agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni571Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-11-2018, 20:15   #1111
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delta4579 Mesajı Göster
Yongalı göz aşılarım, geçen bahardan.
En sevdiğim aşı tekniği.

Üstadım yongalı göz aşıların çok güzel görünüyor. Hangi ayda yapmistiniz acaba?

Vedart beğendi.
Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2019, 15:02   #1112
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2013
Matkap aşısı adamlar tek anaça kaç tane kalem aşılıyor ilginç https://youtu.be/z2XwvRKfHqA

hakan035 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2019, 10:46   #1113
Ağaçsever

misoo83's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2016
Video how to cleft graft hazelnut tree .

https://youtu.be/w4E95eQpYOA

devrann beğendi.
misoo83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2019, 16:25   #1114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2019
BENCE ESKi AŞlLAR ARTlK YERiNi BUNLARA BlRAKMALl:

hakanersoz beğendi.
Malta eriği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2019, 20:17   #1115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2019
(2019 / MAYlS: 26) Bugün itibariyle, ben bu linkteki metodu uyguladım:
* 2 adet Yenidünya ağacı sürgünü
* 2 adet Nar ağacı sürgünü
* 2 adet İncir ağacı sürgünü

Bahçeden kazdığım normal toprağa bir miktar tarçın tozu karıştırarak uyguladım.

Link yabancı dilde olduğu için anlayamadım, bu üç sual için değerli yanıtlarınızı bekliyorum:
1. Hangi mevsim de uygulanır?
2. Ne kadar süre de köklenme olur?
3. Yaprakları buda malı mıyım?

SelamAleyküm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2019, 10:26   #1116
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Lightbulb

Gül aşılama çalışmam

ayazkapli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2019, 21:48   #1117
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Bu hastalıklı ağacıma aşı yaptım ve tuttu. Acaba hastalık aşıya da geçer mi? Aşının tutmuş olması, ağacın yaşayacağı anlamına gelir mi? Ayrıca bu belirtiler hangi hastalığa işaret ediyor?

Eklenen Resimler

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2019, 20:32   #1118
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2018
Hasanbey cinsi kayısı kalemi gönderebilecek var mı?

Kayrum38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2019, 00:29   #1119
Yeni Üye

morrison's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2006
Selamlar, Matkapla aşılama yöntemi sağlıklı mı ?

morrison Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2019, 18:53   #1120
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Ustalar, burada okuduğum gülü elma,kayısı, Mine vb türler üzerine aşı yapan ve tutturan var mı? Ben ağaç mine, elma kayısı üzerine aşıladim. Elma tutma da sürmedi. Ben dev ağaç tarzı ağaç güller elde etmeye çalışıyorum.

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2020, 00:43   #1121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2017
Gövdesi bayağı kalın 2 tane büyük kayısı ağacım var. Cinsi güzel değil ve bu ağaçlara aşı yapmak istiyorum mesela şekerpareye çevirmek istiyorum.
Bu ağaçlar için hangi yöntemle aşılama yapılabilir?

Mehmet89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2020, 23:01   #1122
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Forum çok pasiflesti, herkes soru soruyor ama cevap verecek kimse yok galiba.

Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2020, 23:47   #1123
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet89 Mesajı Göster
Gövdesi bayağı kalın 2 tane büyük kayısı ağacım var. Cinsi güzel değil ve bu ağaçlara aşı yapmak istiyorum mesela şekerpareye çevirmek istiyorum.
Bu ağaçlar için hangi yöntemle aşılama yapılabilir?
38 sayfa yazının içinde yaşlı kayısı ağaçları da dahil bir çok çeşit ve yaşta ağaç için aşılama yöntemleri anlatılmış eğer incelerseniz bir çok fikir edinebilirsiniz.

WindWild Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2020, 01:20   #1124
Ağaçsever

misoo83's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2016
Video how to graft fruit tree using drill .

https://youtu.be/TJgiBAgPDzc

misoo83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2020, 20:51   #1125
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Merhaba
10 haziranda duta ,ters T göz aşıları yaptım ,1 ay sonra aşı bantlarını söktüğümde .Gözler yeşil fakat kaynaşma olmamış.Bantları sökünce kurumalar oldu.Bantları 20 gün sonra sökün diyorlardı,ben bir ay sonra aldığımda hala kaynama olmamış,neden olabilir.
Acaba aşı yaparken ağaç çok suluydu ,ondan olabilirmi.

TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2021, 12:30   #1126
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8

Altyazılar sekmesini tıklayıp ayarlardan Türkçe'ye çevir seçeneğini seçerseniz daha anlaşılır oluyor.

Bildiğimiz veya bilmediğimiz aşılamada yapılan hatalar ile ilgili görsel açıklamalar içeriyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2021, 15:03   #1127
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
https://www.youtube.com/watch?v=aatd7WLwDWs

Altyazılar sekmesini tıklayıp ayarlardan Türkçe'ye çevir seçeneğini seçerseniz daha anlaşılır oluyor.

Bildiğimiz veya bilmediğimiz aşılamada yapılan hatalar ile ilgili görsel açıklamalar içeriyor.
JSacadura'nın kanalı komple şahane. Şiddetle tavsiye edilir.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2021, 22:01   #1128
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

OSMAN45 ve mister73 beğendi.
Eski 26-01-2022, 19:59   #1129
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

OSMAN45 ve Asoo beğendi.
Eski 15-02-2022, 00:06   #1130
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Eski 21-02-2022, 13:27   #1131
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2022
Merhabalar, erik ağacına kalem aşı yapmak istiyorum ancak bazı tereddütlerim var. Aşı yapmak istediğim dalın çapı 10 -12cm civarında. İnternetten izlediğim videolarda böyle kalın dallara aşı yapıldığını görmedim. Bu dala şeftali kalem aşısı yapabilir miyim yoksa boşuna bir uğraş mı olur. Yardımcı olursanız memnun olurum.

Bahçemen3453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2022, 17:08   #1132
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bahçemen3453 Mesajı Göster
Merhabalar, erik ağacına kalem aşı yapmak istiyorum ancak bazı tereddütlerim var. Aşı yapmak istediğim dalın çapı 10 -12cm civarında. İnternetten izlediğim videolarda böyle kalın dallara aşı yapıldığını görmedim. Bu dala şeftali kalem aşısı yapabilir miyim yoksa boşuna bir uğraş mı olur. Yardımcı olursanız memnun olurum.
Şeftali en çabuk ölen ağaçlardan biri. Bu durumu bilerek aşı yaparsınız. 10-12 cm. çok üzerinde ağaçlara da aşı yapılabiliyor. Tabi her biri için farklı teknikler ve zamanda aşılama yapılabiliyor. Konuları okursanız bilgi çok.
Kalın ağaçlara kabuk altı aşı yapılabiliyor. Ancak anaç ile kabuk arasında kaynama olmasına rağmen en az üç dört yıl kalemi korumak gerekiyor. Fazla büyürse kırılmaması için kesmeniz gerekli. Siz kalem aşısı yapın. Eğer aşı tutmaz ise çıkan sürgünlerden kuvvetli olanları bırakırsınız. Onlar geliştikten sonra sonbaharda durgun göz aşısı yaparsınız. Gelecek yıl istediğiniz gibi aşılarınız sürecektir.

Eski 22-02-2022, 21:58   #1133
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bahçemen3453 Mesajı Göster
Kabuk altı olur. Sn. Muda'nın dediği gibi ömrü kısa olacaktır.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2022, 15:55   #1134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2022
Teşekkür ederim yorumlarınız için havalar biraz daha ısınınca deneyeceğim. Ömrü kısa olur derken ne kadar bir süre yaşayacak? Başka hangi cinsleri önerirsiniz?

Bahçemen3453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2022, 20:11   #1135
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Fesleğene nane aşılanabilir mi? Bu teorik olarak mümkün gibi görünüyor çünkü ikiside lamiaceae familyasından ve çiçek yapıları benziyor.Tulsi gibi biraz daha dik gelişen bir tür üstüne başka bir fesleğen ve bir tür nane aşılamak istiyorum.Böyle birşey deneyen veya bilgisi olan var mı ? Yani otsu bitkiler aşılabilir mi ?

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2023, 20:12   #1136
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Merhaba fidan aldım ama sıkıntılı fidanlar gibi,

ilk görselde budak kalmış evet ama anaç fidanla aşı arasında poşet kalmış, bana bu durum ağacı kurutur gibi geliyor ama sizin fikirlerinizi de öğrenebilir miyim? trabzon hurması fidanı.

