agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni573Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-04-2012, 18:40   #781
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
bugun bahçeyi ziyaret ettim aşıda pazardan bu yana bir sorun görünmüyor bakalım biraz daha beklemek gerekiyor sanırım sorun yok demeye erken . ilk resimde sagdaki cubugun üst gözü hafif yeşermişti kaza olmadan önce hala yeşil görünüyor. resimden belli olmuyor ama çıplak gözle seçiliyor.

bu arada diğer ayvaya yaptıgım aşıda filizler sürmeye başlamış.

Eklenen Resimler

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2012, 19:00   #782
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
sanki hala canlılar...govde renklerinin yesil olması umut verici...

MazI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2012, 19:13   #783
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

inşallah.

Eski 27-04-2012, 20:33   #784
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Aşı yeşermediği için zarar görmediği kanatindeyim. Kalemler canlı görünüyor ve inşaallah tutar. Beklemeni tavsiye ederim.

karaaslan50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2012, 09:57   #785
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

önümüdeki hafta gidebilecem hayırlısı bekliycem sonucu burda paylaşırım yeni resimleriyle.

orion1988 beğendi.
Eski 01-06-2012, 23:44   #786
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Galeri: 3
Defne ağacı

arkadaşlar, bahçemde kalınlığı 10 cm. ye ulaşmış bir defne ağacı var.Bu ağaca ne tür meyve aşılayabilirim

Archer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2012, 13:19   #787
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzon Mesajı Göster
Geçen hafta Boluya gittiğimde yaptığım yarma aşı ve dilcikli ingiliz aşılarım. Sonrasında havalar bayağı soğudu, hatta kar da yağdı. Bu aşılar konusunda pek tecrübemde yok ama inşallah tutarlar. Erik anacına yine erik, kiraz, kayısı ve vişne aşıları denedim. Bakalım nasıl olacak.

Eklenti 279357

Eklenti 279358

Eklenti 279359
Yaptığım aşıların maalesef hiçbiri tutmamış. Nedenleri sanırım acemiliğim ve aşılardan sonra devam eden kar ve soğuk havalar. Aslında anaç dalların buzdolabında bekletilip ağaçlar uyandıktan sonra yapılması gerekiyormuş ama bekleme imkanım yoktu. Ayrıca dilcikli ingiliz aşısında kesim açısının daha eğik olması gerekiyordu sanırım. Hayırlısı

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2012, 22:03   #788
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Aşılarınızın tutmamasına çok üzüldüm.Ben mart başlarında İstanbul Pendik te evimin arkasındaki küçük bahçede bulunan yaban armuduna Yarma aşı yöntemiyle hayatımda ilk defa armut ve elma, elma ağacına da elma aşıladım. Çok acemi olmama,kalemleri komşunun bahçesinden alıp hemen aşılamama rağmen ( hatta aşı bandım bile yoktu bezle sardım ) hepsi tuttu. Şu an itibarıyle sürgünler yaklaşık 15 santimetreye ulaştı.
Bu gün de göz aşısı denemeleri yaptım. Zeytin, elma,armut ve kayısı aşıladım. bakalım ne olacak.
Daha önce hiç aşı tecrübem yoktu tamamen Burada öğrendiklerimle uygulama yapmaya çalışıyorum.
sanırım siz aşılamayı çok erken yapmışsınız.Saygılar.

Eski 04-06-2012, 22:10   #789
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ARCHER Mesajı Göster
arkadaşlar, bahçemde kalınlığı 10 cm. ye ulaşmış bir defne ağacı var.Bu ağaca ne tür meyve aşılayabilirim
Defne ağacına meyve aşılandığını hiç duymamıştım.Aşılanıyormuymuş,yoksa öğrenmek içinmi soruyorsunuz?

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2012, 12:50   #790
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ekrem Uslu Mesajı Göster
Defne ağacına meyve aşılandığını hiç duymamıştım.Aşılanıyormuymuş,yoksa öğrenmek içinmi soruyorsunuz?

Bahçede iki tane defne var. Birini kaldırmak istiyorum.Zira bahçe çok küçük.Onun için defnenin birisini kesmek yerine eğer aşılanabiliyorsa herhangi bir diğer tür aşılama yapmak istiyorum. Bu konuda bilgisi veya duyumu olan varsa sevinirim. Saygılar.

