agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni715Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2020, 00:16   #1021
Ağaçsever

hakanim_74's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2020
Bir begonvil bitkim var bahçemden çıkarıp saksıya diktim yani içinde bahçe toprağı var pek keyifli değil bitkim İstanbul'da malum kış meysimi soğuk geçti içeri aldım filan ama dediğim gibi istediğim gibi olmadı..saksısını değiştirip çiçek toprağı daha mı iyi olur..
Asıl sorum gerek suya koyarak gerekse çelikleme yoluyla hatta bir yerinden bıçakla sıyırıp muz kabuğuna dolayıp üzerine pet şişenin içine toprak doldurarak yapmadığım şey kalmadı bir türlü beceremedim ve çoğaltamadım..Bu konuda en kesin teknik nedir? kimi sonbaharda alıp çeliği toprağa dikin olur diyor kimisi mevsim önemli değil her tür mevsimde çıkar diyor..
Yani şu konuya bir el atıp omuz verse birisi söz bir çiçekte o dosta göndereceğim..
(artık soğuk havalarda evin içine alıyorum ancak saksı büyük toprakta bahçe toprağı olunca evden eve nakliyat gerekiyor)
şimdiden teşekkürler..

hakanim_74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2020, 16:42   #1022
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Merhabalar;

Meyvesini çok beğendiğimiz bir erik ağacından çelik alarak çoğaltmaya karar verdimm. Yaklaşık 15 gün önce bir daldan 4 tane çelik aldım ve üzerinde 1-2 yaprak bırakarak ektim. Balkonda gölgede tutuyorum ve suyunu eksik etmiyorum.

Önce üzerinde bıraktığım yapraklarını döktü, sonra da minik yapraklar vermeye başladılar. Aşağıda resimlerini koyuyorum. Bu yapraklar tuttuğu anlamına gelir mi? Bunları acaba ne zaman ayırmak gerekir? Çünkü küçük bir saksıda 4 tane erik, bir tane de ıhlamur deniyorum..

Şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Buyukcelebi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2020, 16:07   #1023
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buyukcelebi Mesajı Göster
Merhabalar;

Meyvesini çok beğendiğimiz bir erik ağacından çelik alarak çoğaltmaya karar verdimm. Yaklaşık 15 gün önce bir daldan 4 tane çelik aldım ve üzerinde 1-2 yaprak bırakarak ektim. Balkonda gölgede tutuyorum ve suyunu eksik etmiyorum.

Önce üzerinde bıraktığım yapraklarını döktü, sonra da minik yapraklar vermeye başladılar. Aşağıda resimlerini koyuyorum. Bu yapraklar tuttuğu anlamına gelir mi? Bunları acaba ne zaman ayırmak gerekir? Çünkü küçük bir saksıda 4 tane erik, bir tane de ıhlamur deniyorum..

Şimdiden teşekkür ederim.
Ayırmak için en az bir sene bekleyin.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2020, 17:34   #1024
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Galeri: 2
Begonvil çelik köklendirme

Merhaba. Begonvilden çelik alıp köklendirmek için suya koydum, suyu da bol güneş alabileceği bir yere yerleştirdim. 2 veya 3 haftada köklenmiş, işaretlediğim yerden kesip diksem olur mu? Yoksa hiç kesmeden mi silmem doğru olur?

Eklenen Resimler

Düzenleyen saisha : 05-06-2020 saat 17:36 Neden: Eksik cümle nedeniyle
saisha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2020, 18:23   #1025
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saisha Mesajı Göster
Merhaba. Begonvilden çelik alıp köklendirmek için suya koydum, suyu da bol güneş alabileceği bir yere yerleştirdim. 2 veya 3 haftada köklenmiş, işaretlediğim yerden kesip diksem olur mu? Yoksa hiç kesmeden mi silmem doğru olur?
Kesmeden dikin. Gelişen sürgünler pişkinleşsin, odunlaşsın ondan sonra kesersiniz.

saisha ve aydemiraydın beğendi.
Eski 11-06-2020, 08:40   #1026
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Galeri: 2
Sayın Doku Kültürcü teşekkür ederim. Diktim hayırlısıyla bakalım bekliyorum. ��

saisha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2020, 23:54   #1027
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2013
Herkese merhaba.Kivi çeliklerinden tutanlar çoğunlukla dişi oluyormuş.Bu doğru bilgi mi?

