agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni715Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-01-2010, 20:13   #301
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Sayın orijin teşekkür ederim. Fakat benim barış çiçeğim var, onun yaprağı daha farklı.
O zaman soruyu sözünü ettiğim başlığa taşıyın. İllaki bir bilen çıkacaktır,sanıyorum.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 20:38   #302
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Adını bilmediğim çiçekten almış olduğum çeliği suda köklendirdim. Bu çeliğin hangi çiçeğe ait olduğunu öğrenmek ve bakımını ona göre yapmak istiyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Bu çiçekten bende de var. Ama ben de adını bilmiyorum.

Eklenen Resimler

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 21:15   #303
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
sayın mtuncer54 !
ben emekli bir sanayiciyim .Bir mahsuru yoksa,nasıl alttan ısıttıgınızı açıklarmısınız .Bahcemde sarılı pepinolar var ,limonlar var .herkese vermek istiyorum .Tatlı limonlar digerlerine gore daha iyi netice veriyor .Selamlar

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 17:33   #304
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Galeri: 17
Sn. kumyaka2010,

Isıtıcı ile ilgili bilgiler vermem Çelik ile üretim konusunu ve forum kurallarına riayet etmeme durumu oluşacağı için lütfen ilgili kısımda soracağınız tüm soru ve merak ettiklerinizi rahatlıkla cevaplayabilirim.

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 18:22   #305
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almira Mesajı Göster
Bu çiçekten bende de var. Ama ben de adını bilmiyorum.
Aynısı bende de var. Barış çiçeği adı

muratkoç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 11:47   #306
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Begonia Rex yaprak çelikleri için hangi zamanı önerirsiniz?
Sıcaklık, toprak karışımı hakkında neler söyleyebilirsiniz?

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2010, 17:39   #307
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2008
merabalar benimde TEKIN abiye bir sorum olacak eger cevaplandirirsaniz cok sevinirim veya bilen diger arkadaslarda yorumlarini esirgemesin lutfen..

burda yasadigim yerde cok guzel bir erik agaci var gecen sene kalem alarak asi yapmaya calistim ama beceremedim.agacin butun dallari burus burus acaip eski bir agac ve kalem almak mumkun degil aldigin kalemleri de asilamak da mumkun olmadi.. ben de celik alarak yetistirmek istiyorum acaba ne zaman almaliyim ve nasil bir isleme tabi tutmaliyim yardimci olursaniz cok tesekkur ederim

AQUA26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2010, 21:12   #308
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oppss! Mesajı Göster
Begonia Rex yaprak çelikleri için hangi zamanı önerirsiniz?
Sıcaklık, toprak karışımı hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Yaprak çeliklerinin başarılı bir köklenme yapabilmesi için 18–25 0C’lik sıcaklık ile nemli hava, bol ışık ve nemli iyi havalanan süzek bir köklenme ortamı aranır. Yaprak çeliği ile üretimin sera üretim çalışmalarında geniş kullanım alanları vardır. Soğuk seralarda da yaprak çelikleriyle üretim yapılabilir. Yaz aylarında açık havada gölge bir yerde de aynı yöntemle köklendirme yapılabilir.
Bu tür üretme yönteminde etli yapraklara sahip tropik kökenli, süs bitkileri olan kalanchoe, peperomia, Afrika menekşesi, Peygamber kılıcı, rex begonya, zambak, dam korukları vb. bitkiler üretilir.
Yaprak çelikleriyle üretim, bitkilere göre bazı değişiklikler gösterebilir. Rex begonya gibi kalın etli yapraklı bitkilerde yaprak çeliği olarak olgun yaprağın alt kısmında bulunan kalın damarlar bir jilet yardımı ile çizilir. Burada sadece yaprağın aya kısmı kullanılır.

Daha sonra kesilen taraf yaprak köklendirme ortamına iyice temas edecek şekilde yerleştirilir. Temasın daha iyi sağlanması için iğne, çivi veya herhangi bir ağırlıktan faydalanılır. Gölge ve nemli şartlara konan bu yapraklardan jiletle kesilen her noktadan yeni bir bitki oluşturur ve eski yaprak kurur.

Eski 03-02-2010, 22:03   #309
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Teşekkürler sn. mtuncer54...
Peki köklenmeyi kızlandırmak için yapılabilecek birşeyler varmıdır?

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 10:19   #310
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oppss! Mesajı Göster
Teşekkürler sn. mtuncer54...
Peki köklenmeyi kızlandırmak için yapılabilecek birşeyler varmıdır?
Rica ederim Sn. oppss!, Isının yeterli olamsına dikkat etmelisiniz, köklendirme metaryelinin nemli olması önemlidir bence.

Eski 04-02-2010, 10:40   #311

kumyaka2010's Avatar

Sayın arkadaşlar !
Bende koklendirme için bir oneride bulunmak istiyorum . Çelik alınacak bitkinin mumkunse tepesini kesmeyiniz , çunki oradan hava alıyor . En kutu durumda malgaçlayınız . Gozun hemen altından kesip ,gozun arka tarafının kabugunu soyup , odun kulu , sigara kulu veya varsa koklendirme tozuna batırıp , yukarıda 2 en fazla 3 goz bırakack şekilde gomunuz . Golge ve nemli bir yerde tutunuz . Goreceksiniz , çelikler tutacak . Selamlar .

