agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni573Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-03-2010, 12:55   #511
Ağaç Dostu

yesill's Avatar

Giriş Tarihi: 01-10-2009
Kalem aşısı yaparken aklıma geldi acaba kiviyi dut,üzüm gibi meyvelere aşlasak göz aşısı t aşısı şeklinde filan olurmu ki?

yesill Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 21:33   #512
Ağaçsever

alibabaa's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Galeri: 7
Şeftali ağacının dibinden çıkan bir sürgüne kalem aşı ile kayısı aşıladım.Aşı kaleminin kabuğu canlı duruyor ama gözlerde bir kabarma yok acaba başarılı olup olmadığımı anlamanın bir yolu varmıdır_?

alibabaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2010, 00:05   #513
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yesill Mesajı Göster
Kalem aşısı yaparken aklıma geldi acaba kiviyi dut,üzüm gibi meyvelere aşlasak göz aşısı t aşısı şeklinde filan olurmu ki?
Duta asla kivi aşısı olmaz. Kivinin familyasını bilmiyorum ama üzüm ile akrabağlıklarının olacağını sanmıyorum.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2010, 17:50   #514
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
arkadaşlar yalın kat kamelyama katlı kamelya aşısı nasıl yapabilirim bilen arkadaştan yardım lütfen en basit şekilde

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 02:35   #515
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2010
matkapla yapılan aşıla teknıklerınde bıraz daha ayrıntılı bılgı veren olursa cok sevinecegım.

amca bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 13:55   #516
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2010
öncelikle tüm üye arkadaşlara selamlarımı gönderiyorum. bu sayfayı açanları ve yönetime de çok teşekkürlerimi iletiyorum.
ben uşakta polis memuru olarak çalışıyorum. manisa da kendime ait evim ve bahçem var. ağaçları ve doğayı çok seviyorum. ağaçlarımı kendim yetiştirerek çoğaltmayı çok seviyorum. bu beni rahatlatıyor.kabuk aşısında % 100 başarı sağlıyorum. bu şekilde bir çok ağaç aşıladım ve başarılı oldum. bu sene ilk defa kalem aşısını denedim. mart ayı içerisinde yaptım. bu hafta aşılarımı kontrol ettiğimde asmaya yaptığım aşılar sürgün vermiş. fakat ceviz ve zeytin ağacına yaptığım aşılar yeşil ama henüz sürgün vermemiş. bunların tutmama ihtimali varmıdır. yoksa ağaçlarda daha mı geç sürgün verirler.
24/04/2010 günü aşılarımı tekrar kontrol ettiğimde aşı kalemlerinin anaca kaynadığını gördüm. ve gözlerin sürgün vermek üzere kabardıklarını gördüm. inşallah tutmuşlardır.

Düzenleyen Mehmet Ertop : 26-04-2010 saat 14:30
Mehmet Ertop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2010, 09:57   #517
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Vişneye kiraz aşısı

Karşı komşu (hacı) benim vişneye kiraz aşıla ama 3 yıl sonra kiraz yiyeyim dedi.

Bu yıl neden yemiyorsun dedim.

Name:  IMAG0054 [640x480].jpg
Views: 11316
Size:  53.1 KB

İkisinden biri çiçek açtı.

Name:  IMAG0055 [640x480].jpg
Views: 11303
Size:  52.6 KB

Bu yıl kiraz verirse umre' yi haketmişim demektir.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2010, 08:44   #518
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2010
selamlar ben 27 yaşındayım ve samsun da yaşıyorum

Merhaba arkadaşlar ben yeniyim ama çok meraklıyım benim bahçemde vişne ağaçlarım var ve ben her dalında farklı bir meyvesi olsun istiyorum sanırım bu aylarda sadece göz aşısı yapılır ben dün vişne ağacıma nar aşıladım göz aşısı yöntemi ile 2 gün oldu ama aşıladığım göz solgunlaşmış acaba tutmadımı **** nasıl anlarız ne kadar zaman da anlaşılır tutup tutmadığı? bir de bana önerileriniz olursa sevinirim vişne ağacımın her dalında farklı bir meyve olsun istiyorum .. başarırsam çok güzel bi görüntü olucak eminim..

