agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen belgi.info
  • 2 Gönderen Muda
  • 1 Gönderen halcur
  • 1 Gönderen E.Kahraman

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-08-2021, 14:18   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2021
Sonbaharda tohumdan ağaç çoğaltma

Elimdeki güzel bir elmanın tohumlarını sonbaharda içerde
çimlendirip, sonraki yıl başka herhangi bir elmaya aşı yapmak istiyorum. Sonbaharda çimlendirme nasıl yapılır?
Tohumları buzdolabında tutmalı mıyım? Kışın fidana nasıl bakmalıyım?

uludaglı16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2021, 21:31   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-07-2016
Galeri: 1
Merhaba,
Eğer yüzlerce fidan yetiştirmeyecekseniz dışarıdaki toprağın 10 cm altına gömün yeterli.Ph nem ısı ne gerekiyorsa toprak hepsini ayarlayacak zamanı gelince tohum patlayacak.Disaridaki toprak köpek karga vb hayvanlara açıksa tohumu kille kaplamak daha iyi .Bazen karınca vb hayvanlarda tohumları yiyebiliyor.Toprak donmadan Ekim ayı içinde elmayı olduğu gibi görebilirsiniz. Bunların hepsini de deneyebilirsiniz.

Ev sera vb kontrollü bir yerde çimlendirme daha kolay.youtube da meyve çekirdeği çimlendirme videolarını seyredebilirsiniz.
Büyüyeceği toprağa sonbaharda çekirdekten dikip toprağa uyum sağlaması ilerisi için bence daha sağlıklı ve önemli. Topragi yapılandiricilar ve organik madde ile daha kaliteli yapabilirsiniz

TCM beğendi.
belgi.info Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2021, 22:35   #3
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Neden zorlama yapıyorsunuz ki. Sonbaharda tohum boyunun iki üç katı derinliğe dış ortamda toprağa dikin. İlkbaharda çimlensinler. Gerekli olan soğuklama ihtiyacını, alıp baharla birlikte zamanında büyüsünler. Elma tohumu küçük olduğu için 10 cm büyümesi çekirdek içindeki enerji biteceği için biraz zor olabilir. Arkadaşımızın önerileri yerinde. Daha fazla bilgi isterseniz aşağıdaki konu başlığından her türlü tohum için bilgi alabilirsiniz.

Tohum çimlendirme hakkında öğrenmek istedikleriniz

TCM ve its_just_a_ride beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2021, 00:33   #4
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Ayrıca güzel dediğiniz elmanın çekirdeğinden yine güzel elmanın yetişme olasılığı çok çok az.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2021, 22:32   #5
Ağaçsever

Tanrı dağları Elmanın çıkış yeri diye bilinir. Hayvanlar ve iklim yayılımı ile binlerce çeşidi oluşmuş.
Aşılama ile üretim tercih edilirse ilaç gübre vb şirketlerine müşteri olunabilir ancak.
Permakultur , toprak yapılandırma ve yararları böcekler için tarla kenarına dikilecek çiçekli (akasya, hatmi gül, leylak , vb) bitkiler üzerine yoğunlaşarak yapılacak tarım daha akıllıca diye düşünüyorum.
Örneğin vişne ve kirazı ele alın.
Vişne yabani özellik gösterir ne ilaç ne gübre ister hatta yayılıcı olduğundan bunaltır hatta. Asgari bakımla hatta hiç bakmadan da verimlidir. Arka bahçemizde ki visnede (ve dağlarda yetişen beyaz kirazlarda) yıllarca gözlemledim.
Fakat kirazda dünya çapında üretici olmamıza rağmen ne kurtlanma derdi ne ilaç derdi ne hasat nede pazar derdi bir türlü bitmez. Bence gerçek sebep öncelikli olarak yetiştirme tarzı.
Kolay görünen şey, yol aldıktan sonra hep zordur. Zor görünen şey , yol aldıkça kolaylaşır.

Eski 04-09-2021, 09:22   #6
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Ayrıca güzel dediğiniz elmanın çekirdeğinden yine güzel elmanın yetişme olasılığı çok çok az.
Sayın TCM, birçok meyvenin tohumdan üretiminde istenen sonuca ulaşılamadığı, meyvenin vahşi haline dönüldüğü söyleniyor. Acaba hangi tohum/çekirdek alındığı meyveyi(yediğimiz haliyle) verir? Bilginiz var mı?

Muda beğendi.
halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2021, 12:35   #7
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halcur Mesajı Göster
Sayın TCM, birçok meyvenin tohumdan üretiminde istenen sonuca ulaşılamadığı, meyvenin vahşi haline dönüldüğü söyleniyor. Acaba hangi tohum/çekirdek alındığı meyveyi(yediğimiz haliyle) verir? Bilginiz var mı?
Sn. Halcur, bahçemizdeki yenidünya ve yeşil nektari çekirdekten büyüme ve ikisinin de meyvesi çok lezzetli.

halcur beğendi.
E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2021, 10:08   #8
Ağaç Dostu

Dadaloğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2021
Ben de saksıya kiraz ve erik tohumları ektim. Toprak derinliği 20 cm kadar var. 20 gün oldu hala çıkmadılar. Derinlik sorun olur mu acaba?

Dadaloğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2021, 12:45   #9
Ağaçsever

Çok fazla olmuş. 10 cm geçmemeli .ceviz ,at kestanesi ,meşe ancak çıkar o derinlikten. Tohumdaki enerjinin yeteceği bir derinlik var, her bitkide değişse de genelde 5-10 cm arasındadır.

Saksıda soğuk katlama olmadan ağaç çekirdeği yesertmek zordur.

Nemli peçete poşet ile filizlendirin bence. YouTube da videolar var.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024