agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni28Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2014, 11:22   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Yani kozalağı yaş ve kapalı durumda toplayıp kendim kurutmam ve içinin açılmasını beklemem gerekiyor öyle sayın horanlı.66?

Turkuaz16 beğendi.
futuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2016, 09:55   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016
çam tohumu çimlendirme ( üç farklı açıdan çıkış videosu)

https://www.youtube.com/watch?v=Iy5jIpNf2ho

mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2017, 17:23   #33
Ağaç Dostu

Çam tohumu çimlendirme

justice beğendi.
Eski 28-01-2017, 13:10   #34
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
(( 'Sıvı gübre biraz suya kattım kahverengi oldu. Bitki güçlensin diye düşündüm. Normal toprak yerine TORF toprağı olmalı çünkü tohuma oksijenin rahat ulaşması lazım. Normal toprak ıslanınca oksijenin tohuma ulaşmasını engelliyor. Hızlı çimlenme olmuyor!' ))

Mehmet Bey, Yukarıda bilgiler sizin. Bu gibi noktaları da burada yazarsanız daha iyi olur sanırım. Birisi sormuş. Siz de cevaben benim tohumlar ocak ayında çimlendi demişsiniz. Detaylı bilgileri, tecrübeleriniz buraya da aktarın lütfen. Selamlar.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2017, 15:31   #35
Ağaç Dostu

Çam fıstığı (Pinus pinea) çimlendirme çalışmam

justice beğendi.
Eski 03-05-2017, 16:15   #36
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2017
Merhabalar,

Şubat ayında işyerindeki saksıya gelişigüzel olarak attığım, herhangi bir ön uygulama, bakım ve düzenli sulama yapmadığım selvi ve hannup tohumları çıkmış. Evdeki saksılara dağıttığım tohumlar da çimlenmişti ama ilk çıktıklarında ota olan benzerliği ve çimlenme zorluğu üzerine yazılar beni yanıltmış, çam olamayacaklarını düşündüğüm için hepsini söküp atmıştım.

Çimlendirme işi, soğuklama ihtiyacı, uygun sulama ve bir çok ince detay nedeni ile ilk başta gözümü korkutsa da, doğa işini bir şekilde yapıyor, yine de biraz yardımcı olmak iyi olur. Mesela, tohumları steril toprağa ekmiş olsaydım, ot diye yolmayacaktım.

Yine de bu sene selvi, çınar, kestane ve hannup ağaçlarını çimlendirmeyi başardım. Hatta 4 tane kestane toprak ile buluştu bile. Asıl önemli olan fidan haline gelince kurutmadan toprak ile buluşturabilmek.

Fotoğraflar;

Name:  selvi1.jpg
Views: 3291
Size:  38.6 KB
Name:  kestane1.jpg
Views: 2851
Size:  34.0 KB
Name:  kestane2.jpg
Views: 2829
Size:  46.0 KB
Name:  kestane3.jpg
Views: 2851
Size:  54.8 KB
Name:  keçiboynuzu.jpg
Views: 2794
Size:  30.3 KB

justice ve Gecekondu beğendi.
Mahmut Ozkur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2017, 10:04   #37
Ağaç Dostu

çam fıstığı çimlendirme çalışmam-2

justice beğendi.
Eski 20-10-2017, 21:50   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2017
Bir soru sorucam öğretmenimiz herhangi bir ağaç dikiniz dedi ve bende çam ağacı dikmeye karar verdim Name:  03112010487.jpg
Views: 2549
Size:  64.2 KBbu ağaç olurmu? ve nasıl dikicem ? ankara ikliminde yaşar mı ?

hey sen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2017, 16:03   #39
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-10-2017
Göknar(Köknar) tohumunu hemen toprakla buluşturmalı mıyım? Yoksa buzdolabında belirli bir süre beklettikten sonra mı toprakla buluşturmalıyım?

Gecekondu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2017, 08:41   #40
Ağaçsever

Resimlerini paylaştığım ağacın sedir ağacı olduğunu tahmin ediyorum. Apartmanımızın dış duvarının kenarında kendiliğinden çimlenmiş. Ben de başına bişey gelmesinden korktuğum için köklerine zarar vermeden alıp plastik şişeden saksıya yerleştirdim. doğadaki uyumunu bozmamak için açık balkonuma koydum saksıyı ve iki **** üç günde bir sulamasını yapıyorum. Hayata tutunabilirse doğaya bir ağaç daha kazandırmış olmayı umuyorum.

