agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni44Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-11-2008, 11:49   #31
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 3
Balkonumda geçtiğimiz kış sonu ektiğim limon çekirdeklerinden çıkan fidelere Mayıs ayında Hem limon hem mandalina aşılayacağım. (becerebilirsem tabi) Bir ağaçta hem portakal hem mandalina görmüştüm.

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 09:36   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2009
sa arkadaşlar aynı ağaca limon portakal mandalina aşılarsan nasıl olur deneyen varmı....

armes_wet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 10:36   #33
Ağaç Dostu

talar_'s Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Kıbrısa da yarısı limon ile diğer yarısı da portakal ile dolu çok büyük bir ağaç görmüşdüm. O zaman göz yanılsaması olduğunu düşünmüşdüm. Sayfayı okuyunca aklıma hemen o ağaç geldi. Bir ağaçtan 2 farklı tür mevya almak yer sorunu olan amatörler için çok pratik. Hem de çok estetik bir görüntü.

sinbas beğendi.
talar_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 23:00   #34
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2009
ben de yarın greyfurtuma mandalina aşılayacağım. eğer tutarsa yaz sonuna doğru ya da gelecek ilkbaharda bir de mayer limon aşılayacağım. müthiş bir deneyim olacak.

limoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2016, 21:28   #35
Ağaçsever

sahin's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2014
AŞI DENEMELERİM
bende 4 yıldır aşı yapıyorum birçok aşıyı denedim,ve başarılı olduğum çok sayıda aşım var. bir hastalık oldu adeta. en ilginci de balkabağına aşıladığım iki renkli süs kabağıydı. sonuç süs kabağı yine iki renkli oldu ancak daha iriydi ve kabuğu balkabağı gibi pürüzlüydü...

sahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2016, 21:36   #36
Ağaçsever

nebil1505's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Limon üzerine mandalina önermem. çünkü mandalinalarınız biraz ekşi olabilir. zira ben bizim komşudan bilirim. Portakal üzerine limon aşılandı. limonlar turuncumsu ve nerdeyse portakal şeklinde kabukları ince ama çok sulu tadı da mayhoş... tam ekşi değil yani

sinbas beğendi.
nebil1505 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2016, 21:38   #37
Ağaçsever

sahin's Avatar

Name:  DSC01486.jpg
Views: 760
Size:  18.0 KB

gilan beğendi.
Eski 24-02-2016, 23:18   #38
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Bu sene 5 aşılı meyve salatası ağacı aldım. Üzerinde erik, kayısı, nektarin ve 2 çeşit şeftali var.
Şu an hepsi aynı anda çiçekte. Ama henüz ağaç çok genç olduğu için çiçek sayısı az, tüm çiçekleri tek bir fotoğrafta göstermek zor oluyor. Önde görülen pembeler şeftalilerin ve nektarinin çiçekleri. Sol üst taraftaki beyazlar erik dalının çiçekleri. Kayısı sadece 2 çiçek açtı.

Bu sene meyve alabilirsek meyveli fotoğrafını da koyarım. Yoksa da gelecek senelere artık...

Name:  IMG_1316.jpg
Views: 802
Size:  46.8 KB

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2016, 23:21   #39
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

4 aşılı kiraz fidanları da satılıyor. Tak bir fidan üzerinde 4 çeşit kiraz. Böyle dölleyici türleri bir ağaca aşılıyorlar, kendi kendine verimli bir ağaç oluyor.

Fotoğraf:
Alden Lane Nursery Serası (San Francisco Bölgesi)

Bu aşı işini öğrenmek istiyorum. Çok güzel denemeler yapılabilir...

sinbas ve Jakin beğendi.
Eski 25-02-2016, 10:22   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Bunlardan bende istiyorum Sn. Gilan, ankara'da bulabilir miyim dersiniz? Buradaki türlerden kendim yapacağım yoksa.

gilan ve Jakin beğendi.
putko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2016, 23:00   #41
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Sn putko,

Ben Türkiye'de 4-5 aşılı fidan satışı görmedim. Ama son 4 senedir yurt dışındayım, o nedenle güncel durumu bilmiyorum.

