agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni43Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-02-2008, 16:13   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2008
Permakültür (Masanobu Fukuoka'nın doğal tarım yöntemi)

Bu yıl Masanobu Fukuoka'nın doğal tarım yöntemini denemek istiyorum. bu yöntem hakkında ve ya Permakültür, polikültür tarımı hakkında bilgisi ve tecrübesi olan arkadaş var mıdır? tanışmak isterim. sevgiler.

suyunyolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2008, 20:01   #2
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Ailenizin "sahipsiz tarla gibi, bu tarlayı sürdürün" demesinden kaçabilmeli, tarla komşularınızın şikayetlerini ("tarlamı ilaçlıyorum, zararlılar senin tarlana kaçıp ilacın etkisi geçince benim tarlama geliyor" veya "sendeki yabani otlar bana geliyor" gibi lafları) dikkate almamalısınız.
Bulunduğunuz bölgeye uyum sağlamış tohumları arayın. Köylerde kendi ihtiyaçları için diktikleri arka bahçe tohumları bulma ihtimali var.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2008, 10:31   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2008
Teşekkür ederim. Deneyimlerinizden daha fazla yararlanmak isterim. sevgiler.

suyunyolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 22:14   #4
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2008
Masanobu Fukuoka'nın izinde...

Masanobu Fukuoka'nın izinde...

Herkese Selamlar,
Geçen sene Ayvalık civarında (gömeç) bir yer almıştım. Uzun bir süredir araştırıyorum ne yapsam ne etsem diye. Bu süreçte agaçlar.net sayesinde hayatımda duymadığım ve bilmediğimi birçok şeyi öğrendim:

Kompost yapımı, EM, Fukuoka'nın doğal tarımı, permakültür, pestisitlerin, toprağı devamlı sürmenin zararları, allelopatik bitkiler, soluncanların faydaları, malçlama, tohum çimlendirme vs vs.

Bazen gittiğiniz yer kadar yolculuğun kendisi de önemlidir ya, benim için yolculuk hayli keyifli geçiyor.

Monokültür tarımın bana göre olmadığına karar verdim. Aynı çeşitten yüzlerce fidanı dik, hizaya sok, sonra uğraş dur çok mantıklı gelmedi bana.

Son dönemde kafamda meyve ormanı gibi bir düşünce oluştu. Ceviz, badem, altlarında fındık, ayva, nar, dut, elma, erik, armut vs. boylarına ve birbirine gölge etmeyecek şekilde konumlandırılacak. Kenarlarda çalımsı bitkiler. Taşlık yerlere incir, çam.

Tabi bütün ağaçların meyve ağacı olması şart değil, arada güzel ibrişim, ıhlamur, meşe ya da sögüt ağaçları da olacak uygun yerlerde

Uygun fiyatlı olan bazılarını fidan olarak alıp ekmeyi düşünüyorum. Kalanlarının tohumlarını araziye saçmayı ya da ekmeyi planlıyorum.

Bunları yaparken şu ilkeleri uygulamaya karar verdim
1) sürdürülebilir olacak
2) dışarıdan alacağı input çok sınırlı ya da hiç olmayacak
3) topraktan aldığım kadarını geri vereceğim
4) amaç maksimum verim ya da maksimum kar olmayacak

Araziye öncelikle örtü olarak yonca ekilecek, 30 adet kadar yabani armut ağacı aşılandı. Şubatta cevizi tohumdan ekmiştim ama domuzlar bazılarını yemiş, mayısa doğru durum netleşecek.

Çimlendirdiğim viyollerde çimlendirdiğim bademler var. onları ekmeye başlayacağım. Yukarıda bahsettiğim ağaçların tohumlarını toplamaya başladım.

Eminim birçok şey planlandığı gibi gitmeyecek, o yüzden her türlü fikre ve öneriye açığım.

