agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni715Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-05-2012, 10:50   #511
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skyynet Mesajı Göster
İlginiz için çok teşekkür ederim arkadaşlar nasip olursa pazartesi başlıcam çelik yapmaya 25-30 adet çelik yapmayı düşünüyorum ****** fire de vercegim için sayıyı yüksek tutmayı düşünüyorum cam seramız var..
melissa dan çelik yapmıştım 15 adet kadar 10 tanesini saksı topragına köklenmesi için dikimini yaptım diyer 5 adetide perlit ve torf karışımı yaparak diktim ve cam seramıza koydum hiç bir köklenme ilacı kullanmadım torf ve perlit karışımın daki olan 5 tane 3-4 cm anca oldular ama saksı topragına diktigim iki karış oldu.
Ve üzüm agacı diye ögrendigim bi agacın meyvelerini geçensene çok yedim tohumlarını cam seramız da saksılara ektim şuan 1,5-2 cm kadar oldular pazartesi fotolarını çekip sizlerle paylaşıcam arkadaşlar Allaha Emanet Olun..
Merhaba skyynet.

Sizi ilgi ile takip edeceğim.Daha öncede belirttiğim üzere çelikten limon yetiştirmek kolay değildir.Ben limonlar üzerinde bir sürü denemeler yaptım ve hala yapmaktayım.Son olarak limon bonsai denemem var ki halen yaklaşık 50 fideyi bir saksıda büyütmeye çalışıyorum.Ayrıca İzmirde bu işler için en uygun yerlerden biri.

Bu arada üzüm ağacını merak ettim, asma'dan bahsetmiyorsunuz değilmi ?

Mehmet

Ali Asım beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 15:51   #512
Ağaç Dostu

Soner's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2007
Herkese selamlar,

Yaklaşık olarak bir hafta önce bahçedeki büyük ateş dikeninden birkaç çelik alıp suya koymuştum. Çeliğin üzerinde beyaz kabartılar oluşmuş. Ayrıca içinde bulunduğu su da oldukça kötü kokuyor. Bir fotoğraf aldım. Bu kabartılar bir tür zararlı mı acaba ? Ya da çıkmaya çaışan kökler,sürgünler, olabilir mi ?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bilge Kerem ve emrahc beğendi.
Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 16:25   #513
Yeni Üye

arafx's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
zararlı değil kallus oluşmuş.daha sonra köke döner

emrahc beğendi.
arafx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 16:58   #514
Ağaç Dostu

Soner's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2007
Cevap için teşekkürler. içim rahatladı
Peki çelikleri köklenene kadar suda bekletmeye devam mı etmeliyim yoksa toprağa mı dikmeliyim ?

Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 19:29   #515
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
hocam topraga dikin hatta saksı varsa saksılı topraga dikin hergun duzenli olararak sulayın toprak kuru kalmasın..gunesin yakıcı oldugu zamanlarda golgede kalması onemli...

MazI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 18:33   #516
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Okul civarında gerçekleşen inşaat yüzünden gürültüden çıldırıyorduk.Neyse yolda kopmuş bir dal parçası gördüm,herhalde bu kargaşanın içinde düşmüş.Yeşil yeşil yapraklı üstten de yeni bir dalcık vermiş ve de küçücük yaprağı.Eve gelince suya koydum 2 gün beklettim bir değişim olmayınca kiraz ağacının yanına diktim.1 hafta süresince ne iyi ne de kötü oldu diyebilirim;yapraklar biraz büzüşük gibi duruyor ama yeni sürgünün yeni yaprağı dışında hepsi yerli yerinde diktiğim zamanki gibiler.Bu iyiye mi kötüye mi işaret,halihazırda yapraklı olan bitkinin canlılığını nasıl anlayacağım gibi sorular aklıma takıldı.
Teşekkürler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 19:21   #517
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
ne soylense yalan olur..cunki boyle durumlarda tam kurtuldu dersin kurur kurudu dersin kurtulur..zamana bırakmak lazım...

Güzin Çakar beğendi.
MazI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2012, 19:07   #518
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydın Mesajı Göster
Ben olsam yine de toprağa dikerdim. Geçen sene kargoda tam bir hafta susuz kalan dikensiz böğürtlen çeliği neredeyse tamamen kurumuştu.

Ama ne olur ne olmaz belki tutar diyerek yoğurt kabına toprak koyup dikmiştim. Ve en sonunda 'çıkmadık candan ümit kesilmez' hesabı sürgün verdi.

