agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni711Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2007, 13:59   #31
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Çelik alımı genel olark üçe ayrılır.
İLKBAHAR YAZ SONBAHAR
İLKBAHARDA Yarı odun su çelikler (son yıl sürgünleri)
YAZ Yumuşak çelikler (taze yeni filiz sürgünler)
SONBAHAR Odun çelikler (bir iki yaş )

Yukarıda da anlaşılacağı gibi hangi mevsimde hangi çelikler yaşatılabilir.
Bir nevi fikir vermektedir. Bunlar ağaç türlerine göre değişir çok fazla tür olduğu için burada sıralamka imkansızdır. Ama siz yolda gördüğünüz ağaç lardan çelik almak istiyorsanız hangi dönmede nasıl alınacağını bilir denemenizi yapın kaybedecek bir şeyiniz olmaz sanırım

Düzenleyen Harun Parlak : 22-03-2007 saat 17:57
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2007, 17:35   #32
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi parlak Mesajı Göster
Çelik alımı genel olark üçe ayrılır.
İLKBAHAR YAZ SONBAHAR
İLKBAHARDA Yarı odun su çelikler (son yıl sürgünleri)
YAZ Yumuşak çelikler (taze yeni filiz sürgünler)
SONBAHAR Odun çelikler (bir iki yaş )

Yukarıda da anlaşılacağı gibi hangi mevsimde hangi çelikler yaşatılabilir.
Bir nevi fikir vermektedir. Bunlar ağaç türlerine göre değişir çok fazla tür olduğu için burada sıralamka imkansızdır. Ama siz yolda gördüğünüz ağaç lardan çelik almak istiyorsanız hangi dönmede nasıl alınacağını bilir denemenizi yapın kaybedecek bir şeyiniz olmaz sanırım
Yukarıda verilen liste hatalıdır. Yumuşak çelikler yazın değil ilkbaharda (Mart sonu-Mayıs), yarı odunsu çelikler Ağustos-Eylül (bazen ekim), odunsu çelikler Kasım-Şubat aylarında alınır. Ama bu sınıflandırmanın dışında bazen çelik alımı farklılık gösterebilir. Örneğin söğüt çelikleri ilkbaharda odunsu çelik şeklinde tepe kısmı kullanılmadan dikilmelidir. Bir türün hangi çelik türüyle yetiştirildiğini öğrenmenin tek yolu yıl boyunca farklı zamanlarda çelik almakla mümkün olur.

ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2007, 17:42   #33
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kürşad Mesajı Göster
yardımsever birisi hangi çeliğin ne zaman alınabileceğini gösteren bir tablo yapar mı?
örneğin bir ağaçtan çelik almaya giderken yolda başka bir ağacı da görüp onunla aynı zamanda çelik alınabildiğini bilirsek ondan da alma imkanı olur.
örneğin ben kiraz ve şeftali olarak başlamayı düşünüyorum.
%1 lik IBA mız da buzdolabında vuslatı bekliyor.
Böyle bir tabloyu oluşturmak faydalı olacaktır. Bu konudaki çalışmalara başlayacağım. Kiraz ve şeftali ile başlayacağım demişsiniz. Yalnız kiraz çeliklerinde hormon (doğrusu bitki büyüme düzenleyicisidir) kullanılsa bile köklendirmek mümkün olmuyor. Şeftali için şimdi tam zaman diyebilirim.

ksantip ve HakanG beğendi.
Eski 23-03-2007, 18:11   #34
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Saydığınız bütün türleri çelikle üretebiliyoruz. Çeliklerin yapraklanması her zaman tuttuğu anlamına gelmez. Yapraklanma ve köklenme aynı anda gerçekleşmişse başarıya ulaşılmış demektir. Bazen yapraklanma olur köklenme gerçekleşmediği için bell bir süre sonra fidan ölür. Sizin diktiğiniz çeliklerden salkım söğüdün %99 tuttuğunu söyleyebilirim, diğerleri için beklemek gerekecek.