Eski 26-02-2016, 01:57   #42
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Zeytinde de bir kısmı topan bir kısmı domat zeytini veya tavşan yüreği gibi üretimi yapılıyor. Zeytinin dallarını farklı cinsten zeytin aşılayarak çeşitli zeytin üretebilirsiniz.

adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 14:06   #43
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Günahı olması için insana, hayvana, doğaya zararlı bir hal alması lazım. Oysa ki yaptığımız aşılarda bir anacın üzerinde farklı birkaç türün meyvesini yiyeceğiz, başka da herhangi bir niyet vs yok.
Ben ateş dikeni üzerine alıç, elma(bunun kalem aşı olması lazım, göz tutsa da beslemiyor), ayva ve armut aşıladım(bu çalışma ilktir, hiç bir literatürde yok). 500-600 m2 bahçesi olan adam ne yapacak mesela? Bahçesinde her türden bir meyve görmek herkesin fantezisi ama gerçekte hakkı olmalı...

gilan, OSMAN45, sinbas ve 1 kişi beğendi.
aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 15:33   #44
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Alanyalı bir arkadaşım vardı. Üniversitede iken abisinin en büyük zevkinin ağaçlara farklı aşılar yapmayı sevdiğini söylemişti. Bir ağaçta dört beş tane farklı meyve olduğunu görenlerin şaşırdığını söylemişti. Sögüt ağacına şeftali aşıladığını ağacın şeftali verdiğini çok sulu olmasına rağmen tadının iyi olmadığını anlatmıştı. Ağaçların ne kadar verimli olduğunu sorduğumda asıl sıkıntının bu olduğunu ağacın farklı meyve ihtiyaçları olması nedeni ile kökten her bir dalın farklı şeyler çektiğini bu şekilde çok aşılanan ağacın ömrünün uzun olmadığını dört beş yıl sonra kuruduğunu anlatmıştı.

Sayın gilan;

Meyve salatası ağaçlarının anaçlarının ne olduğu konusunda bilgi alıp aktarmanız mümkün olur mu?

Bu şekilde olan ağaçların ömrünün ne kadar olduğu ile ilgili bir çalışma var mı?

Bende bu şekilde aşılı sarı ve kırmızımsı erik ağacı bulunmakta. Anaç olarak badem kullanılmış durumda. Ağacın iki dalı sarı, iki dalı kırmızımsı erik vermekte. Çok büyük oldukları ve yeteri kadar beslenemedikleri için iyice budamam gerekmekte.

Aynı şekilde iki farklı elma aşısı ile aşılanmış yetişkin ağaçlar gördüm.

Birkaç yıla kadar iki farklı armut aşılanmış ahlattan armut almaya başlayacağım. Bazen aşı kalemlerinin karışması nedeni ile bu durum olabiliyor.

Bilerek yaptığımız üç ayrı armut aşısından birisinin tutmaması üzerine benim yaptığım durgun göz aşısı sonucu üç farklı armut olmuş durumda. Aşılar üçüncü yıllarındalar. Bu yıl veya gelecek yıl meyve verirlerse sonucu sizlerle paylaşırım.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 20:16   #45
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Buradaki meyve salatası ağaçlarında anaç olarak en çok Nemaguard ve Lovell kullanılıyor. Eğer dikeceğiniz yerde drenaj problemi yoksa Nemaguard'ı, drenaj problemi varsa suya daha dayanıklı olan Lovell'i tercih etmeniz öneriliyor. Bir de Citation anacına aşılı olanlar da var ama onun en büyük artısı olan soğuğa dayanıklılık bu bölgede gerekmediği için getirmiyorlar.

