agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen vyssera
  • 1 Gönderen hira

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2007, 22:41   #1
Yeni Üye

mhtpck's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2007
Uçaktan tohum atmak işe yarar mı?

Çorak dağlara, topraklara uçakla tohumlama yapılabilir mi yani uçaktan dağlara topraklara tohum atabilir miyiz? Dağlarımızın yeşillenme şansı olur mu? Böyle bir yöntemi kullananlar var mı? Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

mhtpck Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2007, 07:44   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sayın mhtpck hoş geldiniz,

Orman Bakanlığı ülkemizde bir çok dağda elle ağaç tohumları serpmek suretiyle ekim yapmaktadır. Yine insan eli değmemiş ıssız dağlara, tenha kayalara bir çok ağaç tohumu kuşların ya bu tohumları bizzat yeme amaçlı taşımalarıyla ya da yedikten sonra dışkılarıyla bıramları sonucu yetişmektedir.Ve ayrıca rüzgarın taşıyıcı etkisini unutmamak gerektir. Zira rüzgarda iyi bir tohum taşıyıcıdır. Bütün bunlarla birlikte ortamda elle bizzat ekmedikten sonra hep havanın etkisini görmekteyiz.

Kısaca evet uçaktan tohum ekimi yapılabilir üstelik belki elle serpme ekimden daha ucuzdur bile. Ancak burda dikkat edilmesi gereken şey uçakla çok düşük hızlarda bu işin yapılması, tohum miktarının çok olması, tohum ekiminde Orman Bakanlığı ile irtibatlı olunması, ekim yapılacak çorak toprakların tohumu çimlendiercek kadar mevsimlik bir yağış alması ve ekeceğiniz alana uygun bitki tohumları seçilmesidir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2007, 13:27   #3
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Galeri: 1
mhtpck'ın sorusu benim de aklıma gelmişti. Benimki daha pahalı bir çözümdü.
Tohumları sihirli tabletlere koyup öyle atsak daha az sayıda tohum kullanırız hem de tutma şansını arttırırız . Çok mu uçuk.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2007, 13:55   #4
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Hayır uçuk değil. Hatta makul ama milyonlar hatta milyarlarca fidan söz konusu olduğunda tek tek dikmek tohumun maliyetinden daha fazla maliyet tutar. Bu nedenle ya gönüllü ekimler veya uygun göreceğiniz yere ellerinizle tohum serpmekle işe başlayabilirsiniz. Sizden ricam sadece bir adet tohum dikin, sonra o fidanı ağaç yapın ve devamlı gözleyin.

İşte olay bu, kontrollü ama dikimde yarışmak.

Ben ziraat mühendisiyim ama forumdan tanıştığım bir Polis arkadaşın 50 binden fazla ağaç yetiştirimiş olduğunu öğrendiğimde, bir hacı amcanın 10 binden fazla dikili çınar ağacı olduğunu öğrendiğimde onları acaip kıskandım. Şimdi gördüğüm tohumlara kayıtsız kalamıyorum gömüyorum boş bir kenara.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2007, 14:10   #5
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
En mütevazisi benimki olsa gerek. 600 adet çam. Az ama, bulunduğum yerin girişinde, her gün görme imkanım var.
Benim düşündüğüm yöntemin uygulanma şansı olmadığını ben de biliyorum Ancak, ulaşılması çok zor noktaları sadece bir başalngıç olması için sınırlı sayıda atılabilir veya konulabilir. DAha sonra kendisi yayılır.
Bizim köyün (tabii ki İstanbulköy) orman yolunu düzelttiler, açılan alanda kendiliğinde yüzlerce fıstık çamı fidanı çıktı. Doğal ortamda, kendi başına, daha kolay üreyebiliyorlar.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2007, 20:46   #6
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Tohum uçaktan da atılsa elle de atılsa orada orman oluşacak diye birşey söylemek mümkün değildir.

Biz elle atıyoruz tohumları. Ama tohum atmadan önce ekilecek sahada belirli aralıklarla toprakta profiller açarak yapısını inceliyoruz.
Tohumların çimlenmesi ve elde edilen fidanların büyümesi için toprağın yapısı, derinliği, strüktürü, pH'ı v.b. önemlidir. Bu etkenlerin incelenmesi sonucunda olumlu sonuç alınırsa tohum ekmeye başlanır.

Tohumlar ekilip genç fidanlar elde edildikten sonra bunlar bağımsız olarak yaşayacak çağa gelinceye kadar bakım yapılması gerekir.

Dağlarda görülen her boşluğa tohum atmak (yöntem ne olursa olsun) bu nedenlerden dolayı pek mümkün değildir. Boş yere masraf yapmaktır.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2007, 22:07   #7
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
yılmaz haklı. bakarsan bağ olur bakmazsan taş (dağ) olur.
nasıl ki bir insan kendi ayaklarının üstünde duruncaya kadar gözetilmeye muhtaç ise ağaçlar da öyledir. örnek zeytin ağacının hiç su istememesine rağmen fidana ilk 3-4 yıl yazın kurak geçmesi durumunda su veriliyor.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2007, 23:43   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-04-2005
İlk olarak doğaya bitki/ağaç tohumu ekmek doğru mu diye sorulunca hayır demek itici bulunduğundan evet diyorlar. Bence yanıtlamadan önce; hangi bitki/ağacın tohumunu, nereye, hangi amaçla ve ne zaman ekmeliyiz diye düşünmeliyiz.

Orman Genel Müdürlüğü Toroslarda helikopterle sedir tohumu atmakta olduğunu duyurdu. bu çalışma konunun uzmanı olmayanlarca doğru bulunabilir. Yapılan çalışma şu nedenlerle yanlıştır ve göz boyamaya yöneliktir.