Vegy beğendi.
Eski 25-03-2007, 19:36   #35
Yeni Üye

asped's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
cevap için teşekkürler, köklenmeyi artırmak için neler yapabilirim bu dönemde ?

asped Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2007, 11:27   #36
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ormanbotanigi Mesajı Göster
Böyle bir tabloyu oluşturmak faydalı olacaktır. Bu konudaki çalışmalara başlayacağım. Kiraz ve şeftali ile başlayacağım demişsiniz. Yalnız kiraz çeliklerinde hormon (doğrusu bitki büyüme düzenleyicisidir) kullanılsa bile köklendirmek mümkün olmuyor. Şeftali için şimdi tam zaman diyebilirim.
Dün 3 saat uğraşıp 100 kadar kiraz çeliğini yarısını %1 ve diğer yarısını %8 lik İBA ya boşuna mı daldırıp çimlendirmeye çalıştım şimdi
Bir de şeftalilerin yaprakları çıkmaya başladı artı elimizde deli şeftali yok. Akıllısından çelikle üretilenin ömrü diğerine oranla daha az olduğu söyleniyor. Aslı var mı bilemiyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Kimse beni duymamış ... Kesme karanfil almaya devam
henüz soruyu soralı 9 saat olmuş acele etmeyiniz

_Fatih_ beğendi.

Düzenleyen kürşad : 26-03-2007 saat 11:28 Neden: .
kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2007, 09:29   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2007
defneden çelik alımı

Merhaba!
Buradaki avuç parkımızda defne ağaçları var ve diplerinden bolca filiz vermişler.Acaba ben nasıl yapmalıyımda oradan bir çelik almalıyım ve nasıl hayatta kalmasını sağlayabilirim.İlk yıllarını balkonda bir saksıda geçirecek sanırım.
Yardımcı olursanız sevinirim.

sincapınustası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2007, 17:06   #38
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-02-2007
Çelikten üretilen fidana mı yoksa tohumdan üretilen fidana mı aşı yapılır? İkisine de yapılırsa hangisi diğerine göre avantajlıdır? Bu konuyu halen öğrenemedim

Gelibolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2007, 22:00   #39
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Merhaba Gelibolu;
Tohumdan üretilen anacada çelikten üretilen anacada aşı yapılır. Çeliğin amacı da tohumun amacı da yeni köklü birbirey üretmektir. Anaç üretilmek istenilen duruma göre bu iki farklı metot kullanılır. Çelikle üretilen materyal tamamen alınan bitkinin aynısıdır, tohumla üretilen ise genetik açılım gösteirir. Çelikle üretin vejetatif, tohumla üretim generatif üretimdir. Bilmem açıklayabildim mi.....

alihaydar622 beğendi.
ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 08:45   #40
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetecakal Mesajı Göster
Merhaba Gelibolu;
Tohumdan üretilen anacada çelikten üretilen anacada aşı yapılır. Çeliğin amacı da tohumun amacı da yeni köklü birbirey üretmektir. Anaç üretilmek istenilen duruma göre bu iki farklı metot kullanılır. Çelikle üretilen materyal tamamen alınan bitkinin aynısıdır, tohumla üretilen ise genetik açılım gösteirir. Çelikle üretin vejetatif, tohumla üretim generatif üretimdir. Bilmem açıklayabildim mi.....
Şimdi oldu çok çok teşekkür ederim. Yani anaç üretmek için çelikleme daha uygun duruyor. Anaç olacak ağaca uygun aşılama yapmak da gerekiyor bildiğim kadarıyla. Cevabınız için tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Gelibolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2007, 14:39   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Angry ARmut Çelikleri çiçek açtı.

Babam inşaat sahasında olan bir armudun çaliklerini almış ağaç kesilince.Gelir gelmez bahçeye toprağa dikmiş çom çom.Yağmur yağadı güneş açtı biz suladık o suladı armutlar yaprka verdi çiçek aştı.Acaba bu armutlar tutmuşmudur.Suyun etkisiylemi böyle yaptılar.havalar ısınınca kururlarmı sizce kurtarmak için ne yapmalıyız.ufacık dalların çiçek açması çok ilgimi çekti acaba armutta yaparmı.

steep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2007, 14:41   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Wink ARmut Çelikleri çiçek açtı.

