agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni715Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-02-2019, 13:39   #991
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Hatta o çelikleri 14cm e kadar kısaltın kökleri olmayan bitki o kadar uzun yola su yetiştiremez , Zaten bir kısmı kuruyacaktır, Ayrıca kökleri de boşuna yormayın uzun yola su yetiştirsin diye.
Zaten tuttuğunda ki tutacağından emin olabilirsiniz, Çok güçlü dal ve yaprak verecektir. En az 2 ay geçmesi lazım tutup tutmadığını anlamanız için.

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2019, 13:57   #992
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Sayın chelik26. Zaten 14cmdir diye düşünerek aldım metreyi ölçtüm. Hey hat siz haklıydınız. 1i hariç hepsi 14ten yüksekti. Ben bunları ekeli 2gün oldu. Söküp 14cmye kısaltıp tekrar mı ekiim yani. E yıpranmaz mı çelikler. Son halleri.

Eklenen Resimler

chelik26 beğendi.
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2019, 14:00   #993
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Ya da hiç topraktan sökmeden üstten kesip onlarıda hemen yanlarına toprağa saplayı versem mi? Nasıl fikir?

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2019, 15:06   #994
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Ya da hiç topraktan sökmeden üstten kesip onlarıda hemen yanlarına toprağa saplayı versem mi? Nasıl fikir?
İyi fikir, birileri mutlaka tutacaktır. Endişe etmeyin. Aslında 14 cm rastgele söylemiştim, ama okuduğumuz bilgilere göre toprak üstünde 3 göz kalması yeterli.

Eski 04-04-2019, 21:42   #995
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

1.5 ay önce alanyadan angelica eriği çalikleri gelmişti, aşı yapmak için. Yanında da üzüm bağı çelikleri. Üzüm bağı çeliklerini Bahçeye götürdüm ve diktim. Yanlarında yanlışlıkla 1 tanede erik çeliği gelmişti. Onu da üzümlerin yanına toprağa dikmiştim.
Bu gün bahçeye gittim yeni ağaçları sulamak için, aklıma geldi birde şu bağlara bakıyım dedim. Sularken dikkatimi çekti, değişik birşey yapraklanmaya başlamış, düşünne düşüne buldum, o yapraklanmaya başlayan erik çeliğiydi. Hemen 5 litrelik su bidonunu doldurup çok küçük bir delik açtım, hava alacak başka delik olmadığı için çok yavaş damlatarak bıraktım.
Sizce bu yalancı yaprakmı yoksa bizim erikde tutacakmı?
Erik ağacı çelikten çoğaltılır mı?

Eski 24-04-2019, 14:15   #996
Yeni Üye

TiberSeptim's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2019
Wink Çeliklemede Yapraklar Önemlimidir?

Merhaba arkadaşlar,

Merak ettiğim bir hususu sormak istedim.

Çelik alırken, yaprak bırakmanın bir önemi var mıdır?

İnternetten gördüğüm kadarı ile, bazı çeliklerde yaprak bırakmışlar, bazılarında yok.

Diğer bir husus, çeliğimizin yaprakları kurursa bu onun köklenmeyeceği anlamına mı gelir?

TiberSeptim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2019, 18:57   #997
Yeni Üye

TiberSeptim's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2019
Sitede küçük bir araştırmayla cevabı buldum, umarım size faydası olur:

"-------Çeliklere Uygulanan İşlemler--------
Çeliklerde köklenmeyi artırmak için çelik alma işleminden sonra bazı işlemler uygulanır. Yapılan bu uygulamalar çeliklerin köklenmesine olumlu etki yapar. Bu uygulamaları şöyle açıklayabiliriz:
Tomurcuk ve yaprakların varlığı: Tomurcukların varlığı özellikle büyüme başlamışsa çeliklerde kök oluşumunu hızlandırır. Bazı bitkilerde özellikle önceden oluşmuş kök taslakları yoksa tomurcukların köreltilmesi kök oluşumunu durdurur. Eğer çelikler tomurcukların kış dinlenmesinde olduğu dönemde alınırsa tomurcukların köklenmeyi teşvik edici etkileri görülmez. Eğer çelikler ilkbaharda, tomurcuklar kış dinlenmesinden çıkıp uyanmaya başladığı dönemde alınırlarsa tomurcukların kök oluşumu üzerinde olumlu etkileri ortaya çıkar.