osamados Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2010, 14:23   #519
Yeni Üye

Sayın osamados, vişneye nar aşısı olmaz, bunu ancak kendi cinsinden olan meyve aşılayabilirsin (Kiraz, erik, kayısı Vb. gibi)

Eski 26-04-2010, 22:36   #520
Ağaçsever

alibabaa's Avatar

Şeftaliye aşıladığım kayısı tutmuş

Gözler kabardı artık aşıladığım kalemde yapraklar var ama aşı yeri hava almasın diye çok bant sarmıştım bantı ne zaman açmalıyım _?
Fotoğrafını ekliyorum bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirler ise memnun olurum.

Eklenen Resimler

Eski 27-04-2010, 00:18   #521
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alibabaa Mesajı Göster
Şeftaliye aşıladığım kayısı tutmuş

Gözler kabardı artık aşıladığım kalemde yapraklar var ama aşı yeri hava almasın diye çok bant sarmıştım bantı ne zaman açmalıyım _?
Fotoğrafını ekliyorum bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirler ise memnun olurum.
Sn. alibaba,

belli olmuyor, göz aşısı yaptınız ve bantladınız.

Gözler dışarıda değil mi? Yani dala su yürüdüğünde açıkda kalan göz uyanır ve sürgün verir.

Bant ise belki bir yıl kalır. Eğer göz için tehlike yoksa, yani uyanan göz sağlıklı ise bant aşı tuttuktan bir kaç ay sonra çıkarılabilir.

Gözü tamamen kapatan aşı yazın, temmuz ağustos gibi yapılır. Yani uyuyan göz. O zaman göz tamamen kapatılır ve 21 gün sonra açılır.

Aşılama işleminde bazen yapışkan (koli) bantlar kullanılır. Bu yanlıştır. Zira bantlanan bölge hava almaz. Yapışgan sıvı dokuya zarar verir.

Kabuk altı çoban aşısı yapsanız olmaz mıydı? Tutma yüzdesi yüksek olurdu.

Kolay gelsin

Eski 27-04-2010, 00:42   #522
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osamados Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar ben yeniyim ama çok meraklıyım benim bahçemde vişne ağaçlarım var ve ben her dalında farklı bir meyvesi olsun istiyorum sanırım bu aylarda sadece göz aşısı yapılır ben dün vişne ağacıma nar aşıladım göz aşısı yöntemi ile 2 gün oldu ama aşıladığım göz solgunlaşmış acaba tutmadımı **** nasıl anlarız ne kadar zaman da anlaşılır tutup tutmadığı? bir de bana önerileriniz olursa sevinirim vişne ağacımın her dalında farklı bir meyve olsun istiyorum .. başarırsam çok güzel bi görüntü olucak eminim..
Sn. osamados,

''Vişneye nar aşıladım göz aşısı yöntemiyle 2 gün oldu aşıladığım göz solgunlaşmış'' diyorsunuz.

Bu cümleyi anlıyamıyorum. Yani göz aşısı yapalı 2 gün oldu. Ve 2 gün sonra uyanan göz solgunlaştı, anlıyorum.

Zira aşılanan göz uyanamamış olmalı.

Vişneye nar aşılanır mı? Aşılanır. Nelere aşılamadık ki. Tutar, büyür meyve bile verir. Ama ya aşı uymsuzluğu gösterir, ya ömrü az olur ya da çok az meyve verir. En önemlisi meyve gerçek tadında olmaz. Ama deneme denemedir. O da tecrübedir.

Bence vişnenin bir dalını bırakın _tohumlamada iyi oluyor_ diğer dallarına iki üç çeşit kiraz aşılayın, hem bol olur.

Aşılama işini 'kabuk altı çoban' yaparsanız daha oranlı olur. Hatta bir dala üç aşı yapabilirsiniz.

