agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni573Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2011, 13:55   #661
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Bunlarda geçen yıl yaptığım Ters T durgun göz aşıları. Aslında 5 adetlerdi. Bir tanesi yongalı göz aşısı idi. O kurudu. Diğer ikisi ise kazaya kurban oldu. Fakat 13 ve 14. mesajlardaki aşılarım tutmuş ve oldukça güzel büyümüş durumdalar.

Feyzon / bahçe

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2011, 10:04   #662
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
80-90 cm lik Yabani hurma fidanlarıma trabzon hurması aşısı yapmak istiyorum , şimdi ne tür aşı yapılabilir acaba?

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2011, 15:20   #663
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi athena -asena Mesajı Göster
80-90 cm lik Yabani hurma fidanlarıma trabzon hurması aşısı yapmak istiyorum , şimdi ne tür aşı yapılabilir acaba?
Bu mevsimde göz aşısı türleri yapılabilir. İyice irileşmiş göz bulunan dallarından alarak ters T sürgün göz aşısı yapmanızı tavsiye ederim. Sitede bu konuda ayrıntılı bilgiler var. Gerekirse tecrübelerimi iletebilirim.

Eski 02-07-2011, 04:22   #664
Ağaç Dostu

redbullah's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2009
Veredelungszange=Aşı makasının Almancası

redbullah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 22:53   #665
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Ters T, Yama göz aşıları denemesi yaptım. İnşallah tutarlar. Sürgün göz aşıları için en uygun zaman. Gecikmeden yapmakta fayda var. Duyurulur.

Eski 23-08-2011, 11:01   #666
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Bende aşılı dut ağacı var 3 yaşında 12 cm çapında, şimdi ona birde kara dut aşılamak istiyorum, şimdi T aşı yapsam tutarmı veya ters T aşımı yapmalıyım, bir ağaçta iki cins istiyorum, yoksa geçmi kaldım, bu arada Ankaradayım, yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

kocasinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2011, 23:17   #667
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kocasinan Mesajı Göster
Bende aşılı dut ağacı var 3 yaşında 12 cm çapında, şimdi ona birde kara dut aşılamak istiyorum, şimdi T aşı yapsam tutarmı veya ters T aşımı yapmalıyım, bir ağaçta iki cins istiyorum, yoksa geçmi kaldım, bu arada Ankaradayım, yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.
Şu anda durgun göz (T) aşısı zamanı. Benim favorim ters T aşısı. Eylül başına kadar bu şekilde aşı yapılabilir. Aşı gözünün bağını 15 - 20 gün sonra çözüp gelecek yıl budama döneminde aşı gözünün 5 santim üstünden budama yapmak gerekiyorki aşılanan göz büyüyebilsin. İnşallah aşılarınızı tutturursunuz. Selamlar.

Eski 24-08-2011, 11:46   #668
Ağaç Dostu

Sayın Feyzon bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. İnşaallah hafta sonu sizin de dediğiniz gibi Ters T aşısı yapayım, bakalım tutturabilecekmiyim. Aklıma gelmişken bir dut ağacına İKİ tane Ters T aşısı yapsam daha mı iyi sonuç alırım, yoksa bir ters T aşısı yetermi aceba?

Eski 25-08-2011, 22:56   #669
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kocasinan Mesajı Göster
Sayın Feyzon bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. İnşaallah hafta sonu sizin de dediğiniz gibi Ters T aşısı yapayım, bakalım tutturabilecekmiyim. Aklıma gelmişken bir dut ağacına İKİ tane Ters T aşısı yapsam daha mı iyi sonuç alırım, yoksa bir ters T aşısı yetermi aceba?
Anaç yeteri kadar büyükse iki tane de olabilir ama gözün canlanmasına yardımcı olmak için üstten kesmek gerektiğinden bir tane olması daha uygundur.

Eski 05-09-2011, 12:32   #670
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Sayın Feyzon, aşımızı yaptık, ilk defa ters T aşısı yaptım ağaca ters T harfi çizerken sorun yok ama T'yi elbisenin yakası gibi ikiye ayırdıktan sonra T'nin yere paralel olan kısmına aşı dalını yerleştiriken orası yırtılıyor benim aşıda, neyse sonucu bekleyeceğiz artık İnşaallah tutar.

Eski 22-09-2011, 09:17   #671
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2011
ayvaya yeni dünya aşılama

Ben aşı konusunda internetten araştırma yaparken ayva ağacına yenidünya aşılanabileceğini gördüm ve çoban aşısı şeklinde bir uygulama yaptım.Gayet başarılı bir aşılama oldu.Ayrıca çoban aşısı hem pratik hemde kolay.Gelişmiş ve kök yapısı geniş bir alana yayılmış bir ağacın çoban aşısı ile aşılanması sonucu aşı kalemleri çok hızlı gelişiyor ve bir dahaki yıla meyve verecek boyuta ulaşıyor.Ayrıca yabani bir eriğede aynı uygulamayı yaptım.Ancak eriğe kendi türünden başka bir erik aşıladım, sonuç erken gelişmiş ve bir yıl sonra meyve verecek ıslah edilmiş meyve ağaçlarım oldu.Birde küçük bir dut fidanına kırmızı dut aşıladım.fotoğraflardan görebilirsiniz.

