agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni32Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-07-2011, 11:04   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
Çelik ile doğu mazısı (çit için) yetiştiren var mı acaba?

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2012, 15:57   #32
Ağaçsever

Rahat's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 3
yaklaşık 2 ay önce uzun bir saksıya ektiğim 30 kadar doğu mazısı tohumu çimlendi, şimdilik ellemiyorum. İlk yapraklardan sonra asıl yapraklar çıkmaya başladı. Birbirlerinden ayırmam gerekir mi, yoksa bir süre daha bu şekilde kalmaları daha mı doğru olur? Ya da ilkbaharın başında ayırsam daha mı doğru yaparım?

Rahat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 09:55   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2011
Buraya da 2 aydır uğrayan olmamış ama belki bir gören olursa cevaplar umuduyla ben de bir soru sorayım. Altuni mazı çit için uygun mudur?

17mine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 10:39   #34
Ağaçsever

ulu şef's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2011
Galeri: 4
mazı türleri çelikle üretilemez ancak tohumla üretilir tohumlar mart,nisan mayıs aylarında dikilir

ulu şef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 10:41   #35
Ağaçsever

ulu şef's Avatar

isterseniz neden olmasın altuni mazıdan çit olur biraz aralık bırakın 70cm gibi

Eski 23-03-2012, 10:42   #36
Ağaçsever

ulu şef's Avatar

hemen ayırın şimdi tam zamanı

Eski 23-03-2012, 10:43   #37
Ağaçsever

ulu şef's Avatar

çelikle mazı köklenmez sadece tohumla

Eski 26-03-2012, 23:05   #38
Ağaç Dostu

Teşekkürler ulu şef

Eski 27-03-2012, 22:03   #39
Ağaçsever

Rahat's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 3
Geçen ay çimlenen mazı tohumlarından bir kısmını birbirinden ayırmıştım, maalesef ayırdıktan sonra bir kısmı kurudu. Şu an elimde 11 adet var, bunlardan 6 tanesi ayrı ayrı karton bardaklarda yaşamaya devam ediyorlar. 5 adedi ise bir saksıda yanyanalar. Gözlemlerim ve ilgim devam ediyor. Birarada olanları da en kısa zamanda ayırsam iyi olacak gibi. Sanırım 3 yaşından sonra dışarı dikilebilir hale gelirler.

Altuni mazıdan da çit olabileceğini düşünüyorum. Neden olmasın ki? Bence güzel de olur

Rahat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 22:48   #40
Ağaç Dostu

Ben mazıları aldığımda bir karışdılar.İçeriye hiç almadım.Üç senedir dışarda,saksıdaydılar.Büyüdüklerinden daha büyük bir saksıya geçirmek istedim fakat büyük saksı bulamayınca evin önüne sağlı sollu diktim.Çok da güzel yakıştılar.Çit bitkisi olarak her zaman yeşil kalan,kokulu pembe çiçekler açan kartopunu da düşünebiliriz.

justice beğendi.
Eski 27-04-2012, 11:45   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2012
ben mazı ağaçları ile yenice ilgilenmeye başladım.evimin etrafına çit yapmayı düşünüyorum.ama şimdi dikme zamanı galiba.öyle anladım.tohumları toplama zamanı geçmiş bulunuyor bu ay itibarı ile.tohum toplama zamanı için bir sene bekleyip dikmek bana oldukça zaman kaybettirecek.
acaba elinde ffazladan mazı tohumu bulunan arkadaşlar bana gönderebilirler mi?masraflarını karşılamam üzere.

ha.ber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 13:22   #42
Ağaçsever

alparslan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ha.ber Mesajı Göster
ben mazı ağaçları ile yenice ilgilenmeye başladım.evimin etrafına çit yapmayı düşünüyorum.ama şimdi dikme zamanı galiba.öyle anladım.tohumları toplama zamanı geçmiş bulunuyor bu ay itibarı ile.tohum toplama zamanı için bir sene bekleyip dikmek bana oldukça zaman kaybettirecek.
acaba elinde ffazladan mazı tohumu bulunan arkadaşlar bana gönderebilirler mi?masraflarını karşılamam üzere.
valla kardeş ankarada olsa idin istediğin kadar yeni çimlenmiş mazı verebilirdim sana,hatta göknar da verirdim, ama uzaktasın

ali ekber, Sudenur ve ha.ber beğendi.
alparslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 14:58   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Kuruyan mazıyı sökmek mi gerekiyor?

