agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni711Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2013, 19:07   #601
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2013
Galeri: 1
elma ve armut celikten üretmek

merhaba elma ve armut celikten üretip aşılamak istiyoum acaba bu sekilde olabilrmi köklendikten sonra yaşama ihtimalleri nekadardır

goknarcı4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2013, 22:25   #602
Ağaçsever

Bakipa's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2012
Sayın Ahmetiri Leylandilerinin güzel köklenmelerini temenni ediyorum.Gelişmeler hakkında bizi haberdar ederseniz sevinirim.
Ayrıca ibreli köklendirme konusunda aşama aşama ayrıntılı bilgilendirmede bulunursanız memnun olurum ;tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ederim

Bakipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2013, 22:53   #603
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetiri Mesajı Göster
Arkadaşlar dün 20 kadar leylandi çeliği ektim. Yalnız birkaç sorum olacak. 1- Toz hormon kullandım biraz fazla gelenler oldu bir zararı olur mu?
2- Resimlerde gördüğünüz gibi kalorifer peteği üzerine sıraladım ve günde iki kere az miktarda sulandırılmış hormonlu su ile nemlendiriyor um. Acaba yeterli mi?
3- Köklendirme toprağı olarak: %50 torf, %50 perlit, ve biraz leonardit kattım. Güneş isteği olur mu?

Yardımcı olursanız sevinirim.
Sevgili dostum leylandilerinizin köklenip köklenmeyeceği konusunda birşey söyleyemeyeceğim . Benim size söyleyebileceğim o saksıları radyatörünüzün üzerinden alın ve radyatörünüzü nemden uzak tutun. Zira üzeri paslanır ve boyaları dökülerek çok kötü bir görüntü oluşur.

justice beğendi.
Archer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 17:34   #604
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Güzel bir çalışma olmuş gerçekten bende şöyle bişey sormak istiyorum... 1 Hafta önce iş yerimde görüp çok beğendiğim salon çamının alt dallarından 1 adet elimle koparıp aldım ve hiçbir işlem yapmadan evde çay bardağına klorsuz su koyup aldığım ufak dalı içine attım... Acaba doğru bişey mi yapıyorum bu şekilde köklendirme yapabilir miyim yoksa torf falan mı kullanmam gerekiyor. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...

mgula17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 21:57   #605
Ağaçsever

ahmetiri's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2013
Uyarı için teşekkürler ama radyatöre herhangibir sekilde nem geçmiyor.

ahmetiri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 22:02   #606
Ağaçsever

ahmetiri's Avatar

Teşekkürler sayın '' Bakipa '' sonucu bende sabırsızlıkla bekliyorum. Fotoğraflı olarak sizinle paylaşacağım.

Eski 13-02-2013, 23:58   #607
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Cool

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mgula17 Mesajı Göster
Güzel bir çalışma olmuş gerçekten bende şöyle bişey sormak istiyorum... 1 Hafta önce iş yerimde görüp çok beğendiğim salon çamının alt dallarından 1 adet elimle koparıp aldım ve hiçbir işlem yapmadan evde çay bardağına klorsuz su koyup aldığım ufak dalı içine attım... Acaba doğru bişey mi yapıyorum bu şekilde köklendirme yapabilir miyim yoksa torf falan mı kullanmam gerekiyor. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...
Salon çamı dediğiniz arokarya heterofilla normal köklendirme ortamında hormonla muamele edilmezse iki yılda kökleniyor. Suda iki ayda çürür sadece... Bir de bu türe mahsus bir özellik sadece tepe sürgünü normal bir birey verir. Yan dallar asla tepe yapmazlar. İbreli türlerin bazıları gibi...

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2013, 00:01   #608
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kubrat Mesajı Göster
çelikle badem üretimi yapabilirmiyiz
Kuruyemişçiden iyi gördüğünüz dilediğiniz kadar badem tohumu alıp ekin. Aşıya falan ihtiyaç yok aslına yakın bireyler elde edersiniz.

