agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni143Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-03-2015, 00:35   #211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2015
Yeni üye olduğum için konumu yazacağım yeri bilmiyorum.En uygun başlık bu gibi geldi lütfen yardım edin: Çimlendirdiğim elmalarımdan birinin gövdesi turunculaşmaya başladı gövdede yana yattı, onu fazla sulamış olabilirim eğer öyleyse başka bir yere alayım yoksa ölcek Gövdesinin turunculaşması hastalık belirtisi midir bilemiyorum sorun toprakta mı bitkide mi?

doğa kızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2015, 11:49   #212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2015
Çimlenmiş tohumların kökü dibe değiyor

Ben yeni başlayanlardanım.Büyük bir hevesle çiçek tohumlarımı ektim 4.gün olmasına rağmen 6 'sı çimlendi.Yalnız begonya ve zinya çiçeklerinin kökleri dibe değmiş durumda ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum Bana bu konu hakkında fikir verebilirmisiniz resminide ekliyorum

Eklenen Resimler

siyahi10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2015, 13:02   #213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2011
Sayın siyahi, bence kökleri ışık almayacak bir saksıya toprağını dökmeden olduğu gibi geçirin. Aydınlık bir yerde aşırı sulamadan gerçek yapraklarının çıkmasını bekleyin.

özlemsoylu beğendi.
blacksword Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2015, 10:29   #214
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2008
Merhabalar
Çimlendirmiş olduğum begonyaların gelişimi çok yavaş varsa yaptığım hatalar ve mümkünse bir çözüm önerisi sunacak arkadaşların yardımını bekliyorum.
yaklaşık 100 adet tohumu çimlendirme torfuna ektim. Ekmeden torfu biraz sıkıştırdım ve yarım saat kadar önce musluk suyuyla suya doymasını sağladım. Sonrasında torfa elimle rastgele baskı uyguladım tohumlar çok küçük olduğundan görünmüyordu.Nihayetinde 15 kadar filiz verdi. Filizlenmenin başlangıcıyla saksının üzerindeki streç filmi kaldırmam gerekiyordu fakat ev sobalı olduğundan torf hemen nemini kaybetmesin hemde yeni çimlenen tohumlar olduğundan 1 hafta sonra streç filmi kaldırdım. Saksı perdenin arkasında ışık alabilen bir bölgede. En büyük hatamın saksı yüzeyinde torfa olan mesafeyi fazla tutmam olduğunu söyleyenler oldu bu nedenle gelişemediği vs. Saksı ve bitkiye ait fotoğrafları da ekliyorum.

http://s28.postimg.org/ssijr8qnx/IMG...402_103826.jpg

Düzenleyen kadir_trb : 02-04-2015 saat 11:03
kadir_trb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 09:48   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2013
Merhaba Sayın kadir_trb,

Ben de geçen yıldan beri sebzelerimi tohumdan yetiştiriyorum. Tohumun çimlenmesi için iki etkene ihtiyacı var. Birincisi nem, ikincisi ise ısı. Filizlendikten sonra ise bu ikisine ek olarak ışığa da ihtiyacı var. Ancak bunların miktarlarını iyi ayarlamak gerekli. Fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla saksınızdaki torf normalden biraz daha fazla nemli gibi. Hatta ıslak diyebiliriz. Bu durumda karşılaşacağınız sorun, filizlerin aşırı boylanması ve yan yatması olacak. Bunu önlemek için mutlaka ışık alma sürelerini uzatmanız ve torf kurumaya yakın bir kıvama gelene kadar sulama yapmamanız gerekir. Zaten saksı derin ise uzun bir süre hiç sulama yapmasanız da olur. Çünkü bitkinin kökü zaten nemli olan yerden (alt) kısımlardan ihtiyacı olan suyu alacaktır. Torf yüksekliğini saksının bitiş kısmına daha yakın olacak şekilde ayarlasanız, ışık alma açısından daha iyi olurdu. Ancak yeterli ışığı almalarını sağlarsanız çok sorun olmaz diye düşünüyorum.
Özetlemek gerekirse, iyi bir gelişim için ısı, ışık ve nem oranlarını iyi ayarlamak gerekir. Ne çok fazla ne de çok az. Bir de son olarak torfun besleyici değeri de önemli tabi. Bütün bunlara dikkat ederseniz, sağlıklı bir gelişim olur inşallah.

