agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen canofer
  • 1 Gönderen ardabora
  • 2 Gönderen ardabora

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-05-2008, 11:47   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2008
kavrulmamış çekirdekleri nereden bulabilirim? Ekerken ve çimlendirirken nelere dikkat etmeliyim?

limon_agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 13:07   #2
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
limon ağacı, çiğ çekirdek kuş yemi satan yerlerde bulabilirsiniz.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 15:51   #3
Ağaçsever

canofer's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
kuruyemisçinin önünde çuvalla duranlar genelde çiğ oluyor
sonra makinada kavuruyorlar
en iyisi kuruyemisçiden isteyin

canofer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 17:58   #4
Ağaçsever

teşekkurler kuruyemişçiye gittim aldım ve saksıya ektim, acab aşimdi nasıl bir yol izlemem gerek? karanlıkta mı tutayım aydınlık yere mi koyayım kaç günde bir sulayım? Çok heyecanlıyım ilk defa böylesine heves yaptım, limon ektim şimdi ayçekirdeği inşallah çıkarlar büyürler.

Bir de alakasız olacak ama aktardan kurutulmuş lavanta aldım, onun içinde de tohum varmıdır, saksıya ektim bir bölümünü ama bilmiyorum doğru birşey mi yaptım?

Eski 03-05-2008, 00:57   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Ayçiçeğinden çıkar çiğdemler diye biliyorum ben. Bunun da halk arasında adı güne bakandır. Bu ismi gün içinde Güneş'e doğru yöneldikleri için almıştır. Buradan benim çıkardığım sonuç Güneş alacak yerde yetişmeleri doğru olacaktır

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 08:36   #6
Ağaçsever

canofer's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
limon ağacı
öncelikle çekirdekten çıkana kadar toprak NEMLİ kalsın 20-25 cm olduktan sonra gün aşırı sulamayı deneyin , güneş gören yerde durmalı,eğer saksıda büyütmeyi düşünüyorsanız pek çekirdek beklemeyin
lavanta işi zor benim markalı tohumlar bile çıkmadı siz bence lavanta işini erteleyin

lolla beğendi.
canofer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 10:22   #7
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2008
Ben bahçeye lavanta tohumları serpmiştim, hiç biri çıkmayacakmı şimdi.

ezgili dünyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 14:22   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2006
ben denedim, kuruyemişçiden 200 gr aldım ve belirli noktalara ektim , yağmur yağdığı için geri kalanıda bir fidan çukuru vardı onların içine çöpe atar gibi attım, üzerine az toprak attım, 2 hafta sonra baktığımda çukurun içerisi yemyeşil olmuştu ve fideler çok sağlıklı parlaktı, diğer ektiğim çekirdeklerin yerlerini bulamadım çıkarlarsa onlarıda sularım, şimdi küçük bir çukurda bir sürü çekirdek fidesi var yerlerini değiştirsem sanırım ölürler

mavifatihguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 22:45   #9
Ağaçsever

ilk tohum dün gece patladı ve sabahtan beri boyu yaklaşık 4-5 cm e ulaştı, bu arada çok ilginçtir akşama kadar yanan masa lambasının altında bırakmıştım boynu ona dönüktü sonra onu söndürüp tepedeki avizeyi yaktım saatler içinde boynu o tarafa döndü kıpır kıpır maşallah )
bu sabah bir tanesi daha patlamıştı o da topraktan boynunu çıkarmaya çalişiyor, akşam eve geldiğimde bir tane daha çıkmış olduğunu gördüm, toplam 3 tane oldular.
Eğer ektiklerimin hepsi tutarsa yandığımın resmidir, yaklaşık 20-25 tane falan attım saksıya, ne yapacağımı bilmiyorum, iyi bir fikri olan var mı?

Eski 08-05-2008, 01:23   #10
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Hayırlı olsun günebakanlarınız...Siz bence onların hepsini alıp bahçeye ekin, saksıda yaşamaları biraz sıkıntılı olacak gibi görünüyor, çok çabuk büyüyüyorlar ve çok yer kaplıyorlar. En azından benim geçen yıl diktiklerim öyle olmuştu.

Bu resimde oğlumun boyu yaklaşık 110 cm,gerisini siz hesaplayın artık.

Eylül ayında devasa çiçek kafaları oldu,yaprakları da da büyüdü ve hatta o taş yolu tamamen kapadıkları için yol kenarındaki yaprakları yolduk. Çekirdeklerini kavurup yedik ama oluşan çekirdeklerin üçte biri boştu, bu hafta başnıda yine ektim aynı çekirdekten, bakalım bu sene de bu boya ulaşacaklar mı?

Eklenen Resimler

lolla beğendi.
ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 10:46   #11
Ağaçsever

ne kadar güzel büyümüş sizin çiçekleriniz, maşallah. Evet sanırım bunlar bahçeye ekmek için daha uygunlarmış. oğlunuz -Allah bağışlasın 110 cm se çiçeklerin boyu 2 mt civarında olmalı

Eski 08-05-2008, 20:43   #12
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Evet iki metreyi geçmiş olmalılar..Ölçmedik ama abimin boyu 1,92 cm.dir ve abimden daha uzundular geçen yıl. hatta eylül ayında çiçek başları öyle büyüdü ki yerlere yattılar,sırıklarla destekledik.Yapraklarının boyutlarına dikkatinizi çekerim,orta boy bir yastık kadar )))) Bahçe geöen yıl ilk kez ekildiği için,herşey devasa büyümüştü.Mesela kadife çiçeklerimin boyu 50-60 cm. olmuştu,bir bal kabağı dikmiştik,kabağı küçük oldu ama yaprakları dehşet büyüktü,arka bahçeye öyle bir yayıldı ki çim ekmeye gerek kalmadı ))

Eski 03-07-2008, 22:24   #13
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Bu yıl çekirdekten ektiğimiz ayçiçekleri de 2 mt.yi aştı...Diplerinde yeşil fasulye ekili,ayçiçeklerine dolandılar,bir kaç fasulyeye kazık dikme derdinden kurtulduk..

Eklenen Resimler

lolla ve Revnak beğendi.
Eski 14-11-2008, 21:32   #14
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ben de baharda hamsterimin yeminden bulup bir iki tane ekmiştim ama hiç büyümedi, tam güneş almasına rağmen.

Toprak pek kaliteli değildi ondan oldu galiba? **** extra gübre mi istiyordu? Bilemedim.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2013, 10:34   #15
Ağaçsever

bezginkuh's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Ben Hatay'da her yıl ekiyorum. Direk toprağa ekiyorum. Kendiliğinden çıkıyorlar ve özel hiç bir şey yapmıyorum. Sadece suyu bol tutuyorum.

bezginkuh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024