agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Cumhur Tonba
  • 1 Gönderen Cumhur Tonba

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-06-2013, 11:22   #1
Ağaç Dostu

Coyan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2012
Çekirdekten üretilen meyve ağaçları aynı kalitede olur mu?

Bahçemizde çok güzel napolyon kiraz ve kayısı ağaçları var. İleride lazım olur düşüncesiyle çekirdekten aynı kalitede fidan üretmek istiyorum. Nasıl yapmam gerektiği konusunda yeterinde aydınlandım. Buraya kadar sorun yok. Sorum; çekirdekten ürettiğimiz fide neden aynı kalitede olmuyor veya olamıyor? Çünkü takip edebildiğim kadarıyla bazı arkadaşlar "aynı kaliteyi yakalayamazsınız, sonradan tekrar aşı yapmanız gerekir" şeklinde bazı ifadeler kullanmış. Çekirdek aynı çekirdek, peki neden? Madem tekrar aşılama yapılması gerekiyor, peki neden çekirdekten fide üretme yoluna gidiliyor ki? Büyümüş fideye aşılama yapılması daha mantıklı olmaz mı?

Coyan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 14:09   #2
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Çekirdekten tabii ki meyve fidesi yapabilirsiniz.

Fakat şunu asla unutmayın. Aynı bitkiyi elde edemezsiniz. Muhakkak açılma olur. Aslına asla benzemez. (Daha geniş bilgi için Mendel Kanunlarını okumanızı öneriyorum.)

hira beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 14:19   #3
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Coyan Mesajı Göster
Sorum; çekirdekten ürettiğimiz fide neden aynı kalitede olmuyor veya olamıyor? Çünkü takip edebildiğim kadarıyla bazı arkadaşlar "aynı kaliteyi yakalayamazsınız, sonradan tekrar aşı yapmanız gerekir" şeklinde bazı ifadeler kullanmış.
Biliyorsunuz. Bir canlı hem anneden, hem de babadan genetik yolla bazı özellikler alır. Yeni birey Yani F1 dediğimiz ilk kuşak özelliğinin % 50 sini anneden, % 50 sini babadan alır. Tabii ki arada baskın genler olursa belirtiler baskın gen özelliğinde gözükür. Siz bu bieyin çekirdeğinden (Tohumundan) üretim yaptığınızda % 25 Anne, % 25 Baba ve 50 ebeveynlere çekebilir yeni birey.

Mendel Kanunlarını tıklayıp okursanız inanın çok çok daha iyi anlayacaksınız.

hira beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2013, 21:52   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Terasımda tam bodur kendine verimli 4 yaşında elma ağacım var büyük bir saksıda yetiştiriyorum. Saksı dahil boyu 180 cm civarında, 2 yaşında almıştım. Aldığım sene 6-7 elma geçen sene 10 civarında bu senede 40 adet elma aldım, kendine verimli ve tozlayıcı özelliği olduğu için tek başına elma verebiliyor. Tepeden çıkan sürgünün altından bilezik çıkararak köklendirme hormonu sürüp torf ile sararak havai köklendirme yapmak için sardım köklenme olursa bonsai yapmayı düşünüyorum. Diğer taraftan elmalarının çekirdeğinden çimlendirip fide yapılması durumunda bundan da kendine verimli elma alınabilir mi.

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2013, 22:10   #5
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Çelik tutturmayı başarabilmek bana çok zor geliyor.. Aşılamadanda hiiiiç anlamam, keşke çekirdekten yetişen fidelerde aslına benzese..

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2013, 03:08   #6
Ağaçsever

Derya Hanim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Bence sizin bodur elmaniz iki agactan olusuyor. Koklerin alindigi fazla buyumeyen ve kok olarak kullanilan bir agac ve elma agaci. Siz dalindan uretmeye calisirsaniz basarili olursunuz fakat normal bir elma agaci elde edersiniz.

Derya Hanim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024