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 21:39   #609
Ağaçsever

alperen55's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevilla Mesajı Göster
Merhaba. Sorduğunuz köklendiricinin resmini gönderiyorum.
bu resimde gösterdiğiniz kime gösterdiğinizi bile bilmeden yazıyorum yane bu köklendirici hormon değildir.. bu sadece köklü bitkilerin bakımları içindir kök gelişimini hızlenmdırır.. bitkiyi besler bir nevi saygılar...

alperen55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 23:57   #610
Yeni Üye

sahindogan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2012
Tuplu fidan bakımı için Uzman dostlardan yardım bekliyorum

20 gun önce 70 adet meyve fidan agacları aldım bu ilkbahar memleketime gidemiyeceğim için onları önumuzde ki yıla kadar en iyi nasıl koruyabilirim acaba...

Daha şimdiden cok teşekkur ederim...
Not Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum...
Saygılar...

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
sahindogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2013, 23:31   #611
Ağaçsever

ahmetiri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bakipa Mesajı Göster
Sayın Ahmetiri Leylandilerinin güzel köklenmelerini temenni ediyorum.Gelişmeler hakkında bizi haberdar ederseniz sevinirim.
Ayrıca ibreli köklendirme konusunda aşama aşama ayrıntılı bilgilendirmede bulunursanız memnun olurum ;tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ederim
Sn. Bakipa
Leylandilerin hepsi öldü. Köklendirme başarısız oldu. Sanırım hormon bozuk ya da hormon bile olmayabilir paket üzerinde yazı ve marka yoktu internetten temin etmiştim. Şimdi tekrar deneyeceğim. RİKA toz hormon temin ettim.

Düzenleyen ahmetiri : 27-02-2013 saat 23:34 Neden: İmla hatası
Eski 28-02-2013, 00:07   #612
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sahindogan Mesajı Göster
20 gun önce 70 adet meyve fidan agacları aldım bu ilkbahar memleketime gidemiyeceğim için onları önumuzde ki yıla kadar en iyi nasıl koruyabilirim acaba...

Saygılar...
Kap büyütme imkanınız varsa buradan başlayın. Tabii ki en tek alternatif bu değil poşetleri gömüye alın kendileri bekler ve gelişirler, yalnız dışarıya bulundukları toprağa kök atacaklar gelecek yıl söküm yapmanız gerekecek. Yine buna mahkum değilsiniz bitkinizin gelişiminden feragat edip toprağa temas edecek yerlere çuval file tenekeye kadar ulaşabileceğiniz ucuz materyal uygularsınız kök oluşumunun önüne geçersiniz, bu alternatifte en önemli nokta drenaj bu konuyu gözardı etmeden uygulamanız lazım.

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2013, 01:22   #613
Ağaçsever

Bakipa's Avatar

Alıntı:
Sn. Bakipa
Leylandilerin hepsi öldü. Köklendirme başarısız oldu. Sanırım hormon bozuk ya da hormon bile olmayabilir paket üzerinde yazı ve marka yoktu internetten temin etmiştim. Şimdi tekrar deneyeceğim. RİKA toz hormon temin ettim.
Sayın Ahmetiri
Çok üzüldüm. Ben de sıvı 4000ppm İBA karışımı ile sempervirens ,giganteum ve Leylandi deneyeceyim.İnşaallah diğerlerinde başarılı olursunuz.

Eski 28-02-2013, 19:22   #614
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Ahmetiri
Çok üzüldüm. Ben de sıvı 4000ppm İBA karışımı ile sempervirens ,giganteum ve Leylandi deneyeceyim.İnşaallah diğerlerinde başarılı olursunuz.
Sn. bakipa
Hormonsuz deneme yaptınız mı hiç?

Eski 28-02-2013, 23:23   #615
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Alıntı:
Sn. Bakipa

Sevgili kardeşim , aslında ben bir önceki mesajımda konuya değinecektim ama ukalalık yapmayayım dedim ve sadece saksılarınızı radyatörün üzerine koymamanız gerektiğini söyledim. Zira mesleğim o.
Diğer taraftan LEYLANDİlerin köklendirilmesine gelince. Kusura bakmayın ama siz domates fideler gibi dikmişsiniz zavallıları. O şekilde hiç bir bitki köklenmez. Hatta söğüt bile. Siz önce çeliği yapraklarından arındırınız. Yani sadece bir kaç küçük yaprak bırakınız. sonra kök kısmını 45 derece veya daha yatık kesiniz bu kestiğiniz yerin 1-2 cm. üzerinden tekrar bıçakla bir kertik açınız yani yaralayınız. Sonra perlit veya torfa dikiniz ve üzerine bir pet şişe kapatınız. Saksılarınızın altında mutlaka delik olsun. Haydi kolay gelsin

Bu da benim camelia köklendirme çalışmam. Buna benzer bir çalışma yapınız.

http://imageshack.us/a/img24/9524/p1030264l.jpg

polemos beğendi.