Babam inşaat sahasında olan bir armudun çaliklerini almış ağaç kesilince.Gelir gelmez bahçeye toprağa dikmiş çom çom.Yağmur yağadı güneş açtı biz suladık o suladı armutlar yaprka verdi çiçek aştı.Acaba bu armutlar tutmuşmudur.Suyun etkisiylemi böyle yaptılar.havalar ısınınca kururlarmı sizce kurtarmak için ne yapmalıyız.ufacık dalların çiçek açması çok ilgimi çekti acaba armutta yaparmı.

steep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2007, 19:33   #43
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi steep Mesajı Göster
Her zaman olağan gelişen bir durumla karşı karşıyasınız. Armudun köklenme fizyolojisine baktığımız zaman köklenme oranın oldukça düşük olduğunu görürüz. Çiçek açıp armut vermesi kesinlikle beklenemez. Belli bir süre sonra çiçek ve yapraklar tamamen dökülüp bitki ölecek.

aydemiraydın beğendi.
Eski 23-04-2007, 17:43   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-02-2007
Bu köklenir mi?

ortilim~~~
Birgün yolda giderken bir ağaç parçası gördüm. Kıyamadım orada öylece durmasına aldım ve suyun içine koydum belki köklenir diye...
Ama bir ayı geçkin bir süredir suyun içinde duruyor ve köklenmedi. Resimdeki gibi az bir kısmı yeşillendi. Yanlışım yoksa bu armut ağacının bir parçası...
sizden istediğim yardım ise bunu köklendirebilecek bir yöntemi biliyormusunuz?

Eklenen Resimler

ortilim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2007, 18:19   #45
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Taze sürgün verdiğine göre yaşamaya azimli. Mine hanımın oksijenli su ve aspirin tariflerine bir bakın, uygulamakta yarar olabilir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2007, 18:57   #46
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-02-2007
ortilim~~~
Mehmet bey cevabınız için teşekkür ediyorum. O konuları inceledikten sonra aklıma bir fikir geldi. Onu denedim, umarım iyi bir sonuç alırım.

ortilim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2007, 01:13   #47
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gelibolu Mesajı Göster
Şimdi oldu çok çok teşekkür ederim. Yani anaç üretmek için çelikleme daha uygun duruyor. Anaç olacak ağaca uygun aşılama yapmak da gerekiyor bildiğim kadarıyla. Cevabınız için tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Elbette her ikisine de aşılama yapılabilir ama bir bitki türü çelikle üretiliyorsa vede o bitki istediğimiz özellikleri taşıyorsa aşılamanın mantığı yoktur. Aşılama tohum ve çelikle üretimin mümkün olmadığı durumlarda olasıdır. Örneğin napolyon kirazı yetiştireceksek, tohumla üretmemiz halinde yabani olacaktır (açılma), kirazı çelikle üretemeyeceğimiz için, tohumdan yetiştirdiğimiz fidanlara aşı yapmakla amacımıza ulaşırız.

aydemiraydın beğendi.
Eski 24-05-2007, 14:09   #48
Ağaçsever

French's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 8
Mavi Ladin'den çelikle üretim ?

Yakınımızda bulunan bir mavi ladinde (sanırım mavi ladin), kozalak olmadığı için, bir çelik aldım ve denemek üzere diktim. Çelik dikerken olması gerekn tüm prosedürleri uyguladım. Çeliğim yaklaşık 1 aydır iyi durumda. Acaba bu şekilde de tutması mümkün mü ?

French Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 21:49   #49
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi French Mesajı Göster
Yakınımızda bulunan bir mavi ladinde (sanırım mavi ladin), kozalak olmadığı için, bir çelik aldım ve denemek üzere diktim. Çelik dikerken olması gerekn tüm prosedürleri uyguladım. Çeliğim yaklaşık 1 aydır iyi durumda. Acaba bu şekilde de tutması mümkün mü ?
Mavi ladinde çelikle üretim son derece zor. Çeliğin iyi durumda olması onun tuttuğu anlamanı gelmez. Genelde yaz boyu yaprak açarlar ve en sonunda köklenme gerçekleşmediği için bitki ölür. İnşallah bu süre zarfında köklenme gerçekleşir yeni bir mavi ladini fidanı elde etmiş olursunuz. Keşke köklendirme hormonuda kullanmış olsaydınız. Sonucu merakla bekliyorum.

