agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Gül yetiştiriciliği için çok pratik yöntemler (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/10299.htm)

hexus 17-09-2008 00:58

Gül yetiştiriciliği için Yucca , Balık Emülsiyonu

Gül yetiştiricliği yapan arkadaşlara pratik bir yöntem olan Yucca bitkisi ekstratı ile demlenmiş çay metodunu ve bunun yanı sıra organik bir gübre olan Balık Emülsiyonu yapımını anlatacağım.

Gül yetiştiricliğinde Yucca bitkisi ekstratı ve demlenmiş çayın Gül gelişimine etkisi organik tarımda ve bu yöntemi deneyen birçok kişi tarafından ispatlanmıştır.
2-3 Litre Suya demlenmiş Çay yapraklarını ve Ezdiğiniz Yucca bitkisi yapraklarını koyunuz ve 2-3 gün kadar bekletiniz.
Güllerinize püskürtme şeklinde tatbik edeceğiniz Çay / Su oranı 1/9 olmalıdır.
Elde ettiğiniz bu solüsyonu Güllerinizin olduğu toprağa ve Güllerinizin üzerine püskürtebilirsiniz.

İkinci olarak güllerinizde kendi kendinize yapabileceğiniz Balık Emülsiyonu kullanabilirsiniz. .

Balık Emülsiyonu Yapımı :
Piyasada bulunan balık emülsiyon gübrelerinin çoğu kemik ve balık yağından mahrumdur. Oysa ufalanmış balık kemiği ekstra Kalsiyum Yağ ise toprağa ekstra yararlı bakteri sağlayacaktır
Bu yapmış olduğunuz Balık Emülsiyonu topraktaki bakteri faaliyetini arttıracaktır. Ve Bitkilerinizin ihtiyacı olan Azot , Fosfor ve Potasyumu hızlı bir şekilde temin edecektir.
İlk olarak kurutulmuş balık , taze balık veya konserve balık kullanabilirsiniz. fakat şunu bilmek gerekir ki taze balık kullanarak daha fazla Azot elde etmiş olurum.
1-2 çay kaşığı tuz kullanarak magnezyum ve sülfür oranını arttırabilirsiniz.
Balıklarınızı Mikser ile ezdikten sonra 1/2 oranında Su/Balık ezmesi karışımı elde ediniz. Yani 1 kg Balık ve 2 Kg Su. Karışımınıza 1/2 oranında Talaş , yaprak veya saman katınız. Bunun sağlayacağı yarar ise çok kötü kokuyu kısmen de olsa engellemek ve balıktaki azotun buharlaşma yoluyla uzaklaşmasını engellemektir. Elde ettiğimiz bu karışımı 1-2 hafta kadar tıpkı turşuda olduğu gibi bekletiniz. 2-3 günde bir kapağını açın karıştırınız ve kapağını kapattıktan sonra çalkalayınız bu işlem ise Aerob bakteri faaliyetini arttırmak içindir. Balık Emülsiyonun en kötü yanı çok kötü kokulu olmasıdır. Kötü kokuyu engellemek içinse yaklaşık olarak 1 yemek kaşığı kadar Şeker ve bunun yanısıra yukarıda belirttiğim Talaş , yaprak veya saman etkili bir yöntemdir. Bu kötü kokuyu engellemek için bazı kişilerin Limon suyu , Gül Suyu kullandığını okumuştum. yaklaşık olarak 2 hafta sonrasında elde ettiğimiz bu emülsüyonu 1/5 oranında suyla karıştırarak Güllerimize püskürtebilir veya toprağa karıştırabilirsiniz. Fakat ben püskürtmeyi pek tavsiye etmem zira benimki gibi gülleriniz evinizin balkonunda ise :)

Güler 17-09-2008 06:18

Teşekkür ederim. Dediğiniz methodu deneyeceğim ama toprağa vermeyi, güllere püskürtmeye tercih ederim. Mis gibi kokan güllerimin balık kokması en son tercihimdir.
Çay olayı ne gibi fayda sağlar?

Kiraz 17-09-2008 07:48

Ben de gül satan birinin verdiği tavsiyeyi yazayım:
Buzluktan çıkarılan etin, eriyince kalan kanlı suyu güllerin diplerine dökülünce güller çok güzel gelişiyormuş.
Böcek-kurt yapar diye endişem var, sizler ne düşünüyorsunuz?