Eklenen Resimler

kuzeyden61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2011, 19:24   #672
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Ayvaya aşıladığınız yeni dünya büyük bir ihtimalle kışı çıkaramayacaktır. Ayva yaprak döker. Yeni dünya ise yaprak dökmez. Sonucu merakla bekliyorum. Selamlar.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2011, 13:23   #673
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2011
hepinize iyi günler sevgili arkadaşlarım. eğer yanlış yere yazıyorsam lütfen beni bilgilendirin. yeni üye oldum ve henüz tam bilmiyorum forum özelliklerini.
son zamanlarda pek soru ve yorum yazılmamış ama benim yazımı ve sorumu göreceğinizi umarım. uzun zamandır sizleri takip ediyorum.sayenizde birçok konuda bilgi sahibi bile oldum. bizim 20 dönüm kadar üzüm bağımız var şaraplık üzüm yetiştiriyoruz. yalnız bazı üzüm türlerini değiştirip öküzgözü cinsini aşılamak istedik. sizlerin yazılarınızda omega aşı makasını gördük ve hemen aldık. bahar ayında yani mart ve nisan başlarında bu makas ile aşılama yaptık ilk günlerde cok güzel tuttular gibi oldu. yeşerdi yaprak verdi sonra hepsi ama hepsi kurudu birtanesi bile tutmadı...bağlarımız 15 yıllık falan...üzüm kollarına aşı yapmıştık..yani hepsi boşa gitti..nerede hata yaptık anlamadım..şimdi yarma aşı yapalım diyoruz...ne zaman, nasıl bir yöntem denemeliyiz. ben ve eşim bu konuda çok bilgili değiliz. yardımcı olabilirseniz çok memnun oluruz. lüfen yardım edin)))

boğazkere23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2011, 13:16   #674
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
http://www.blacklionmakas.com/images...20kataloğu.pdf kataloğun 4. sayfasını okursanız size faydalı olacaktır. Ayrıca tutmuş gibi sürgün vermesinin nedeni, asmadaki ağlamadan dolayı gelen bol suyla yeşerip ağlama bitiminde kuruma yapmıştır.

Eklenen Resimler

karaaslan50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2011, 13:55   #675
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
merhabalar ben badem ağaçlarına aşı yapmak istiyorum ama hangi aşı tekniğini ve hangi aylarda uygulamalıyım bilen arkadaşlar varsa bana yardımcı olabilirler mi?

obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2011, 16:31   #676
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2011
bu forum konusu gayet faydalı oldu. teşekkür ederim.

janka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2011, 20:19   #677
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Eriğe kaysı aşısı

Boluda bir komşumuz erik ağacına kaysı kiraz ve erik aşılamıştı. Ancak kiraz kırılmış haldeydi. Ben fotoğraf çekerken sadece kayısı kalmıştı. Eriğe kiraz şeftali ve kayısı aşılanabildiğini duymuş ancak görmemiştim. Fotoğrafı aşağıda.

Eklenen Resimler

Eski 02-11-2011, 06:46   #678
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2011
feyzon bey aşıda mantık şudur çekirdek tipleri uygunluk gösterenler birbirleri üzerine aşılanabilir; ama bu kaba taslak bir yaklaşım daha iyi sonuçlar için biraz daha derinlemeisne öğrenmeli. 1.Elma-Armut-Ayva.....2.Erik-Kiraz-Vişne-Kayısı-Şeftali........3.Ceviz-Fındık-Kestane.... gibi bunlar kendi aralarında aşılanabilir ama mesela kiraza vişnenin aşılanması iyi sonuç vermediğini duydum

mcie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2011, 06:58   #679
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuzeyden61 Mesajı Göster
Ben aşı konusunda internetten araştırma yaparken ayva ağacına yenidünya aşılanabileceğini gördüm ve çoban aşısı şeklinde bir uygulama yaptım.Gayet başarılı bir aşılama oldu.Ayrıca çoban aşısı hem pratik hemde kolay.Gelişmiş ve kök yapısı geniş bir alana yayılmış bir ağacın çoban aşısı ile aşılanması sonucu aşı kalemleri çok hızlı gelişiyor ve bir dahaki yıla meyve verecek boyuta ulaşıyor.Ayrıca yabani bir eriğede aynı uygulamayı yaptım.Ancak eriğe kendi türünden başka bir erik aşıladım, sonuç erken gelişmiş ve bir yıl sonra meyve verecek ıslah edilmiş meyve ağaçlarım oldu.Birde küçük bir dut fidanına kırmızı dut aşıladım.fotoğraflardan görebilirsiniz.
Bence aşı yerlerini açarak yanlış yapmışsınız. En azından bir daha ki yaza kadar kapalı kalsaydı daha iyi olurmuş...