Eski 09-02-2010, 09:34   #312
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-11-2008
selamlar,

http://cgi.ebay.com/Clonex-Cloning-G...item1e5a4f763c bu linkte bulunan ürünü alıp çevremde gördüğüm ağaçlardan dal alıp köklendirmeyi düşünüyorum, bu ürünü kullanan arkadaşlardan bilgi almak isterim,

Açık havada ağaçı kesip budayıp hemen bu jele daldırarak koruyup eve gidene kadar zarar görmemesinide amaçlıyorum

boransal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2010, 20:17   #313
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boransal Mesajı Göster
selamlar,

http://cgi.ebay.com/Clonex-Cloning-G...item1e5a4f763c bu linkte bulunan ürünü alıp çevremde gördüğüm ağaçlardan dal alıp köklendirmeyi düşünüyorum, bu ürünü kullanan arkadaşlardan bilgi almak isterim,

Açık havada ağaçı kesip budayıp hemen bu jele daldırarak koruyup eve gidene kadar zarar görmemesinide amaçlıyorum
Hangi türlerde kullanmayı düşünüyorsunuz acaba bu ürünü?

Eski 14-02-2010, 22:26   #314
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Aslında çevremde ne bulursam kullanmayı düşünüyorum, bulunduğum mahallede ve çevre sokaklarda dut, çam manolya defne ve benzeri bitkiler var, gezip beğendiğim ağaçlardan toplayarak bunu uygulamak istiyorum

boransal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2010, 00:02   #315
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2007
Solan Çeliklerim için yardım istiyorum

İnternetten adaçayı tohumu aldım. Organik torf alıp içine ektim üzerine 1 c kadar torfla kapayım arada bir suluyorum. Yeşerip yeşermeyeceğini bilemiycem şimdi.

Yalnız arkadaşımdan adaçayı çelikleri aldım tohumları ektiğim torfun içine diktim ertesi gün hepsi solmuş ve 3 cü günde çürümeye başladılar.
Yanlız bir iki çeliği suya koymuştm onlar canlılar. Onları da öldürmemek için ne yapmalıyım? Onları nasıl köklendirebilirim?

Teşekkürler

Düzenleyen Sevilay : 26-03-2010 saat 00:46
kerzami Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 20:55   #316
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Geçtiğimiz günlerde bir tanış geçen sene erikten yaptığı çelikleri bu sene bahçesine ektiğini söyledi, erikten çelik olacağını hiç tahmin etmezdim.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 14:05   #317
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Sere yöntemi ile çelik alma

Sevgili arkadaşlar .Bu çok sevdiğim siteyi okuyup inceledikten sonra bende kendimce birşeyler yapmaya karar verdim.Alev ağacından çelik alarak onu hemen bir saksıya diktim üzerini de büyük bir pet şişe tarzı bir şeyle kapattım.İnşallah bu çeliklerim bu sayede köklenirler.
Sevgi ile kalın.
Name:  Fotoğraf0205.jpg
Views: 6923
Size:  45.8 KB

Name:  Fotoğraf0206.jpg
Views: 7915
Size:  53.3 KB

tiryakki ve Bilge Kerem beğendi.
burhan37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 18:04   #318
Yeni Üye

Altaki saksının petini bu sabah açtım biraz hava alsın diye 5 daika geçmedi hemen büzüşmeye başladı bende hemen geri kapattım.Bir arkadaşımız arada açın havalandırın demişti ama ben nerdeyse aybedyordum bitkimi.Lütfen hangi zamanlarda nasıl yapmam gerektiğini anlatırmısınız.

Eski 05-04-2010, 18:27   #319

kumyaka2010's Avatar

Ben tepelerinden birkaç hava deligi açıyorum . Pet şişeyi çıkarmana luzum kalmıyor . Selamlar .

Eski 05-04-2010, 22:13   #320
Yeni Üye

Ne kadar genişlikte bir delik açıyorsunuz mesela toplu iğne ile açılmış bir kaç delik olur mu ?Bu şekilde canlılığını devam ettiren bir bitki sonunda köklenir mi?Lütfen bu sorumu yanıtlarsanız çok sevinicem.

Eski 13-04-2010, 21:11   #321
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2010
hocam bu kullanılan hormonları bizim anlayacagımız bir dille anlatırmısınız bu hormonları nereden temin edebiliriz birde asitlerden bahsediliyor. bu konuya bi açıklık getirirmisiniz teşekürler.

lutfu19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2010, 23:27   #322
Ağaçsever

tauruc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Arkadaşlar ben birşey sormak istiyorum acaba iğde çeliklemesi bu nisan ayı içinde yapılırmı?Çelikleme en iyi ayları nasıl anlarız?