Merhaba arkadaşlar, yaklaşık elli metrekarelik bahçemizin etrafını çevreleyen mazılardan azımsanamayacak kadar fazlası çetin kış şartlarına dayanamayıp kurudu. Ne yaptıysak canlandıramadık. Bol su verin gübre verin diye önerdiler uyguladık olmadı, kökleri açıkta kaldığı için kurumuş olabilir diye gözlemleyerek toprak takviyesi yaptık yine yeşermedi. Hastalık bulaşmıştır sökmek lazım diye fikir veren komşuları dinleyip çekip çıkardım bazılarını, az bir kuvvetle çekince elime geldiler. Ama şimdi o boşluklar feci halde gözüme batmakta. Eklediğim görüntüde ki yerden üç kök mazı çekip çıkarıldı. Diğer bölgeler bu denli açık değil ama kuruyan dallar epeyce fazla. Çekip çıkarmış olsam kapanır mı sizce zamanla o boşluklar? Yoksa yerlerine yenilerini mi dikmek gerekiyor? Fikri olan varsa sevinirim, Saygılar..

Eklenen Resimler

justice beğendi.
Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 15:19   #44
Ağaçsever

alparslan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sudenurnur Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık elli metrekarelik bahçemizin etrafını çevreleyen mazılardan azımsanamayacak kadar fazlası çetin kış şartlarına dayanamayıp kurudu. Ne yaptıysak canlandıramadık. Bol su verin gübre verin diye önerdiler uyguladık olmadı, kökleri açıkta kaldığı için kurumuş olabilir diye gözlemleyerek toprak takviyesi yaptık yine yeşermedi. Hastalık bulaşmıştır sökmek lazım diye fikir veren komşuları dinleyip çekip çıkardım bazılarını, az bir kuvvetle çekince elime geldiler. Ama şimdi o boşluklar feci halde gözüme batmakta. Eklediğim görüntüde ki yerden üç kök mazı çekip çıkarıldı. Diğer bölgeler bu denli açık değil ama kuruyan dallar epeyce fazla. Çekip çıkarmış olsam kapanır mı sizce zamanla o boşluklar? Yoksa yerlerine yenilerini mi dikmek gerekiyor? Fikri olan varsa sevinirim, Saygılar..
bu kış benim bahçenin arka tarafını su bastı.bir de don oldu.yeni diktiğim mazılarım alev ağaçlarım hederalarım arizona servilerim hep dondu ve öldü.
vakit kaybetmemek için hemen yenilerini diktim.isterseniz siz de öyle yapın.sonbaharda ektiğim mazılarım göknarlarım sedirlerim var.yeni çimlendiler.arzu edene verebilirim.ayrıca at kestanesi ve bol bol meşe amerikan sarmaşığı ve hedera da verebilirimhadeee yok mu isteyen.bedavaaa)

ali ekber beğendi.
Eski 27-04-2012, 15:20   #45
Ağaçsever

alparslan's Avatar

sn sudenurnur,yüklediğiniz resmi yeni gördüm.o mazı gitmiş ve de işi bitmiş bence

Eski 27-04-2012, 15:41   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alparslan Mesajı Göster
sn sudenurnur,yüklediğiniz resmi yeni gördüm.o mazı gitmiş ve de işi bitmiş bence

Alparslan bey, teklifiniz çok cazip ama mazi fidelerini diğer boyuta getirinceye kadar epey sabretmek gerekiyor değil mi? Ben bu görüntüyü sanırım büyümüş fidelerle ek takviye yaparak kapatacağım. Diğer türler içinde bahçem müsait değil, keşke olsa da eksem.