Çeliklerin yapraklı olmasının kök oluşumu üzerine olumlu etkisi olmaktadır. Yapraklarda fotosentez sonucunda meydana gelen karbonhidratlar kök oluşumuna yardımcı olur. Yaprak ve tomurcukların köklenmeyi teşvik edici etkileri oksinler sebebiyledir. Bu organlar kuvvetli oksin üreticileri oldukları bilinmektedir. Oksinlerin bulunduğu yerler ise yaprak veya tomurcuğun hemen altındadır. Bu da tepeden aşağıya doğru bir taşımanın olduğunu ortaya koyar. Oksin üretimi aynı zamanda fotosentez ürünleri yapmasıyla karışık bir durum almaktadır. Sonuç olarak oksinlerin yaprak ve tomurcuklarının hemen altında bulunması köklenme aşamasında olan çelikler için istenen bir olaydır.
Yapılan araştırmalarda yaprakların etkisinin ortaya çıkabilmesi için ışığın gerekli olduğunu ortaya koymuştur. Kök oluşu üzerinde hemen hemen aynı kuvvetteki etki karanlıkta da meydana gelmektedir.
Yaprakların alınması: Alınan çelikler üzerindeki fazla yapraklar ya tamamen kesilerek ya da küçültülerek çelik üzerinden uzaklaştırılır. Bunun sebebi yapraklarda meydana gelecek transprasyonu azaltmaktır. Çelikler transprasyonla kaybettikleri su miktarını eğer ortamdan karşılayamazlarsa kurumalar meydana gelebilir. Çelik üzerinde çok fazla sayıda yaprak bulunması transprasyonun artmasına neden olur. Bunu azaltmak için de yapraklar alınır. "

Çelik Alarak Üretim (Çelik Köklendirme)

aydemiraydın beğendi.
TiberSeptim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2019, 23:45   #998
Ağaçsever

andronova's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Passion Mesajı Göster
Çeliği patatese saplayıp dikmek , veya uç kısmını dilerek o kısma buğday koyarak dikmek konusunda bilgisi veya tecrübesi olan var mı?

Ben biri iki denedim ama bir sonuca varacak kadar fazla tecrübem olmadı. En son mor salkımı patatese saplayıp ektim. Şimdi morsalkımın yanından patates yaprakları filizlenmeye başladı. Ama işin doğrusu bundan sonrasında ne yapmam gerek bilmiyorum :/. Filizlenen patates yaprakları büyümeye devam etsin mi?

Biberiye çelikleri ekerken toprağına buğday tohumu serpmiştik bir keresinde. Sonra dibinden doğal olarak buğdaylarda çimlendi sonradan ben onları söküp attım. Biberiyeler tuttu ama tutmasına buğdayın ne kadar faydası oldu bilemiyorum.

Bir defasında da yasemin çeliğinin dibin yarıp, dik olarak buğday koymuştum. Yasemin çeliği tutar gibi olmuştu fakat sonra üzerine birileri bastığından sonucu göremedim.
Merhaba,hububatla köklendirme işlemini bir videoda izlemistim adam hep meşe ağacına uyguladı,mesela elmaya,eriğe uygulasak sonuç alırmıyız kök veririmi siz başka denemeler yaptınızmı

TA-1024 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

andronova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2019, 20:12   #999
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2019
Salkım söğüt çelikleme

Oturduğum yerin yakınlarında çok güzel salkım söğürler gördüm de nasıl ve ne zaman bunlardan çelik almam mümkün olur ve çelik alma işlemi bu ağaçlar için nasıl olmalı açıkçası çok bir şey bilmiyorum yardımcı olabilirseniz çok güzel olur. Özellikle salkım söğüt istememin sebebi ağacın güzelliği dayanıklı olması ve kolay yetişen sulak bir ağaç oluşu.

martı.exe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2019, 23:49   #1000
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2019
Bilgi icin teşekkürler

Enginulger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2019, 14:10   #1001
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2012
Çelikle İncir Üretimi

Bu sene çelikle çoğalttığım ala incirler.
3 çelik diktim.
3'ü de şimdilik tutmuş görünüyor.