Eski 05-06-2012, 18:19   #791
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Alıntı:
Aşılarınızın tutmamasına çok üzüldüm.Ben mart başlarında İstanbul Pendik te evimin arkasındaki küçük bahçede bulunan yaban armuduna Yarma aşı yöntemiyle hayatımda ilk defa armut ve elma, elma ağacına da elma aşıladım. Çok acemi olmama,kalemleri komşunun bahçesinden alıp hemen aşılamama rağmen ( hatta aşı bandım bile yoktu bezle sardım ) hepsi tuttu. Şu an itibarıyle sürgünler yaklaşık 15 santimetreye ulaştı.
Bu gün de göz aşısı denemeleri yaptım. Zeytin, elma,armut ve kayısı aşıladım. bakalım ne olacak.
Daha önce hiç aşı tecrübem yoktu tamamen Burada öğrendiklerimle uygulama yapmaya çalışıyorum.
sanırım siz aşılamayı çok erken yapmışsınız.Saygılar.
Sayın Archer bu işler galiba birazda nasip kısmet. Hayırlısı.
Ben göz aşınızı merak ettim. Göz aşısı için biraz erken diye biliyorum. Nasıl yapıldığını biliyormusunuz. Yaklaşık 20 gün sonra bağları çözmeniz gerekir. Zaten ağaç geliştiği için şişme yapmaya başlayacaktır. Şimdi yapılan sürgün göz aşısıdır. Eğer göz tutmuş gözüküyorsa da ana dal aşı yerinin yaklaşık 5 cm üstünden kesilmesi gerekir. Hayırlısı. İnşallah tutar.

Eski 06-06-2012, 11:12   #792
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Alıntı:
Sayın Archer bu işler galiba birazda nasip kısmet. Hayırlısı.
Ben göz aşınızı merak ettim. Göz aşısı için biraz erken diye biliyorum. Nasıl yapıldığını biliyormusunuz. Yaklaşık 20 gün sonra bağları çözmeniz gerekir. Zaten ağaç geliştiği için şişme yapmaya başlayacaktır. Şimdi yapılan sürgün göz aşısıdır. Eğer göz tutmuş gözüküyorsa da ana dal aşı yerinin yaklaşık 5 cm üstünden kesilmesi gerekir. Hayırlısı. İnşallah tutar.
Alakanıza teşekkür ederim. göz aşı zamanını tarım hocası bir arkadaşımın verdiği bilgilere göre ayarladım.Zaman konusu sanırım banada biraz erken gibi geldi ama sonuçta yaptım. Bakalım olmazsa tekrar ederiz. Uygulamasını buradan ve youtube den öğrendiklerimle yaptım.
Fakat şu defneye yapılabilecek aşı konusunda bilgi bulamadım.Bakalım araştırıyorum.

Eski 05-07-2012, 22:18   #793
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Alıntı:

Alakanıza teşekkür ederim. göz aşı zamanını tarım hocası bir arkadaşımın verdiği bilgilere göre ayarladım.Zaman konusu sanırım banada biraz erken gibi geldi ama sonuçta yaptım. Bakalım olmazsa tekrar ederiz. Uygulamasını buradan ve youtube den öğrendiklerimle yaptım.
Fakat şu defneye yapılabilecek aşı konusunda bilgi bulamadım.Bakalım araştırıyorum.
Yaptığım göz aşılarından güllerin hemen tamamı sürgün verdi.Diğerleri ise birkaç tanesi hariç henüz sürgün vermediler ama canlılıklarını da koruyorlar .Yani gövdeyle kaynaşmış ve yeşil görünüyorlar.her gün merakla gidip inceliyorum bakalım sonuç ne olacak

Eski 05-07-2012, 22:24   #794
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Defne ağacının bir koluna elma göz aşısı yaptıp denemek için.Henüz sürgün yok ama kuruma da yok Sanki her an sürgün verecekmiş gibi.Eğer sürgün verirse ilkbahara yarma aşı yapmayı düşünüyorum
Bu arada bu aşı işine bayağı kafayı taktım .Geçen hafta KARASU ya kısa bir tatile gittim.Gördüğüm her güle başka renk gül aşıladım.Şimdi merak ediyorum ne oldular diya .Haftaya tekrar gidip bakmak istiyorum.Ama anladığım kadarıyla gül çok kolay aşı tutuyor.On gün önce büyük adadan getirip aşıladığım gül tuttu.

Eski 07-07-2012, 22:33   #795
Yeni Üye

tolga68's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2012
arkadaşlar acaba bu aralar göz aşısı olur mu?

tolga68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2012, 21:14   #796
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

hem de harika olur

Eski 20-07-2012, 12:58   #797
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
göz aşısının zamanı zaten bu aralar...

MazI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 14:31   #798
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Sürgün göz aşısı için geç, durgun göz aşısı içinde biraz erken sanki. Ağustos ayının 15 inden sonra daha uygun olmaz mı acaba?

Eski 10-09-2012, 14:59   #799
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2012
Merhaba,

Bahçemdeki erik,elma,kiraz ağaçlarına aşılama yapmak istiyorum,Bursada bu konuda deneyimleri ile yardımcı olacak arkadaşlar var mı?teşekkürler.

anakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2012, 15:12   #800
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Merhaba
Yaptığım ters T durgun göz aşısı şimdiden yeşermeye başladı. Üst dalda yaptığım flüt göz aşısı vardı. O da tuttu galiba ama yeşerme yok. Acaba yeşeren gözün üstünden kesip daha hızlı büyümesini sağlamak mı daha uygun olur, yoksa hiç dokunmayıp gelecek yılda ortaya çıkan duruma göre mi değerlendireyim? Hazır tutan aşı varken ona yatırım yapmak daha mantıklı ama şu an patlayan göz kışta donmadan kalabilir mi?
Resmin olduğu bağlantı:Feyzon / balkon

Soruma cevap veren olursa çok sevinirim.