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2013, 00:34   #5
Ağaçsever

adembaba1's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2013
Hayirli olsun,kac donum tarlaniz?Fukuoka san cok ilging bir kisilik,meslegi biyolog,25-30 yil hic topragini surmedigi,normal yontemlerin disina cikarak su bastirmadigi pirinc tarlasi var,50 donumde turunc bahcesi vardi,youtube de videolarini seyretmistim,2008 de 95 yasinda vefat etti..

adembaba1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2013, 00:40   #6
Ağaçsever

adembaba1's Avatar

Fukuoaka san meyve agaclarinin budanmasina karsidir,onda dogaya teslimiyet var,ona gore agaclar kendi haline birakilmali,mudahele edilmemeli,bu sistemini babasindan devraldigi turunc bahcesine uyguladiginda sonuc felaket olmus,turunc bahcesini zararli bocekler sarmis,urun alamamis,babasindan ve koylulerden azar isitmis,herkes onu kinamis,tembellikle suclamis..

Eski 30-03-2013, 00:50   #7
Ağaçsever

adembaba1's Avatar

Fukuoka san bu felekatin sebebinin soyle aciklamis:Babasinin bahcesi yillarca ilaclanmis,gubrelenmis,budanmis vs,fukuoka san yillarca boyle bakilmis bir bahceyi dogal tarim yontemini uyugulamak icin kendi haline biraktiginda buna aliskin olmayanan bahceyi zararlilar,hastaliklar isgal etmis,bahcenin bildigi tek savunma mekanizmasi insanlar eliyle oldugu icin bahce savunmasiz kalmis..

Eski 30-03-2013, 14:16   #8
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adembaba1 Mesajı Göster
Hayirli olsun,kac donum tarlaniz?Fukuoka san cok ilging bir kisilik,meslegi biyolog,25-30 yil hic topragini surmedigi,normal yontemlerin disina cikarak su bastirmadigi pirinc tarlasi var,50 donumde turunc bahcesi vardi,youtube de videolarini seyretmistim,2008 de 95 yasinda vefat etti..
Sevgili Adembaba1, yerim 36.5 dönüm, 33 dönüm kullanılabilir alanı var. 3 dönümü taşlık gibi.

Eski 21-04-2013, 02:44   #9
Ağaçsever

adembaba1's Avatar

Hayirli olsun,fotografli paylasimlarinizi bekliyoruz,her paylasim bizim gibi sehir koyluleri icin bir tecrube.

Eski 31-05-2013, 12:53   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2010
güzel paylaşım.

teonet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 13:12   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Sayın tiryaki; kolay gelsin. Bir iki zeytin ağacıda yakışır oralarda.İnşallah herşey gönlünüzce olsun. Yonca demişsiniz, ne tür yonca dikeceksiniz?

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 13:22   #12
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Sayın Melih Bey,
Tabi ki Zeytin de olacak. GEA yonca tohumu almıştım
Şu kitabı okuyorum bu aralar:

Amazon.com: Restoration Agriculture (9781601730350): Mark Shepard: Books

yaklaşık 400 dönümde doğal tarım / permakültür uygulaması yapan birisinin yazdığı bir kitap.

Eski 21-06-2013, 14:30   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Taşlık olan yerlere zeytinleri dikin, derim. Eskiler; dik bayıra mevlam kayıra derlerdi, zeytin için. Taşlı yerde hem serin olur, hemde taşların altında rutubet olur.
Yabancı dilin olması çok güzel. Okuduklarınızdan akılda kalan değişik şeyleri paylaşırsanız seviniriz. bende ucundan kıyısından bulaşmak istiyorum. Sağlıkla kalın.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 16:42   #14
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Melih Bey,
Bahsettiğim kitabı yarıladım sayılır. Temel permakültür tasarımı dışında farklı bir tasarım yok.

Ana mantık her ağaçtan maksimum verim elde etmeye çalışmak yerine bir sürü bitkinin bir arada yaşadığı ekosistemi kurup her metrekareden optimum verim elde etmek şeklinde. Mesela büyük bir kestane ya da ceviz ağacının yanında yarı bodur bir meyve ağacı, diger yanında çalımsı bir bitki ve bir üzüm.

Arazi üzerine düşen her damla suyu toprakta tutacak şekilde şekillendiriliyor, stratejik yerlere su tutacak göletler yapılıyor.