Hatta sürgün verdiği sene 4 adet meyve yedik.

Halâ inanamıyorum geçen sene ki olaya. Şuan o böğürtlen fidanı 1 mt'yi geçti.

Üzerinde onlarca çiçek tomurcuğu bulunmakta.

Denemekte fayda var.

geçen sene köklenip tutan böğürtlen çeliği şuan meyveye döndü.

Sayın missmenas, çok teşekkür ederim

Onlarca böğürtlen dökmeye devam ediyor.

Düzenleyen aydın : 22-05-2012 saat 01:27
aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2012, 22:43   #519
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydın Mesajı Göster
geçen sene köklenip tutan böğürtlen çeliği şuan meyveye döndü.

Sayın missmenas, çok teşekkür ederim

Onlarca böğürtlen dökmeye devam ediyor.

Eklenti 298585

Eklenti 298586

Eklenti 298587

Eklenti 298588

Eklenti 298589
Linklere tıkladığım zaman aşağıdaki mesaj geliyor.

Belirtilen Eklenti bulunamadı. Eğer geçerli bir linki izlediyseniz, lütfen hatayı yöneticiye bildirin.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 01:21   #520
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
.....

Name:  aydın 009.jpg
Views: 13761
Size:  37.5 KB

Name:  aydın 015.jpg
Views: 14025
Size:  66.4 KB

Name:  aydın 034.jpg
Views: 13718
Size:  33.0 KB

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2012, 19:46   #521
Ağaçsever

Ali Asım's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Merhaba skyynet.

Sizi ilgi ile takip edeceğim.Daha öncede belirttiğim üzere çelikten limon yetiştirmek kolay değildir.Ben limonlar üzerinde bir sürü denemeler yaptım ve hala yapmaktayım.Son olarak limon bonsai denemem var ki halen yaklaşık 50 fideyi bir saksıda büyütmeye çalışıyorum.Ayrıca İzmirde bu işler için en uygun yerlerden biri.

Bu arada üzüm ağacını merak ettim, asma'dan bahsetmiyorsunuz değilmi ?

Mehmet
Mehmet Bey Bugün Limon ağacımız da Bonsai çalışmasını yaptım nasip olursa işallah köklenip saksıya alırız işallah
Nisanın 29 unda yapmış olduğum çelikler filiz vermeye başladı Yarın nasip olursa fotolarını çekip yayınlıcam.
Kuru üzüm ağacı dedigim google de Japon Kuru Üzüm Agacı olarak geçiyor fotolarını da şimdi yüklüyorum meyvelerinin güzel tadı var tavsiye ederim yüklemiş oldugum foto daki kuru üzümlere bakarsan uç kısımların da tohumlarını görürsün yanlış hatır lamıyorsam bir salkım dan 50 - 60 adet ten fazla tohum var.

http://m.YollaYap.com/ban/1338313330271.jpg

http://m.YollaYap.com/ban/1338313637362.jpg

merlict beğendi.

Düzenleyen Ali Asım : 29-05-2012 saat 21:31
Ali Asım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 20:11   #522
Ağaçsever

Ali Asım's Avatar

Limon Selvi köklendirme ilacın da 5 dk kadar beklettikten sonra dikimini yaptım

Japon kuru üzüm agacı tohumların dan elde ettiklerim..

Zakkum dan hazırlamış oldugum çelikler

Eklenen Resimler

Düzenleyen Ali Asım : 01-06-2012 saat 17:07
Eski 31-05-2012, 21:34   #523
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Sayın skyynet sizi tebrik ederim.Çelikten köklendirme limonda zordur ama siz başarmışsınız. Bu arada ben resimleri göremiyorum, eğer düzeltirseniz veya foruma eklerseniz süper olur.

Tekrar tebrikler

Mehmet

Ali Asım beğendi.
Eski 01-06-2012, 08:43   #524
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Çeliğin bir ay sonraki durumu

Eklenen Resimler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 17:01   #525
Ağaçsever

Ali Asım's Avatar

Alıntı:
Sayın skyynet sizi tebrik ederim.Çelikten köklendirme limonda zordur ama siz başarmışsınız. Bu arada ben resimleri göremiyorum, eğer düzeltirseniz veya foruma eklerseniz süper olur.