Eski 05-06-2007, 15:34   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2007
Dal ekmek?

Öncelikle merhabalar,

Bir fidanı, fideyi köküyle alıp başka bir yere ektiğimiz zaman bitki büyüyor. Ancak yaprağı çiçeği olan bir dalını alıp ektiğimizde büyümüyor. Neden?

Köklerin su/mineral tutma kapasitesi mi sorun, yoksa başak bir şey mi?
Teşekkür ederim.

HakanG beğendi.
trante Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 15:36   #51
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Konu başlığı yanlış olmuş sanki
Dal(çelik) dikmek olabilir.

HakanG beğendi.
caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 17:05   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caploonba Mesajı Göster
Konu başlığı yanlış olmuş sanki
Dal(çelik) dikmek olabilir.
Cevap için teşekkür ederim. Dal'a çelik dendiğini bilmiyordum

OSMAN45 ve HakanG beğendi.
trante Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2007, 16:34   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2006
merhaba,ben parka erguvan fidanları dikmiştim 3 tane . bir tanesi bu bahar çiçek açtı ve haziran ayının ortasında birden bire kurumaya başladı, bekçi gelip kuruyor diye kesmiş fidanımı

3-4 santimlik bir sopa gibi kalakalmış..

çok kötü oldum.

bahçedeki bir erguvan vardı,ondan bir dal kırdım,suya koydum,

bu dalı köklendirmek istiyorum,ne yapmam gerekir?

umarım bu dal köklenirde,ölen fidanımın yerine dikerim onu...

Bilge Kerem beğendi.
oakland Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2007, 00:43   #54
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Oakland size aşağıdaki başlıklara bakmanızı öneriyorum. Ayrıca başlıkları incelerseniz bu konuda bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Kolay gelsin.

IBA (Indol Butirik Asit) (Köklendirme Hormonu) ile ağaçlardan çelik alma

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3605

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2007, 21:38   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2007
herkeze iyi çalışmalar

öncelikle ben sitenızı araştırdım ama ağaçlar hakkında hiç birsey bilmediğim için pek bişey anlamadım çelik nedir bide resimli anlatım lazım

aligursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2007, 21:41   #56
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Forumu biraz daha incelerseniz sorularınıza cevap almak için nelere dikkat etmeniz gerekir başlığını bulacaksınız:
Bu türden sorulara cevap vermiyoruz.
Başlıklar altında cevabı bulamanız mümkün.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2007, 21:42   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2007
ya iyide hiç resim yok çelik hakkında

aligursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2007, 00:42   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2007
IBA kullanımından bahsedilmiş fakat başlık çok genel bu madde tüm bitkilerde kullanılabiliyor mu? Örneğin, ladin, şimşir, gül ve kivi çeliklerinin hepsi için aynı yöntemi kullanabilir miyim?

napcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2007, 20:10   #59
-

Giriş Tarihi: 23-10-2007
benim bi sorum olacaktı,çelik (bitki)köklendirmek için yabancı sitelerde şu mamül satılıyor ( Rhizopon pudrası ) beyaz bir toz, çeliği 1 gece sıvı güberli suda beklettikten sonra bu toz ile sapını toza batırıp sonra topra sokuyorlar, ve mucizevi bir şekilde acaip kök sarıyo. türkiyede'de satılıyormu bu tip tozdan bilen varmı ??

titan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2007, 22:00   #60
Ağaçsever

ekip2004's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Merhaba, Rhizopon pudrası adı altında satılan bu ürünler : İBA(1-indole butyric acid) ve NAA(1-Naphthyl acetic acid) , değişik formülasyonlarda köklendirmek için hazırlanmış ürünlerdir. Ülkemizde de mevcut. Elimde de var.

ekip2004 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024