Kolay gelsin

Eski 27-04-2010, 14:42   #523
Ağaçsever

alibabaa's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn. alibaba,

belli olmuyor, göz aşısı yaptınız ve bantladınız.

Gözler dışarıda değil mi? Yani dala su yürüdüğünde açıkda kalan göz uyanır ve sürgün verir.

Bant ise belki bir yıl kalır. Eğer göz için tehlike yoksa, yani uyanan göz sağlıklı ise bant aşı tuttuktan bir kaç ay sonra çıkarılabilir.

Gözü tamamen kapatan aşı yazın, temmuz ağustos gibi yapılır. Yani uyuyan göz. O zaman göz tamamen kapatılır ve 21 gün sonra açılır.

Aşılama işleminde bazen yapışkan (koli) bantlar kullanılır. Bu yanlıştır. Zira bantlanan bölge hava almaz. Yapışgan sıvı dokuya zarar verir.

Kabuk altı çoban aşısı yapsanız olmaz mıydı? Tutma yüzdesi yüksek olurdu.

Kolay gelsin
Teşekkürler sn. Halil Önen. Kalem aşı yapmıştım nisan ayında kalemlerin birleştiği yeri çok iyice bantlamıştım şimdi açarsam erken mi olur acaba?

Eski 28-04-2010, 01:18   #524
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alibabaa Mesajı Göster
Teşekkürler sn. Halil Önen. Kalem aşı yapmıştım nisan ayında kalemlerin birleştiği yeri çok iyice bantlamıştım şimdi açarsam erken mi olur acaba?
Erken olur.
Bir yıl kalmalı.
Aşılanan noktada kaynama olacaktır. Bir yıl sonra o bölgeye bağladığınız ip ya da bant bu kaynamaya engel olmaya başlar. O zaman çıkarılır. Eğer tam kaynama yoksa ya da sürgünü taşmıyacaksa tekrar, bu defa bezle bağlama yapılır.

Kalem aşısından sonra tutan sürgünlerin uzun olması istenmez. Örneğin 3 karış büyümüşse yukarıdan bir karışı kesilir.

Kesile yerden sürgünler verecektir. Büyümesi yavaşlayacaktır. O zaman kaynama noktasını besleyecek ve kalınlaşacaktır.

Kalem aşısında sürgün kesilmiş dalın tüm yüzeyini kapatmaya çalışacaktır. Eğer 3 ya da 4 çelikle karşılıklı aşılanmışsa yüzeyi daha hızlı kapatacaktır.

3 ya da 4 çeliğin hepsi uyanırsa hızlı büyüyen sürgün hafif uctan kesilmelidir. Hızlı gelişen diğerine yaşama şansı vermez.

Kabuk altı coban aşısı kolaydır.

Çeliğin bir yanağı kesilerek inceltilir. Yassı mangal şişinin de ucu dövülerek inceltilir. Öbür ucu halka şeklindedir.(tutup yukarı çekmesini kolaylaştırır)

Kesilen dalın kabuk ile odunsu arasına bu şiş, sağa sola hafif hafif onatılarak çeliğe yuva açılır.

Elinizdeki çeliğin yarısından fazlası o noktaya _adeta_ çakılır. Eğer kabuk çatlar ve yarılırsa, o ağacın kabuğundan soyulan başka bir kabuk ile üstü örtülür ve bir ince naylon ile sarılır. Bağlanır.

Üzeri aşı macunu ile kapatılır. Bir hatta iki yıl sonra sargılar çıkarılır.

Çeliği genç sürgünden alır ve ucunu kesmezseniz o yıl çok hızlı büyür. İyi kaynamadığı için rüzgar kırabilir.

Eğer çeliği yaşlı dallardan almışsanız _3, 4 yaşında gibi_ aşıladığınız yıl _yani hemen uyandığında _ çiçek açar ve zor besleyeceği bilemeden meyve verir.