Eklenen Resimler

Sagun ve chelik26 beğendi.
hakanersoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2019, 17:28   #1002
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2019
Merhaba arkadaşlar bende çelikle koklendirme ile ilgili calismalarimi sizlerle paylaşmak istedim.
İlk çalışmam 29.06.2019 da bal+tarçın+aspirin+sigara külü karışımını duyup yaptım kayısı çelikleri denedim.
Daha sonra arastirmalarimi daha da genişletip bitki düzenleyicisi ile Edremit ten aldığım zeytin celiklerimi 6.7.2019 da 5lt lik şişelere yaptim.
İba ile köklendirme yi duydum fakat iba bulamadım bu yüzden yine Edremit'ten aldığım zeytin çeliklerini bitki düzenleyicisi ile bugün 14.7.2019 da ısı yalıtım malzemesi ile yapmış olduğum küçük serama yaptım inşallah koklenirler. Fotolarini en kısa sürede ekleyecegim.

Sinan85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2019, 21:44   #1003
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Şu ana kadarki denemelerimde, Suda bekletilen çeliklerin köklenme oranı oldukça yüksek. Hafatada bir suyunu değiştiriyorum. Önce yaprak veriyorlar sonra köklenme başlıyor. Şu ana kadar Avusturalya dut, hanım eli, erik köklendiklerimden. mazı ve mavi çamlar toprakta halen deneme aşamasındalar. Yeni yaprak vermedikleri gibi varolan yapraklarda kurumadı. Yaklaşık 3-4 ay oldu. Kasım ayını bekliyorum. Kasım ortası gibi bahçeye taşımayı düşünüyorum. 20 gün önce çelik aldığım mor salkım ağacından ses seda yok.
Aldığım çelikleri yeni yaprak verene kadar suda tutuyorum, yaklaşık 20 gün kadar, yaprak vermeye başlayınca toprağa alıyorum.

Eski 22-07-2019, 20:58   #1004
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2019
tüm üyelere saygılar
limon otu melisa (aloysia citrodora veya alosia tripylla ) çelik ile çoğaltılması bu zamanda olurmu neler yapabilirim. bilgisi olan varmı yardımcı olursanız çok sevinirim.

kirmasti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2019, 23:39   #1005
Yeni Üye

Serkan Küçük's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2018
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali Asım Mesajı Göster
Limon Selvi köklendirme ilacın da 5 dk kadar beklettikten sonra dikimini yaptım

Japon kuru üzüm agacı tohumların dan elde ettiklerim..

Zakkum dan hazırlamış oldugum çelikler
Selam Merhaba Arkadaşım Bende limon servi köklendirme yaptım ama neden oldu bilmem limon servi ipre uçlarında pamuklanma olduğunu ifade ederek bildirmek istedim

Serkan Küçük Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2019, 14:42   #1006
Yeni Üye

Serkan Küçük's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2018
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Serkan Küçük Mesajı Göster
Selam Merhaba Arkadaşım Bende limon servi köklendirme yaptım ama neden oldu bilmem limon servi ipre uçlarında pamuklanma olduğunu ifade ederek bildirmek istedim
Selam Merhaba Arkadaşım Bende limon servi köklendirme yaptım ama neden oldu bilmem limon servi ipre uçlarında pamuklanma olduğunu gördüm.. Ve poşet içinde kapalı bir şekilde köklendirme yaptım kaç günde köklenir.. Ve nede dallarında pamuklama olduğunu söylerseniz sevinirim

Serkan Küçük Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2019, 18:06   #1007
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
biberiyeler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatayliahmett Mesajı Göster
İyi Günler Arkadaşlar;

Ben yaklaşık 20-25 gün önce biberiye çelikleme yaptım. Şuan resimdeki gibiler sizce tutmuştur.

ölmüş gibi gözüküyorlar ben 5 gün önce denedim 6. gününde çimlendi

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2019, 07:41   #1008
Yeni Üye

Doga_dostu121's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2019
Çelikler biraz uzun olmuş bu yüzden köklenmeyebilir.Çelikler 10-15cm arası olursa hemen sonuç alırsınız.

Doga_dostu121 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2019, 16:14   #1009
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2019
Biberiyeler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doga_dostu121 Mesajı Göster
Çelikler biraz uzun olmuş bu yüzden köklenmeyebilir.Çelikler 10-15cm arası olursa hemen sonuç alırsınız.
Dediğiniz başka 3 - 4 adet çelik aldım. 1 gün suda beklettim. Alt taraftaki odunsu tabakayı aldım. Üst kısmından biraz keserek 15-18cm civarına getirdim.
Işık gören ama direk güneş görmeyen bir odaya koyup beklemeye başladım.

