agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni711Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-04-2012, 20:33   #481
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
tk646 üzgünüm ama tahmin ettigimiz olay gerçekleşmiş sanırım üzüldüm. çelikler enerjilerini yuksek sıcaklık görünce açığa cıkarmışlar ve yeterli zaman ve sabit sıcaklık olmadıgından köklenme gerçekleşmeyip sonuç olumsuz gibi görünüyor ama biraz daha bekleyin isterseniz aralarında hala yeşil olan çelikleriniz var.
çeliğin köklendigini azda olsa tecrübelerimden şöyle anlıyorum. kendi çeliklerimde; yaklaşık 1 ay içinde tomurcuklar patlıyor kısa bir süre sonra ardından yaprak sürüyor yani uzama oluyor bu uzama 2-3 ay devam ederse biliyorumki köklenme gerçekleşmiş.

tk646 beğendi.
bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2012, 20:40   #482
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-02-2012
Çok ama çok üzüldüm gerçekten Özellikle ahududularda bu gerileme var ve en çok onları istiyordum. Bir tanesini çıkardım hiç kök namına birşey yok .

tk646 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 03:48   #483
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Niçin çelikleri direkt toprağa dikmediniz?

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 00:17   #484
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Wearyfeat Mesajı Göster
Arkadaslar ana agactan celik alip diksem tutarmi.gecmi kaldim.yer sivas
Selvi dikecem
Geniş yapraklı selvi ise(İbreli değilse) ve yaprak gözleri henüz açılmamışsa,olur.
Daha fazla gecikmeden dikmelisiniz.

Wearyfeat beğendi.
yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 11:10   #485
Ağaç Dostu

elifnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Merhaba, ben mor salkım bitkisini köklendirmek istiyorum fakat aldığım çelikler doğrumu emin olamadım yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
elifnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 20:48   #486
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydın Mesajı Göster
Niçin çelikleri direkt toprağa dikmediniz?
Bilmem, önce köklendirmek gerek diye biliyorum bir kısmı torfta bir kısmı perlitte bir kısmıda suda. Birde tayinciyiz o yüzden bahçeyede dikemedim.

Eski 18-04-2012, 10:39   #487
Ağaç Dostu

Kurumuş olanlar ahududular . Sizce tamamen ölmüşlermidir Böylece bırakıp beklesemmi ,toprağa geçirsem faydası olurmu. ?

Eklenen Resimler

Eski 18-04-2012, 10:46   #488
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn tk646

Çıkmadık candan ümit kesilmez. Sabırsız olmayın bence.
Bakın size bir deneyimimi anlatayım: 2010 senesinde vakitsiz bir zamanda (Temmuz idi) her ihtimale karşı şansımı deneyerek 7 söğüt çeliği diktim.
Hepsi de kurudu. Ne bir filiz ne bir sürgün verdi.
Bahçenin bir kenarına kaldırdım hepsini sonbahar başladığında.
Derken 2011 baharında ne göreyim? Bir çeliğin toprağa temas eden kısmının 3 parmak üstünden bir sürgün vermiş ve o sürgün de çok kısa bir sürede neredeyse benim boyuma ulaşmıştı.
Yani ümitsizliğe kapılmayın hemen!

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 13:16   #489
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

tk646 bence gövdesi ve yaprağı kurumuş çeliklerinizi temizleyip elinizde kalanlarla devam edebilirsiniz. ölmüş çelikleri beklemenin bir anlamı olmadıgını düşünüyorum. benimde olumsuz sonuç aldığım umru dutu çeliklerim var biraz daha bekleyip bende temizlik yapıcam. hayırlısı olsun. napalım.

yarenimex ve tk646 beğendi.
Eski 18-04-2012, 13:27   #490
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Suda köklendirdiğiniz çeliğinizi toprağa geçerken kaybetmemeniz için fide-çelik paylaşımı sayfasında da anlattığım gibi köklendirdiğiniz kabın içine azar azar toprak ekleyerek yeni kökleri toprağa birkaç günde alıştırabilirsiniz tamamen toprak dolunca bitkiniz bir müddet daha o kapta kalmalı kökler toprağı tamamen sarınca yerine geçirebilirsiniz. Bu şekilde çelik kaybetme riski oldukça düşüktür. Toprağı ekledikçe bastırmıyorsunuz toprağın kendi halinde suyun içinde dağılmasına zin veriyorsunuz. Artık su da eklemiyor, köklendirme suyunda toprak çoğaldıkça bitkiniz toprağa yumuşak geçiş yapmış oluyor. Yıllardır böyle yaparım hiç çelik kaybetmedim.(köklenmeyenler hariç)

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 16:59   #491
Ağaç Dostu

FatihBahce's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2011
Kırmızı çiçekli zakkumdan çelik alıp çoğaltmak istiyorum. Alt yaprakları koparıyorum. Üstte çiçek tomurcukları da var. Onları da koparmam gerekir mi? Çabuk köklenmesi için kompst dışında hormona daldırmaya gerek var mı? 40 cmlik çelikler çok uzun olur mu? Havalar son zamanlarda yağmurlu olduğundan suda bekletmeden direk kompostla beraber toprağa diktim.

