agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni711Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-07-2012, 16:19   #541
Yeni Üye

sahindogan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2012
Bilgi paylaşımı yaparsanız çok sevinirim...

Öncelikle çook guzel bir forum... Emeği geçen herkese teşekkurler...

KONU :
Yaklaşık 25 gundur çeşitli meyva agaclarından çelikleme için dal aldım (FORUMDAN BİLGİLERİ ARAŞTIRARAK TABİ) aldıgım bu çelikler tomurcuklandı eksem mi hemen, yoksa köklesene kadar bekleyeyim mi...

Bugunde ceviz agacı aldım... Ne yapmam lazım...

Resimleri ekleyecem ...Forumda yeni olduum için tam özelliklerini kavrayamadım.. umarım başarırım...

Daha şimdiden herkese çoook teşekkur ederim...

Saygılar...

Eklenen Resimler

Düzenleyen sahindogan : 01-08-2012 saat 14:15
sahindogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2012, 16:20   #542
Yeni Üye

sahindogan's Avatar

2. resim ve 3 . resim ceviz... bugun aldım...

Eski 31-07-2012, 14:36   #543
Yeni Üye

sahindogan's Avatar

forumda bilgi verecek kimse yok mu acaba...

Eski 31-07-2012, 14:46   #544
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sahindogan Mesajı Göster
forumda bilgi verecek kimse yok mu acaba...
sitede bir çok arkadaş bilgi verebilir.
Siz bu mevsimde bu maceraya nasıl kapıldınız onu söyleyin
yaptıgınız tam bir macera......
Baş sayfaları okuyunuz...
O dallardan güzel bir oyuncak yapabilirsiniz
başka bir şey olmaz.....

selis, merlict ve mrduran beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 16:36   #545
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Bu dönem cevizde çelik için çok erken, 11.ayın 15in aşmak lazım normalde... Çok zor, serada çok iyi sisleme ve köklenmeyi uyarıcı hormon şart.

merlict ve mrduran beğendi.
aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 01:28   #546
Yeni Üye

sahindogan's Avatar

pekalaa oyuncak yapıp size yollarımm..

sagol dostum... önerilerini ve tavsiyelerini aklımda tutacam... o kadar genel kulturun varsa(MACERA ADINA ) kendine sakla... yuzlerce forumda okudum olur dediler olmaz dediler...olmaz denilen şeyler canlılık gösterdi nedense... guzel macera...nedense hep br bilgi eksikliğimiz var..sana da tavsiye edrim... bu ayda bu macera gayet yasam belirileri verdi... sevgiler..sqagol...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
sitede bir çok arkadaş bilgi verebilir.
Siz bu mevsimde bu maceraya nasıl kapıldınız onu söyleyin
yaptıgınız tam bir macera......
Baş sayfaları okuyunuz...
O dallardan güzel bir oyuncak yapabilirsiniz
başka bir şey olmaz.....

Eski 01-08-2012, 01:31   #547
Yeni Üye

sahindogan's Avatar

teşekkur ederim...

tek teredutum cevizdi... geri kalan diğer çeliklemeler gayet guzel...ay ya da mevsim tanımıyorlar yeni surgunler...tıkandıgım konu cevizdii... bilgi için çook teşekkur ederim... sevginin yuceliği sizinde yuceliğinizdir... saygıla

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydoner Mesajı Göster
Bu dönem cevizde çelik için çok erken, 11.ayın 15in aşmak lazım normalde... Çok zor, serada çok iyi sisleme ve köklenmeyi uyarıcı hormon şart.

Eski 01-08-2012, 03:15   #548
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Değerli Şahindoğan Bey;

ceviz daldan tutmaz. üstelik şuan bu iş için mevsimi değil. Gözlerinin patlak vermesi suyun ısının etkisiyle yalancı ortam oluşmasındandır. Toprağa diktiğiniz vakit, patlayan sürgünler solup kuruyacaktır. Çünkü topraktan suyu emecek kökleri yok !

Daha uzun süre suda tutamazsınız, çünkü dallarınız çürümeye başlayacaktır.

Yıllar önce bende ayva dalını suya koyduğumda böyle heyecanlanmıştım. Ama sonuç hüsran oldu.

Not: ayva daldan tutar, ama ceviz için hiç umut yok.

Babamla her yıl bu konuda tartışırız.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 14:01   #549
Yeni Üye

sahindogan's Avatar

çook teşekkur ederim aydın kardeş...