teona08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2020, 15:44   #1028
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2016
herkese merhaba, nevsehirde bir bagim var. sinirina oldugu gibi alıç celikleri yerlestirmek istiyorum. birkac tanesi bile tutsa ben mutlu olurum. sizce dogru zaman ne zaman bu ayda baslasam basarili olur muyum?

yekmekci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2020, 21:24   #1029
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Kök Kesimler ile Bitki Yayılımı Ev Bahçıvanı için talimatlar
Giriş
Girişe Geç
Sap kesimleriyle çoğaltma, birçok odunsu süs bitkisinin çoğaltılmasında en yaygın kullanılan yöntemdir. Birçok favori çalıların kök kesimlerinin köklenmesi oldukça kolaydır. Tipik olarak, ağaç türlerinin gövde kesimlerinin köklenmesi daha zordur. Bununla birlikte, krep mersinleri, bazı karaağaçlar ve huş ağaçları gibi ağaçlardan kesimler köklenebilir.

Kök kesimleriyle başarılı bir şekilde çoğaltmak için bir seraya gerek yoktur; bununla birlikte, kesim çevresinde yüksek nemin korunması kritiktir. Sadece birkaç kesimi köklendiriyorsanız, bir saksı kullanabilirsiniz ( Şekil 1 ). Tencereyi dipsiz bir süt sürahisi ile kaplayarak veya tencereyi şeffaf plastik bir torbaya koyarak yüksek nemi koruyun. Çelikler ayrıca bir tel çerçeve üzerine gerilmiş şeffaf plastikle kaplı plastik tepsilere de yerleştirilebilir ( Şekil 2 ). Drenaj için tepsilerin alt kısımlarında delikler olmalıdır. Plastik, nemi yüksek tutmaya ve kesimlerden su kaybını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Daha ayrıntılı tesislere ihtiyacınız varsa, küçük bir kasnak çerçevesi oluşturabilir ve / veya aralıklı bir sis sistemi kullanabilirsiniz. HIL-404, Düşük Yatırım Yayılımı / Kış Koruma Yapısı ve Yayılma İçin Basit Bir Aralıklı Sis Sistemi olan HIL-405, bunun nasıl başarılabileceğini açıklar. Yararlı olabilecek bir başka yayın da AG-426, Ev Bahçıvanı için Küçük Bir Arka Bahçe Serasıdır .

Şekil 1. Çiçekli saksı
Şekil 1. Çiçekli saksı.

Şekil 2. Şeffaf plastik gerilmiş fırınla ​​kaplı plastik tepsiler
Şekil 2. Tel çerçeve üzerine gerilmiş şeffaf plastikle kaplı plastik tepsiler.

Kök Kesim Türleri
Kök Kesim Türlerine Geç
Dört ana gövde kesimi türü otsu, yumuşak ağaç, yarı sert ağaç ve sert ağaçtır. Bu terimler, kesimlerin köklenip köklenmeyeceğini etkileyen en önemli faktörlerden biri olan stok bitkisinin büyüme aşamasını yansıtır. Takvim tarihleri ​​yalnızca kılavuz olarak kullanışlıdır. Belirli süs bitkilerinin kök kesimlerinin en iyi zamanına ilişkin daha fazla bilgi için Tablo 1'e bakın.