( Aslında aldanmıştır. Kendisini asıl yerinde_yani kesilmemiş_ sanır ve meyve vermeye kalkar. Aklı başına gelir ve kaç yıl sonra meyve vermesi gerekiyorsa_ bu genlerinde saklıdır_ o zaman verir.)

Kolay gelsin

Eski 28-04-2010, 23:47   #525
Ağaçsever

alibabaa's Avatar

Çok teşekkürler sn. Halil Önen. Bu ilk aşı denemem di burada ve Toprak Tv'de gördüklerim ile aşı yaptım.

Bu deneme bana iyi bir motivasyon oldu.

Eski 02-05-2010, 00:20   #526
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2008
meraba arkadaslar goz asisi yapmayi dusunuyorum ama kafama takilan birkac soru var mesala goz alicagimiz agac yapraklarinin acmis olmasimi lazim yani kesinlikle yapraklar iyice buyumusmu olmali?bana biraz bu konuyu acarmisiniz ve bir digeri de goz aldigimizda odunsusu olan kismi aldigimizda kabuk olan kismi nasil olacak ic tarafi yani gozun saglam olup olmadigini nasil anlariz bir resim gibi birseyle yardim ci olabilirseniz cok sevinirim....

AQUA26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 20:19   #527
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AQUA26 Mesajı Göster
meraba arkadaslar goz asisi yapmayi dusunuyorum ama kafama takilan birkac soru var mesala goz alicagimiz agac yapraklarinin acmis olmasimi lazim yani kesinlikle yapraklar iyice buyumusmu olmali?bana biraz bu konuyu acarmisiniz ve bir digeri de goz aldigimizda odunsusu olan kismi aldigimizda kabuk olan kismi nasil olacak ic tarafi yani gozun saglam olup olmadigini nasil anlariz bir resim gibi birseyle yardim ci olabilirseniz cok sevinirim....
acaba kimse yardim olamazmi bu konuda?

Eski 04-05-2010, 21:57   #528
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn.QUOTE,

göz aşısı yapmak istiyorsunuz, kabuk verdiği sürece her daim göz aşısı yapabilirsiniz.

Bir sürgün üzerinde mutlaka uyanmamış göz bulursunuz. Kabarmıştır ya da değildir. O göz tahrik olur ve aşılandığı yerde uyanır.

''T'' aşı yapmak en kolayıdır.

Aşı gözü çıkarılırken, gözün tam arkası,kabuğun arkası yani iç kısmındaki göz dolu olmalı. İçi boş olursa tutmaz.

O boşluğun içi macunlaşır. Aşınız yeşil kalır ama göz uyanmaz.

Sararken göz dışarıda kalır. Aşı uyanınca aşı bağı çıkarılır.

Eğer uyuyan göz aşılarsanız, yani temmuz ayı gibi, o zaman göz tamamen sarılır. 15, 20 gün sonra çıkarılır. Akşam ve sabah serinliğinde yapılır. Yoksa tutmaz.

Zeytinde uyuyan göz ''H'' aşısı şeklinde de yapılır. Kabuk yeşil ise aşı tutmuştur. Bazen göz o bahar değil bir sonraki baharda uyanabilir.

Baharda göz aşısı ''T'' aşısıdır.
Bir yıl önceki sürgünden alınır.
Yaprağın dibinden bir sürgün çıkacaktır. Bir küçük göz. Bunu görürsünüz.

Yaprağın 3 te 1 ini kesmesiniz. Eğer 15, 20 gün sonra yaprak kuruyup düşmüşse aşı tutmuş demektir.

Benim bildiğim sadece zeytinde bu şekilde aşı yapılıyor. Diğer ağaç aşılarında kabarmış ama uyanmamış göz aşısı uygulanıyor.

Göz aşısı dışındaki tüm aşılar _ yarma aşı, kabuk altı çoban aşısı v.b_gözler uyandığı için zamanı geçmiştir

Göz aşısında önemli olan, gözün bulunduğu nokta iyice oturmalı boşluk kalmamalı.

''T'' açılırken odunsu tabaka zarar görmemeli. Hele Çitlembik ağacına antep aşılanırken çok daha dikkat edilmeli.

