agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni715Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2009, 13:05   #151
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn. Tekin, lütfen yanlışlarımı düzeltiniz.

Bahçemde Melisa ve Yasemin var. Bunlardan çelikle üreteceğim. IBA tozu temin ettim. Saksıya dideceğim. Şubat zamanıdır diye düşündüm.

1- 10-15cm boyunda çapı yaklaşık 8 mm. 1 yıllık çelikleri keseceğim.
2- Sap kısmınının kabuğunu 3 cm kadar birçak yerden boyuna paralel keseceğim.
3- Saf suya çizik tarafını batıracağım.
4- IBA tozu köklendiriciye ıslanan tarafını batıracağım.
5- %50 perlit ve %50 torf saksı içine çapı 10mm delik açıp, tozlu kısmı delik içine girecek şekikde dikeceğim. Etrafını sıkıştıracağım.Sulayacağım.
6- Saksı ağzını stretch film ile kapatıp üzerine delik açacağım.
7- Oda içerisine (oda sıcaklığı 22 C) alacağım. Toprağını nemli tutacağım.

Yukarıdakiler eksik **** yanlış varsa lütfen düzeltiniz.

Ayrıca, mantar oluşmasın diye biraz kömür tozu (orkide yetiştirmede fungusit oluşumunu önler diye okumuştum.) ile karıştırsam mı?

**** çelikleri dolapta saklayıp nisan başı mı diksem? Yer İzmir.

Şimdiden teşekkür ederim.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 14:27   #152
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Üstde sıraladığınız şaertları yerine getirecekseniz beklemenize gerek yoktur. Bence hemen başlayın. Kömür tozunu duymamıştım. mantari kaynaklar hastalıkları için kullanılan ilaçlardan köklendirici toza biraz karıştırabilirsiniz.
Çelikle üretimde kesin bir tarih yoktur. İlk bahar sonbahar ve kış aylarında sera ortamlarında yapılabilir.
Genel olark Şubat mart olarak yapılır. Güllerde incirlerde narlarda odunsu çelikler Hatda kütük bile diyebileceğimz odunları canlandırabilirsiniz.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2009, 00:43   #153
Ağaç Dostu

semmasi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
sonbaharda dikmiş olduğum nar çeliğim bugün dibine doğru baktım ki köklenmiş.sonbaharda babam yaklaşık olarak 2.5- 3 mt civarında kavak çeliği dikmiş, tutacak mı acaba?.esas onu marak ediyorum.

semmasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2009, 00:53   #154
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Kavak söğüt incir bunlar çok kolay tutar. Ben söğütden 3 metre ve dalla budaklı diktim yaparak açmadan 1 ay önce o yıl gölgesinde oturmaya başladık. Şimdi yan yana üçtane kocaman gölgelik ağcım oldu.
İncirden domateslerime sırık diye yaptıklarımın bazıları tutdu ikinci yıl meyvesinden de yedim. Şaka gibi değilmi? Ama gerçek.

Eski 11-02-2009, 01:00   #155
Ağaç Dostu

semmasi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Kavak söğüt incir bunlar çok kolay tutar. Ben söğütden 3 metre ve dalla budaklı diktim yaparak açmadan 1 ay önce o yıl gölgesinde oturmaya başladık. Şimdi yan yana üçtane kocaman gölgelik ağcım oldu.
İncirden domateslerime sırık diye yaptıklarımın bazıları tutdu ikinci yıl meyvesinden de yedim. Şaka gibi değilmi? Ama gerçek.
gerçekten de öyle tekin bey şaka gibi.
bizim de başımıza komik bir olay geldi.fasulye için sırık dikmiştik o da meğerse söğütmüş.yazın ortasında sırıkları diktiğimiz halde hepsi tutmuş.
sonra sırıkları sökerken kıyamadık tutan söğütlere.şimdi bahçenin ortasında sıra sıra söğütler dizili

Eski 11-02-2009, 08:10   #156
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2009
elimde şuan şimşir dallarıda var.onlarında birçok kısmı gözgöz olmuş neredeyse yapraklar çıktı çıkacak. bunları bahçe kasının giriş kısmına dikmeyi düşünüyorum yol kenarına.kafama takılan bu şimşirlerin olduğu yer gün boyu güneş alan yerdi ama benim çelikleri dikeceğim yer günde sadece bir iki saat güneş alıyor.aceba bu şimşirlerin köklenmelerini etkilermi? yoksa bunlarıda gül çeliklerine yaptığım gibi önce fide torbalarına dikip sanra köklenince mi asıl yerlerine almak ?

angel_emel24 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2009, 09:05   #157
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Eğer dikeceğiniz yerin toprağ güzel ise. O behcede çok dolaşan olupda çelikleri kıbırtatmayacaksa sizde arada yanına gidip nemli tutacak şekilde sulama yapacaksanız. Direk Bahceye dikebilirsiniz.
aksi durumda önce köklendirip öğle dikim yapın.