100 adedt gibi de ceviz diktim cimlenmesi için... umarım bunlar cıkar...bilgi için tekrar tesekkurler..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydın Mesajı Göster
Değerli Şahindoğan Bey;

ceviz daldan tutmaz. üstelik şuan bu iş için mevsimi değil. Gözlerinin patlak vermesi suyun ısının etkisiyle yalancı ortam oluşmasındandır. Toprağa diktiğiniz vakit, patlayan sürgünler solup kuruyacaktır. Çünkü topraktan suyu emecek kökleri yok !

Yıllar önce bende ayva dalını suya koyduğumda böyle heyecanlanmıştım. Ama sonuç hüsran oldu.

Eski 03-08-2012, 00:05   #550
Ağaç Dostu

zevren07's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Yurtdışından plumeria çeligi aldım. Bazı yazılarda çeliğin 1-2 hafta kurtulmasını öneriyor, acaba gelen çelikleri köklenecek kısmı enine kesip,IBA uygulayıp mı dikmek gerekir, yoksa kurumuş haliyle mi? ( Alt kısmı.)

zevren07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2012, 13:39   #551
Yeni Üye

sahindogan's Avatar

Çook teşekkur ederim aydın bey...

yaz ayından biraz teredutluydum zaten.. sonbahar **** ilk baharda bir de deneyecem...saygılar, sagolun...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydın Mesajı Göster
Değerli Şahindoğan Bey;

Eski 05-08-2012, 13:44   #552
Yeni Üye

sahindogan's Avatar

bu konuda sana uzman arkadaşlar cevap verecektir...

ben fidan agaclarını sabah aldım ve akşam diktim (YAZ AYINDA YAPTIGIM CELİLİKLEME) cevizi de denemek istedim fakat ceviz olmaz dediler arkadaşlar belli mevsimde celikleme almak gerekiyormus...ama diktim... saygılar...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zevren07 Mesajı Göster
Yurtdışından plumeria çeligi aldım. Bazı yazılarda çeliğin 1-2 hafta kurtulmasını öneriyor, acaba gelen çelikleri köklenecek kısmı enine kesip,IBA uygulayıp mı dikmek gerekir, yoksa kurumuş haliyle mi? ( Alt kısmı.)

Eski 05-08-2012, 13:45   #553
Ağaçsever

Ali Asım's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2008
Çelik den yapmış olduğum zakkum lar güzel kökleri ve boyları da gittikçe iyiye gidiyor Haziran ayı nın başlan gıcın da çelikleri yap mıştım bi çok kişi olmaz bu mevsim den sonra de mesine rağmen şuan çok mutluyum ilk defa çelik yaptığım için çok şükür kötü sonuç almadım

Resim.1

Eklenen Resimler

Ali Asım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2012, 20:00   #554
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zevren07 Mesajı Göster
Sn. zevren07,

Plumeria çelikleri ile ilgili şu linkte bazı bilgiler mevcut.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 18:31   #555
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Merhaba,
Yazliga gittigimde insaat sahasindaki zeytin agaclarinin yan dallarinin kesilecegini ogrendim.Malum zamanim kisitliydi ve bu yuzden ben kesip celiklendirmeye karar verdim.Mevsimi,zamani olmadigini biliyorum ama zaten sonbaharda oldurulecegi kesin bir dali alip kurtarmayi denemek istedim.Zeytin dalini topraga diktim peki simdi ne yapmaliyim ?
Sevgiler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 20:17   #556
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2012
Merhabalar, 2008 de 1-1,5 m. olarak dikmiş olduğum leylandilerim şu anda 3,5-4 m. arası oldular.Acilen budamam gerekiyor.İşletmemde manzara sorunu yaşamaya başladık. Yaz mevsiminde budama yapmamda sıkıntı olur mu ve budamadan sonra kesmiş olduğum bu tepe kısımlardan çelik alabilirmiyim?

adalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 14:13   #557
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

IBA toz ve sıvı nereden kaç paraya temin edebilirim? Adres ve telefon lütfen...

Eski 11-08-2012, 15:36   #558
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydoner Mesajı Göster
IBA toz ve sıvı nereden kaç paraya temin edebilirim? Adres ve telefon lütfen...
Merhaba,
Genelde ziraatcilerde bulunur ama Hatay'da bulunuyor mu emin degilim. KÖKLENDİRME HORMONU 50gr... GittiGidiyor'da 61145894 bu linkten de almayi dusunebilirsiniz.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2012, 15:54   #559
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
söğüt çelikleri