Tekrar tebrikler

Mehmet
Mehmet Bey Ekledim Resimleri.

Eklenen Resimler

Eski 01-06-2012, 17:17   #526
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skyynet Mesajı Göster
Mehmet Bey Ekledim Resimleri.
Merhaba skyynet (isminizi bilmediğim için mecburiytten bu şekilde, merhaba uzaylı der gibi )

Sizi tebrik ederim, gelişmeleri güzel görünüyor ve çelikleriniz canlılığını yitirmemiş. Merak ettim kaç günde bu hale getirdiniz, köklendirme ilacı harici bişey kullandınız mı ? Ayrıca toprağın içeriği nedir ? Bu gibi bilgiler herkese bilgi desteği olacaktır.

Mehmet

Ali Asım beğendi.
Eski 01-06-2012, 17:45   #527
Ağaçsever

Ali Asım's Avatar

Alıntı:
Merhaba skyynet (isminizi bilmediğim için mecburiytten bu şekilde, merhaba uzaylı der gibi )

Sizi tebrik ederim, gelişmeleri güzel görünüyor ve çelikleriniz canlılığını yitirmemiş. Merak ettim kaç günde bu hale getirdiniz, köklendirme ilacı harici bişey kullandınız mı ? Ayrıca toprağın içeriği nedir ? Bu gibi bilgiler herkese bilgi desteği olacaktır.

Mehmet
Mehmet Bey 4 üncü ayın 27 sin de dikimini yaptım 5-10 dk kadar köklendirme ilacın da tutmuştum Çam kabuğu milli toprak keçi gübresi saksı toprağı karışımı yaparak yaptım

Bu arada adımı da belirtmem gerekiyor tabi ki de facebook dan da bu isimle aratabilirsiniz Eklemek İsterseniz tabi Ali Asım Öğütlü

merlict beğendi.

Düzenleyen Ali Asım : 04-06-2012 saat 18:18
Eski 07-06-2012, 01:48   #528
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2012
Çelikle çoğalttıgımız limonun çekirdeğini diksek bûyüyünce meyve verirmi yoksa odamı aşı ister

pasifhick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 03:33   #529
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pasifhick Mesajı Göster
Çelikle çoğalttıgımız limonun çekirdeğini diksek bûyüyünce meyve verirmi yoksa odamı aşı ister
Merhaba sayın pasifhick

Neyle çoğaltığınız önemli değil, önemli olan çekirdekten büyüttüğünüz her ağaç delice olur, mutlaka aşılanmalıdır

Mehmet

Ali Asım ve Sakaki beğendi.
Eski 07-06-2012, 10:16   #530
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
limon çimlendirme

Limon,portakal,mandalin gibi ağaçların çeliklerini çimlendirmenin en iyi yolu ,söğüt ağacın dallarını suda çimlendirin çimlenmiş söğüt dallarının içine limon portakal çeliklerini koyun 1,5 ay sonra dalların bol sacaklı sekilde çimlendiğini görürsünüz sonra ordan alıp torf içine dikin.

Ali Asım ve merlict beğendi.
serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 19:42   #531
Ağaçsever

Ali Asım's Avatar

Serdar Bey kusura bakma tam olarak anlayamadım limon,portokal,mandalin çeliklerinin köklenmesi için söğüt dallarının olmasımı gerekiyor sadece limon,portokal,mandalin olsa olmaz mı burasını anlayamadım kusura bakma lütfen.

Eski 08-06-2012, 17:08   #532
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2012
Belki birilerine faydali olur noktasindan yola cikarak son deneyimlerimi paylasmak istiyorum. Koklendirme icin kullandigim malzemeler: perlit, clonex(koklendirme hormonu) terra cota guvec. Gecen dolu yagislarindan kirilan bektasi uzumu, goji berry ve chokeberry dallarini clonexe 3 saniye kadar batirip toprak guvecin icindeki nemli perlite daldirdim, ustunude seffaf naylon posetle sardim. Kuzeye bakan ama endirek bol isik alan ilik-sicak kapali ortama yerlestirdim. Goji berrylerin cogu koklendi, chokeberry zaten tek daldi ondada sorun yok. Bektasi uzumunun biri guzel koklenmisken digerinde henuz bir kipirti yok. Biberlerin hepsi koklendi zaten sadece suya koyun kokleniyor o derece kolay. 3 hafta once topraga daldirdigim yerden yatay cikan bektasi dallarinda henuz koklenme olusmamis sanirim bir iki aya kadar onlarda layering methoduyla koklenir. İyi gunler.