Eklenen Resimler

justice beğendi.
Eski 23-11-2017, 08:09   #41
Ağaçsever

Karaçam tohum çimlendirme

Parktan rastgele aldığım çam kozalağının tohumlarını çıkardıktan sonra nemli kağıt havluda çimlendirmeyi başardım. Plastik bardağın içine torf toprağa diktiğim karaçam büyümeye başladı. Başına her hangi bir aksilik gelmezse yeterli büyüklüğe ulaştığı zaman doğaya bir ağaç daha kazandırmak güzel olacak.

Eklenen Resimler

blick ve acemi25 beğendi.
Eski 23-11-2017, 18:49   #42
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Çok su vermeyin mantardan ölür

Gecekondu beğendi.
seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2018, 13:22   #43
Yeni Üye

SakLimevsim's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2018
Bu KozaLak Tohumlarından yaklaşık olareak 10 adet ektim şimdi yeşermeye başladı büyümeleri Ne Kadar Zamaan alır yani yaklaşık 6 ay kada bir zaman Dilimi içerisinde ne kadar boy Atar ....Cevaplarınızı bekliyor Olucam

SakLimevsim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2019, 13:00   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2019
sulamasi

ben a101 den aldigim torf toprakla tarla topragini karistir 1lt lik siselere ektim. cimlenme gerceklestikten sonra sulamasi nasil olmali bunu merak ediyorum

ahmetselo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2019, 12:43   #45
Yeni Üye

çam kozalaginda fide

Arkadas yazilan her seyi okudum. amasanirim sulamada bir hata yapiyorum ne yaptiysam cimlenen tohumlarin gelisimini surduremedim 5 cm olan yan yatti.....torf toprakla normal tarla topragini karistirdim bardakta da denedim 1lt lik su siselerinde de....
-1. sorum 5cm olduktan sonra sulama nasil olmali 1 gunde bir mi 2 gunde bir mi ve de ne kadar su dokmek lazim bunlari ayarlamak cok zor
-2. sorum saksinin altini delip tas falan koymak gerekli midir yoksa sadece delmek mi lazim ya da hic delmemek mi lazim.....satin aldigimiz fideler siyah posette oluyor ve hicbir yerinde delik olmuyor.
-3. sorum ev icinde ya da balkonda fark eder mi. balkon eksi derecelerde ev ise 25 30 cm araliginda oluyor.
-4. sorum saksi tipi nasil olmali yoksa posete mi ekilmelidir.
-5.sorum siz tohumu fidan haline getirdiyseniz asamalarini detaylarini eksiksiz yazabilir misiniz....
-hepsine bir butun olarak maddeler halinde cevap verebilir misiniz 1 yildir cevap ariyorum...ulkemizi yemyesil bir yer haline getirmek icin ugrasimiz gonul verdik bu ise sizler de bize yardimci olunuz

Eski 10-02-2019, 12:48   #46
Yeni Üye

basarili oldunuz mu bu konuda

Eski 10-02-2019, 12:52   #47
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gecekondu Mesajı Göster
Parktan rastgele aldığım çam kozalağının tohumlarını çıkardıktan sonra nemli kağıt havluda çimlendirmeyi başardım. Plastik bardağın içine torf toprağa diktiğim karaçam büyümeye başladı. Başına her hangi bir aksilik gelmezse yeterli büyüklüğe ulaştığı zaman doğaya bir ağaç daha kazandırmak güzel olacak.
siz basarili oldunuz mu bu konuda yoksa sizinkiler de bu asamadan sonra öldū mü