arkadaşlar merhaba, bende birşey sormak istiyorum. onbeş gün önce salkım söğütlerden aldığım çelikleri kestiğim kola şişesine yaklaşık 12 cm'lik boylarda koydum..feci şekilde köklendiler, resimde görüldüğü gibi. yalnız bunları ne zaman toprakla buluşturacağımı bilemedim..daha önceleride denemiştim yaklaşık 1-2 ay önce ama o zamanda çimlendiler saksıya aldığımda malesef çürüdüler...yardımcı olan olursa ihya eder şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2012, 18:23   #560
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi justice Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba, bende birşey sormak istiyorum. onbeş gün önce salkım söğütlerden aldığım çelikleri kestiğim kola şişesine yaklaşık 12 cm'lik boylarda koydum..feci şekilde köklendiler, resimde görüldüğü gibi. yalnız bunları ne zaman toprakla buluşturacağımı bilemedim..daha önceleride denemiştim yaklaşık 1-2 ay önce ama o zamanda çimlendiler saksıya aldığımda malesef çürüdüler...yardımcı olan olursa ihya eder şimdiden teşekkürler.
Merhaba sayın justice

Söğütleriniz güzel köklenmişler, toprakla buluşma zamanları gelmiş.Benzeri durumdaki zeytin çeliklerini geçen ay bende toprağa aktarmıştım.Dikkat etmeniz gereken öncelikle su içinde serbest gelişen söğüdün toprak içinde de aynı şekilde serbest yaşam sürmesini sağlamak.Dikeceğiniz toprak karışımında torf öncelikli olsun, varsa perlit karıştırın, bahçe toprağı oranı az olsun.Sulamayı periyodik olarak sık yaparsanız ve toprağın nemli ( sulu ve çamur gibi demiyorum) kalmasını sağlarsanız hayata tutunacaktır.Çürümesi fazla sulama ve köklerin toprakta sıkışarak rahat tutunanamaması. Yaşamını toprakta devam ederken gelecek dönemde toprağını değiştirir ve gübrelersiniz, yıllar sonrası altında çay içecek serinliğe şimdiden adım atarsınız

Mehmet

justice beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 00:47   #561
Ağaç Dostu

keopstr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi justice Mesajı Göster
Ben Söğüt Çeliklerini 15 temmuzda torflu+biraz toprak karışımına diktim her gün suladım...şimdi kocaman oldular.Suda bekletmene gerek yok diye bilyorum söğüt çeliklerini direkt toprağa dikebilirsin...

Halil Önen ve justice beğendi.
keopstr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2012, 12:39   #562
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2012
Milli Eğitim Bakanlığı Çelikle üretim Kursuna ait ders notları

Dostlar Merhaba; Çelik ile üretim konusunu araştırırken internette bulduğum güzel bir kaynağı sizlerle paylaşmak istedim. Milli Eğitim Bakanlığının Bahçecilik - Çelikle üretim konulu mesleki eğitimine ait ders notları. Aşağıda net adresi yer almakta. İlgilenen dostların göz atmasını öneririm, oldukça ayrıntılı, resimli anlatımlı 2007 yılına ait 40 sayfalık bir döküman.

http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogr...kle_uretim.pdf

Sevgiler.

Mosa

mosa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2012, 23:22   #563
Yeni Üye

dalbil's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2006
Benim merak ettiğim şu;

Örneğin Chios Sakızını ben %95 oranında çeliklemenin farklı varyasyonu ile üretebildim diyelim. Ki bu üretimin sırrı da aslında çok kolay bir BGD ile olsun.
Bu üretim metodunu acaba nasıl patentleyebilirim. Yoksa bilgi paylaşılır deyip bundan bir gelir düşünmemeliyim ?
Saygılarımla

dalbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 08:33   #564
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
selam,
Hedera helix sarmaşığı çelik alarak çoğaltmak istiyorum. Hangi aylarda ve nasıl olmalı yardımcı olurmusunuz.
tesekkurler

HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 10:25   #565
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Sarmaşiğın resmini ekledim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HAKAN_O Mesajı Göster
selam,
Hedera helix sarmaşığı çelik alarak çoğaltmak istiyorum. Hangi aylarda ve nasıl olmalı yardımcı olurmusunuz.
tesekkurler
işte bu sarmaşik çelik ile çoğaltmak istiyorum .

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2012, 00:05   #566
Ağaç Dostu

cilekci's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2012
Galeri: 1
5 senedir kivi çelikliyorum çiçek açıyor ama bir türlü köklendiremedim.

cilekci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 20:45   #567
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2012
erik çeliğinden hiç duymadım bilen varsa yazsın ben ince dalı peti ters çevirdim dip kısmını kestim erğin ince talını içinden geçirdim içine toprak koydum ağaca bağladımbakalımmarta kadar köklenirse yere toprağa ekicem asma böyle oluyada erik olurmu bilmem bilen varmı

Bilge Kerem beğendi.
altinmakas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 21:53   #568
Yeni üye

Giriş Tarihi: 14-03-2011
KÖKLENDİRME HORMONU

Bilinen köklendirme hormonu İndol Butirik Asittir. Ama İndol formatlı organik asitlerin çoğu bu alanda kullanıldığı gibi piyasadaki köklendirme hormonlarının çoğu da organik asit karışımlarıdır. Salisilik asitte köklendirme etkisi yüksek bir asittir. Söğüt ( salix ) o yüzden iyi köklenir. Söğüt odunlarını suda ıslatıp 10-15 gün sonra bu suyu kullanırsanız da köklenme başarısı yükselir.