Düzenleyen malina : 03-03-2013 saat 19:20 Neden: Fotoğrafları foruma yükleyin
Eski 28-02-2013, 23:35   #616
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sahindogan Mesajı Göster

Saygılar...
Sevgili dostum, saksıların altı delik olsun ve onları hafif toprağa daldırarak dizin. Fidanlar saksının deliklerinden toprağa kısıtlı da olsa kök salacaklar ve oradan besleneceklerdir. Arada bir de kurutmayacak kadar az su verin. Dikim yapacağınız zaman yerinden kaldırır saksısıyla beraber istediğiniz yere götürebilirsiniz. Biz köyde öyle yapardık. Ben geçen yıl saksıda iki yıldan beri beklettiğim armut fidanını Eskişehir'e götürüp diktim. Gayet sağlıklı büyüyor. Ayrıca bu konuda AYDONER beyden yardım alabilirsiniz. Saygılar.

Eski 28-02-2013, 23:56   #617
Ağaçsever

Bakipa's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi miralay Mesajı Göster
Sn. bakipa
Hormonsuz deneme yaptınız mı hiç?
Sn. Miralay
Maalesef hiç yapmadım.(Köydeki kavak-söğüt denemelerini saymazsak)Elimde Anaç Sekoyalar az.Dolayısıyla riske girmek istemiyorum.İBA kullanma ısrarım biraz da kulaktan dolma bir bilgi.Belki İBA sız da olur. Bilgilendirebilirseniz memmnun olurum.
İyi geceler

Eski 01-03-2013, 00:25   #618
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn. Miralay
Maalesef hiç yapmadım.(Köydeki kavak-söğüt denemelerini saymazsak)Elimde Anaç Sekoyalar az.Dolayısıyla riske girmek istemiyorum.İBA kullanma ısrarım biraz da kulaktan dolma bir bilgi.Belki İBA sız da olur. Bilgilendirebilirseniz memmnun olurum.
İyi geceler
Sn. bakiba hormon çok faydalıdır bu kaide yadsınamaz ama kullanılması, hiç kullanılmamasından daha büyük bir risk bana göre verilen seyreltme değerleri kesinlikle afakidir hassas bir gözlem gerektirir hormon aynı fakat tür çeşit kullanım şekli şartlar değişkendir. Hormon yerine üretmek istediğiniz bitkinin ana vatanındaki iklim şartlarını sağlamak en doğrusu ve daha az risklidir.

Yorum ve tavsiyelerim hertürlü eleştiriye açıktır.

Eski 02-03-2013, 00:17   #619
Ağaçsever

Bakipa's Avatar

Alıntı:
Sn. bakiba hormon çok faydalıdır bu kaide yadsınamaz ama kullanılması, hiç kullanılmamasından daha büyük bir risk bana göre verilen seyreltme değerleri kesinlikle afakidir hassas bir gözlem gerektirir hormon aynı fakat tür çeşit kullanım şekli şartlar değişkendir. Hormon yerine üretmek istediğiniz bitkinin ana vatanındaki iklim şartlarını sağlamak en doğrusu ve daha az risklidir.

Yorum ve tavsiyelerim hertürlü eleştiriye açıktır.
Sn. Miralay
Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.Ben acizane Sekoyaların her iki türünü de(sempervirens ve giganteum) çoğaltmak ve 1200 rakımlı köyümde (Kastamonu-Devrekani-Selhattin Köy)orman oluşturmak istiyorum.Diğer konularda belirttiğim gibi geçen sene deneme amaçlı her iki türü de diktim.Eğer mart sonları gibi hala hayatta kalabilirlerse çeliklendirme ile çoğaltacağım.Son yaptığım gözlemimde giganteumlar iyi durumda idi.Fakat sempervirensleri biraz soğuk etkilemiş.Ama kararlılıkla belirtmeliyim ki formlarını bulamasalar bile vazgeçmeyeceğim ;yeter ki canlı kalsınlar.
İBA'sız da köklenme olabiliyorsa çok iyi olur.Bu amacımda her türlü bilgi desteğine ihtiyacım var.Sekoyaların çeliklendirilmesi,daldırma yöntemleri konusundaki her türlü bilgi ve püf noktaları konusunda yardımlarınızı bekliyorum .Tekrar teşekkürler.