Eski 11-02-2009, 09:59   #158
Yeni Üye

teşekkür ederim tekin bey.şimşirleride bu hafta sonu dikeceğim.eğer güllerim ve şimşirlerim tutarsa en kısa zamanda fotolarını paylaşırım sizlerle

Eski 12-02-2009, 15:01   #159
Yeni Üye

hani şu bildiğimiz kuşburnu aynı gül çalısı gibi yaprakları çiçeği tohum oluşumu.bu çalının üretilmesi çok basit hani diyorumda biz bu çalının çeliklerinden diksek çelikler köklenince gülden aşılasak aceba olur mu ?

Eski 13-02-2009, 16:45   #160
Yeni Üye

ferrigno's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2008
Arkadaşlar geçen iki adet pepina fidesi aldım uzerinde meyve yok bunlardan ufak çelikler yapsam çoğalta bilirmiyim bilen varmı **** nasıl çoğaltırım saygılarımla

ferrigno Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2009, 16:58   #161
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Ben henüz yeni çelikledim bir adet getirmişti arkadaşımın biri Pepino yu çelikden çok çoğaltabilirsin. Çok kolay kökleniyor demişti.

Eski 13-02-2009, 17:41   #162
Yeni Üye

ferrigno's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tekin Mesajı Göster
ben henüz yeni çelikledim bir adet getirmişti arkadaşımın biri pepino yu çelikden çok çoğaltabilirsin. çok kolay kökleniyor demişti.
bende deniyeceğim bakalım inşallah başarılı oluruz görüşmek dileğiyle saygılar

Eski 13-02-2009, 17:57   #163
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Çelikleme ile ilgili bilgi sahbi olmayan arkadaşlara yardımcı olması açısından bir iki fotoğraf...

Çeliğin hazırlanması:

Name:  ç 1-1.jpg
Views: 13417
Size:  70.2 KB

Dikilen çeliğin köklenmeden önce mühür yapması:

Name:  mühürlü ç.jpg
Views: 8000
Size:  42.2 KB

Alt gözden patlayarak kölenmiş çelik:

Name:  alt göz kök.jpg
Views: 8735
Size:  37.6 KB
Name:  Köklenmiş çelik.jpg
Views: 8863
Size:  48.4 KB

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2009, 18:01   #164
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ferrigno Mesajı Göster
Arkadaşlar geçen iki adet pepina fidesi aldım uzerinde meyve yok bunlardan ufak çelikler yapsam çoğalta bilirmiyim bilen varmı **** nasıl çoğaltırım saygılarımla
Sayın ferrigno, pepino çeliği denemeniz büyük ihtimalle başarılı olacaktır. Çok kolay kökleniyor. Hava sıcaklıkları ve nem dengesi uygun olduğunda 2 günde rahat rahat kökleniyor.

Eski 13-02-2009, 18:39   #165
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi angel_emel24 Mesajı Göster
hani şu bildiğimiz kuşburnu aynı gül çalısı gibi yaprakları çiçeği tohum oluşumu.bu çalının üretilmesi çok basit hani diyorumda biz bu çalının çeliklerinden diksek çelikler köklenince gülden aşılasak aceba olur mu ?
Aşı yapabilirseniz kök haşerat ve hastalıklarına karşı da dayanıklı olur.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2009, 19:19   #166
Yeni Üye

ferrigno's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Mesajı Göster
Sayın ferrigno, pepino çeliği denemeniz büyük ihtimalle başarılı olacaktır. Çok kolay kökleniyor. Hava sıcaklıkları ve nem dengesi uygun olduğunda 2 günde rahat rahat kökleniyor.
sayın kudret vermiş olduğun bilgi için sağol görüşmek dileğiyle saygılar

Eski 14-02-2009, 12:48   #167
Ağaçsever

mor papatya's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2008
Galeri: 21
karanfil

bunlarda benim karanfil çeliklerim daha dün ektim inşallah tutarlar

Eklenen Resimler

mor papatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2009, 13:38   #168
Ağaç Dostu

semmasi's Avatar

karanfil çok kolay tutar.ve çok hızlı büyür.geçen sene şiddetli lodosta üst komşunun saksısı düşmüştü.aldım komşuya vermek için o da aynen şunu dedi ''at oğlum at ondan daha hayır gelmez'' dese de ben kıyamadım. küçük bir parçasını toprağa dikmiştim.şimdi 75 cm oldu ve her tarafında karanfil açan bir gül bahçesine döndü.tutmaz diye endişelenmeyin bir süpriz olmazsa tutar.

Eski 15-02-2009, 19:13   #169
Ağaçsever

haki197's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Sayın Kudret çeliğin alt ucunda bir gözün bulunması mı gerekiyor ? Resimden bunu anlıyorum. Alt ucunda göz olmasa başarılı olabilir miyiz ?

haki197 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2009, 19:56   #170
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Sevgili haki çeliğinizin alt kısmında göz bırakmayı tercih edin derim ben. Alt kısımda göz bırakmadığınızda köklenme zorlaşıyor. Gözden kökler daha çabuk patladığı için, alt kısımda göz bırakmanız iyi olacaktır.