Eklenen Resimler

FatihBahce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 02:32   #492
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
zakkum turlerinde çelikle üretimde çelikler yaz sonuna doğru odunlaşmış sürgünlerden 7,5-15 cm uzunluğunda kesilerek hazırlanır. Hazırlanan çelikler bahçe toprağı, peat, yaprak çürüntüsü ve kumdan hazırlanmış köklendirme ortamına dikilir.

MazI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 03:17   #493
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tk646 Mesajı Göster
Kurumuş olanlar ahududular . Sizce tamamen ölmüşlermidir Böylece bırakıp beklesemmi ,toprağa geçirsem faydası olurmu. ?
Ben olsam yine de toprağa dikerdim. Geçen sene kargoda tam bir hafta susuz kalan dikensiz böğürtlen çeliği neredeyse tamamen kurumuştu.

Ama ne olur ne olmaz belki tutar diyerek yoğurt kabına toprak koyup dikmiştim. Ve en sonunda 'çıkmadık candan ümit kesilmez' hesabı sürgün verdi.

Hatta sürgün verdiği sene 4 adet meyve yedik.

Halâ inanamıyorum geçen sene ki olaya. Şuan o böğürtlen fidanı 1 mt'yi geçti.

Üzerinde onlarca çiçek tomurcuğu bulunmakta.

Denemekte fayda var.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 10:49   #494
Ağaç Dostu

FatihBahce's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2011
MassPlant Bitki gelişim düzenleyici buldum.%0,52 NAA ve %0,51 IBA içeriyor. 5 lt suya 1 tatlı kaşığı karıştırdım ve çelikleri suladım. Umarım doğru yapmışımdır. Bu arada ne olur ne olmaz diye yapraksız daha minik çeliklerde hazırdaım. Gelişmlerden haberdar ederim.

Düzenleyen FatihBahce : 19-04-2012 saat 11:22
FatihBahce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 20:04   #495
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

servi agacınımı kastediyosunuz?

Eski 21-04-2012, 21:18   #496
Ağaç Dostu

Thumbs down

Bunlarda sudaki çeliklerim bunlara ne olmuş ?

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 25-04-2012, 20:18   #497
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

aralık ayında aldığım ve bugune kadar elimde canlı kalan köklendigini düşündügüm çeliklerim
gelecek yıl ilkbahara nasip olursa inşallah toprakla buluşturmayı düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 25-04-2012, 20:22   #498
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

arkadaşlar ceviz çeliktem köklenirmi bilmiyorum ama bu ceviz çeliği elimde kalan tek çelik yaklaşık 1 aydır bu şekil kurumadı kuruyan ceviz çeliklerinden ceviz çelikle çoğaltılmıyor kanısına vardım ama bu çelik ısrarla ben hayattayım diyor.

Eklenen Resimler

Eski 25-04-2012, 21:56   #499
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

hocam ibrelilerin bazılarından bile çelikle uretim yapıyorlar..tabi uzman olmak lazım...onun icin yapraklıların celikle uretilmesi bence mumkun ama ture gore tutma yuzdesi degisiyor...

bebeto016 beğendi.
Eski 27-04-2012, 19:29   #500
Ağaçsever

Ali Asım's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2008
Sevgili arkadaşlar ben Yedi Veren Limon Agacın dan çelik almak istiyorum bu mevsim de çelik yapabilmem mümkün müdür çeligi agacın üst kısmın dan aldıgım zaman aşı yapmamız gerekçek mi bu konu hakkın da beni bilgilendirirseniz sevinirim bir de yeni aldıgım köklendirme ilaçları aldım iki adet
Torusei Tonik Stimulant Bitki Gelişim Düzenleyici yazıyor diyeri de Root Bomb Kök Patlatıcı yazıyor siyah toz halin de bu bunları nasıl kullana bilirim bilgisi olan arkadaşlar bana bu konu da yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

Ali Asım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 20:25   #501
Yeni Üye

arafx's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
evet anaç alıp aşılamanız gerekli.