Tablo 1. Seçilen odunsu süs bitkilerinin kök kesimlerinin köklenmesi için doku (odun) olgunluğunun optimum aşaması.
Yaygın isim Bilimsel ad Kesme Tipi (SW = yumuşak ağaç, SH = yarı sert ağaç, HW = sert ağaç)
Yaprak dökmeyen bitkiler
Abelia Abelia spp. SH, HW
Arborvitae, Amerikan Mazı occidentalis SH, HW
Arborvitae, Oriental Platycladus orientalis SW
Açelya (dökmeyen ve yarı-dökmeyen) Rhododendron spp. SH
Kızamık, Mentor Berberis x mentorensis SH
Kızamık, Japon Berberis thunbergii SH, HW
Kızamık, keklik üzümü Berberis julianae SH
Şimşir, küçük yaprak Buxus microphylla SH, HW
Şimşir, ortak Buxus sempervirens SH, HW
Kamelya Camelia spp. SW, SH, HW
Ceanothus Ceanothus spp. SW, SH, HW
Sedir Cedrus spp. SH, HW
Chamaecyparis; Sahte selvi Chamaecyparis spp. SH, HW
Cotoneaster Cotoneaster spp. SW, SH
Cryptomeria, Japonca Cryptomeria japonica SH
Daphne Daphne spp. SH
Elaeagnus, dikenli Elaeagnus pungens SH
İngiliz sarmaşık Hedera helix SH, HW
Euonymus Euonymus spp. SH
Köknar Abies spp. SW, HW
Gardenya; Cape yasemin Gardenya jasminoides SW, SH
Heath Erica spp. SW, SH
Hemlock Tsuga spp. SW, SH, HW
Holly, Çin Llex cornuta SH, HW
Holly, Foster'ın Ilex x attenuata 'Fosteri' SH
Holly, Amerikan İlex opaca SH
Holly, Yaupon Ilex vomitoria SH, HW
Holly, İngilizce İlex aquifolium SH
Holly, Japonca İlex krenata SH, HW
Yasemin Jasminum türleri SH
Ardıç, sürünen Juniperus horizontalis SH, HW
Ardıç, Çin Juniperus Chinensis SH, HW
Ardıç, kıyı Juniperus conferta SH, HW
Leyland selvi x Cupressocyparis leylandii SH, HW
Manolya Mahonia spp. SH
Zakkum Nerium zakkum SH
Kutsal Osmanthus Osmanthus heterophyllus Sh, HW
Photinia Photinia spp. SH, HW
Çam, Mugo Pinus mugo SH
Çam, Doğu beyazı Pinus strobus HW
Pittosporum Pittosporum spp. SH
Podokarpus Podocarpus spp. SH
Kurtbağrı Ligustrunum spp. SW, SH, HW
Pyracantha; Ateş dikeni Pyracantha spp. SH
Ormangülü Rhododendron spp. SH, HW
Ladin Picea spp. SW, HW
Kartopu Viburnum spp. SW, HW
Porsuk Taxus spp. SH, HW
Yaygın isim Bilimsel ad Kesme Tipi (SW = yumuşak ağaç, SH = yarı sert ağaç, HW = sert ağaç)
Yaprak döken ağaçlar
Açelya (yaprak döken) Rhododendron spp. SW
Ihlamur ağacı; Amerikan ıhlamur Tilia americana SW
Huş ağacı Betula spp. SW
Acı tatlı Celastrus spp. SW, SH, HW
Yaban mersini Vaccinium türleri SW, HW
Süpürge Cytisus spp. SW, HW
Callery armut Pyrus calleryana SH
Catalpa Catalpa spp. SW
Yabanasması Akasma spp. SW, SH
Crabapple Malus uygulaması. SW, SH
Krep mersin Lagerstroemia indica SH
Kiraz, çiçekli Prunus türleri SW, SH
Şafak redwood Metasequoia glyptostroboides SW, SH
Deutzia Deutzia spp. SW, HW
Kızılcık Cornus spp. SW, SH
Mürver Sambucus spp. SW
Karaağaç Ulmus spp. SW
Euonymus Euonymus spp. HW
Hor çiçeği Forsythia spp. SW, SH, HW
Saçak ağacı Chioanthus türleri SW
Ginkgo, Maidenhair ağacı Ginkgo Biloba SW
Goldenrain ağacı Koelreuteria spp. SW
Ebegümeci, Çin Hibiscus rosa-sinensis SW, SH
Bal keçiboynuzu Gleditsia triacanthos HW
Hanımeli Lonicera spp. SW, HW
Ortanca Hydrangea spp. SW, HW
Ivy, Boston Parthenocussus tricuspidata SW, HW
Karaçam Larix spp. SW
Leylak Syringa spp. SW
Akçaağaç Acer spp. SW, SH