Eski 02-03-2013, 00:25   #620
Ağaçsever

Bakipa's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Archer Mesajı Göster
Sevgili kardeşim , aslında ben bir önceki mesajımda konuya değinecektim ama ukalalık yapmayayım dedim ve sadece saksılarınızı radyatörün üzerine koymamanız gerektiğini söyledim. Zira mesleğim o.
Diğer taraftan LEYLANDİlerin köklendirilmesine gelince. Kusura bakmayın ama siz domates fideler gibi dikmişsiniz zavallıları. O şekilde hiç bir bitki köklenmez. Hatta söğüt bile. Siz önce çeliği yapraklarından arındırınız. Yani sadece bir kaç küçük yaprak bırakınız. sonra kök kısmını 45 derece veya daha yatık kesiniz bu kestiğiniz yerin 1-2 cm. üzerinden tekrar bıçakla bir kertik açınız yani yaralayınız. Sonra perlit veya torfa dikiniz ve üzerine bir pet şişe kapatınız. Saksılarınızın altında mutlaka delik olsun. Haydi kolay gelsin

Sn.Archer
Pet şişenin üzerinde delik açmak gerekirmi,Hava alma,ısı vs. etkenler için

Eski 03-03-2013, 14:52   #621
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Köklendirme

Alıntı:
Sn.Archer
Pet şişenin üzerinde delik açmak gerekirmi,Hava alma,ısı vs. etkenler için

Hayır delik açmayın. Zaten onu oraya koymanın amacı su kaybını önlemek. Ben bu şekilde Begonvil, Japon gülü, Gül ve daha bir çok türü köklendirdim. İğne yapraklılar konusunda fazlaca bilgim yok ama bu şekilde olur gibi düşünüyorum. Saygılar

Eski 03-03-2013, 18:39   #622
Ağaç Dostu

Alıntı:
Hayır delik açmayın. Zaten onu oraya koymanın amacı su kaybını önlemek. Ben bu şekilde Begonvil, Japon gülü, Gül ve daha bir çok türü köklendirdim. İğne yapraklılar konusunda fazlaca bilgim yok ama bu şekilde olur gibi düşünüyorum. Saygılar
Amacınız su kaybı değil ısı dengesi olmalı, yanlış bir uygulamadır hastalığa davettir birki yetiştirmese havalandırma esastır.

Eski 03-03-2013, 21:07   #623
Ağaçsever

ahmetiri's Avatar

Alıntı:

http://imageshack.us/a/img24/9524/p1030264l.jpg
Sn. Archer

Uyarılarınız için teşekkürler.
Biz bu işe heves etmiş çömezlerdeniz, zaten bu ilk denemem. Sizin yıllara dayanan ya da sayısız tecrübelerinizden gelen başarılı çalışmalarınız olabilir. Keşke en baştan daha açıklayıcı bir şekilde uyarsaydınız, yazık oldu. Fakat azimliyim.

Eski 03-03-2013, 21:12   #624
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

köklendirme çalışması

Alıntı:
Amacınız su kaybı değil ısı dengesi olmalı, yanlış bir uygulamadır hastalığa davettir birki yetiştirmese havalandırma esastır.
Merhaba ,sayın Miralay. Ben yıllardır bu şekilde köklendirme yaptım. Yüzde yüz olmadı belki ama genelde başarılı oldu. Geçen yıl yaz ortasında aldığım ve iki gün suda beklettikten sonra bu şekilde yaptığım Camelia uygulamasında başarılı olamadık. Söylediğiniz gibi pamuk şeklinde hastalık oldu.
O zaman Kapattığımız pet şişeye delik mi açmalıyız ?