Eklenen Resimler

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 16:17   #47
Ağaçsever

alparslan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sudenurnur Mesajı Göster
Alparslan bey, teklifiniz çok cazip ama mazi fidelerini diğer boyuta getirinceye kadar epey sabretmek gerekiyor değil mi? Ben bu görüntüyü sanırım büyümüş fidelerle ek takviye yaparak kapatacağım. Diğer türler içinde bahçem müsait değil, keşke olsa da eksem.
evet haklısınız.allah kolaylık versin

Eski 02-05-2012, 14:21   #48
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
Bneim mazılarım...

Eklenen Resimler

ha.ber beğendi.
justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 10:51   #49
Yeni Üye

Wink

Alıntı:
valla kardeş ankarada olsa idin istediğin kadar yeni çimlenmiş mazı verebilirdim sana,hatta göknar da verirdim, ama uzaktasın
teşekkür ederim.hazır çimlenmiş mazı kulağa çok hoş geliyor.sağolsun bir-iki arkadaş tohom için araya girdi
ama hazır fide daha kolay olurdu 250-300 mazı için...
yinede belki bir çıkar yol bulabiliriz.

Eski 03-05-2012, 13:48   #50
Ağaçsever

alparslan's Avatar

Alıntı:
teşekkür ederim.hazır çimlenmiş mazı kulağa çok hoş geliyor.sağolsun bir-iki arkadaş tohom için araya girdi
ama hazır fide daha kolay olurdu 250-300 mazı için...
yinede belki bir çıkar yol bulabiliriz.
ben ankarada ümitköyde oturuyorum.ankaradan uşaka bir araç giderse atarız bagajına göndeririz bir sepet.bir sürü mazın olur

ali ekber beğendi.
Eski 05-05-2012, 18:14   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Evin giriş kısmına mazı fidesinden diktik. Köklü saksılı 1 metreden fazla boyda... Çit oluşturmak için kesmek gerekmiş. Ama yanlış zamanda kesip budamak bitkinin küsmesine yol açarmış. Budama ve forma sokmak için doğru zaman ne zamandır? Hangi aydır?

justice beğendi.
özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2012, 20:06   #52
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi özlem Mesajı Göster
Evin giriş kısmına mazı fidesinden diktik. Köklü saksılı 1 metreden fazla boyda... Çit oluşturmak için kesmek gerekmiş. Ama yanlış zamanda kesip budamak bitkinin küsmesine yol açarmış. Budama ve forma sokmak için doğru zaman ne zamandır? Hangi aydır?
ilkbahar veya sonbahar budama için uygun zamanlar...

özlem11 beğendi.
MazI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 11:49   #53
Yeni Üye

Exclamation

Alıntı:
ben ankarada ümitköyde oturuyorum.ankaradan uşaka bir araç giderse atarız bagajına göndeririz bir sepet.bir sürü mazın olur
teşekkür ederim kardeş..inşallah buluruz öyle bir araç.[/

Eski 27-05-2012, 17:30   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Sayın ha.ber
Bahçemde çit mazısı olarak kullandığım 180 kadar mazım var. Bu hafta yıllık bakım ve budamasına başladım. İç cephesi bitti. Haftaya dış çepheye başlayacağım. Ancak hiç tohum dikkatimi çekmedi. Sanırım çoğu artık toprağa dökülmüş durumda.

Haftaya dış cephe bakımına başlarken varsa, olan tohumları sizin için toplayacağım.

Eklenen Resimler

gulcingiller beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 17:59   #55
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Sayın Sudenur.

Yaklaşık 12 yıldır bahçemde sizin gibi çit mazısı kullanıyorum. Söz konusu kurumanın soğuktan olacağına ihtimal vermiyorum. Bende de zaman zaman benzer tür kurumalar oluyor. Sebebi bana göre hatalı budama ve gerekli bakımın yapılmaması. Dolayısı ile mazıların alt ve içlerinin yeterince hava ve güneş almaması kurumanın en büyük nedeni.