Sahte turuncu Philadelphus türleri SW, HW
Dut Morus spp. SW
Kavak; Titrek kavak; Cottonwood Populus spp. SW, HW
Kavak, Sarı; Lale ağacı; Lale kavağı Liriodendron tulipfera SH
Ayva, çiçekli Chaenomeles spp. SH
Erguvan Cercis spp. SW
Sharon Rose; Çalı-althea Hibiscus syriacus SW, HW
Gül Rosa spp. SW, SH, HW
Rus zeytin Elaeagnus angustifolia HW
Serviceberry Amelanchier spp. SW
Duman ağacı Cotinus coggygria SW
Spirea Spiraea spp. SW
Sarı Kantaron Hypericum türleri SW
Sumak Rhus spp. SW
Tatlı sakız Liquidambar styraciflua SW
Trompet sarmaşık Campsis spp. SW, SH, HW
Virginia sarmaşık Parthenocissus quinquefolia SW, HW
Weigela Weigela türleri SW, HW
Söğüt Salix uygulaması. SW, SH, HW
Wisteria Wisteria spp. SW
Otsu kesimler , coleus, krizantem ve yıldız çiçeği gibi odunsu olmayan, otsu bitkilerden yapılır. Ana bitkiden 3 ila 5 inçlik bir gövde parçası kesilir. Sapın alt üçte birinden yarısına kadar olan yapraklar çıkarılır. Kesimlerin yüksek bir yüzdesi köküdür ve çok çabuk yaparlar.

Yumuşak ağaç kesimleri , sertleşmeye (olgunlaşmaya) başladığı anda, odunsu bitkilerin yumuşak, etli, yeni büyümesinden hazırlanır. Sürgünler, büküldüklerinde kolayca kopabilecekleri ve yaprak boyutunda bir derecelendirmeye sahip oldukları zaman (en eski yapraklar olgun, en yeni yapraklar hala küçüktür) yumuşak ağaç kesimleri yapmak için uygundur. Çoğu odunsu bitki için bu aşama Mayıs, Haziran veya Temmuz aylarında gerçekleşir. Yumuşak sürgünler oldukça hassastır ve kurumalarını önlemek için ekstra özen gösterilmelidir. Ekstra çaba karşılığını verir çünkü çabuk kök salarlar.

Yarı sert ağaç kesimleri , genellikle bir büyüme dalgasından hemen sonra, mevcut sezonun büyümesinin kısmen olgunlaşmış ağaçlarından hazırlanır. Bu tür bir kesim normalde Temmuz ortasından sonbaharın başlarına kadar yapılır. Odun oldukça sağlamdır ve yaprakları olgun boyuttadır. Birçok geniş yapraklı yaprak dökmeyen çalılar ve bazı iğne yapraklılar bu yöntemle çoğaltılır.

Sert ağaç kesimleri , sonbaharda, kışın veya ilkbaharın başlarında, uykuda olan olgun gövdelerden alınır. Bitkiler genellikle hiçbir belirgin aktif büyüme belirtisi olmaksızın tamamen hareketsizdir. Odun sağlamdır ve kolay bükülmez. Sert ağaç kesimleri genellikle yaprak döken çalılar için kullanılır, ancak birçok yaprak dökmeyen ağaç için de kullanılabilir. Sert ağaç aşamasında çoğaltılan bitkilerin örnekleri arasında hor çiçeği, kurtbağrı, incir, üzüm ve spirea bulunur.

Üç tür sert ağaç kesimi düz, tokmak ve topuktur ( Şekil 3 ). Düz kesim, en yaygın kullanılan gövde kesimidir. Tokmak ve topuk kesimleri, aksi takdirde köklenmesi daha zor olabilecek bitkiler için kullanılır. Topuk kesimi için, kesimin tabanına eski ahşaptan küçük bir kısım dahil edilmiştir. Tokmak kesimi için, eski gövde ağacının tamamı dahildir.

Sert ağaç kesim türleri düz, tokmak ve topuktur
Şekil 3. Üç tür sert ağaç kesimi düz, tokmak ve topuktur.

Kök Kesimler için Köklendirme Prosedürleri
Kök Kesimleri için Prosedürlere Geç
Çelikler genellikle mevcut veya geçmiş sezonun büyümesinden oluşmalıdır. Mümkünse çiçek tomurcuklu malzemeden kaçının. Kesimler hazırlarken tüm çiçekleri ve çiçek tomurcuklarını çıkarın, böylece kesme enerjisi çiçekler yerine yeni kökler üretmek için kullanılabilir. Sağlıklı, hastalıksız bitkilerden, tercihen bitkinin üst kısmından kesimler alın.