Adalet Yağcı 17-09-2008 08:35

Bütün bu balık ve et suları inanılmaz kötü kokarlar, birde evde beklemesi nasıl olur, yuccalı çayı tercih ederim.
Yüzdeyüz faydası kanıtlanmışmıdır acaba çayın ve et sularının.

Güler 17-09-2008 08:49

Evet, sevgili Nurbahar. Saksılarda hiç deneme. Çok sinek ve minik kurtlar oluyor, hadi behçede yine de bir derece su götürüyor, ama ev saksılarında deneme derim.

Kiraz 17-09-2008 09:10

Teşekkürler Güler Hanım.

hexus 17-09-2008 13:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nurbahar (Mesaj 287164)
Ben de gül satan birinin verdiği tavsiyeyi yazayım:
Buzluktan çıkarılan etin, eriyince kalan kanlı suyu güllerin diplerine dökülünce güller çok güzel gelişiyormuş.
Böcek-kurt yapar diye endişem var, sizler ne düşünüyorsunuz?

Evet %100 fayda sağladığı görülmüştür.

hexus 17-09-2008 13:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adalet yağcı (Mesaj 287186)
Bütün bu balık ve et suları inanılmaz kötü kokarlar, birde evde beklemesi nasıl olur, yuccalı çayı tercih ederim.
Yüzdeyüz faydası kanıtlanmışmıdır acaba çayın ve et sularının.

Bu kötü kokuyu nispi engellemek için bazı yöntemler var. Konuyu düzeltiyorum bu yöntemleri ekleyeceğim.

hexus 17-09-2008 14:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Guler (Mesaj 287140)
Teşekkür ederim. Dediğiniz methodu deneyeceğim ama toprağa vermeyi, güllere püskürtmeye tercih ederim. Mis gibi kokan güllerimin balık kokması en son tercihimdir.
Çay olayı ne gibi fayda sağlar?

Gül Asidik ve nemli toprakları seven bir süs bitkisidir. Çay yaprağı toprağın asit seviyesini yükselteceğinden dolayı Güllerinize faydalı olacaktır.

Adalet Yağcı 17-09-2008 15:24

Toprağın asidini yükseltecek başka yollar denenemezmi, sirkeli su gibi, ortancalara veriliyor mesela.

Oğuzhan 17-09-2008 16:14

Yucca dediğiniz nasıl bir bitki ?
Bildiğimiz kütük üstünde pırsa yaprakları olan mı ?

hexus 17-09-2008 23:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adalet yağcı (Mesaj 287434)
Toprağın asidini yükseltecek başka yollar denenemezmi, sirkeli su gibi, ortancalara veriliyor mesela.

Elbette mevcut Elma ve Üzüm Sirkesi toprak asitliğini yükseltir.

hexus 17-09-2008 23:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan (Mesaj 287449)
Yucca dediğiniz nasıl bir bitki ?
Bildiğimiz kütük üstünde pırsa yaprakları olan mı ?

Yucca , Dikenli ok şeklinde yaprakları olan , uzun boylu bir bitkidir. Gövdesi büyüdükçe odunsulaşıyor. Suyu pek sevmez. Anavatanı yanılmıyorsam Meksika. Benim bahçemde var. Güneş gören yerde çok hızlı büyüme gösteriyor. Zaten kendisi bir çöl bitkisidir.

Yeşim 18-09-2008 14:33

Sayın Hexus paylaşımlarınız için teşekkür ederim;detaylı anlatmışsınız.Yıllarca ben de süzülen et sularını ve yıkadığım balıkların sularını kullandım.Genelde evdeki saksılara döktüm, hiç koku olmadığı gibi bitkiler hızlı gelişme gösterdiler..Kurt da görmedim saksılarda.Sanırım sık uygulamadığım ve sulandırarak verdiğim için oldu.
Bu konuda endişesi olanların umarım işine yarar.Sevgiyle..

hexus 21-09-2008 22:12

Rica ederim Yeşim Hanım.

karaselvi 19-02-2010 01:08

Et balık suyunda kurt olması imkansız bence. Sinekler yavrularının rahat yiyebilecekleri yiyeceklere yavru yani kurt bırakırlar balık sulu toprakta sinek yavruları yani kurtlar beslenemez. Kurt olması için etindende olması gerekir.

