimdi ise 3 tane kaldı.Ne yapmam gerekiyor.evin içinde duruyorlar.ondan mı acaba?

memet 18-01-2010 18:48

Toprakta mantar olabiilir, enfekte oluyordur. Kış şartlarından ötürü soluyordur. Ortam şartlarını çok bilmeden daha fazla fikir üretmek zor.

HomeWork 25-01-2010 16:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi daisy_zelish (Mesaj 565917)
merhaba daha önce de sizlere mesaj atmış sevincimi paylaşmıştım.Ama tohumdan çıkan çınar filizlerim solup kuruyorlar. Nedenini inanın anlamış değilim. çok üzülüyorum...20 tane kadar filizlenmişti. şimdi ise 3 tane kaldı.Ne yapmam gerekiyor.evin içinde duruyorlar.ondan mı acaba?

Fazla su vermekten de kaçınmak lazım.

ismailay 11-02-2010 14:58

çınar tohumları

İyi günler bende aralık ayı içinde çınar agacı tohumunda çokca ektim. 15 gün önceye kadar sogukta yani dışarda bekletiyordum soguk görmeleri için. 15 tatil itibariyle sıcak yere aldım düzenli sulama yapıyorum ama tohumlar halen çıkmadı daha beklemelimiyim deneyimli arkadaşlardan yardım istiyorum. Çok sabırsızım sürekli gidip topragı kurcalamk geliyor içimden :D

Sivrice 23-06-2010 21:51

Ben deniz kenarına çınar agacı yetiştimek istiyorum olur mu acba?

murat yavuz gök 01-03-2011 19:21

3000 adet çınar fidanım var elimde yetişmiş 150 boylarında fiyatta her türlü anlaşma sağlarız irtibat 0555 778 1245

maybach 02-03-2011 04:57

sn. murat yavuz gök fidanlarınızın güncel resimleri ile aklınızdaki fiyatı bana bildirir iseniz yardımcı olurum

kalıcı olmak isteyen arkadaşlar çınarın yanında köknar da ekmenizi tavsiye ederim 9000yıllık köknar ağacı keşfedildi

çınar çögür olarak alınıp fidanlıklarda çeşitli çap ve şekillerde yetiştirilir dikkat edin boyu çok hızlı büyür bu hiç istenen birşey değil kabaca gövdesi kalınlaşınca ekonomik bir değer sayılır en az 5-6 yıl bakılması gerek bakım şartları da miktarı çok olunca oldukça ağırıdır tohum atarsınız çelik yaparsınız tutar yapın yetiştirin muhakkak deneyin yalnız masrafsız yapın sakın büyük kar beklentisi ile yatırım yapmayın

HomeWork 02-03-2011 13:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maybach (Mesaj 762567)
sn. murat yavuz gök fidanlarınızın güncel resimleri ile aklınızdaki fiyatı bana bildirir iseniz yardımcı olurum

kalıcı olmak isteyen arkadaşlar çınarın yanında köknar da ekmenizi tavsiye ederim 9000yıllık köknar ağacı keşfedildi

çınar çögür olarak alınıp fidanlıklarda çeşitli çap ve şekillerde yetiştirilir dikkat edin boyu çok hızlı büyür bu hiç istenen birşey değil kabaca gövdesi kalınlaşınca ekonomik bir değer sayılır en az 5-6 yıl bakılması gerek bakım şartları da miktarı çok olunca oldukça ağırıdır tohum atarsınız çelik yaparsınız tutar yapın yetiştirin muhakkak deneyin yalnız masrafsız yapın sakın büyük kar beklentisi ile yatırım yapmayın

SN.MAYBACH

Çelik ile nasıl yetiştiriliyor. Açıklarsanız sevinirim.

eneser 02-03-2011 14:38

cınar üretenler bu cınarları nerede kullanıyorlar satıyorlarmı ? yoksa hobi amaçlı mı uzun süre takip edilmesi gereken zevkli bir ugraş merak ettim.

maybach 03-03-2011 04:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi HomeWork (Mesaj 762696)
SN.MAYBACH

Çelik ile nasıl yetiştiriliyor. Açıklarsanız sevinirim.

özel bir çelikleme yöntemini bilmiyorum yetiştirilmesinde sıkıntı olmayan bir tür yapıcaksanız tohum daha verimli olur

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eneser (Mesaj 762714)
cınar üretenler bu cınarları nerede kullanıyorlar satıyorlarmı ? yoksa hobi amaçlı mı uzun süre takip edilmesi gereken zevkli bir ugraş merak ettim.

park bahçe çeğunlukla yol kenarlarında kullanılır büyük miktarlarda üretilir yetiştirilip yine büyük miktarlar ile satılır çınar deyince benim aklıma yalova gelir yalovanın bataklık bölgelerin ıslahında kullanıldı

ahmetiri 24-01-2013 23:26

Arkadaşlar Bir hafta kadar önce evimin yakınındaki parktan aldığım çınar tohumlarını plastik bardakların içine toprak ve torf doldurarak ektim. Ve çimlenmeye başladılar. Şimdilik 10 da 3 ama daha çıkar diye diye düşünüyorum.

Size fotoğraflarını da yükleyeceğim çok sevinçliyim inşallah büyük ağaç olduklarını da görürüm.

Fagus Sylvatica 25-01-2013 20:16

Ben de yol kenarından bir ağaçtan tohum alarak ektim. 80 adet. Umarım çimlenirler. Sizinle aynı şeyleri hissediyorum. Bir tanesi bile yetişse büyük şey.

ahmetiri 25-01-2013 23:38

Ilk çimlenenler

2 Eklenti(ler)
İşte doğuş anları.

ahmetiri 25-01-2013 23:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Fagus Sylvatica (Mesaj 1091581)
Ben de yol kenarından bir ağaçtan tohum alarak ektim. 80 adet. Umarım çimlenirler. Sizinle aynı şeyleri hissediyorum. Bir tanesi bile yetişse büyük şey.

İnşallah sizinkilerde çimlenirler.

Alp Er 26-01-2013 00:17

Arkadaşlar ben de tohumdan çimlendirmeye çalıştım. 20 kadar çimlenmiş ve 5-6 cm boya ulaşmışlardı. Fakat daha sonra yavaş yavaş hepsi boyunlarını büktü. Şimdi elimde bir tane bile kalmadı. Bugün birkaç tohum daha ektim umarım tutarlar. Mevsiminden olarak erken ekmiş olabilirmiyim bilmiyorum. Gelişmelerden sizleri haberdar edeceğim.

ahmetiri 20-02-2013 23:47

Arkadaşlar havaların güneşlendiği şu günlerde güneşi gören kapalı balkonuma çıkardığım çınarlar ölüyor. Sanki güneş yaramıyor gibi. İçeri alıyorum can geliyor. Su durumu da iyi. Problemin ne olduğunu söyleyebilecek var mı? Teşekkürler.

Uysal01 22-02-2013 19:33

Muhtemelen aniden güneşe çıkardığınız için yaprakları yanıyordur.Birkaç gün yarı güneşli yerde tutun,sabah güneşini görsün akşam güneşi yakıcı olur.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024