Stok (ana) bitkinin doğurganlık durumu köklenmeyi etkileyebilir. Mineral besin eksikliği belirtileri gösteren bitkilerden kesim yapmaktan kaçının. Tersine, özellikle azotla yoğun şekilde döllenmiş bitkiler iyi köklenmeyebilir. Stok tesisi nem stresi altında olmamalıdır. Genel olarak, genç bitkilerden alınan çelikler, daha yaşlı, daha olgun bitkilerden alınan çeliklere göre daha yüksek oranda köklenir. Yanal sürgünlerden elde edilen kesimler genellikle terminal sürgünlerdeki kesimlerden daha iyi köklenir.

Bitki tamamen şişkin olduğundan sabah erken saatlerde kesim yapmak için en uygun zamandır. Kesilen parçaların yapışana kadar serin ve nemli tutulması önemlidir. Kesilen parçaları saklamak için bir buz sandığı veya ıslak kağıt havlu içeren koyu renkli bir plastik torba kullanılabilir. Kesilen parçaların yapıştırılmasında gecikme olursa, bunları plastik bir poşet içinde buzdolabında saklayın.

Sapın uç kısımları en iyisidir, ancak uzun bir çekim birkaç kesime bölünebilir. Çelikler genellikle 4 ila 6 inç uzunluğundadır. Keskin, ince ağızlı bir çakı veya keskin budama makası kullanın. Gerekirse, hastalıkların enfekte bitki kısımlarından sağlıklı olanlara bulaşmasını önlemek için kesici aleti ovma alkolüne veya 1 ölçek çamaşır suyuna 9 ölçek suya batırın.

Yaprakları kesimin alt üçte birinden yarısına kadar çıkarın ( Şekil 4 ). Geniş yapraklı bitkilerde, kalan yapraklar su kaybını azaltmak ve yerden tasarruf etmek için ikiye bölünebilir. Köklenmesi zor olan türler yaralanmalıdır.

Çelikleri kök destekleyici bileşiklerle işlemek, aksi takdirde köklenmesi zor olabilecek bazı bitkilerin köklenmesini uyarmak için değerli bir araç olabilir. Çelikleri işlemeden önce bazılarını ayrı bir kaba koyarak tüm köklendirme hormonu tedarikinin olası kirlenmesini önleyin. İşlemden sonra kalan herhangi bir malzeme atılmalı ve orijinal kabına iade edilmemelidir. Toz formülasyonu kullanırken fazla hormonu çıkarmak için kesimlere hafifçe vurduğunuzdan emin olun.

Köklendirme ortamı steril olmalı, doğurganlığı düşük olmalı ve yeterli havalandırma sağlamak için iyi drene edilmelidir. Ayrıca, sulamanın çok sık yapılmasına gerek kalmaması için yeterince nem tutmalıdır. Yaygın olarak kullanılan malzemeler kaba kum, bir kısım turba ve bir kısım perlit karışımı (hacimce) veya bir kısım turba ve bir kısım kumdur (hacimce). Vermikülit tek başına tavsiye edilmez, çünkü sıkıştırır ve çok fazla nem tutma eğilimindedir. Ortam kullanılırken sulanmalıdır.

Kesikleri orta uzunluklarının üçte biri ila yarısı kadar yerleştirin. Milin dikey yönünü koruyun (kesikleri baş aşağı yerleştirmeyin). Tomurcukların yukarı doğru baktığından emin olun. Tüm yaprakların güneş ışığını almasına izin verecek kadar aralıklı kesimler. Kaplar veya çerçevelerin derinliği 3 inç veya daha fazlaysa, kesikleri yerleştirdikten sonra tekrar sulayın. Kesikleri plastikle örtün ve dolaylı ışık altına yerleştirin. Doğrudan güneş ışığından kaçının. Kesimler köklenene kadar ortamı nemli tutun. Kesimler düzenli olarak buğulanırsa köklenme iyileştirilecektir.

Köklenme süresi, kesimin türüne, köklenen türe ve çevresel koşullara göre değişir. İğne yapraklılar, geniş yapraklı bitkilerden daha fazla zamana ihtiyaç duyar. Geç sonbahar veya erken kış, iğne yapraklıları köklendirmek için iyi bir zamandır. Köklendikten sonra, ilkbahara kadar kök yapısında bırakılabilirler.