Kolay gelsin.

kadir_trb beğendi.
cumartesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2015, 01:33   #216
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2015
sorum burada yardım ederseniz sevinirim ucu çürüyen yaprakların uçlarını kesmeye başladım doğru bir şey mi yapıyorum bilmiyorum bu arada küçük yaratıklar da görmüyorum artık

Carolina reaper acı biberi

redchili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2015, 16:00   #217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2013
merhaba. Ektiğim tohumlar her seferinde çimleniyor 5 santim kadar uzadıktan sonra büyümesi durup zamanla ölüyor. Nem, ışık ve sıcaklığı iyi ayarladığımı düşünüyorum. Şaşırtmadan sonra torfa ekiyordum onun yerine kum bahçe toprağı ve gübre karışımına ektim sonuç yine aynı. Neden ölüyorlar fikri ya da önerisi olan var mı?

nsbedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2015, 16:10   #218
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nsbedi Mesajı Göster
merhaba. Ektiğim tohumlar her seferinde çimleniyor 5 santim kadar uzadıktan sonra büyümesi durup zamanla ölüyor. Nem, ışık ve sıcaklığı iyi ayarladığımı düşünüyorum. Şaşırtmadan sonra torfa ekiyordum onun yerine kum bahçe toprağı ve gübre karışımına ektim sonuç yine aynı. Neden ölüyorlar fikri ya da önerisi olan var mı?
Çimlenme gerçekleştikten sonra sulamanın azaltılması gerekiyor, şaşırtmak için de en azından birkaç gerçek yaprağın tam açılmasını ve 10 cm. kadar boylanmasını beklemek gerekiyor, bunlara dikkat etmiyor olabilirsiniz.

Aklıma ilk gelen sorunlar bunlar oldu. Erken şaşırtma yapıyorsanız ya da çimlendikten sonra sık sulamaya devam ediyorsanız fidelerinizi kaybetmeniz olası...

Aşağıdaki başlıkları incelemenizi öneririm:

Tohumdan üretme hakkında sorular, cevaplar

Tohumdan üretme hakkında ayrıntılı bilgiler

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 15:36   #219
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2013
Forumda okumadığım yer kalmadı. tohum çimlendirme ve şaşırtma çok iyi anlatılıyor ama sonrası ile ilgili pek bilgi yok.
Gerçek yapraklarının çıkmasını ve biraz toparlanmasını bekliyorum şaşırtmadan önce. Acemi olduğumdan hangisinin daha iyi olacağını görmek için tabi türü de göz önüne alarak çok suladığımda oldu neredeyse hiç sulamadığımda oldu. Hangisinin daha iyi sonuç vereceğini görmek için ısı, ışık ve nemi değiştirerek deniyorum ama sonuç şimdilik aynı.
Şaşırma yaparken sizce torf mu kullanayım yoksa toprak karışımı mı? Toprak karışımı daha mantıklı geliyor ama torfta daha hızlı büyüyor ve kökleri daha güçlü oluyor gibi geldi bana.

nsbedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2015, 23:23   #220
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nsbedi Mesajı Göster
Forumda okumadığım yer kalmadı. tohum çimlendirme ve şaşırtma çok iyi anlatılıyor ama sonrası ile ilgili pek bilgi yok.
Gerçek yapraklarının çıkmasını ve biraz toparlanmasını bekliyorum şaşırtmadan önce. Acemi olduğumdan hangisinin daha iyi olacağını görmek için tabi türü de göz önüne alarak çok suladığımda oldu neredeyse hiç sulamadığımda oldu. Hangisinin daha iyi sonuç vereceğini görmek için ısı, ışık ve nemi değiştirerek deniyorum ama sonuç şimdilik aynı.
Şaşırma yaparken sizce torf mu kullanayım yoksa toprak karışımı mı? Toprak karışımı daha mantıklı geliyor ama torfta daha hızlı büyüyor ve kökleri daha güçlü oluyor gibi geldi bana.
Gerçek yaprakları çıkan, kökleri yeterince gelişen fideleri toprak karışımına şaşırtmak daha doğru olur. Bundan sonra bitkinin daha çok besine ihtiyacı olacaktır. Ayrıca düzenli ve dengeli gübreleme yapabilecekseniz şaşırtma ortamında torf da kullanabilirsiniz.