Eski 10-02-2019, 12:58   #48
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetmsl Mesajı Göster
unbrekable kardeşim hiç gerek yok öyle işlemlere. bende bu çamda yetiştirdim bir zamanlar. şuandada çok güzel bir şekilde büyümekteler. benim uyguladığım işlemleri sıralayayım sana.
ilk başta tohumların boş olup olmadığını suya atarak ayırdım. (batanlar dolu, su üstünde kalanlar ise boştur)
daha sonrasında ufak plastik, pet bardaklara toprak doldurdum ve hepsini ayrı ayrı bardaklara diktim. (yalnzca dolu olanları ******
tohum üzerinde çok fazla toprak tabakası olmasın yalnız. 5-6 mm olsa yeterli.
9-10 gün içerisinde çimlenmeler görülecektir. Başarılar...
Arkadas yazilan her seyi okudum. amasanirim sulamada bir hata yapiyorum ne yaptiysam cimlenen tohumlarin gelisimini surduremedim 5 cm olan yan yatti.....torf toprakla normal tarla topragini karistirdim bardakta da denedim 1lt lik su siselerinde de....
-1. sorum 5cm olduktan sonra sulama nasil olmali 1 gunde bir mi 2 gunde bir mi ve de ne kadar su dokmek lazim bunlari ayarlamak cok zor
-2. sorum saksinin altini delip tas falan koymak gerekli midir yoksa sadece delmek mi lazim ya da hic delmemek mi lazim.....satin aldigimiz fideler siyah posette oluyor ve hicbir yerinde delik olmuyor.
-3. sorum ev icinde ya da balkonda fark eder mi. balkon eksi derecelerde ev ise 25 30 cm araliginda oluyor.
-4. sorum saksi tipi nasil olmali yoksa posete mi ekilmelidir.
-5.sorum siz tohumu fidan haline getirdiyseniz asamalarini detaylarini eksiksiz yazabilir misiniz....
-hepsine bir butun olarak maddeler halinde cevap verebilir misiniz 1 yildir cevap ariyorum...ulkemizi yemyesil bir yer haline getirmek icin ugrasimiz gonul verdik bu ise sizler de bize yardimci olunuz

acemi25 beğendi.
Eski 14-02-2019, 13:09   #49
Ağaçsever

ahmetselo bu aşamadan sonra ben de büyütemedim malesef. Nerde hata yaptım bilmiyorum. Ama denemeye devam etcem. büyütmeyi başarabilirsem daha yeşil bir dünya için bol bol çam ağacı dikmeyi planlıyorum.

Eski 24-03-2019, 19:03   #50
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
çam tohumu çimlendirme

bende resimdeki kozalaklardan alabildiklerimi bir gece suda beklettim ve saksıya ektim inşallah tutturabilirim. yalnız türü hakkında bilgim yok yardımcı olabilecekler bilgilendirirse sevinirim.

Eklenen Resimler

Gecekondu ve acemi25 beğendi.
justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2019, 19:48   #51
Ağaç Dostu

Eski 26-06-2019, 10:58   #52
Yeni Üye

TiberSeptim's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2019
Tohumdan bitki yetiştiriciliğinde mantar ilacı kullanılması gerekmektedir

Thiram etken maddeli mantar ilacı tohumları çökerten hastalığına karşı korur

Mantar ilacı kullanılmadan tohumdan yetiştirilen bitkiler 3-5 cm boylandıktan sonra dipten boynunu büker ve yatar bir daha kalkamaz ve bitkileriniz ölür

TOHUMLARIN EKİMİ VE BAKIMI

1-Tohumları bir bardak suyun içerisine koyunuz

2-Suyun içerisine bir çay kaşığı Thiram etken maddeli mantar ilacı ilave edip karıştırınız.

3-24 saat tohumları bu ilaçlı suda bekletip daha sonra tülbent veya süzgeç ile süzünüz ve ekim yapınız

TiberSeptim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2019, 16:06   #53
Yeni Üye

kahvegozlum58's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2019
çok güzel bilgiler çok teşekkürler

kahvegozlum58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2019, 13:59   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2019
Arkadaşlar ben yaklasık 15 gün önce bir gün suda ıslatılmış çam tohumu diktim. Hergün fısfıs ile toprağı nemlemdiriyorum. Ama hala gözle görülen bir çimlenme ve çıkma belirtisi yok sizce daha erken mi yoksa bir yerde yanlışlık mı yapıyorum.

hatayliahmett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2019, 08:18   #55
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Merhaba;
Eşim bana çam tohumu getirmişti, ben de oksijenli suda bir gün bekletip ektim. (Oksijenli su mikroorganizmaları öldürmek için, bekletme işlemi ise çökenleri ekip yüzenleri atmak içindi) Neyse şimdi bir haftada filan çimlendiler, bundan sonraki aşamada ne yapmak lazım acaba? İç mekanda bakmaya devam mı yoksa dış mekana alışması için dışarıda mı bakayım? Bir de genelde 5cmden sonra ölmüş fidanlar. Nasıl bir yol izlemek gerekir? İlk iğne yapraklar çıkınca şaşırtmak lazım ama nasıl şaşırtayım? Poşete mi? Saksıya mı? Fazla suyu sevmediğini biliyorum çamın ama kök sistemi henüz gelişmemiş. Nasıl bir yol izlemeliyiz?