Düzenleyen feyzon : 28-09-2012 saat 08:46 Neden: Ek not yazma
Eski 27-09-2012, 22:03   #801
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2012
Paylaşmış olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz.Hepsi çok faydalı oldu..

sunseeker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 22:47   #802
-

Giriş Tarihi: 10-10-2012
siteye yeni üye oldum menengiç tohumundan fidan yetiştirmek istiyorum yardım edin

kendime göre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 20:07   #803
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2012
mükemmel bir çalışma olmuş .emeği geçenlere selam ve saygılarımı sunarım

ekrem özsarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2012, 21:42   #804
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ateş Öztan Mesajı Göster
Gülde de bağlama yeri macunla kapatılmalı mı?
Güldeki (sonbahardaki) aşı bağları da 15-20 günde mi açılır?
Gülü yaklaşık 30 yıldır aşılarım. 6-7 gün göz aşılarında genel bekleme süresidir. Aşı bağını çözüp bir 5-6 gün ise tepeyi kesmeden aşının tutup tutmadığını görmek için bekler, canlıysa tepeyi kesiveririz. 15 gün içinde aşınız çiçek açar. Ama odunlaşma uzun sürdüğü için aman dikkat aşınızı sağlamca bir desteğe bağlayın, kırılmasın.

mrduran beğendi.
aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2012, 19:02   #805
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2012
herkese iyi akşamlar, benim bahçede 3-4 metrelik ankara armutları var bunlara naşi-japon armudu aşılamak istiyorum. olur mu olmaz mı tecrübesi bilgisi olan değerli üstatlarımızdan yardım talep ediyorum.. saygılarımla

yasinmetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 09:24   #806
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Ankara Armudu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasinmetin Mesajı Göster
herkese iyi akşamlar, benim bahçede 3-4 metrelik ankara armutları var bunlara naşi-japon armudu aşılamak istiyorum. olur mu olmaz mı tecrübesi bilgisi olan değerli üstatlarımızdan yardım talep ediyorum.. saygılarımla
Ankara Armudu yerine japon armudu aşılanabilir ama Ankara Armutlarına yazık edersiniz. Yeme Kalitesi olarak ve ekonomik değer olarak bir kaç gömlek üstündür japon armutlarından. Aşılama sebebiniz nedir acaba. Verimsizlik ise daha farklı yöntemler denenebilir.

Lonicera beğendi.
Eski 10-11-2012, 22:29   #807
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ankara Armudu yerine japon armudu aşılanabilir ama Ankara Armutlarına yazık edersiniz. Yeme Kalitesi olarak ve ekonomik değer olarak bir kaç gömlek üstündür japon armutlarından. Aşılama sebebiniz nedir acaba. Verimsizlik ise daha farklı yöntemler denenebilir.
verimsizlik değil ya naşi armudunu ailecek çok seviyoruz, ekonomik falan da değil hepi topu 3 armut ağacı var ve bunlara birer tane ince dallarına aşı yapmak istiyorum.. fidandan naşi yetiştirmek ankara şartlarında zor gibi ben de aşı yapsam olur mu diye araştırıyorum sadece.

Eski 12-11-2012, 09:49   #808
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Naşi armudu

Alıntı:
verimsizlik değil ya naşi armudunu ailecek çok seviyoruz, ekonomik falan da değil hepi topu 3 armut ağacı var ve bunlara birer tane ince dallarına aşı yapmak istiyorum.. fidandan naşi yetiştirmek ankara şartlarında zor gibi ben de aşı yapsam olur mu diye araştırıyorum sadece.
Bahçemizde bir tane naşi armudu vardı. Armut çörüğüne göz aşısı yapılmıştı. Demekki armutlara naşi aşısı yapılabiliyor. Ancak bazı türler birbirine uyumsuz oluyor. Sanırım aşılanabilir ama internetten bir araştırma yapabilirsiniz. Bazı fidan sitelerinde neye aşı yapılabileceği belirtiliyor.

Eski 12-11-2012, 11:26   #809
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2009
Alıntı:
Sayın yasinmetin;Ankara Kazan ilçesi Orhaniye köyünde bir arkadaşımda var.Bu yıl meyvesi'de vardı. Geçen yılki kışı'da atlattığına göre yetişiyor diyebiliriz.Bende Ahlat'a aşı yapacağım Naşi'yi.Selamlar.Kolay gelsin.

mrduran beğendi.
Minarislim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 11:59   #810
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Minarislim Mesajı Göster
Sayın yasinmetin;Ankara Kazan ilçesi Orhaniye köyünde bir arkadaşımda var.Bu yıl meyvesi'de vardı. Geçen yılki kışı'da atlattığına göre yetişiyor diyebiliriz.Bende Ahlat'a aşı yapacağım Naşi'yi.Selamlar.Kolay gelsin.
uzun zamandır beklediğim bir bilgi bu sayın minarislim, çok teşekkürler... o zaman fidanı da denesem iyi olur... ama aşıyı mutlaka yapacağım

Etiketler
aşı makası, aşılama

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024