Keza ikinci görseldeki vişne fidanıda yara almış sanki bu yara da pek hayra alamet gibi durmuyor. Gidici bir fidan gibi

Son iki görseldeki anaçlarda siyahlaşma var diğerlerinde yok acaba bu siyahlaşan yerlerden hastalık kapmış olabilir mi? Biri kiraz biride nektarin fidanı

Eklenen Resimler

yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2023, 00:14   #1137
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz10 Mesajı Göster
Merhaba fidan aldım ama sıkıntılı fidanlar gibi,

ilk görselde budak kalmış evet ama anaç fidanla aşı arasında poşet kalmış, bana bu durum ağacı kurutur gibi geliyor ama sizin fikirlerinizi de öğrenebilir miyim? trabzon hurması fidanı.

Keza ikinci görseldeki vişne fidanıda yara almış sanki bu yara da pek hayra alamet gibi durmuyor. Gidici bir fidan gibi

Son iki görseldeki anaçlarda siyahlaşma var diğerlerinde yok acaba bu siyahlaşan yerlerden hastalık kapmış olabilir mi? Biri kiraz biride nektarin fidanı
Sn. yavuz10;

İnternet üzerinden aldığımız zaman maalesef fidanları seçerek alma durumumuz olmuyor.
Trabzon hurmaları ne hikmetse aşılı olduğu belli olsun diye yerlerinden çıkarmıyorlar. Hızlı gelişim yaptığı için aşı bandı esnek olmasına rağmen gövde içine gömülüyor. Benim yaptığım aşılarda da zaman zaman aşı bandını çözmeyi unutmam durumunda aynı durum söz konusu olabiliyor. Bu durumda ben mümkün olduğu kadar aşı bandını çıkarmaya çalışıyorum. O bölgenin boğulması demek zaman içerisinde zayıf olması ve kırılması ile sonuçlanabiliyor. Bir ucundan başlayarak çıkartıyorum. Bazen gövde biraz yaralanabiliyor. Ancak naylon çıkınca kısa zamanda o kısmı tamir ediyor. Sizin sıkıntınız kış dönemine gelmesi. Elinizden geldiği kadar naylonu gövdeye zarar vermeden temizlemeye çalışın. Çok içeride ise baharı beklemek en güzeli.
Vişme fidanındaki yara yeri oldukça büyük. Kendi ince olarak görünse de. Muhtemel aşı yerinin tutmaması kaynaklı. Fidanları şimdi dikerseniz ve iyi bakarsanız o yara yerini kısmen kapatması söz konusu olabilir. Fidanınızda aşı yeri üstte var mı. Benim aldığım dut fidanında iki kere aşı yapılmış durumda idi. Eğer aşı yeri yaranın altında ise o kısımdan fidanın patlaması halinde üst tarafı görmemekle birlikte yara yerinden kesip alttan gelen dalın büyümesini isterdim. Ne olursa olsun yarasız yerden süren sürgün çok daha sağlıklı gelişiyor.

Son iki anaçlarda siyahlaşma olması bir kısım fidanlarda olabiliyor. Yukarıda söylediğim gibi şimdi dikip sulamasına dikkat ederseniz o kısımları kısmen tolore edebilir. Yara yerini tam kapatmış ancak biraz fazla rutubet olan bir yerde yetişmiş sanırım. Kuru anaç kararmış. Trabzon hurmasındaki çıkıntının burada kesilmiş halleri söz konusu. Her tarafını tam göremediğimiz için fotoğraflardan ancak bu şekilde yorum yapabiliyoruz. Umarım istediğiniz gibi yetişirler.

Yukarıda bir kısım aşılama videoları bulunmakta. 7 YAYGIN AŞILAMA HATALARI ve ONLARDAN NASIL KAÇINILABİLİR | Aşılama Teknikleri İPUÇLARI buradaki videoda anlatılmış. Çok fazla aşı tekniği bilmesine, uygulamasına rağmen tüm videolarını izlediğiniz zaman mutlaka sizinki gibi dört dörtlük aşı kaynaşmasının çoğu yerde olmadığını görüyorsunuz. Aşı alt anaç güçlü bir yıllık dallara yapıldığı zaman çoğunlukla güzel sonuç veriyor. Tabi hepsi için geçerli değil bu durum.