Eğer ağacın kabuğu kalın ise en güzeli gözler uyanmadan 'kabuk altı çoban aşısı' yapmak tutma oranını arttırır.

Bu yıl dut ağacına 'ters büyüyen dut', kabuk altı çoban aşısı seklinde yapıldı.
Aslında göz aşısı şeklinde yapılırdı.
Name:  IMAG0001 [640x480].jpg
Views: 25180
Size:  52.8 KB

Çelik bir az yaşlı seçildiği için üzerinde meyveleri bile var.

Saygılar

Eski 05-05-2010, 00:09   #529
Yeni Üye

Alıntı:
Sn.QUOTE,

göz aşısı yapmak istiyorsunuz, kabuk verdiği sürece her daim göz aşısı yapabilirsiniz.

Bir sürgün üzerinde mutlaka uyanmamış göz bulursunuz. Kabarmıştır ya da değildir. O göz tahrik olur ve aşılandığı yerde uyanır.

''T'' aşı yapmak en kolayıdır.

Aşı gözü çıkarılırken, gözün tam arkası,kabuğun arkası yani iç kısmındaki göz dolu olmalı. İçi boş olursa tutmaz.

O boşluğun içi macunlaşır. Aşınız yeşil kalır ama göz uyanmaz.

Sararken göz dışarıda kalır. Aşı uyanınca aşı bağı çıkarılır.

Eğer uyuyan göz aşılarsanız, yani temmuz ayı gibi, o zaman göz tamamen sarılır. 15, 20 gün sonra çıkarılır. Akşam ve sabah serinliğinde yapılır. Yoksa tutmaz.

Zeytinde uyuyan göz ''H'' aşısı şeklinde de yapılır. Kabuk yeşil ise aşı tutmuştur. Bazen göz o bahar değil bir sonraki baharda uyanabilir.

Baharda göz aşısı ''T'' aşısıdır.
Bir yıl önceki sürgünden alınır.
Yaprağın dibinden bir sürgün çıkacaktır. Bir küçük göz. Bunu görürsünüz.

Yaprağın 3 te 1 ini kesmesiniz. Eğer 15, 20 gün sonra yaprak kuruyup düşmüşse aşı tutmuş demektir.

Benim bildiğim sadece zeytinde bu şekilde aşı yapılıyor. Diğer ağaç aşılarında kabarmış ama uyanmamış göz aşısı uygulanıyor.

Göz aşısı dışındaki tüm aşılar _ yarma aşı, kabuk altı çoban aşısı v.b_gözler uyandığı için zamanı geçmiştir

Göz aşısında önemli olan, gözün bulunduğu nokta iyice oturmalı boşluk kalmamalı.

''T'' açılırken odunsu tabaka zarar görmemeli. Hele Çitlembik ağacına antep aşılanırken çok daha dikkat edilmeli.

Eğer ağacın kabuğu kalın ise en güzeli gözler uyanmadan 'kabuk altı çoban aşısı' yapmak tutma oranını arttırır.

Bu yıl dut ağacına 'ters büyüyen dut', kabuk altı çoban aşısı seklinde yapıldı.
Aslında göz aşısı şeklinde yapılırdı.
Eklenti 141557

Çelik bir az yaşlı seçildiği için üzerinde meyveleri bile var.

Saygılar
bizim burada daha yeni yapraklar acmaya basladi ve bazi agaclardada cicekler acmaya basladi mesala kirazda ve eriklte acaba goz asisi icin uygun zamanmidir..
ve yardimlariniz icin tesekkurler

Eski 05-05-2010, 00:34   #530
Ağaç Dostu

Alıntı:
bizim burada daha yeni yapraklar acmaya basladi ve bazi agaclardada cicekler acmaya basladi mesala kirazda ve eriklte acaba goz asisi icin uygun zamanmidir..
ve yardimlariniz icin tesekkurler
Bu iki ağaca göz aşısı hiç denemedim. Tutma oranı yüksek diye 'kabuk altı çoban' aşısı yaptım.

