agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   kapari üretimi (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/10367.htm)

farmer59 22-09-2008 11:43

kapari üretimi

merhabalalar kapari bitkisini tohumdan veya çelikten çoğaltabilirmiyiz?
ben duymuştu tohumdan üretim çok zormuş fakat çelikle üretim şansımı denemek istiyrorum bu konuda tavsiyesi olan arkadaş var mı acaba:cool::cool::cool:

zulkufhacettepe 16-10-2008 15:25

KAPARİ (Gebere) Tohumunu çimlendirmeyi başaran varmı?

2 Eklenti(ler)
:(:(:(

Arkadaşlar, kapari denen bitkinin tohumları elimde var ancak bunu sadece karıncalar ağızlarına aldıklarında onların sıvısıyla çimlendirmek mümkünmüş.

Ziraat Mühendislerinden ve bilen arkadaşlardan bunun dışında bir yöntem varsa lütfen anlatsınlar.

Ayrıca kökünü köklendirici toz kullanarak çoğaltabilir miyiz?

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

meco 02-01-2009 23:25

bir ara meraktan filizlendirmistim. bunu filizlendirmenin en kolay yolu olgunlasmıs yesil karpuzunu alıp suyun icine koyup elinizle iyice ovmak ve ezmektir. olgunlasmıs karpuzu suyun icinde ezdikce tohumlar suya yayılacak ve bir gece legende suyun icinde kalan tohumlar (bazıları 2. günde) hemen filiz atmaktadır bilginize.

AfyonluSedat 07-02-2009 11:28

ben çimlendirdim arkadaşım. çimlenme oranı oldukça yüksek

daligok 25-09-2010 21:39

Kapari Fidanı

2 Eklenti(ler)
Kapari Fidanı

ali ekber 26-09-2010 10:20

sn daligok kapari fidanlarını saksılarda nasıl yetiştirdiniz. tohumla mı yoksa hazır fidanlar alıp saksıdamı yetiştiriyorsunuz. tohumdan yetiştirmek olanaklımıdır. ben de kapari fidanı yetiştirmek istiyorum. özellikle erezyona karşı çok etkili bir bitki olarak biliyorum. kaparinin tohumdan yetiştirilmesi hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

nariçi 05-01-2011 22:17

Mevsim ne zaman? İlkbahar da mı yoksa şimdiden ekebilirmiyiz?

dermana 06-01-2011 19:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nariçi (Mesaj 736871)
Mevsim ne zaman? İlkbahar da mı yoksa şimdiden ekebilirmiyiz?

kapari yaz bitkisi olduğu için çimlendirmeyi erken ilkbaharda yapmanız gerekiyor

nariçi 06-01-2011 20:41

Teşekkür ederim. Tohumlar bekliyor zaten, herhalde zarar görmez. Eylül ayında bitkiden toplamıştım

bettyycim 06-01-2011 21:19

İyi de benim bildiğim kapari, Burdur, Denizli ve Afyon bölgesinde doğal ortamda bol miktarda var hele Burdur da dağ teğe dolu :D

nariçi 06-01-2011 21:38

Burada da yol boylarında eski ören yerlerinde de var. Gaziantep, Şanlıurfa yol güzergahları ile Besni eski kent alanında var.

Ancak bahçe de yok ve bizim ilçede yok.

daligok 22-11-2011 20:47

Sayın Ali Ekber,

Zor çimlendiğini söylüyorlardı.
Ama gördüğünüz gibi tohumdan yetiştirebildim.
Siteden derlediğim bilgileri de dikkate aldım.
Buzdolabında sakladığım tohumları bir gece metil alkol içinde beklettim.
Ertesi günü saksıdaki toprağa ektim.Çimlenme başarılı oldu ama toprak kalitesiz olduğu için fidanların çoğunluğunun kökleri çürüdü.Bu noktaya dikkat etmenizi öneririm.Ayrıca saksıya fazla su vermemeye dikkat edin,lütfen.

birgaripyolcu 26-02-2014 22:44

Evet tohumdan üretebilirsin ve şimdi zamanı.Ancak kapari genelde doğal ortamlarda,oyuklarda,taşlık yerlerde yetişir.Özenlki törf vs de yetiştirilir mi bilmiyorum.Ama doğal olarak böyle...

ali ekber 22-09-2023 22:34

Arkadaşlar, elinde kapari tohumu olan varmı.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024