Aşılama

JSacadura aşılama konusunda internette izlediğim kişiler arasında en bilgili olanı. Benim beğenerek izlediğim videoları var. Ancak onun aşıladıklarında bile istenilen kaynaşma olmayabiliyor. Topluca videoları bu linkte bulunmakta.

https://www.youtube.com/@JSacadura

Kendi yerimde tanıdıklarımın ve kendimin aşılayıp tutan aşılarda bile bir kısmı istenilen gelişmeyi gösteremiyorlar. Çok güzel aşı tutmasına rağmen bir kısmını aşı uyumsuzluğu nedeni ile tamamen kuruyabiliyorlar. İlginç olan aşı uyumsuzluğu olmaması gereken benim yerli alıçlara Hatay Belen alıcı aşıladıklarımızda bir kısmının kuruması. Elde yeterli aşı kalemi olduktan sonra yeniden aşılayabiliyorsunuz.

CornusMas beğendi.
Eski 04-01-2023, 18:37   #1138
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. Muda;
Resmen aydınlandım çok güzel açıklamışsınız, teşekkürler.

Aşıdan pek anlamıyorum ama kirazda aşı noktasını tam bulamadım. Tahmini olarak altta işaretlediğim kısım; aşı noktası, üstteki kısım; yaralı olan yer. Dediğiniz gibi bende yaranın altından filiz verirse baharda budamayı düşünüyordum.

Trabzon hurması içinde, o budağı biraz biraz sökeyim derken poşeti bi şekilde çıkardım ama aşının merkezi siyah. Umarım mantari bi sıkıntı değildir.

Bu fidanları yaşatırsam, çekirdekten yetiştirip aşı ya-pa-cam bu fidan satan firmalara inat, önerdiğiniz kanaldaki videoları su gibi ezberleyeceğim.

Sulamaya dikkat edin derken fazla su vermemem açısından uyarıyorsunuz değil mi?

Bu arada gövdeye, açık yerlere ve yaralı yerlere göztaşı sürmeyi planlıyorum, öyle bir öneri aldım.

Biraz da fazla soru soruyorum ama kusura bakmayın, öğrenmek istediğimden

İlk üç görsel vişne, sonrakiler hurma

Bir anektot olarak şunu da eklemek istiyorum. Fidan satışı yapan firmaların daha dikkatli olması gerektiğin düşünüyorum. Sonuçta görmeden fidan alıyoruz ve güveniyoruz. Bu güvenin suistimal edilmemesi gerekir. Evet aşılama sıkıntılı bir süreç olabilir, bu sıkıntıları gidermek tamamen firmanın elinde. Yani neredeyse gövdesinin tamamını kaplayacak şekilde bi yarası olan fidanı gönderende ne bileyim... Bana gelen dört fidan sıkıntılı. Belki işin erbabı birisi incelese diğer fidanlarda da sıkıntı bulacak. En güvenilir sitelerden birisi olması rağmen genel olarak aşıları ve gönderilen fidanları biraz özentisiz buldum.

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2023, 19:08   #1139
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
JSacadura aşılama konusunda gerçekten çok iyi bir kanal. Aşılamanın kilit noktasını öğrendiğinizde (aşı kalemi ve anaçta kambiyumun birbirine temas etmesi) olay bitiyor.

@Yavuz10, ağaçta yarayı yanlışlıkla açtıysanız, yaralı bölgede herhangi bir hastalık etmeni yoksa aşı macunu ile kapatın. Eğer hastalık olduğunu düşündüğünüz bir bölge var ise direk göztaşı uygulamak doğru değil. Ağaca zarar verirsiniz. Uzman değilseniz hazır halde satılan bordo bulamacı kullanın derim. Herhangi bir Ziraat odasının satış bölümünde bulabilirsiniz. Göztaşı etkin maddesi Cu (bakır) olan bakır sülfattan başka birşey değil. Cu fungusit ve bakterisit olarak kullanılıyor. Bordo bulamacında da göztaşı var zaten.

Cu balık ve arılara zararlı. Ayrıca zamanla toprakta birikiyor. Kullanırken kısıtlı ve dikkatli kullanmak gerekli.

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2023, 19:24   #1140
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

@CornusMas teşekkür ediyorum.

Hastalık olduğunu düşünüyorum, sanki mantari bi hastalık gibi. Sizin önerinizle bordo bulamacını cebe koyup, araştırmaya başlıyorum. Dediğiniz gibi o daha mantıklı sanki.

Etiketler
aşı makası, aşılama

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024