mcie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2011, 17:46   #680
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Merhaba arkadaşlar,
Gliricidia sepium adlı ağacımı gelecekte hangi bitkiyle aşılamalıyım ? Tek bildiğim gliricidia sepium'un fabacae ailesinin mensubu olduğu
Teşekkürler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2011, 09:19   #681
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
109 nolu mesajda yaprakları olan bir cubuktan matkap aşısı yapıldı. sormak istedigim yaprakları olan bir çubugun yaprakları sanırım resimdeki gibi kırpılıp kesiliyor peki bu gözlerden tekrar sürgün verirmi yoksa bizim burdan göremedigimiz o cubukta patlammaış gözlermi mevcut.. bunu özellikle ögrenmeliyim bende uygulıycam çünkü. 100 kadar kayısı ağacımız var bunları kesip başka ağac dikmeyi düşünüyoduk bu aşı olayıyla kesmeden halledebiliriz sanırım.

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2011, 13:35   #682
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Aşılama Hakkında Temel bilgiler
Aşılama hakkında temel bilgiler - YouTube

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2011, 13:36   #683
Ağaç Dostu

Aşı Kalemi Alma ve Muhafaza
Aşı kalemi alma ve muhafaza - YouTube

Eski 01-12-2011, 13:37   #684
Ağaç Dostu

Dilciksiz İngiliz Aşısı

Dilciksiz İngiliz Asısı - YouTube

Eski 01-12-2011, 13:37   #685
Ağaç Dostu

Dilcikli İngiliz Aşısı

Dilcikli ingiliz asısı - YouTube

Eski 01-12-2011, 13:38   #686
Ağaç Dostu

Kenar Aşı

kenar - YouTube

Eski 01-12-2011, 13:38   #687
Ağaç Dostu

Kertik Aşısı
Kertik Asılama - YouTube

Eski 01-12-2011, 13:39   #688
Ağaç Dostu

Kabuk Aşısı ya da Yan Aşı
Cevizde Kabuk Aşı - YouTube

Eski 01-12-2011, 19:17   #689
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Lightbulb

burdaki ustalara aklıma takılan bi kaç sorum olacak:

cevaplarsanız sevinirim.

1- bildigimiz gibi bazı meyveler mesela kayısı şeftali nisan aylarında yapraklı oluyorlar bu ayda bu ağaclardan alınan çubuklar aşı yapılırken yaprakları ve gözleri nasıl bir işleme tabi tutuluyor. bildigim kadarıyla yaprakların çıkmamış olması gerekir bu durumlarda aşının tutma olasılıgı diğerine göre daha düşükmüdür.
2- bazı resimlerde alınan çubukların, yan kesilmesi gereken tepelerinde göz görüyorum bu şekilde anaca yapıştırılmasında tutma olasılığı yönünden bir sakınca varmıdır yoksa bu gözü kesmekmi gerekir. mesela umru(eşki tut) tutu cubuklarında bu çok görülür.
----konu aşılama fakat hazır yazmışken burdan onuda sorayım lütfen bunu hoş görün mesaj kalabalığı olmasın diye yazıyorum buraya:
3- bu iş aşırı derecede bende heves sardı .ilk defa uyguluyorum, hemen etrfımdaki ağaçlardan çelik toplamaya başladım .bu aylarda meyve ağaçlarından aldığım çelikleri bodrumda, ışıgı direk almayan ama aydınlık, oda sıcaklığından biraz düşük sürekli nemli, bir kızmı inşaat kumu+torf, bir kısmıda killi toprak+hayvan gübresi+torf dan oluşan fidan poşetlerinde tutuyorum bu şartlar sizce nasıl doğrumudur yanlış olan bişeyler varmı. boşamı kürek sallıyorum. zaten nasip olursa yeni hobim olacak. baştan dogrularla bu işe gireyim.
4- aldıgım çelikleri diyelim 1-2 saat zarfı içinde dikicek bu arada dışarda-açıkta-susuz veya kuma gömmeden bırakırsam bi sakınca olurmu. yoksa ne yapmalıyım suda beklettim ama.
5- birde çelik dikerken saf suya batırmanın yararı nedir veya varmıdır.. köklendiricilerin var elbette ama saf suyu merak ediyorum.

cevaplarsanız yeni başlayan biri için bi çok konuda yolgösterici olacaksınız yinede teşekkurler.

çelikler hakkında sorularım için lütfen bana kızmayın sorular parçalanmasın diye buraya yazdım bi daha yazmam.

teşekkurler.

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2011, 20:00   #690
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bu başlıkta ki yazılanları okuyun. Sonra aklınıza takılan varsa sorularınızı sorun. Elimizden geldiğince cevaplamaya çalışırız. Aşı çeliklerini alır almaz bir poşete sarıp buzdolabı alt gözlerinde aşı yapacağınız Mart Nisan aylarına kadar bekletebilirsiniz. Klaemler uyanmadan hemen önce ve ya biraz daha erken alabilirsiniz.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aşı makası, aşılama

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024