Eski 17-02-2009, 09:40   #171
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-01-2008
sayın arkadaşlar benim bir sorum var:

dün vişne ağacımdan 10-15 çelik aldım ve boylarını 15cm düzeyinde ayarladım,toprak olarak 50%torf 50% perlit karışımı yaptım,çeliklere maket pıçağı ile toprağa sokacağım tarafına çizik attım ve saf suya bandırıp 5-7cm derinliğe diktim ( köklendirici hormon yok malesef ) sonra üzerine şeffaf poşet gerdim sera etkisi olsun diye ve delikler açdım ve salonda biryere koydum.Şimdiğe kadar yaptıklarım doğrudur inşallah ?

saksıdaki poşeti nezaman çıkarmam lazım ?

santos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2009, 15:31   #172
Yeni Üye

bir hafta önce diktiğim gül çeliklerine baktım bu sabah hepsi göz olan yerlerden yaprak patlatmışlar.umarım tutarlar.bugün işyerinden bir okadar daha çelik aldım onlarıda bu haftasonu dikeceğim fide torbalarına bu yıl güllerin elimden kurtuluşu yok ya tutacak ya tutacaklar )))

Eski 17-02-2009, 15:34   #173
Yeni Üye

geçen haftasonu yürüyüş yaparken meydanlara belediyenin dikmiş olduğu kocaman manolya ağaçlarını gördüm bir kaç dal kopardım ağaçtan.şimdi suda ıslılar haftasonu onlarıda güllerle birlikte dikecem. birgün belediyecilerle papaz olacam çiçek sevdam yüzünden .neyapayım manolya fideleride çok pahalı çiçekçilerde.

Eski 17-02-2009, 18:52   #174
Ağaçsever

sorumuza cevap yokmu........?

Eski 17-02-2009, 19:21   #175
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Arada havalandırmak için. İki üç günde bir naylonu kaldır. 1 saat sonra tekrar kapa.

Eski 17-02-2009, 19:25   #176
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi santos Mesajı Göster
sayın arkadaşlar benim bir sorum var:

dün vişne ağacımdan 10-15 çelik aldım ve boylarını 15cm düzeyinde ayarladım,toprak olarak 50%torf 50% perlit karışımı yaptım,çeliklere maket pıçağı ile toprağa sokacağım tarafına çizik attım ve saf suya bandırıp 5-7cm derinliğe diktim ( köklendirici hormon yok malesef ) sonra üzerine şeffaf poşet gerdim sera etkisi olsun diye ve delikler açdım ve salonda biryere koydum.Şimdiğe kadar yaptıklarım doğrudur inşallah ?

saksıdaki poşeti nezaman çıkarmam lazım ?
Sık sık ortamı gündüzleri havalandırmalısınız ve taze hava girmesini sağlamalısınız aksi halde küflenme gerçekleşir çelikleriniz tutacaksada tutmaz. Çelik konusunda yaptıklarınız fena değil ancka soğuk havalarda köklenme gecikir. Çelikleri sadece 1 göz (3 cm fazla bile) toprak üstünde kalacak şekilde dikseydiniz daha iyiydi kanımca.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2009, 20:04   #177
Ağaçsever

Selahattin bey bende aslen sizin dediğiniz şekilde yani 3cm felan gömmeye çalıştım ama buseferde habire düşüyor çelikler derinliğin az olduğundan dolayı ve çelikler dışmekanda değiller salonumdadırlar ( salon sıcaklığı 22 derece ) !

@tekin bey havalandırmayı ****** yapacağımda benim asıl sorum çeliklerin üzerindeki poşeti tamamen nezaman alabilirimdi ?

birde tekin bey sizin tavsiyeniz üzerine aldığım aşı çeliklerini buzdolabına koydum sizce martın ilk haftası kalem aşısı için uygunmu ( yer ankara )....?

Eski 17-02-2009, 20:12   #178
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Yer Ankara olunca biraz bekleyin derim. Zaten kalemleri alıp dolaba koymuşsunuz Mart Nisan fark etmez Kalemleriniz uykuda olduğu sürece sorun yok.
Örtüyü nezaman çeliklerinizi sağlıklı gördüğünüzde tamamen kaldırabilirsiniz. Ama sulamasına dikkat ediniz.

Eski 18-02-2009, 10:43   #179
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Arkadaşlar anlamıyorum...

Sevgili arkadaşlarım, benim cavurcam gıt şu tabloları ve kullandığınız terimleri türkçe anlamlarını yanında parantez içinde yazarsanız çok sevindirik olurum. Saygılar, sevgiler.

zulkufhacettepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2009, 17:50   #180
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Hangi terimler mesela ???

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024