Yeni köklenen kesimler doğrudan manzaraya nakledilmemelidir. Bunun yerine, onları kaplara veya bir yatağa nakledin. Kalıcı bir yere nakledilmeden önce onları daha büyük bir boyuta getirmek, hayatta kalma şansını artıracaktır.

Şekil 4. Yaprakları alttan üçte birinden yarıya çıkarın
Şekil 4. Yaprakları kesimin alt üçte birinden yarısına kadar çıkarın.

https://content.ces.ncsu.edu/plant-p...-home-gardener

Düzenleyen Muda : 27-01-2023 saat 20:49
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2021, 14:43   #1030
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Herkese merhaba,

Salkım söğüt buradaki söğüt çeliğini kendi ağacımdan 13 Mayıs'ta aldım. Söğüdü keserken az hasar vermek açısından bitki bıçağıyla kestim yan dallarını budadım. Aldığım gibi içme suyuna koydum ve bu suyada birkaç damla oksijenli su damlattım. Görülebildiği üzere cam kenarında tutuyorum.

Bu süreç içerisinde yapraklarında buruşma olmamakla beraber kesi olan alanda hafif kahverengi (sütlü kahverengi) rengi gözlemledim ve suyunda renginin birkaç damla kahve damlatmışsınız gibi olduğunu fark ettim.

Acaba bu süreç normal midir? Toprağa mı alsam daha sağlıklı? Bu kalınlıkta söğüt dalı seçmemin sebebi yine forumda nerede olduğunu hatırlamıyorum ama köklenmenin daha iyi olacağı yönünde bir bilgi okuduğum içindi.

Tüm yapılması gerekenleri yaptığım ve normalde de köklenmesi kolay bir tür köklenmediği için endişelendim açıkçası. Söğütle ilgili başlıklarda sordum aslında ancak oradan bir yanıt alamayınca belki burada sorarsam bilgi alabilirim diye düşündüm.

Sevgiler.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2021, 21:01   #1031
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Herkese merhaba,

Salkım söğüt buradaki söğüt çeliğini kendi ağacımdan 13 Mayıs'ta aldım. Söğüdü keserken az hasar vermek açısından bitki bıçağıyla kestim yan dallarını budadım. Aldığım gibi içme suyuna koydum ve bu suyada birkaç damla oksijenli su damlattım. Görülebildiği üzere cam kenarında tutuyorum.

Bu süreç içerisinde yapraklarında buruşma olmamakla beraber kesi olan alanda hafif kahverengi (sütlü kahverengi) rengi gözlemledim ve suyunda renginin birkaç damla kahve damlatmışsınız gibi olduğunu fark ettim.

Acaba bu süreç normal midir? Toprağa mı alsam daha sağlıklı? Bu kalınlıkta söğüt dalı seçmemin sebebi yine forumda nerede olduğunu hatırlamıyorum ama köklenmenin daha iyi olacağı yönünde bir bilgi okuduğum içindi.

Tüm yapılması gerekenleri yaptığım ve normalde de köklenmesi kolay bir tür köklenmediği için endişelendim açıkçası. Söğütle ilgili başlıklarda sordum aslında ancak oradan bir yanıt alamayınca belki burada sorarsam bilgi alabilirim diye düşündüm.

Sevgiler.
Kök olmadığı için toprağa dikmeniz durumunda su ihtiyacını karşılamakta zorlanacağınız için bu durumda kalması daha iyi. Çelik üzerindeki beyaz noktalardan kök gelişir ama yavaş olur. Köklendirme hormonu uygulasaydınız daha hızlı bir kök gelişimi olurdu.

Charlaux beğendi.
Eski 29-09-2021, 21:46   #1032
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Wink İncir Çeliği Bulamıyorum.

Çelikten incir yetistirmek icin cins bir incir celigi aradam ama Tokat'ta bulamadim. Hem bahce hem saksi icin 2-3 adet cins incir celigine ihtiyacim var cok seviyorum inciri nedensiz. Nereden bulabilirim çelik olarak yardimci olur musunuz dostlar...

ahmetshn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2021, 01:33   #1033
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Arrow

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Mart'ın sonu gibi bahçenin belli yerlerine patlıcan incirinin çeliklerinden dikmiştim. 3 tane uyanmış gördüm. İnşallah hepsi tutar.