Name:  20190808_011951.jpg
Views: 1514
Size:  29.3 KB
Name:  20190808_012112.jpg
Views: 1513
Size:  59.3 KB
Name:  20190808_012208.jpg
Views: 1551
Size:  58.8 KB

Yalnız bir kaç sorum olacaktı. 1.sorum; Kaç günde bir su vemeliyim. 2.sorum; tahminen tutup tutmadığı kaç günde belli olur.

Cevaplarınız için teşekkür ederim

Düzenleyen hatayliahmett : 08-08-2019 saat 22:47
hatayliahmett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2019, 22:23   #1010
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatayliahmett Mesajı Göster
Dediğiniz başka 3 - 4 adet çelik aldım. 1 gün suda beklettim. Alt taraftaki odunsu tabakayı aldım. Üst kısmından biraz keserek 15-18cm civarına getirdim.
Işık gören ama direk güneş görmeyen bir odaya koyup beklemeye başladım.
Yalnız bir kaç sorum olacaktı. 1.sorum; Kaç günde bir su vemeliyim. 2.sorum; tahminen tutup tutmadığı kaç günde belli olur.

Cevaplarınız için teşekkür ederim
Suda köklendirip toprakla uğraşmamak daha rahat oluyor. İlla toprakta olacaksa da cocopeat+perlit karışımı ideal köklendirme ortamı olur. Toprak çürütebilir gövdeyi.

casperia beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2019, 22:49   #1011
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Suda köklendirip toprakla uğraşmamak daha rahat oluyor. İlla toprakta olacaksa da cocopeat+perlit karışımı ideal köklendirme ortamı olur. Toprak çürütebilir gövdeyi.
Şimdi resimlerini de ekledim 4 gündür bu haldeler

hatayliahmett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2019, 17:36   #1012
Ağaçsever

EnquiRe's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2007
Öncelikle Selamlar Herkese.. Benim zeytinlerini beğenerek tükettiğim bir zeytin ağacı var ve malesef ki bu ağaç bana ait değil bir arkadaşıma ait.. Ben bu Zeytin ağacından çelik alarak köklendirme yapmayı istiyorum. Ancak bu konuda hiç tecrübem yok. Ne zaman çelik almalıyım ve nasıl bir yol izlemeliyim bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler..

EnquiRe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2019, 19:47   #1013
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EnquiRe Mesajı Göster
Öncelikle Selamlar Herkese.. Benim zeytinlerini beğenerek tükettiğim bir zeytin ağacı var ve malesef ki bu ağaç bana ait değil bir arkadaşıma ait.. Ben bu Zeytin ağacından çelik alarak köklendirme yapmayı istiyorum. Ancak bu konuda hiç tecrübem yok. Ne zaman çelik almalıyım ve nasıl bir yol izlemeliyim bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler..
Çelik Alma zamanı: Ekim ayı.
Kullanılacak hormon: İndol butirik asit (İBA) (%50'lik isopropil alkolde çözülecek)
Yarım litre %50'lik isopropil alkol içerisinde 1,5gram İndol butirik asit çözülecek. Bu çözeltiye aldığınız çelikleri bir saniye batırıp çıkartacaksınız. Plastik bir örtünün üzerinde 15 dakika bekletildikten sonra perlit, vermikulit veya bunların karışımı olan köklendirme harcı içerisine dikilecek. Dikimden önce, harcı dibi delikli uzun bir saksı içerisine doldurmanız ve çelikleri buna dikmeniz gerekiyor. Dikimde harç ıslak olmalı. Çelikleri diktikten sonra, sistemik bir fungusitle ilaçlayın. Çeliklerin üzerini plastik bir örtüyle çadır gibi örtün. örtü üzerine kurşun kalem kalınlığında 5-6 adet delik açın. Saksıyı 23-25°C sıcaklıkta, ışık alan bir odada bulundurun. Gün içerisinde 3-5 defa örtüyü kaldırıp çeliklerin üzerine su püskürtün. Ne kadar sürede kölenirler, bilmiyorum. 3-4 haftada bir kontrol edin, çeliklerden birini kökleyip bakın. Bu bilgi, Dr. Suna Başer'in yüksek lisans tezinden yapılan bir makaleden alınmıştır. Makale İngilizcedir: http://revistas.inia.es/index.php/sj...ewFile/408/405
Kolay gelsin...