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2021, 17:16   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2020
Ben de yukarda bahsedilen cam ve sedir tohumlarinin cimlenip 5 cm olunca olme sorununu tecrube ettim, nemli toprak sevmemesiyle alakali diye tahmin ediyorum ama tam cozum bulamadim. Cok az sulamak gerekiyor olabilir emin degilim. Topragi firinlayip, oyle topraga dikenler var youtube'de gordugum, veya cok az sulamak gerekiyor.

ozu0001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2021, 17:49   #57
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2017
Uzun bir aradan sonra merhaba,

Niğde tarafına ektiğim çamların, çınarların ve kestanelerin hepsi kurudu maalesef.
Babamın mezarına ektiğim çam ve keçiboynuzu boyumu aştı.
Şimdi badem, pikan cevizi ve cinsini bilmediğim, boyutu kiraz kadar olan bir elma çeşidini herhangi bir işlem yapmadan ektim.

[QUOTE=Mahmut Ozkur;1505633]Merhabalar,

Şubat ayında işyerindeki saksıya gelişigüzel olarak attığım, herhangi bir ön uygulama, bakım ve düzenli sulama yapmadığım selvi ve hannup tohumları çıkmış. Evdeki saksılara dağıttığım tohumlar da çimlenmişti ama ilk çıktıklarında ota olan benzerliği ve çimlenme zorluğu üzerine yazılar beni yanıltmış, çam olamayacaklarını düşündüğüm için hepsini söküp atmıştım.

Çimlendirme işi, soğuklama ihtiyacı, uygun sulama ve bir çok ince detay nedeni ile ilk başta gözümü korkutsa da, doğa işini bir şekilde yapıyor, yine de biraz yardımcı olmak iyi olur. Mesela, tohumları steril toprağa ekmiş olsaydım, ot diye yolmayacaktım.

Yine de bu sene selvi, çınar, kestane ve hannup ağaçlarını çimlendirmeyi başardım. Hatta 4 tane kestane toprak ile buluştu bile. Asıl önemli olan fidan haline gelince kurutmadan toprak ile buluşturabilmek.

Mahmut Ozkur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2021, 10:38   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kayahann Mesajı Göster
arkadaşlar size çam çimlendirmekle ilgili şöyle bir tavsiyem olacak, çimlendireceğiniz yer olabildiğince derin olmalı çünkü kökler dolanmaya başlayınca çok büyük bi ihtimal kaybediyorsunuz, benim çam için kullandığım en iyi çimlendirme saksısı 1.5 ltlik su şişelerini üstlerini keserek altlarına delikler açarak yaptığım saksılardı, ama altta kökleri gördüğünüz anda büyük saksılara alın, çamı çimlendirmek değil çimlenen fidecikleri fidan haline getirmek zordur
Merhaba,
Ben evde balkonda Sarıçam tohumu ektim ve tohumlarım yaklaşık 6-7 cm olarak çimlendiler ve pet şişe altında kökleri gözüküyor ne yapmalıyım?

Sarı_Çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2021, 13:01   #59
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
çimlenen çam tohumlarını çam ormanlarından çürümüş ibre kabuk ve ağaç artıkları olan dip toprağından alarak gölge nemli ve serin bir ortama dikerseniz çimlenen tohumların 5 cm sonra çürümesinin biraz olsun önüne geçebilirsiniz.

justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2022, 13:43   #60
Yeni Üye

Anti Kapitalist's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi justice Mesajı Göster
çimlenen çam tohumlarını çam ormanlarından çürümüş ibre kabuk ve ağaç artıkları olan dip toprağından alarak gölge nemli ve serin bir ortama dikerseniz çimlenen tohumların 5 cm sonra çürümesinin biraz olsun önüne geçebilirsiniz.
Bahsettiğiniz çam ormanlarındaki ibreler,kabuklar çökerten hastalığının baş sebebi mantarların en iyi barınma yerleridir bu yüzden asla tavsiye etmiyoruz.Steril,süzek bir toprak ve mantar ilacı kullanılarak çimlendirme yapılması gerekiyor,başka bir şeye ihtiyaç yok.

Anti Kapitalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024