Ali Asım beğendi.
Spirulina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 18:57   #533
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali Asım Mesajı Göster
Serdar Bey kusura bakma tam olarak anlayamadım limon,portokal,mandalin çeliklerinin köklenmesi için söğüt dallarının olmasımı gerekiyor sadece limon,portokal,mandalin olsa olmaz mı burasını anlayamadım kusura bakma lütfen.
Yöntem kısaca şöyle çimlenmiş söğüt, çelikleri hızla köklendirir söğüt çimlenirken suda peltemsi madde oluşturur sakın o peltemsi maddeyi dökmeyin, çimlenmiş söğütlerin içine çimlenecek dal çeliklerini koyun illa turunçgil şart değil bu yöntemle her türlü dal çeliklerini çimlendirebilirsiniz. Bir nevi çimlendirme hormon vazifesi görüyor bu yöntem.Ben ceviz hariç her meyve çeliğinini bu yöntemle çimlendirmiştim,dometes biber dal çeliklerini bile hızla çimlendiriyor bu yöntem.

serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 19:51   #534
Ağaçsever

Ali Asım's Avatar

Serdar Bey bunu da ögrenmem çok iyi oldu çok teşekkürler nasip olursa seneye çelik yapmaya başlıcam işşallah bu metodu denicem bilgin için teşekkürler.

Eski 27-06-2012, 07:33   #535
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2012
Merhaba,
ben de bir kaç hafta önce iğde ağıcının gözüme kestirdiğim bir dalında havada köklendirme dedikleri yöntem ile işlem yapmıştım. Dün nemini ve kök durumunu kontrol etmek için açtığımda kalın ve bembeyaz köklerinin olduğunu gördüm. Köklerin iyi gelişmesi için 1-2 hafta daha bekleme niyetindeyim. Pekii sonrasında ne yapmalıyım? Ne zaman dalı ağaçtan ayırıp dikmeliyim? Son baharı veya mart ayını beklemelimiyim yoksa bu havalarda da sağlıklı bir şaşırtma (sanırım böyle söyleniyor) yapabilirmiyim? Dalı şimdilik büyükçe bir saksıya şaşırtmak istiyorum ve Ankara ilindeyim.

teşekkürler

aykuty Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 23:50   #536
Ağaçsever

Ali Asım's Avatar

Kökler iyce saçaklandıysa saksıya alabilirsin ama gölge yerde 1-2 hafta tutarsan daha iyi olur kendini toplaması için tabi ki bu benim düşüncem
Agaçlar.Net sayfamız daki hem büyklerim hem küçüklerim ben den daha iyi bilirler onların görüşleri daha iyi olur.

Eski 03-07-2012, 18:40   #537
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2012
Bahçedeki ağaçlardan bazılarından çelik almak istiyorum. Şu anda bahçede dut, erik, elma, ceviz, çeşitli çamlar, kavak ve iğde ağaçları var. Bunların arasından çelik alabileceklerim var mı? Eğer varsa çelik kalınlıkları ne kadar olmalı ve hangi mevsimde çelik almalıyım?

swap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 18:57   #538
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Bu mevsim de 10-15 günlük taze sürgünleri 10 -12 cm kadar 3-5 yapraktan 1-2 yaprak bırakarak, Önceden hazırlamış olduğunuz kumlu torflu karışıma, Parmağınız ile açacağınız yuvaya yerleştirip yandan sıkıştırarak dikimi gerçekleştirin. Tüm bu işlemi 1-2 dakikada yapmanız köklenmede başarınızı yükseltecektir. Kolay gelsin.

naturefan beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 20:29   #539
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2012
#534 de bahsi geçen clonex i kullanmam iyi olur sanırım?

swap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2012, 16:20   #540
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orcn Mesajı Göster
Bir erik dalını köklendirmek mümkün müdür ? Mümkünse nasıl ?
Yardımlarınızı bekliyorum .

Saygılar.
Çok az bir indol bütirik asit çözeltisine batırman ve nemli toprağa dikmen yeterli. Kolay kökleniyorlar. Hatta dedemlerin kırılıp yere yatmış dalını kesmemişlerdi, bu dalların toprakla temas eden kısımlarının köklendiğini ve buradan epey fidan temin ettiklerini hatırlıyorum

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024