Ama piyasaların henüz tanımadığı bir köklendirme hormonu daha vardır ki Humik Asit . Humik asiti Potasyum Humat formatında kullanmak mümkündür. Ama fiyatı yüksek olduğu için en doğru yol İçeriğinde % 50-60 oranında Humik asit bulunduran LEONARDİT i kullanmaktır. Hem ucuz hem kullandığımız toprağı güzelleştirir. Hem de içerisine diktiğimiz çeliklerde yüksek oranda köklenme meydana getirir.

EN İYİ KÖKLENDİRME %50 LEONARDİT % 50 KIRMIZI TOPRAK KARIŞIMININ ELENMESİYLE OLUŞAN YATAKLARDA OLUR. DENEYİN GÖRÜN.

MehmetFatih beğendi.
alperenim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2012, 09:21   #569
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperenim Mesajı Göster
KÖKLENDİRME HORMONU

Bilinen köklendirme hormonu İndol Butirik Asittir. Ama İndol formatlı organik asitlerin çoğu bu alanda kullanıldığı gibi piyasadaki köklendirme hormonlarının çoğu da organik asit karışımlarıdır. Salisilik asitte köklendirme etkisi yüksek bir asittir. Söğüt ( salix ) o yüzden iyi köklenir. Söğüt odunlarını suda ıslatıp 10-15 gün sonra bu suyu kullanırsanız da köklenme başarısı yükselir.

Ama piyasaların henüz tanımadığı bir köklendirme hormonu daha vardır ki Humik Asit . Humik asiti Potasyum Humat formatında kullanmak mümkündür. Ama fiyatı yüksek olduğu için en doğru yol İçeriğinde % 50-60 oranında Humik asit bulunduran LEONARDİT i kullanmaktır. Hem ucuz hem kullandığımız toprağı güzelleştirir. Hem de içerisine diktiğimiz çeliklerde yüksek oranda köklenme meydana getirir.

EN İYİ KÖKLENDİRME %50 LEONARDİT % 50 KIRMIZI TOPRAK KARIŞIMININ ELENMESİYLE OLUŞAN YATAKLARDA OLUR. DENEYİN GÖRÜN.
İyi günler sanırım siz hümik asitler konusunda bilgi sahibisiniz.Elimde agromed marka hümik asit var köklendirme için kullanacaktım baharda.Şimdi de yavaş yavaş kış gelmekte elimde kaktüs çelikleri var bunların kış gelmeden bir an önce köklenmesini istiyorum.Köklü olmasalar kışın çürüyecekler diye korkuyorum.Elimdeki hümik asidi önce belirtilen oranda seyreltip ektiğim toprağa dökmelimiyim **** seyreltilmiş suda beklettikten sonra dikmelimiyim ve kaç dakika bekletmeliyim bilgi verirseniz çok teşekkür ederim.Kalan seyreltilmiş suyu da diğer çiçeklerin saksılarına döksem herhangi bir zararı olur mu.Aslında kaktüslerçabuk köklenen bitkilerdir fakat bu yaz aşırı sıcaklardan **** ektiğim geçirgen ve havadar topraktan mı bilemiyorum bazıları kurudu gitti çürür diye fazla su vermiyorum bu defa da kuruyor.Kaktüs olup da bu çiçekler atlas çiçeği cinsi ince yatsı yapraklı ne yapacağımı şaşırdım.Bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.Saygılar....

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2012, 16:06   #570
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Sn MManager

Öncelikle kaktüs türleri hiç bir zaman hormona ihtiyaç duymadan köklenebilen bitkilerdir. Kış içerisinde çürümesinden korkuyorsanız sıcak bir ortama, örneğin kalorifer peteği üzerindeki pencere kenarına vs benzer yerlerde dediğiniz gibi seyrek sulamayla kışı atlatırsınız. Sulamayı toprak yüzeyi kurudukça dibe su iner-inmez şekilde yapmalısınız. Kışın sonunda az miktar kök görürsünüz ama havaların ısınmasıyla büyüme hızlıca başlar. Bunlar yaz aylarında daha güzel köklendirilirler. Selamlar

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024