Eski 03-03-2013, 21:14   #625
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Alıntı:
Sn. Archer

Uyarılarınız için teşekkürler.
Biz bu işe heves etmiş çömezlerdeniz, zaten bu ilk denemem. Sizin yıllara dayanan ya da sayısız tecrübelerinizden gelen başarılı çalışmalarınız olabilir. Keşke en baştan daha açıklayıcı bir şekilde uyarsaydınız, yazık oldu. Fakat azimliyim.
Yok yok ben de bu işin bilimsel olarak bileni değilim. Sadece gördüklerimiz ve uygulamalardan öğrendiklerimiz. Ben de pek bilmediğimden karışmak istemedim. Saygılar

Eski 03-03-2013, 22:17   #626
Ağaç Dostu

Alıntı:
Merhaba ,sayın Miralay. Ben yıllardır bu şekilde köklendirme yaptım. Yüzde yüz olmadı belki ama genelde başarılı oldu. Geçen yıl yaz ortasında aldığım ve iki gün suda beklettikten sonra bu şekilde yaptığım Camelia uygulamasında başarılı olamadık. Söylediğiniz gibi pamuk şeklinde hastalık oldu.
O zaman Kapattığımız pet şişeye delik mi açmalıyız ?
Selam Sn. archer
Nem ortamdaki isiya göre ısınan veya soğuyan su zerreleri gece gündüz arasındaki ısı farklarını absorbe eder bir dengeleyici ısı yongası görevi üstlenirler bunun yanında bakteri ve mikroplara uygun üreme alanı oluştururlar ama stabilite olmazsa bitki yetiştirmek imkansızdır bu yüzden bitki gelişiminde verdiği zararlar ihmal edilebilir.

Buna göre örtüyü kullanmamızdaki esas ısıyı dengede tutacak olan nemi hapsetmek olduğundan sürekli hava akımı istemiyoruz bu sebeple hava akımı oluşturmayacak bir tarafa açılıp kapanabilecek bir havalandırma menfezi gerekli.

Eski 03-03-2013, 22:57   #627
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Alıntı:
Selam Sn. archer
Nem ortamdaki isiya göre ısınan veya soğuyan su zerreleri gece gündüz arasındaki ısı farklarını absorbe eder bir dengeleyici ısı yongası görevi üstlenirler bunun yanında bakteri ve mikroplara uygun üreme alanı oluştururlar ama stabilite olmazsa bitki yetiştirmek imkansızdır bu yüzden bitki gelişiminde verdiği zararlar ihmal edilebilir.

Buna göre örtüyü kullanmamızdaki esas ısıyı dengede tutacak olan nemi hapsetmek olduğundan sürekli hava akımı istemiyoruz bu sebeple hava akımı oluşturmayacak bir tarafa açılıp kapanabilecek bir havalandırma menfezi gerekli.
Kıymetli bilgilerinize teşekkürler. Bir konuda daha aydınlatabilirseniz benim için çok önemli. DEFNE ye aşı olabir mi.Olursa ne olur Tekrar teşekkürler

Eski 04-03-2013, 00:04   #628
Ağaç Dostu

Alıntı:
Kıymetli bilgilerinize teşekkürler. Bir konuda daha aydınlatabilirseniz benim için çok önemli. DEFNE ye aşı olabir mi.Olursa ne olur Tekrar teşekkürler
Tam olarak açıklamam gereken yer hakkında tereddütteyim Sn. archer havalandırma kısmı ile alakalı bir izahat mı istiyorsunuz?

Defneyi çok yetiştiriyorum ama hiç aşı yapmadık neden aşılamak istediniz maksadınız nedir.

Eski 04-03-2013, 00:33   #629
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Alıntı:
Tam olarak açıklamam gereken yer hakkında tereddütteyim Sn. archer havalandırma kısmı ile alakalı bir izahat mı istiyorsunuz?

Defneyi çok yetiştiriyorum ama hiç aşı yapmadık neden aşılamak istediniz maksadınız nedir.
Bahçem küçük ve bu defne de istemediğim bir yerde.Ben de yenisini yetiştirdim.Bunu da kesmeye kıyamıyorum aşı olursa değerlendireyim diye düşündüm

miralay ve gülcicek beğendi.
Eski 05-03-2013, 03:23   #630
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi goknarcı4 Mesajı Göster
merhaba elma ve armut celikten üretip aşılamak istiyoum acaba bu sekilde olabilrmi köklendikten sonra yaşama ihtimalleri nekadardır
Forusda yeniyim ancak.... sansınız yüksek olabilir, bu alacağınız çeliğin sağlıklıolması ve çelik alma yönteminize ve çeliğinizin köklenme durumuyla ilintili gelişir. tüm bu aşamaları başarı ile tamalayıp köklendikten sonra yaşama sansları da iyi bir bakımı gerektirir. armut'u doğrudan ( eğer temin edebilecekseniz ) ahlatın üzerine aşılayabilirsiniz.

patipatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024