Yurt dışı bir yerdesiniz galiba. Göz aşısı denemelisiniz.

Eski 05-05-2010, 10:35   #531
Yeni Üye

Sayın Halil ÖNEN,
yapmış olduğunuz aşılarda çok başarılı olduğunuzu görüyorum. bu yüzden sizi kutluyorum. forum sayfasındaki bilgilerden yararlanıyorum. çok güzel bilgiler var. ayrıca yöneticileride kutluyorum. böyle bir hizmet verdikleri için.
Bu sene bende manisa Alaşehirdeki evimin bahçesinde bulunan ceviz ağacına ve zeytin ağaçlarıma kabuk altı çoban aşısı yaptım. yaparken tutacağından çok eminmişim gibi büyük ağaçları dipten keserek (30 cm) gibi aşıladım. aşılar patlamayınca yazık oldu ağaçlarıma diye telaşlanmıştım. ancak geçen hafta kontrol ettiğimde aşıların sürgün verdiğini gördüm. fakat senin yukarıda örneğini gösterdiğin aşılar gibi çok canlı değil. bunlar yeni sürgün verdi. ondanmıdır acaba. asmalara yapmış olduğum aşıların sürgünleri yaklaşık 75 cm civarına ulaşmışlar. bunlar çok canlı gözüküyor. asmalara yaptığım aşılarda asmalar uyanmak üzereyde ve kestiğimde ağlıyorlardı. diğerlerinde aşı zamanınımı ayarlayamadım acaba. aşı için ağaçlarda suyun iyice yürümesimi gerekiyor. internette incelediğimde aşıların üzerine toprakla kapladıklarını gördüm. ben aşıyı yaptıktan sonra aşı bandı ile sıkıca sardım ve kestiğim bölgeyi aşı macını sürdüm. başka herhangi bir işlem yapmadım.aşıları mart sonu nisan başı gibi yapmıştım. görev gereği uşakta yaşadığım için aşılarımı kontrol edemiyorum. ama en kısa zamanda gidip fotoğraflayıp sizinle paylaşmayı isterim. aşıların görünmesinden sonra yol göstereceğinizi inanıyorum selamlar.
değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

Düzenleyen Mehmet Ertop : 05-05-2010 saat 10:38 Neden: eksik bilgi
Eski 05-05-2010, 18:03   #532
Yeni Üye

Alıntı:
Bu iki ağaca göz aşısı hiç denemedim. Tutma oranı yüksek diye 'kabuk altı çoban' aşısı yaptım.

Yurt dışı bir yerdesiniz galiba. Göz aşısı denemelisiniz.
evet yurt disindayim ve agaclar yeni uyanmaya basladi erik ve kiraz agaclarinda cicekler acmaya basladi elmadada henuz cicek yok ama agac yesermeye basladi acaba soylediginiz gos asisi yapmak icin daha beklemelimiyim...
birde bu yapragin sapi kalan asi icin daha zaman var demi henuz erken demi?