Ali Asım beğendi.
arafx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 21:57   #502
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skyynet Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar ben Yedi Veren Limon Agacın dan çelik almak istiyorum bu mevsim de çelik yapabilmem mümkün müdür çeligi agacın üst kısmın dan aldıgım zaman aşı yapmamız gerekçek mi bu konu hakkın da beni bilgilendirirseniz sevinirim bir de yeni aldıgım köklendirme ilaçları aldım iki adet
Torusei Tonik Stimulant Bitki Gelişim Düzenleyici yazıyor diyeri de Root Bomb Kök Patlatıcı yazıyor siyah toz halin de bu bunları nasıl kullana bilirim bilgisi olan arkadaşlar bana bu konu da yardımcı olurlarsa çok sevinirim.
hocam bu yılki sürgünlerden alacaksın çelikleri alt kısmındaki ibreleri temizliceksin dip o elindeki koklendirici hormonuda belli oranda(ustunde yazar buyuk ihtimal) suyla karıstırıp celigin alt kısmını bu karısıma sokarak direk topraga dikeceksin..diktigin toprağın nemini surekli iyi tutmalısın..ayrıca ortamın sıcaklığıda çok degisken olmamalı...günesli yerdede bırakma uzun sure...

Ali Asım beğendi.
Eski 28-04-2012, 00:13   #503
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skyynet Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar ben Yedi Veren Limon Agacın dan çelik almak istiyorum bu mevsim de çelik yapabilmem mümkün müdür çeligi agacın üst kısmın dan aldıgım zaman aşı yapmamız gerekçek mi bu konu hakkın da beni bilgilendirirseniz
Bildiğim kadarıyla Limon çelikten yetiştirilemiyor.

Ali Asım beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2012, 02:30   #504
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Bildiğim kadarıyla Limon çelikten yetiştirilemiyor.
Yetiştirilir ama çok zor olduğunu söylemeliyim.Başaran nadir insanlar tanıyorum ama ben yüzlerce denememe rağmen başaramadım.Tohumdan en iyisi

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2012, 11:04   #505
Ağaçsever

Ali Asım's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2008
İlginiz için çok teşekkür ederim arkadaşlar nasip olursa pazartesi başlıcam çelik yapmaya 25-30 adet çelik yapmayı düşünüyorum ****** fire de vercegim için sayıyı yüksek tutmayı düşünüyorum cam seramız var..
melissa dan çelik yapmıştım 15 adet kadar 10 tanesini saksı topragına köklenmesi için dikimini yaptım diyer 5 adetide perlit ve torf karışımı yaparak diktim ve cam seramıza koydum hiç bir köklenme ilacı kullanmadım torf ve perlit karışımın daki olan 5 tane 3-4 cm anca oldular ama saksı topragına diktigim iki karış oldu.
Ve üzüm agacı diye ögrendigim bi agacın meyvelerini geçensene çok yedim tohumlarını cam seramız da saksılara ektim şuan 1,5-2 cm kadar oldular pazartesi fotolarını çekip sizlerle paylaşıcam arkadaşlar Allaha Emanet Olun..

Ali Asım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 15:49   #506
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2011
Merhaba,

Yaklaşık 2 hafta önce misafirimizin getirdiği papatya demeti kurudu bende tam vazoyu boşaltacaktım ki (ismini bilemiyorum ancak demet süslemelerinde kullanılan yaprakları defneyi andıran bitki varya) Tüm çiçekler kurumasına rağmen bu bitkilerin 2 tane dalındaki tüm yapraklar dökülmüş ancak uçlarından yeni filizler vermişti Kıyamadım başka bir kaba alıp balkona çıkardım. Sizinle resimlerini paylaşıyorum sizce bu bitliker kökleniyor olabilir mi?

Teşekkür ederim şimdiden cevabınız için.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
zeynep özkaynak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 17:17   #507
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

evet hocam koklenme yolunda gidiyo..o alt kısımlarına cizik atarsanız daha hızlı koklenme olur...cok fazla guneste tutmayın...

Eski 01-05-2012, 17:36   #508
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MazI Mesajı Göster
evet hocam koklenme yolunda gidiyo..o alt kısımlarına cizik atarsanız daha hızlı koklenme olur...cok fazla guneste tutmayın...
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM!!! Nasıl mutlu oldum bilemezsiniz çok hoş bi sürpriz yaptılar bana Gerçi bitkinin ne olduğunu bilemiyorum çiçekçiye de sorabilirim aslında. Eğer balkonda büyümeyecek bir türr ise site bahçesine dikerim diye düşünüyorum

Tek bir dal için dik olarak 1 cm lik kesiler yeterli olur mu sizce? Birde güneşde tutmyın demişsiniz vazonun olduğu yere tekrar taşımalımıyım çünki bu kararı orada verdi sanırım? Ne dersiniz?

Düzenleyen zeynep özkaynak : 02-05-2012 saat 15:21
Eski 01-05-2012, 19:57   #509
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

yeterli 1 cm cizikler...bence kokleri cıkana kadar tekrar eski yerine koyun...gunes gorebilir tabikide fakat az miktarda olması ve yakıcı olmaması onemli...

Eski 01-05-2012, 20:31   #510
Ağaçsever

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim Sayın Mazı...

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024