02.05.2014
Eklenti 488763

18.05.2014
Eklenti 493755
Foruma defalarca yazdim ama boyle cins guzel bi celik bulamadim. Fotograflari gorunce cok hosuma gitti. Saglikla buyutun.

ahmetshn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2021, 15:19   #1034
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Arkadaşlar merhaba tekrardan uzun zamandır giriş yapamıyordum ( yani yazı yazamıyordum anlayın işte ) bizim bu civarda japon elması var büyükçe bir ağaç ondan dal alsam çeliklesem kaç yılda meyve verir hale gelir **** en kötü çiçek açacak ama meyve bağlamayacak duruma gelir bu konuda tıkandım bu bitkiyi bonzai için kullanacağım bu arada ;D şimdiden teşekkürler

Genel olarak çelikten kaç senede meyve verir tek bu bitki için değilde

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2021, 20:26   #1035
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2021
Arkadaşlar köklendirmede perlite bırakılmış çelik kış mevsiminde oda sıcaklığında mı tutulacak?

davutn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2021, 22:40   #1036
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi davutn Mesajı Göster
Arkadaşlar köklendirmede perlite bırakılmış çelik kış mevsiminde oda sıcaklığında mı tutulacak?
Diyarbakır'da yaşıyorsanız kışın içeri almalısınız..

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2021, 12:12   #1037
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2020
Merhaba arkadaşlar;

Ihlamur çeliği köklenir mi? Ihlamur'un çelik yöntemiyle çoğaltılamayacağı söyleniyor.
Çelik ile ıhlamur çağaltan oldu mu?

umut_003 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2021, 12:07   #1038
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umut_003 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar;

Ihlamur çeliği köklenir mi? Ihlamur'un çelik yöntemiyle çoğaltılamayacağı söyleniyor.
Çelik ile ıhlamur çağaltan oldu mu?

https://www.youtube.com/watch?v=caFS...enBah%C3%A7eTV

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2021, 11:30   #1039
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba tekrardan uzun zamandır giriş yapamıyordum ( yani yazı yazamıyordum anlayın işte ) bizim bu civarda japon elması var büyükçe bir ağaç ondan dal alsam çeliklesem kaç yılda meyve verir hale gelir **** en kötü çiçek açacak ama meyve bağlamayacak duruma gelir bu konuda tıkandım bu bitkiyi bonzai için kullanacağım bu arada ;D şimdiden teşekkürler

Genel olarak çelikten kaç senede meyve verir tek bu bitki için değilde

Olgun ağaç kesimleri, Kasım ayında bir fide yastığına çelikle. kısa zamanda küçük meyvelerini görürsün.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2022, 11:30   #1040
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2021
Merhaba,

Bir arkadaşım ceviz, nar, armut, incir gibi ağaçlardan aldığı yirmiye yakın çeliği tarafıma göndedi. Şu anda dikim tarihine kadar bunları nasıl saklamalıyım? Toprağa koymam mı gerekiyor? Yaklaşık 3-4 gündür toprak ile temasları yok bu bir problem teşkil eder mi?

Teşekkürler.

kamil35 beğendi.
Rotana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2022, 12:39   #1041
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rotana Mesajı Göster
Merhaba,

Bir arkadaşım ceviz, nar, armut, incir gibi ağaçlardan aldığı yirmiye yakın çeliği tarafıma göndedi. Şu anda dikim tarihine kadar bunları nasıl saklamalıyım? Toprağa koymam mı gerekiyor? Yaklaşık 3-4 gündür toprak ile temasları yok bu bir problem teşkil eder mi?

Teşekkürler.
Çelikten köklendirmenin mantığı 15 cm kadar veya 2 göz toprağa gömülmek şartı ile saksılara konulmasıdır. Bu sebeple bir an önce çeliklerinizi bu şekilde saksı veya poşete koyup toprakla buluşturmanızda fayda var. Bir de can suyu verelim. İyi günler

kamil35 ve Rotana beğendi.
cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2022, 11:51   #1042
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
DUT KÖKLENDİRME HAKKINDA DETAYLI ANLATIM VE
SONUCU GÖSTEREN BİR VİDEO

Gözler patlamadan çelikleri alıp köklendirme ortamına almak gerekiyor. İklimlendirme ortamı çok önemlidir 22 C sıcaklık %90 nem köklenme şansını artırıyor. Ticari üretimler için İBA kullanılıyor. Videodan izleyebilirsiniz.