Eski 05-05-2010, 22:34   #533
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Ertop Mesajı Göster
Sayın Halil ÖNEN,
yapmış olduğunuz aşılarda çok başarılı olduğunuzu görüyorum. bu yüzden sizi kutluyorum. forum sayfasındaki bilgilerden yararlanıyorum. çok güzel bilgiler var. ayrıca yöneticileride kutluyorum. böyle bir hizmet verdikleri için.
Bu sene bende manisa Alaşehirdeki evimin bahçesinde bulunan ceviz ağacına ve zeytin ağaçlarıma kabuk altı çoban aşısı yaptım. yaparken tutacağından çok eminmişim gibi büyük ağaçları dipten keserek (30 cm) gibi aşıladım. aşılar patlamayınca yazık oldu ağaçlarıma diye telaşlanmıştım. ancak geçen hafta kontrol ettiğimde aşıların sürgün verdiğini gördüm. fakat senin yukarıda örneğini gösterdiğin aşılar gibi çok canlı değil. bunlar yeni sürgün verdi. ondanmıdır acaba. asmalara yapmış olduğum aşıların sürgünleri yaklaşık 75 cm civarına ulaşmışlar. bunlar çok canlı gözüküyor. asmalara yaptığım aşılarda asmalar uyanmak üzereyde ve kestiğimde ağlıyorlardı. diğerlerinde aşı zamanınımı ayarlayamadım acaba. aşı için ağaçlarda suyun iyice yürümesimi gerekiyor. internette incelediğimde aşıların üzerine toprakla kapladıklarını gördüm. ben aşıyı yaptıktan sonra aşı bandı ile sıkıca sardım ve kestiğim bölgeyi aşı macını sürdüm. başka herhangi bir işlem yapmadım.aşıları mart sonu nisan başı gibi yapmıştım. görev gereği uşakta yaşadığım için aşılarımı kontrol edemiyorum. ama en kısa zamanda gidip fotoğraflayıp sizinle paylaşmayı isterim. aşıların görünmesinden sonra yol göstereceğinizi inanıyorum selamlar.
değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.
Yeni sürgünlerin boyu 75 cm. çok uzun. Rüzgar kırabilir. Ortasından kesin hem de taç vermiş olursunuz.

Asma aşısında aşı noktası toprağa yakın tutulur ve üzerine toprak atılırsa daha iyi tutar. Plastik şişeye toprak doldurarak da aşı noktası nemli tutulur.

Ancak; ağaçlarda kalem ve yarma aşısında aşının üzerine toprak ve hayvan gübresi uygulanırdı ve bu o bölgenin kurtlanmsına, böçeklenmesine ve aşının hastalık kapmasına sebeb de olurdu.

Eski 05-05-2010, 22:40   #534
Ağaç Dostu

Alıntı:
evet yurt disindayim ve agaclar yeni uyanmaya basladi erik ve kiraz agaclarinda cicekler acmaya basladi elmadada henuz cicek yok ama agac yesermeye basladi acaba soylediginiz gos asisi yapmak icin daha beklemelimiyim...
birde bu yapragin sapi kalan asi icin daha zaman var demi henuz erken demi?
Geçen yıldan uyanmamış veya kabarmış bir göz bulun deneyin.

Yaprağın 1/3 kesildiği aşıyı ben sadece zeytinde biliyorum.

Eski 06-05-2010, 08:57   #535
Yeni Üye

Alıntı:
Yeni sürgünlerin boyu 75 cm. çok uzun. Rüzgar kırabilir. Ortasından kesin hem de taç vermiş olursunuz.

Asma aşısında aşı noktası toprağa yakın tutulur ve üzerine toprak atılırsa daha iyi tutar. Plastik şişeye toprak doldurarak da aşı noktası nemli tutulur.

Ancak; ağaçlarda kalem ve yarma aşısında aşının üzerine toprak ve hayvan gübresi uygulanırdı ve bu o bölgenin kurtlanmsına, böçeklenmesine ve aşının hastalık kapmasına sebeb de olurdu.
Halil bey;
öncelikle teşekkür ediyorum. 75 cm sürgün veren aşılar asma aşıları. asmaları dipten toprak zemininden yapmıştım ve üzerlerine köstebek şeklinde toprakla örtmüştüm. sürgünlerin kırılmaması ve düzgün büyümeleri için diplerine kamış dikerek kamışa bağladım. bu yüzden kırılma ihtimalleri yok.
benim anlayamadığım bu aşılar mükemmel bir şekilde gelişirken ceviz ve zeytine yaptığım aşıların zayıf ve cansız olmaları. sürgün verdi ama senin resimlediğin gibi çok canlı değiller.
selamlar.