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2015, 11:10   #221
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Tohumdan yetişen ve şuan ancak 10 cm. Boyuna ulaşan haseki küpelerinde yeşil bitler gördüm dün, çoğalmadan hemen elimle alıp uzaklaştırmayı düşündüm ve yaptım, bir tane bile kalmamıştı fakat bugün yine aynı durumdalar. Fidecikler henüz çok küçük olduğundan, ev yapımı olsa bile ilaç yapmamam gerektiğini çünkü bitkilerin zarar görecegini düşünüyorum. Ne yapmamı önerirsiniz? Acil yardıma ihtiyacım var. Haseki küpesi yetiştirmeyi çok istediğim bir çiçek.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2015, 12:04   #222
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Tohumdan yetişen ve şuan ancak 10 cm. Boyuna ulaşan haseki küpelerinde yeşil bitler gördüm dün, çoğalmadan hemen elimle alıp uzaklaştırmayı düşündüm ve yaptım, bir tane bile kalmamıştı fakat bugün yine aynı durumdalar. Fidecikler henüz çok küçük olduğundan, ev yapımı olsa bile ilaç yapmamam gerektiğini çünkü bitkilerin zarar görecegini düşünüyorum. Ne yapmamı önerirsiniz? Acil yardıma ihtiyacım var. Haseki küpesi yetiştirmeyi çok istediğim bir çiçek.
Yakınlarda meyve agacı ve gul var ıse onlarıda ılaclamanız gereklı. Ayrıca otlar varsa onlarıda temızlemenız gereklı. Her turlu ılac kullanabılırsınız, hıc sıkıntı olmuyor. 2 yaprak olanlarda dahı sorun yasamadım.

hira beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2015, 12:32   #223
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Sn. İsmail Kuzucu, şu an elimde ne ilaç var, nede ilaç alabilecegim bir yer biliyorum. Güllerde var aynı balkonda, külleme olmuşlardı, bit yoktu ve onlar içinde elimde ilaç olmadıgından, doğru veya yanlış, derin budama yaptım. O zaman hasekiler için ev yapımı ilaçlara müracaat ?

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2015, 17:12   #224
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2015
resimdeki trinidat scorpion biberi internette bakıyorum yaprakları kopkoyu yemyeşil benimkinin yaparaklar o kadar yeşil değil rengini koyulaştırmak için ne yapmam gerek

Eklenen Resimler

redchili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2016, 15:37   #225
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2016
SELAMLAR her bir Turk Kardeslerimize BAKUDEN. ben bilmek istiyorum nerdeyse 5 ay oncesine cekirdekden ekip buyutdugum fideler simdi 5-6 yaprakli oldular , sonra yeni yapraklar cucermeye basladi ama biraz cucerdikden sonra oyle kaldilar ve kurumaya basladi , bundan sonra bazilari kuruyup tokuldu , tokulduyu yerden simdi yenileri cucermeye basladi ve simdi kurumus yerden yenileri cucererek 3 yaprak elave cikdi. bunun kuruyup harab olmamasi icin ne onerirsiniz?

birde kavanozda oda isinntisinda sakliyorum. yakin zamanlarda resimlerinide atarim.

bu bitkilerin meyve vermesi icin ne yapmali? nasil korumali yani bir sozle ne oneriyorsunuz? ben limon, portagal , hurma, karalyok yani hurma gibi taninan , uzum cekirdekleri ekmisim. bunlarin meyve vermesi icin ne yapmali?

Mnsharkaze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2016, 13:54   #226
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2015
Beyaz Pamukçuk

Merhaba. Tohumdan birşeyler yetiştirme heyecanıyla okuyup bilgilenmeden harekete geçtim. Şimdi bir problemim var. Cocopeat - hindistan cevizi torfu içerisine 3 çeşit domates, lavanta, ekinezya, ezan çiçeği ve bir iki değişik tür çiçek daha ektim. Ama bu torfun üzerinde beyaz pamukçuklar oluştu, bulutumsu. Bazı beyaz pamukçuklarda nokta nokta yeşil minik birşeyler var. Mantar mı acaba küf mü? Kullandığım torftan mı? Nasıl kurtulabilirim? Teşekkürler.