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2022, 07:01   #1043
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2016
Merhaba Arkadaşlar,
Yaşadığım site belediye zoruyla kentsel dönüşüme gireceği için yıkılacak ve bahçedeki ağaçlarımız da yok edilecek

Bahçemizde bulunan dut, ceviz , greyfurt ve Nar ağaçlarını kurtarmamız malesef mümkün değil.

Ağaçlar istanbul merterde bulunuyor. Bu lokasyonun mevsim ve sıcaklık şartlarına göre
ağaçların dallarından çelik alıp bu mevsimde köklendirme yapabilir miyim.

Bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

serbayucar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2022, 09:00   #1044
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serbayucar Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar,
Yaşadığım site belediye zoruyla kentsel dönüşüme gireceği için yıkılacak ve bahçedeki ağaçlarımız da yok edilecek

Bahçemizde bulunan dut, ceviz , greyfurt ve Nar ağaçlarını kurtarmamız malesef mümkün değil.

Ağaçlar istanbul merterde bulunuyor. Bu lokasyonun mevsim ve sıcaklık şartlarına göre

Air Layering (Havai Köklendirme)

Bu mevsimde denenecek şey dalında köklendirme.

Eski 09-06-2022, 21:22   #1045
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serbayucar Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar,

Kasım Aralık'a kadar vaktiniz varsa Sn. Muda'nın dediği gibi hava daldırmanın tam zamanı bu aralar. Ağaçlar yapraklarını döktüklerinde kesip kurtarırsınız.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2023, 22:49   #1046
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2023
Merhaba, bilgi için çok teşekkür ederim,
Geçen sene 3 ay boyunca 503 kg meşe palamutu toplayıp öğretmenlerimize ücretsiz olarak gönderdim, daha yeşil bir doğa için. Bilmediğim için soruyorum, yardımcı olur musunuz
Meşe
Dişbudak yapraklı akçaağaç
Macar akasyası
Yalancı akasya
Macar akasyası(Japon soforası)
Doğu çınarı
Dikenli gladiçya
Hünnap
Çelik ile üretimi mümkün mü? Forumda konu ile ilgili bilgi bulamadım. Şimdiden teşekkür ederim, sağlıcakla kalın.

Mete bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2023, 17:20   #1047
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2023
Meşe
Macar akasyası
Yalancı akasya
Doğu çınarı
Dikenli gladiçya
Hünnap Çelik alma yöntemi ile üretilebilir mi

Mete bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2023, 20:36   #1048
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mete bey Mesajı Göster
Merhaba, bilgi için çok teşekkür ederim,
Geçen sene 3 ay boyunca 503 kg meşe palamutu toplayıp öğretmenlerimize ücretsiz olarak gönderdim, daha yeşil bir doğa için. Bilmediğim için soruyorum, yardımcı olur musunuz
Meşe
Macar akasyası
Yalancı akasya
Doğu çınarı
Dikenli gladiçya
Hünnap
Çelik ile üretimi mümkün mü? Forumda konu ile ilgili bilgi bulamadım. Şimdiden teşekkür ederim, sağlıcakla kalın.
Biraz yukarıdaki 1029 nolu mesajda ayrıntılı bilgiler var.

Tohumdan da yetiştirebilirsiniz.

Havai köklendirme de bir başka seçenek.

Sonuçları fotoğrafları ile paylaşırsanız başkalarına da yardımcı olur.

Eski 12-03-2023, 18:51   #1049
Ağaçsever

Alp.er's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2018
Arkadaşlar gül çeliği köklendirmek istiyorum .Youtube da bazı videolar izledim farklı yöntemler var ve hangisini uygulamam gerektiği konusunda kararsız kaldım..
Bu konuda tecrübesi olanlar yardımcı olabilir mi? Videoda önerebilirsiniz.

Alp.er Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2023, 09:36   #1050
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Dutlubahçe beğendi.

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024