Eski 06-05-2010, 22:56   #536
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Ertop Mesajı Göster
öncelikle tüm üye arkadaşlara selamlarımı gönderiyorum. bu sayfayı açanları ve yönetime de çok teşekkürlerimi iletiyorum.
ben uşakta polis memuru olarak çalışıyorum. manisa da kendime ait evim ve bahçem var. ağaçları ve doğayı çok seviyorum. ağaçlarımı kendim yetiştirerek çoğaltmayı çok seviyorum. bu beni rahatlatıyor.kabuk aşısında % 100 başarı sağlıyorum. bu şekilde bir çok ağaç aşıladım ve başarılı oldum. bu sene ilk defa kalem aşısını denedim. mart ayı içerisinde yaptım. bu hafta aşılarımı kontrol ettiğimde asmaya yaptığım aşılar sürgün vermiş. fakat ceviz ve zeytin ağacına yaptığım aşılar yeşil ama henüz sürgün vermemiş. bunların tutmama ihtimali varmıdır. yoksa ağaçlarda daha mı geç sürgün verirler.
24/04/2010 günü aşılarımı tekrar kontrol ettiğimde aşı kalemlerinin anaca kaynadığını gördüm. ve gözlerin sürgün vermek üzere kabardıklarını gördüm. inşallah tutmuşlardır.

Cevizde kalem aşısını denemedim. Ama zeytinde kalem ilk yıl yavaş büyüyor.

Dediğiniz gibi bazı ağacların aşıları yavaş gelişiyor. Eğer bu yılın sürgününü aşılar ve ucunu kesmezseniz çok hızlı büyüyor.

Zeytinde yapılan 'H' aşısı. Temmuzda yapıldı. Uyuyan göz.

Kabuk alınırken üzerinde 3 göz vardı. Hepsi tutmuş durumda. Ana dal kesildikten sonra hızla geliştiler.

Name:  IMAG0033 [640x480].jpg
Views: 10186
Size:  67.8 KB

Eski 08-05-2010, 12:57   #537
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Sn Halil Önen önclikle verdiğiniz ayrıntılı bilgiler için çok teşekkür ederim.
Bu sene elma ve armut aşılamıştım hepside tuttu.
Onları kalem aşısı olarak yapmıştım,belki tumaz diye
kabuk aralarına kalem yerleştirmiştim, onlarda tutmuş.
Size sormak istediğim bu kalemler bir arada sağlıklı olurmu.
şimdiden teşekkürler

Bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 16:15   #538
Yeni Üye

Halil bey;
çok teşekkür ediyorum inşallah sonraki gelişmeleri güzel olur bekleyip göreceğiz.
iyi günler diliyorum.

Eski 26-05-2010, 01:13   #539
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahar Mesajı Göster
bu sene elma ve armut aşılamıştım hepside tuttu.
Onları kalem aşısı olarak yapmıştım,belki tumaz diye
kabuk aralarına kalem yerleştirmiştim, onlarda tutmuş.
Size sormak istediğim bu kalemler bir arada sağlıklı olurmu.
şimdiden teşekkürler

Ahlat ağacına yapılan armut aşısı. Kabuk altı çoban...

Name:  IMAG0030 [640x480].jpg
Views: 10679
Size:  46.7 KB

İkinci yılı hala sargıyı çözemedim. Tam bir aşı kaynaması olması gerekiyor. Yoksa aşı atabilir.

Name:  güzelhisar (9) [640x480].jpg
Views: 18296
Size:  68.4 KB

Dal çok olunca aşı da çok ve çeşit bol oluyor. Şimdilik bir ağaçta dört çeşit aşı var.
Diğer dallar başka çeşitleri bekliyor.

Name:  güzelhisar (10) [640x480].jpg
Views: 9834
Size:  72.1 KB

Eski 27-05-2010, 14:45   #540
Yeni Üye

Selim Çavuşoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2010
Merhaba Doğa Dostları.
10-15 dakikalık yeni bir üyeyim.
aşılama taktiklerini arar iken bu site ile karşılaştım.
Muhteşem bir cevher ile karşı karşıya kaldım.
Şimdiden öncelikle bu siteyi ve forumu kuran Doğa dostu arkadaşlara ve siz değerli paylaşımlarda bulunan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.

Selim Çavuşoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aşı makası, aşılama

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024