Düzenleyen tauruc : 13-04-2010 saat 23:29 Neden: ekleme
tauruc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2010, 09:11   #323
Ağaçsever

alparslan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2006
sn tauruc,ben bu konunun ehli değilim ama kendi bahçemde daha önce 2 adet iğde çeliği diktim 15 sene önce ve aynı ağaçtan çelik almama rağmen birinin iğdesi iyi çıktı biri kötü.yine bu sene mart ayının başında henuz gözler uyanmamıştı,iğdesi iyi olan ağaçtan yaklaşık 10-12 tane takriben 2 mt boyunda çelik aldım ve diktim.şimdi hepsi yapraklandı.sanırım şubat mart ayları iğde çeliği dikmek için uygun.yaprakları açmaya başladıktan sonra dikilen çelik tutarmı bilmem.iğdesini beğendiğiniz ağaçtan çelik alıp dikmenizi ve her ihtimale karşı 2-3 tane dikmenizi öneririm.iyi günler dilerim

alparslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 20:03   #324
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
dün tesadüfen ve gökte ararken yerde bulduğum mor salkım çeliklerini torfla dordurduğum saksıya diktim. antalya da çelikleme ile üretim zamanı geçti aslında, ama dayanamadım. bir de çiçekli bir bitkiden çelik aldığım düşünülürse kuzeye bakan serin bir odada tutuyorum saksıyı. günde bikaç kez de fısfısla çelikleri kurumasınlar diye nemlendiriyorum. inşallah tutar

moso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 20:09   #325
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi moso Mesajı Göster
dün tesadüfen ve gökte ararken yerde bulduğum mor salkım çeliklerini torfla dordurduğum saksıya diktim. antalya da çelikleme ile üretim zamanı geçti aslında, ama dayanamadım. bir de çiçekli bir bitkiden çelik aldığım düşünülürse kuzeye bakan serin bir odada tutuyorum saksıyı. günde bikaç kez de fısfısla çelikleri kurumasınlar diye nemlendiriyorum. inşallah tutar
Tutması gerekli.

sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 20:30   #326

kumyaka2010's Avatar

Sayın Burhan 37!
Yazınızı tesadufen gordum,ben 4 veya5 mm. çapında 8 10 delik kızgın şişle deliyorum. Suyuda o deliklerden veriyorum, zaten fazla suya ihtiyaç kalmıyor.Selamlar.

Eski 26-04-2010, 11:54   #327
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2009
merhaba arkadaşlar..ben çelikle sanırım ekimdi söğüt dikmiştim.şimdi yaprakları çıktı. bu ağacı evimizin yakınıdaki parkı yeşillendirmek için çoğaltmayı denedim.oldu çok mutluyum.asıl sorum şu ; ne zaman nasıl parka göçüreyim.(bizde böyle diyorlar da) korkuyorum tutmazsa diye..nasıl güzel anlatamam..çınar da dikmiştim olmadı...acaba tüm ağaçlar için eylül ekim iyimi çelikle çoğaltmak için.mesala bizim komşunun güzel bir elması var onu çelikle çoğaltmak istesem ne zaman nasıl yapayım..deneyim arkadaşlar bana yol gösterir mi?

daisy_zelish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2010, 13:23   #328
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi daisy_zelish Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar..ben çelikle sanırım ekimdi söğüt dikmiştim.şimdi yaprakları çıktı. bu ağacı evimizin yakınıdaki parkı yeşillendirmek için çoğaltmayı denedim.oldu çok mutluyum.asıl sorum şu ; ne zaman nasıl parka göçüreyim.(bizde böyle diyorlar da) korkuyorum tutmazsa diye..nasıl güzel anlatamam..çınar da dikmiştim olmadı...acaba tüm ağaçlar için eylül ekim iyimi çelikle çoğaltmak için.mesala bizim komşunun güzel bir elması var onu çelikle çoğaltmak istesem ne zaman nasıl yapayım..deneyim arkadaşlar bana yol gösterir mi?
Sayın Daisy_zelish; söğüt çeliklerinin yeterli kök oluşumunu tamamlaması gerekir. En sağlıklı önünmüzdeki yıl baharda asıl yerlerine dikmektir. Bu arada çeliklerin şu an nerede olduğu da önemli. Bu konuda bilgi vermemişsiniz. Çelikleri Şubat'ta henüz gözler uyanmadan da alabilirsiniz. Elma da daha çok aşı ile çoğaltma kullanılır.

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2010, 10:48   #329
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2009
teşekkürler sayın almira ilgin için söğüdüm bahçemizde.daha küçücük..ankaradayım ben şubatta kar yağıyor o zaman üşümesin?bir de elmanın dalından alıp dikemem gibi anladım doğru mu anlamışım..komşumuzun elması çok güzel..elmalarında gözüm kalıyor valla..ne yapsam da çoğaltsam

daisy_zelish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 15:17   #330
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Eklenti 140197
resimdeki çeliklerim görüldüğü gibi filiz verdi, fakat en ufak bir köklenme belirtisi yok. çelikleri dikeli 15 gün oldu. GA3 tablet almıştım. çeliklerde de kullanıyormuş. günde birkaç kez fıs ıs yaparak nemlendiriyorum çelikleri. sizce tutma şansı var mı çeliklerimin?

moso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024