1) Heliopterle yukarıdan atılan (Ekilen değil) sedir tohumlarının orijinleri belli değildir. ( hangi yükseltideki ve ne özellikteki ağaçtan).

2)Atılan tohumların nereye düştüğü/düşeceği belli değildir.

3) Arazide görülen her boşluğun ağaçla doldurulması anlayışı doğru değil.

4) Tohumların düştüğü yerler torak yapısı ve bakı olarak amaca uygun olmayabilir.

5) Ormancılık tekniği olarak bilim dışı bir uygulamadır. Kısaca bir uygulamayı değerlendirirken çeşitli açılarda değerlendirerek karar vermek gerekir.

Ahmet Demirtaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 19:31   #9
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Uçakla tohum bırakma ile ağaçlandırma, Toroslarda geçen yıl uygulandı, Bırakılan sedir tohumları yüksek verimle çimlendiği için, uygulamanın devamına karar verildi. Bu şekilde, şu an mevcut bulunan sedir ormanlarından daha fazla bir alanda sedir ormanı oluşturulması hedefleniyor.

admn1986 beğendi.
vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2013, 23:41   #10
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
ne kadar enteresan bir konu. ilk defa duyuyorum bu yöntemi.. kırk yıl düşünsem yine aklıma gelmez..

jojoba beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2017, 04:04   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2017
Uçaktan tohum serpmek işe yararmı bilmiyorum ama benimde bir sorum olacak bu tohum serpmekle ilgili
Memleketimde ormanlık alanlar bolca bulunmakta doğal sarıçam ormanları ve bu ormanların üstünde huş ormanları fakat dağların bazı sırtları boş ağaçsız buralara tohum serpmek **** ekmek istiyorum rakım 1400 ile 1700 arasında değişiyor doğu karadeniz bölgesinde yıllık yağış ortalaması 900 mn02 civarında engebeli eğimli bir arazi vadi tabanında meyve ve geniş yapraklı ağaçlar daha yukarlarda bolca sarı çam olanakla beraber göknar ardıçta bulunmakta bu araziye tohum ekerek başarılı olabilirmiyim misal 1000 tohumdan 100 tanesi filizlerse benim için makul bir değer birde hangi türleri tavsiye edersiniz.

keskin1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2017, 11:20   #12
Ağaç Dostu.

mahon67's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keskin1 Mesajı Göster
Uçaktan tohum serpmek işe yararmı bilmiyorum ama benimde bir sorum olacak bu tohum serpmekle ilgili
Memleketimde ormanlık alanlar bolca bulunmakta doğal sarıçam ormanları ve bu ormanların üstünde huş ormanları fakat dağların bazı sırtları boş ağaçsız buralara tohum serpmek **** ekmek istiyorum rakım 1400 ile 1700 arasında değişiyor doğu karadeniz bölgesinde yıllık yağış ortalaması 900 mn02 civarında engebeli eğimli bir arazi vadi tabanında meyve ve geniş yapraklı ağaçlar daha yukarlarda bolca sarı çam olanakla beraber göknar ardıçta bulunmakta bu araziye tohum ekerek başarılı olabilirmiyim misal 1000 tohumdan 100 tanesi filizlerse benim için makul bir değer birde hangi türleri tavsiye edersiniz.
Direkt tohum serpmek değil de Masanobu Fukuoka'nın kiltopu içine birkaç çeşit tohum koyma yöntemi daha etkili olur. Video'da ayrıntılı anlatılmış: Özellikle 5.40 dk dan sonrasını izleyin...

https://youtu.be/t8gwbTrhoVU

mahon67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2017, 17:22   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mahon67 Mesajı Göster
Direkt tohum serpmek değil de Masanobu Fukuoka'nın kiltopu içine birkaç çeşit tohum koyma yöntemi daha etkili olur. Video'da ayrıntılı anlatılmış: Özellikle 5.40 dk dan sonrasını izleyin...

https://youtu.be/t8gwbTrhoVU
Sağolun hocam mantık olarak doğru serpemekten kasıt üstünü biraz toprakla örtemek gerek rüzgar ve diğer etmenlere koruma amaçlı.teşekkür edrim

keskin1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2018, 13:01   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2018
Gittiğim kamplarda yanıma tohum alıp ekmek istiyorum. Herhangibir bakım olmadan tohumu attığında yetişecek ağaçlar hangileridir? Özellikle akdeniz tarafında bakımsız yetişebilecek ağaç tohumları hangileridir?

Yassioren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2019, 11:48   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2019
Karaçam, kızılçam, fıstık çamı çok su istemez gittiğiniz kamplarda ekebilirsiniz diye düşünüyorum

hasanveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2019, 14:31   #16
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Palmiye sıkıntı çıkarır mı

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2019, 14:31   #17
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Yani kamplarda eksek

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2019, 18:40   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2019
Sayın mhtpck tebrikler çok güzel bir konu ,
Hatta drone ile tohum bombası atılacak şeklinde ticari şirket kurup kar etmemek imkansız.
Yeterki teknik yönleri ıskalanmasın.
Çocukken Çınar yapraklı akçaağaç tohumlarını helikopter pervanesi gibi yükseklerden savururduk.
Sedir ve hatmi çiçeği tohumlarını denedim gayet güzel oluyor.
Zaten uçakla atılmayan şey rüzgar , sel , kuşlar , insanlar hayvanlar eliyle yayılıp toprağa gömülerek filizleniyor.
Yani yöntem çok doğru ve makul .
Teknik eleştiri izahat **** destek dışındaki sözlerin bence kıymeti yok.

yoleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024