agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Karanfil Yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/1139.htm)

zey_sen 27-05-2014 17:24

Karanfil ne oldu sana?

***. arkadaşlar. Hazır ekilmiş üzerinde tomurcukları olan karanfil aldık. İlk günler çok güzeldi aradan 1 hafta 10 gün geçti karanfil tuhaflaştı. üzerindeki tomurcuklar açacak diye beklerken içi fos çıktı, cansızlaştı. Bu karanfili nasıl kurtarabilirim? Yardımcı olurmu sunuz?

xxz 27-05-2014 18:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zey_sen (Mesaj 1288851)
***. arkadaşlar. Hazır ekilmiş üzerinde tomurcukları olan karanfil aldık. İlk günler çok güzeldi aradan 1 hafta 10 gün geçti karanfil tuhaflaştı. üzerindeki tomurcuklar açacak diye beklerken içi fos çıktı, cansızlaştı. Bu karanfili nasıl kurtarabilirim? Yardımcı olurmu sunuz?

Benim bildiğim geneldevo çiçekler ilaçlı oluyor albenisi olsun diye. Belli bir zaman sonrada böyle soluyorlar :( :(

zey_sen 28-05-2014 17:27

Toprağını değiştirdim, kuruyan yaprakları temiz

dim. Umarım hayata döndürebilim

astarte 01-07-2014 20:07

çiçek tarhına ektiğim karanfiller yerini çok sevmiş olacak ki fazlasıyla genişlediler ve sürekli tohum saçtıkları için her yerden çıkıyorlar kıyamadığım için hepsini düzenli bi şekilde başka yerlere dikmek istiyorum ama daha önceki denemelerimde karanfiller öldü acaba nasıl yapmam gerekir

astarte 01-07-2014 20:16

1 Eklenti(ler)
Eklenti 506074
bu da küçük bir kısmının fotoğrafı

çiğdem42 25-06-2016 22:05

Karanfil tomurcukları

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zey_sen (Mesaj 1288851)

10 yıldır yetiştirmeye çalışıyorum.Kışın çok soğuklarda saksıdaki karanfilleri soğuk aldığı oldu.Ama,yerde ekili olanlar canlı kaldı.Tomurcuklar tam gelişmeden havalar çok ısınırsa sizin dediğiniz gibi açamıyorlar.Böyle tomurcukları koparıp atmak,çiçeği canlı tutmak yeterli olur.Uygun şartlarda yeniden açmaya başlıyacaktır.Bu arada hüsnüyusuf türünde devamlılık sağlayamadım.Çabuk kuruyorlar.Karanfilseverlere kolay gelsin.Saygılar.

çiğdem42 25-06-2016 22:35

Karanfil gelişimi

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi prefirst (Mesaj 1011384)
Bakın karanfilime gözünüzü seveyim sağlıklı mı yetiştiriyorum :D

Karanfil soğuk mevsimlerde dikilince daha kalın gövde yapıyor.Sizin karanfil çabuk gelişmişe benziyor.Bu nedenle biraz ince görünsede gelişimi çok güzel.

çiğdem42 25-06-2016 22:45

karanfil fidesi

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi meyraoz (Mesaj 515461)
Ben kış aylarında sokak satıcılarından aldığım karanfillerden beğendiklerimin yanlarında bulunan sürgünlerini koparıp balkondaki bir saksıya daldırıyorum. Bunlar kışı dışarda geçiriyorlar ve baharda yeni sürgünler verip yazında çiçekleniyorlar. Paylaşmak istedim.

Çok güzel bir bilgi.Teşekkür ederim.

okursan 21-03-2017 08:53

2 Eklenti(ler)
Bunlar da benim karanfillerim. İlk görselde tek çiçeği ile duran minik fidem dianthus plumarius - deliah purple bicolor, ikinci görseldeki daha büyük ancak çiçeksiz olan ise dianthus caryophyllus sunflor® olarak satın aldım. Sizce durumları nasıl? Küçük olanın en uzun yaprakları biraz uçlarından kurumaya başladı.

lilpar76 29-05-2017 13:10

1 Eklenti(ler)
Geçen sene beş taneydiler, aşırı sulama nedeniyle çürüdüler. Şimdi iki taneler ve saksıdalar, keşke aldığım günden saksıya alsaymışım...

nanemolla 25-10-2017 14:09

Sn üyeler kokulu karanfilleri nereden temin ediyorsunuz acaba.Ya da yoğun kokulu türlerin adını bilenler varsa yazsın lütfen.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024