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 10-10-2019 saat 19:50 Neden: Ekleme...
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2019, 08:40   #1014
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Kendi bahçenizde kullanacaksanız çelik köklendirme yerine arkadaşınız izin verirse ağaçta 1m uzun dallar belirleyip dalında köklendirme yapın. Köklenen uzun dalları fidan olarak dikin daha kısa zamanda ürün alırsınız. Diğer yöntem, ucuz fidanlar alıp bu fidanlara istediğiniz ağacın dallarını aşılayın.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2019, 10:04   #1015
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sekoya çeliği yapan var mı?

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2019, 19:13   #1016
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-11-2019
Celik köklendirme

Merhaba arkadaşlar bu konuya merak sardım
Size bir cak sorum olacak
Oncelikle kendimi tanıtayım adım rihat ve elektrik muhendsiyim elektronik bir sera yapabilecek mataryelim var
Sorum şu çelik koklendirme ortamı nasıl olmalı
Neler kulanilmali bildiğiniz iyi sonuç veren (iba) markası
Ve nasıl başlamalıyim yapacağım celik köklendirme BADEM olacak bilen arkadaslar varsa yardimci olursanız sevinirim saygilar

Rihat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2019, 12:08   #1017
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2019
Öncelikle tüm üyelere selamlarımı sunarım.
Ankarada ikamet ediyorum ve Çankırıda, sarmalık yaprak üretimi amacı ile küçük bir bahçe kurmak istiyorum. Asmalarda çelik olarak fidan üretimi için önerebileceğiniz pratik bir yöntem var ise öğrenmek isterim. şimdiden teşekkürler

eyrekli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2020, 11:25   #1018
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2020
Bu ağaç nedir, bu şekilde tutma ihtimali var mi

Evimin yanında yeni bir park yapılıyor. Orada köpeğimi gezdirirken, yeni dikilen ağaçlardan kırılıp atılmış bir dal gordum. Bahçeme götürüp, budaktan üstünü keserle kesip yere diktim. Hatta bahçede bir de ölü fare vardı. Onu da gübre olsun diye dibine gomdum. Onu da defnetmis oldum. Bu dal hangi ağacın dalı, tutma ihtimali var mı? Boyu 90 cm kadar

gece beğendi.
Yarabandi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2020, 11:14   #1019
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
R.i.p.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yarabandi Mesajı Göster
Evimin yanında yeni bir park yapılıyor. Orada köpeğimi gezdirirken, yeni dikilen ağaçlardan kırılıp atılmış bir dal gordum. Bahçeme götürüp, budaktan üstünü keserle kesip yere diktim. Hatta bahçede bir de ölü fare vardı. Onu da gübre olsun diye dibine gomdum. Onu da defnetmis oldum. Bu dal hangi ağacın dalı, tutma ihtimali var mı? Boyu 90 cm kadar
90 cm boy köksüz çelik için çok uzun. Kökler olmadan üst dalların yaşayabilmesi çok zor. Bence toprak üstü kısmını 25-30 cm den dal makasıyla 45 derece açılı kesip, kesik yeri su kaybı olmasın diye yalıtın. Kalan iki ayrı çeliği de değerlendirin ve tümünü mümkün olduğunca en az iki ay nemli tutun.

Fotoğraf olmadığı için daldan hangi ağaç olduğunu tahmin kehanete girer. Astrolojinin ilgi alanı. ;P Hiç anlamam.

Ölü fare iyi fikir, tutma olasılığı yükselir diye düşünüyorum. Ayrıca fare leşini bu amaçla kullanmayı düşünmekle kalmayıp, kendi bahçenize getirip, defnederek düşüncede bırakmayıp uyguladığınız için kutluyorum. Gerçekten ilginç ve çeliğiniz için destekleyici.

gece
çok yönlü yaşatmaya yönelik geridönüşümünüzden dolayı tebrikler diyen forum kişisi

malina, Zekoş ve Sagun beğendi.
gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2020, 16:29   #1020
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
Söğüt yeni dal sürgünü ve yapraklardan köklendirilirici yapmak biin 2.5lt şişeye koyup su ekledim. Daha önce yapan varmı ne kadar kalacak nasıl iyi verim alırım köklendiricimden

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024