Göndediğiniz fotoğraftan boşukların mesafesi yeterince anlaşılamıyor ama sağlıklı ve yetişkin bir çit mazısı sağa-sola, öne arkaya doğru 40-50 cm kadar boşluk kapatabilir.

5-6 yıl kadar önce 8-10 kadar mazım aynı anda kurudu. Aradaki boşluklar fazlaca olduğu için yerlerine söküp yerlerine 150 cm boyunda yeni mazı alıp dikmek durumunda kalmıştım.

Eski 31-05-2012, 20:47   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2012
Bahcemizdeki agaclar kurumaya basladi adini da tam olarak bilmiyoruz. Sanirim mazinin bir cesidi. Bu agacin bakimi hakkinda bilgisi olan yardimci olursa cok sevinecegim. Simdiden tesekkur ederim.

justice beğendi.
Semraa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 22:02   #57
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
ilkbaharda budamalarını yaptınızmı?(diktiginiz yer hakkında bilgi verirmisiniz...boylece daha cok yardımcı olabiliriz..)

MazI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 20:04   #58
Ağaç Dostu

Alıntı:
acaba elinde fazladan mazı tohumu bulunan arkadaşlar bana gönderebilirler mi?masraflarını karşılamam üzere.
Sayın ha.ber

Daha önce belirttiğim gibi geçen senenin tohumlarından kalma olarak bir miktar mazı tohumunu sizin için topladım. Kozalakların hepsi açılmış ve tohumların çoğu toprağa karıştığı için sanırım ancak 200 kadar tohum elde edebildim. Ancak tohumları bahçe evimizde unutarak geldim. 9 Haziran Cumartesi akşamı tekrar geri döneceğim. Cumartesi akşamına kadar eğer hala arzu ediyorsanız ve gönderi adresini verirseniz Pazartesi günü postaya teslim edebilirim. Bahçede internetim olmadığından 19 Hazirana kadar siteyi takip etme olanağım olmayacaktır.

Saygılarımla.

Eski 08-06-2012, 21:34   #59
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Unhappy

Alıntı:
bu kış benim bahçenin arka tarafını su bastı.bir de don oldu.yeni diktiğim mazılarım alev ağaçlarım hederalarım arizona servilerim hep dondu ve öldü.
vakit kaybetmemek için hemen yenilerini diktim.isterseniz siz de öyle yapın.sonbaharda ektiğim mazılarım göknarlarım sedirlerim var.yeni çimlendiler.arzu edene verebilirim.ayrıca at kestanesi ve bol bol meşe amerikan sarmaşığı ve hedera da verebilirimhadeee yok mu isteyen.bedavaaa)
alparslan bey, siteyi uzunca süredir ziyaret edemedim. Mazı fidanları ilgimi çekmektedir. Tohumlarını ekiyorum. Ancak şimdiye kadar yeşertipte, yetiştirmeyi başaramadım. Ankarada ikamet ediyorum. Mesajınızda Ümitköyde bulunduğunuzu belirtiyorsunuz. Yakınlardayız yani. Mesajınızdaki teklif geçerli ise sizden mazı, göknar **** sedir fidesi alabilirmiyim.Öyle fazla sayıda değil 3 er 5 er adet olsa işimi fazlasıyla görür. Yardımınız için teşekkürler...

ali ekber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 04:37   #60
Ağaçsever

alparslan's Avatar

[QUOTE=ali ekber;981934]alparslan bey, siteyi uzunca süredir ziyaret edemedim. Mazı fidanları ilgimi çekmektedir. Tohumlarını ekiyorum. Ancak şimdiye kadar yeşertipte, yetiştirmeyi başaramadım. Ankarada ikamet ediyorum. Mesajınızda Ümitköyde bulunduğunuzu belirtiyorsunuz. Yakınlardayız yani. Mesajınızdaki teklif geçerli ise sizden mazı, göknar **** sedir fidesi alabilirmiyim.Öyle fazla sayıda değil 3 er 5 er adet olsa işimi fazlasıyla görür. Yardımınız için teşekkürler...[/Q

elbette sn ali ekber memnuniyetle haberleşelim

ali ekber beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024