SPakize Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2016, 09:22   #227
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Fotograf göndermenizde fayda var.

hberbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2016, 07:00   #228
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2015
Pamukçuk

Merhaba, daha önce bahsettiğim pamukçukların resmini çektim en sonunda.Name:  rps20160314_232347_622.jpg
Views: 2780
Size:  62.3 KB
Name:  rps20160314_232532.jpg
Views: 2671
Size:  59.5 KB
Name:  rps20160314_232631_910.jpg
Views: 2670
Size:  40.3 KB
Name:  rps20160314_232720_708.jpg
Views: 2666
Size:  41.0 KB

Ben resim çekene kadar değişik bir canlı daha oluşmuş galiba?

Name:  rps20160314_232809_407.jpg
Views: 2682
Size:  39.9 KB

Sağ kutucuğun sol alt köşesindeki beyazlık artık katı ve parlak bir şekil almış. Yeni çıkan filizin sağ üst ve altındakiler de tohum aslında ama onlar da bembeyaz pamukçuğa sarılı haldeler. Mantar mı acaba bunlar?

SPakize Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 10:10   #229
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2011
Çimlendirdiğim sebze fideleri yaklaşık bir aydır kapalı balkonda duruyordu. Fideleri bahçeye koyduğum mini seraya aldıktan 48 saat sonra yapraklarında beyaz lekeler oluştuğunu gördüm. Şu an sadece 1-2 tanesinde var ama önlem alabilmek için paylaşmak istedim. Ben güneş yanığı olduğunu düşündüm ama başka yorumu olan var mı?
Name:  IMAG1333.jpg
Views: 2385
Size:  27.7 KB

Özge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2017, 23:54   #230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2017
Wink Bardakta çimlendirilen bitkilerim / sorun

Merhaba. Forumu 1 aydir takip etmekteyim ve yeni üye oldum. Musaadenizle henüz yeni heves edindiğim bitki yetiştirme işinde aklıma takılan bir durumu arz etmek istiyorum. Netten edindiğim bilgiler doğrultusunda bitkiler çimlenme sürecinde ısı ve ışık ihtiyacından yoksun olmaları halinde cılız gövde yapısına sahip olur ve boyun bükerek bir süre sonra hayat kaybederler.

1) Sizce benim güzellerimin sorunu büyük mü? Önerileriniz neler?
2) Işık ihtiyacı için geçici uyguladığım bu yöntem mantıklı mı?
*Bulunduğum yerde epeydir güneş yüz göstermiyor.

İlginize çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Doğa Adam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2017, 00:56   #231
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Işık yetersiz ışık kaynagını arttırmanızı tavsiye ederim şerit led kullanabilirsiniz veya masa lambanızın yanına bir kaç tane daha tasarruflu ampul takabilirsiniz. Bitkilerinizi aşırı sulamışsınız bardaklarınızın altında fazla suyun gitmesi için delik varmı ? Yoksa delin fazla su aksın. Tavsiyem Fidelerinizi sularken bir yogurt kabına 2-3 parmak su doldurup fidelerin oldugu bardaklarınızı suyun içine daldırma yaparak alttan sulamanız 2 dk bekletip çıkarmanızdır suyu üstten dökerseniz fideleriniz güçsüz olacaktır. Toprak kurumaya yaklaştıkça sulamanız daha iyi olacaktır

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2017, 02:04   #232
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Karton bardaklar 1 ay içinde tamamen çürüyor bitkiler mantar kapanilir bilginize plastik olan bardakla değiltirirseniz iyi olur kartonları.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2017, 08:59   #233
Yeni Üye

@latif.07 Önceden bilmeden çok suluyordum. Artık buna biraz daha dikkat ediyorum. Bardaklarin altında yeterli delik ve drenaj kolaylığı için taş var.Alttan sulama işlemini deneyeceğim.Bugün hava güzel.güneş görmelerini de saglayacagim. Cevabınız için çok teşekkür ederim.