hexus 03-03-2010 23:26

Arkadaşlar geçen yıl verdiğim bu formülü güllerimden bir tanesinde uyguladım korkmadan deneyebilirsiniz ve sonuç gerçekten gözle görülür bir şekilde mükemmel diyebilirim.

hexus 03-03-2010 23:39

Güllerinize gübre yapmak istiyorsanız işte yeni bir formül :

75 ml su
2 litre yonca bitkisinin tahılı ( yoncayı kuruttuktan sonra un haline getirilerek elde edebilirsiniz.)
60ml magnezyum sulfat (Epsom Salt veya ingiliz tuzu deniliyor ) Alışveriş sitelerinde mevcut. Google da arama yapabilirsiniz.
15ml Demir Sülfat Gübresi

Formüle Ekstra olarak akvaryum bitkilerinde kullanılan ve petshopların herhangi birinden temin edebileceğiniz 20 ml Miracle Grow var. Fakat ben önermiyorum. Zaten formülde azot , potasyum ve nitrat ihtiyacanı yonca unu karşılayacaktır.

BiNZeT 03-05-2010 01:03

Gül Köklendirme

Selamun Aleyküm Arkadaşlar Sitenizi Uzun Süredir Takip Ediyorum Üye Olmadan Tabi Bu Şansı Verdikleri için Öncelikle Agaclar.Net Ekibine Teşekkür Ediyorum..
Soruma Gelince;
Şİmdi Bildiğim ve Bana Öğretilen Tek Gül Çoğaltma Yöntemi Var Oda En Az Bir Hafta İçinde Aldığımız Gül Dalını Suda Bekletip Sonrada Toprağa Dikmek Bu Yöntemle 10 Tane Toprağa Gül Dalı Dikiyorsam 2-3 Tanesi Anca Kökleniyor...
Sorum İse Şöyle Garip Gelebilri Ama Deneyen veya Tecrübeli Olan Varsa Bu Konuda Yarımlarını Bekliyorum..
Öncelikle Kestiğimiz Dalı Birgün Suda Beklettikten Sonra Artık Neyin İçinde Bekletiyorsak, Bardak, Şişe , Plastik Pet vs. İçine Yavaş Yavaş Toprak Atarsak Köklendirme İşlemimiz Ne Kadar Başarılı Olur...

reyem 26-12-2010 18:39

merhaba ,
güllerimi yazın güneşte bıraktığım için dalları kurudu,yeniden canlandırabilmem mümkün mü?

mirsat 27-12-2010 08:46

Saksıya paslanabilen nitelikte demir parçaları veya talaş veyahutla çubuk şeklinde atılan metal parçalarıda iyi gelebilir. Teneke de olan güller normal metal olmayan saksılara göre daha güzel gelişiyor.

odyseey1 03-01-2011 17:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi csydn (Mesaj 735251)
Metal parçaları işe yarar mı gerçekten ve sirke ne şekilde verilebilir?

Metal parçalarını saksılarına koyan çok kişi gördüm.Faydası tam olarak nedir bilmem ama zararı yoktur.

Sirke ise toprağa asidik özellik kazandırmak için 1 lt. suya iki üç damla karıştırılmak suretiyle uygulanıyor. Fakat Mine hanımın bir yazısın da limon tuzu kullanılmasının daha doğru olduğunu okumuştum.

şehnaz 03-01-2011 18:22

Acaba balik Emülsiyonu yerine , bitkilerimizin topragini hafif kaziyarak cukurlar acsak ve bu cukurlara taze hamsi veya sardalya ( mevsimden ve ebatlarindan faydalanmak icin ) lari yatirsak , üzerlerinede önce biraz saman sonrada tekrar toprak ile örtsek genede kötü koku olurmu acaba ? Bunun evdeki saksilara yapilmasi bence imkansiz zira lescil sinekler icin davetiye sayilir ama en azindan bahcedeki bitkilerimize yapsak faydasi olabilirmi ?

fatma sunay 08-01-2011 21:36

Sayın Şehnaz televizyonda sizin dediğiniz yöntemi seyrettim. Hamsi balığını saksıya gömdü ve hiçbir kötü kokusu olmaz denildi ama ben denemedim seyrettiğimi aktarıyorum.