Buradaki en büyük üretici firma Dave Wilson. Yabancı dil bilenler onların sayfalarından çeşitli türler için kullanılan anaçları araştırabilir. Her anacın farklı bir avantaj/dezavantaj listesi oluyor.
Home Garden & Retail Catalog | Dave Wilson Nursery

Çoklu aşının ağacın genel ömrünü kısalttığına dair bir bilgi okumadım. Şu ana kadar okuduklarımda bahsedilen olumsuz yanlar:
- Eğer anaçta ya da kökte bir problem olursa tüm türleri birden kaybetme ihtimali (Buna karşı şu başlıkta bahsettiğim çoklu dikim yöntemini tavsiye ediyorlar: Küçük bahçeler için meyve fidanı yetiştirme teknikleri)
- Geçen yıllar içinde 4'lü 5'li başlayan ağaçta çeşitli nedenlerle bazı dalların kuruması, ağacın tekli ya da ikili hale düşmesi, bu nedenle de ağacın dengeli yapısını kaybedip tek yöne yatık kalması. Geriye kalan türler de genelde daha azgın olan ve daha az sevilen türler oluyorlarmış.

Muda beğendi.
Eski 11-03-2016, 15:31   #46
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

AŞURA AĞACI
''Aşure Ağacı'': Aynı Anda 40 Farklı Meyve Veren Bitki!
Syracuse Üniversitesi Sanat profesörlerinden Van Aken, bir çiftlikte büyümüş. Sanatçılıkla sürdürdüğü yaşamında edindiği bilgileri aile çiftliğinde öğrendikleriyle birleştirince, 40 meyveli bu şaşırtıcı ağacı geliştirmesi mümkün olmuş.

2008 yılında, New York Eyaleti Zirai Araştırma İstasyonu'ndaki bir meyve bahçesinin ödeneksizlikten kapanacağını öğrenen Van Aken, atalık, antika ve yerli meyve çeşitlerinin yetiştirildiği ve kimi ağaçları 150-200 yaşında olan bu bahçenin kapanmasının bu eski ve az bulunur meyve çeşitlerinin de yok olması anlamına geleceğini bildiğinden, meyve bahçesini satın almış. Sonra da, değişik ağaç türlerini tek bir ağaç gövdesine aşılamak üzere çalışmaya başlamış.

250 değişik çekirdekli meyve ile çalışan Van Aken, her birinin çiçeklenme dönemini bir zaman dizgesine yerleştirip bir kaç tanesini anaç ağacın köklerine aşılamakla başlamış işe... Anaç iki yaşına geldiğinde, bu kez de göz aşılarına başlamış. Durgun göz aşısında, bir meyve ağacından gözü olan bir dal parçası alınıp anaca eklenir, bantlanır ve kışı uyuyarak geçirir. Eğer aşı başarılı olursa, ertesi ilkbaharda, göz uyandığında dal budanır ve aşılı parça büyüyerek yeni meyve dalını oluşturur.

Yaklaşık beş yıl sonra, Van Aken ilk “40 meyve” ağacını (Ç.N.: ya da, Bilim Kazanı'ndan Ilker Oztop'un güzelim çevirisiyle “aşure ağacı”nı) tamamlamış.

Yılın büyükçe bir bölümünde, Van Aken'ın aşure ağacı, bildiğimiz ağaçlardan farksız görünüyor. İlkbahar geldiğindeyse, pembe, beyaz, kırmızı, mor, rengarenk çiçeklere bürünüp, yaz aylarında erikler, şeftaliler, nektarinler, kirazlar, bademlerle donanıyor.

Güzelliği kadar dünyadaki çekirdekli meyve türlerinin çeşitliliğinin korunması açısından da ağacın değeri büyük. Ticari meyve yetiştiriciliğinde, meyvenin raf ömrü, büyüklüğü, ve görünümü tadından önemlidir. Bu yüzden de, binlerce meyve çeşidinin ancak birkaçı ticari olarak tercih edilir, en lezzetli ya da en besleyici çeşitler olmasalar da...