@Batuhan Yılmaz karton bardağın daha iyi olduğunu sanıyordum. Bundan sonra plastik kullanırım. Yanlarını kaplamak gerekecek.Bir iki tane plastik var ve tohumlar ışık dolayısıyla yanlara yönelip topraktan çıkamadı. Cevap için çok teşekkürler

Eski 14-04-2017, 09:24   #234
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Hemen fazla güneşe çıkarmayın.
Önce az güneş. Yani, yarı gölge olmalı.

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2017, 13:57   #235
Yeni Üye

@kursun teşekkür ederim bilgi için. Çocuk gibiymiş bu bitkiler.

Eski 15-04-2017, 08:58   #236
Yeni Üye

Dün birkaç kayıp verdim. Insan ne yapacağını bilmiyor bazen. Derdi nedir acaba?

Eklenen Resimler

Eski 27-04-2017, 20:38   #237
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2017
Merhaba Arkadaşlar
Amatör olarak 15 gün önce fide yetiştirme işine başladım. Bu işe yetiştirilmesi kolay olduğu için fesleğen ve aynısafa ile başladım. Bu iki bitkinin tohumlarını alarak sadece torf kullanmak suretiyle çimlendirdim. Aşağıda aklıma takılan konularda bana bilgi verirseniz çok sevinirim
1-)Genel itibariyle çimlendirdiğim bu iki bitkinin fideleri nasıl görünüyor yani sağlıklı mı yanlış giden birşey var mı?
2-)Viyollerde bulunan aynısafa fidelerinin birinin yapraklarının uç kısımları yenmiş gibi duruyor kontrol etmeme rağmen toprakta böcek türü bir şeye rastlamadım toprak gayet iyi görünüyor.
3-)Çimlendirdiğimi bu fidelerin ne zaman nasıl bir saksıya şaşırtmalıyım?

Aynısafalarım

Fesleğenlerim

Muda beğendi.
yildirim85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2017, 07:59   #238
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Ne yazık ki deneyimsizliğin kurbanı oldum.

Şöyle ki; Ege bölgesinde havaların kapalı-yağmurlu ve nispeten soğuk gittiği geçtiğimiz haftalarda fidelerim cansız ve bodur kaldılar. Ekmiş olduğum viyollerin küçük(3x3 cm) olmasına bağlayıp topraksızlıktan gelişemediklerini salık veren canım annemi dinleyip 25 lt suya 250 gr şeker gübresi ile azot takviyesi yapıp amonyum sülfatın yakıcı etkisinden arındırmak istesem de ne yazık ki fidelerimin %70' ni kaybettim.

Geriye kalanları da kurumadan hemen dikim yataklarına aldım. Gelişimlerini orada takip edeceğim. Ne yazık ki onca emekten sonra bir lafa bakıp tüm her şeyi heba ettim. Kendimi suçlayıp durmak bir yana o güzelim paylaşımlarınıza yazık ettiğime kızgınım. Böyle bir aptallığı nasıl yaparım diye sormadan edemiyorum..

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2017, 14:05   #239
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2011
Oluşan sorunu anlayamadım?

Çekirdekten çimlendirdiğim aşağı fotoğrafı bulunan malta eriği fidesinin yaprak uçlarında sertleşme ve kararma başladı.
Daha önce de bir kaç kere çimlendirdiğim malta eriklerinde benzerini yaşamıştım. Sonrasında fide bozuluyor ve kuruyor.
Ne yapmam gerekiyor bilgisi olan var mı?

Eklenen Resimler

AMATOR_40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2017, 11:22   #240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2011
Fidelerde yaprak kuruması hakkında

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AMATOR_40 Mesajı Göster
Çekirdekten çimlendirdiğim aşağı fotoğrafı bulunan malta eriği fidesinin yaprak uçlarında sertleşme ve kararma başladı.
Daha önce de bir kaç kere çimlendirdiğim malta eriklerinde benzerini yaşamıştım. Sonrasında fide bozuluyor ve kuruyor.
Ne yapmam gerekiyor bilgisi olan var mı?
Bu sorunla ilgili yardımcı olabilecek biri var mı?

AMATOR_40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çıkan, çim, çimlendirilmiş, çimlenmiş, fide, fide sorun, soru, sorun, sorunlar, tohum, tohum çimlendi, yeni, yeni çıkan, yeni çıkan fide, yeni çıkan tohum, yeni çimlenen, yeni çimlenen fide, yeni çimlenen tohum, yeni fide

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024