şehnaz 08-01-2011 23:40

Bence demekki denemenin tam mevsimi .
Bugüne kadar baliklari kedilerimizle paylasiyorduk simdi birde güllerimiz ortak cikti :)

Atalya 04-03-2011 13:38

Bilgiler için çok teşekkürler.

Araxlea 11-05-2011 20:58

Arkadaslar Gül'den celik alma hakkında kulaktan dolma bi kac bilgim war yalnız net bi şekilde bildigimden emin değilim onun için aklımdaki soruları cevaplayan birileri olursa cok makbule gecer.

1. Gül'den ne vakit çelik alınabilir ?
2. Gül'den alınan çeliğin nasıl olması gerekir ( yumuşak , sert ve boyu ) ?
3. Gül'den Çelik aldıktan sonra yapılacak ilk işlem nedir ? ( kimileri suda bekletilmeli diyor)
4. Ve aldığımız çeliği saksıda büyüteceksek nasıl bir yol izlemeliyiz ?

Şimdiden Teşekkürler

sahin1412 27-05-2011 10:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Araxlea (Mesaj 802265)
Arkadaslar Gül'den celik alma hakkında kulaktan dolma bi kac bilgim war yalnız net bi şekilde bildigimden emin değilim onun için aklımdaki soruları cevaplayan birileri olursa cok makbule gecer.

1. Gül'den ne vakit çelik alınabilir ?
2. Gül'den alınan çeliğin nasıl olması gerekir ( yumuşak , sert ve boyu ) ?
3. Gül'den Çelik aldıktan sonra yapılacak ilk işlem nedir ? ( kimileri suda bekletilmeli diyor)
4. Ve aldığımız çeliği saksıda büyüteceksek nasıl bir yol izlemeliyiz ?

Şimdiden Teşekkürler

Merhaba;
Mart ayında iş yerinde budaması yapılan güllerin dallarından 20 tane aldım.
Kesilen dalların alt kısımından 7-8 cm kadarlık kısmınının kabuğunu çakı bıçağıyla soydum.
daha sonra bu soydugum kısmın üzerine bir bez koyarak çekiç ile fazla hızlı vurmadan ezdim. Bahçeye elirli aralıklarla dikip can suyu verdim.
Şu anda hepsi tutmuş durumda ve bazıları tomurcuklandı.
Ben Gülden alınan çeltiklere hiç dikkat etmedim hepsini yukarda anlattığım şekilde diktim ve tuttu zaten bence en kolay yetişen bitki gül.

Dengiz 03-10-2011 11:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sahin1412 (Mesaj 811426)
Merhaba;
Mart ayında iş yerinde budaması yapılan güllerin dallarından 20 tane aldım.
Kesilen dalların alt kısımından 7-8 cm kadarlık kısmınının kabuğunu çakı bıçağıyla soydum.
daha sonra bu soydugum kısmın üzerine bir bez koyarak çekiç ile fazla hızlı vurmadan ezdim. Bahçeye elirli aralıklarla dikip can suyu verdim.
Şu anda hepsi tutmuş durumda ve bazıları tomurcuklandı.
Ben Gülden alınan çeltiklere hiç dikkat etmedim hepsini yukarda anlattığım şekilde diktim ve tuttu zaten bence en kolay yetişen bitki gül.

İlk defa böyle bi yöntem duydum 6 aydır gül tutturmaya çalışıyorum . Acele deneyeceğim

bursaci 24-01-2013 11:05

epsom salt

merhaba sayın hexus

geçen yıl acemilikten 5 6 adet gülümü kaybettim

nedeni bilinçsizce magnezyum sülfat demir sülfat ve kükürt kullanmam oldu geçen seneki yıkımdan sonra bu sene var olan güllerime ilave olarak 7 adet gül daha aldım çıplak köklü şuan 15 adet gülüm var ve hepsi saksıda onlarla yatıp onlarla kalkıyorum desem yeridir elimde geçen yıl almış olduğum yaklaşık 1 kilo magnezyum sülfatım var şuan güllerime yanmış hayvan gübresi tatbik ettim elimde bulunan epsom salt ı güllerime fayda sağlayacak bir orandan nasıl tatbit edebilirim **** etmelimiyim yardımcı olursanız sevinirim

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024