Van Aken bugüne kadar tam 16 aşure ağacı yetiştirmiş. Ağaçlar A.B.D.'nin müzelerinde, toplum merkezlerinde ve kişisel sanat koleksiyonlarında yaşıyor. Şimdi, bir kentte bu ağaçlarla küçük bir meyve bahçesi oluşturmayı planlıyor. Akla gelen ilk sorulardan biri, bu ağaçlardan toplanan meyvelere ne olduğu... Van Aken cevap veriyor:

“Bahçelerinde aşure ağacı olanların bana anlattığına göre, ağaç hem meyve çeşidi hem de meyve miktarı bakımından mükemmel. Üstündeki meyvelerin hepsini ne yapacağınızı bilemediğiniz bir meyve ağacı yerine, çeşit çeşit meyvesini azar azar toplayabileceğiniz bir ağacınız var. Üstelik, meyveler farklı zamanlarda olgunlaştığı için, Temmuz'dan Ekim'e meyve toplamayı sürdürebiliyorsunuz.”

sındırgılı ve Muda beğendi.
Eski 30-10-2016, 21:31   #47
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-12-2008
şeftalide , ve armutta aynı anaca erkenci ve geçci çeşitler aşılıyorum,
ağacın yarısı meyve verdikten ve geçtikten sonra daha sonra diğer yarısı meyvaya duruyor.

gilan beğendi.
delta4579 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2016, 21:55   #48
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Bahçemizdeki kivi senelerce çiçek açmasına rağmen bir tane meyve vermedi.
Meğer erkek kiviymiş.
üzerine dişi kividen göz aşısı yaptım,
Bir dal da erkek dal bıraktım tozlaşma yapsın diye.
Bizim kivi çift cinsiyetli oldu. Ama hersene üzüm salkımı meyve veriyor..

gilan, Muda ve defender77 beğendi.
delta4579 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2016, 14:19   #49
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Arkadaşlar elma üzerine gül aşısı olur yazıyor bazı yerlerde, elma oldukça hızlı büyüyen bir tür olduğu için özellkle baston gül olayında çok işe yarar da, yapan var mı, nasıl bir aşı?

Eski 15-12-2016, 19:16   #50
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
3 sene once, Cengizden 2 asili erik agaci almistim. Ilk sene angelik erikten 2 meyva aldim, sonra kurumaya basladi. Her halde papaz erik daha baskin cikti..
Erik agacim tek olarak yasama devam ediyor.

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2016, 08:52   #51
Ağaçsever

enuma elish's Avatar

Giriş Tarihi: 20-10-2016
Ne kadar uzuldugumu anlatamam..
"Elin Gavuru" deyip gecilen adamlari kutlamak lazim..
Biz hala "Gunah mi?" diye tartisalim.. gercekten yazik..
Soz meclisten disari tabii ki ama cahillikten olecegiz..
Ahh Kóy Enstituleri..

enuma elish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2020, 10:56   #52
Ağaçsever

sahin's Avatar

Limon, portakal ve Klementin bir arada

Limon, portakal ve Klementin bir arada. Ancak henüz meyve vermeyen nerede var; greyfurt, kan portakalı, nova ve w. Murcot. Onlar da önümüzdeki yıllarda meyve verirse fotoğraf paylaşacağım inşallah.
Anaç olarak Turunç kullanılmıştır.

Eklenen Resimler

E.Kahraman, Lapis ve KoRaY-K beğendi.
Eski 23-10-2023, 14:53   #53
Ağaçsever

smily's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2009
Neden günah olsun ki. Günah denilen şeylerin yüzde yüzü safsatadır. Ancak günahların bazıları mantıklı sebeplerden çıkmış olabilir. Bu arada erik ağacına elma aşılanmaz. Çekirdek yapıları farklıdır. Sert çekirdekli meyveler (erik, şeftali, kayısı, badem, kiraz) ve yumuşak çekirdekli meyveler (elma, armut, ayva) kendi aralarında aşılanabilir. Ama beklediğiniz meyve çıkmayabilir. Sonuç çok kötü olabileceği gibi muhteşem bir meyve de elde edebilirsiniz.

smily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024