Yazar büyük ölçekteki çiftliklerde kompost vs yapımını komik buluyor. Bırakın dallar yapraklar düşsün kendi kendine gübreye dönüşsün diyor. Üzümü tellere bağlamak yerine ağaca sarılmasını öneriyor. Başka şeyler buldukça yazarım

Şu sitede anlatmaya çalıştığım şeyin resmi mevcut www.centerfordeepecology.org

Eski 23-07-2013, 12:46   #15
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Kitaptan bir öneri, sıra araları 7 metre

sıra 1-5
kestane (üzüm) ---- 4 metre ---- kestane (üzüm)
frenk üzümü ---- 0.6 metre ----frenk üzümü

Sıra 6-9
Elma (üzüm) --- -8 metre ---- Elma (üzüm)
Fındık ---- 1.2 metre ---- Fındık
ahududu ---- 0.6 metre----ahududu

üzümler ağaçlara tutturuluyor, zaten doğada da böyle yetişiyormuş.

Eski 23-07-2013, 23:56   #16
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
bizim köyde de (ordu-fatsa) üzümleri mutlaka başka bir ağacın dibine dikip ona sardırırlar.

yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2013, 01:03   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-05-2008
Doğayı kullanma doğayla beraber yaşamayı öğren sende Doğan'ın parçasısın onunla yaşa

yekadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2013, 07:58   #18
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Masanobu Fukuoka' nın tohum topları ile ilgili bir videoya rastladım.

Masanobu Fukuoka Makes Seed Balls - YouTube

Enerjisine hayran kaldım.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2013, 08:25   #19
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Masanobu Fukuoka'nın kendine yeten, kendini yenileyen ve sürdürülebilir bir yaşamın temel taşı olarak gördüğü doğal tarıma yaklaşımının sırrı doğa ile bütünleşmenin, onunla uyumlu yaşamanın teori ve pratiğinde saklı.
Takipçilerinin tohum topları yapmasının bir videosu.

Seed Ball Story - YouTube

Doğa en iyi öğretmendir, öğrenmesini bilene.
Kitabının kapağı, türkce

Name:  Masanobu Fukuoka.jpg
Views: 3025
Size:  50.8 KB

pomodoro beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2015, 15:21   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Permakültür

Permakültür ile ilgili bilgimi arttırmak istiyorum..Özelden bazı üyelerimize yazıp sorular soruyorum...

Sağolsunlar hiç kırmadan cevaplar verdiler...özellikle Meyvelitepe...

Buradan kendisine teşekkür ediyorum...

Ancak insan utanıyor...tekrar başka şey sormaya...

İyisimi bunun varsa eğitimini alayım deyip...araştırdım...

İstanbul'da iki günlük daha önceleri varmış...290tl+kdv...

Ancak daha bulamıyorum...

Bu konuda bilgisi olan üyeler, bilgilerini paylaşırsa sevinirim...

Bu doğa/Dünya için, gönüllü birlikteliklerin insanlara verdikleri kursların ücretleri daha makul olabilir mi ?

350tl gibi bir rakam çıkıyor...iki günlüğüne...bilmem ? belki olabilir...

Konuya katkılarınızı rica ederim...

abay54 beğendi.
vural-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2015, 17:16   #21
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Permakültür ile ilgili bilgimi arttırmak istiyorum..Özelden bazı üyelerimize yazıp sorular soruyorum...

Sorduğunuz soruların aldığınız cevapları sadece siz biliyorsunuz. Oysa bunları forumda sorsaydınız, konu hakkında bilgi toplanmaya devam ederdi... Daha çok kişi forumda sorar ve cevap alırsa, parayla bilgi edinilmek zorunda kalınmazdı

Alıntı:
Özelden sorunca bu duygunun oluşması normal, bence, şimdiye kadar bildiklerinizi yazarak, bu konuyu başlatın Sormaktan da çekinmeyin...

abay54, A_NOMAD ve Blackjin beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2015, 17:41   #22
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vural-can Mesajı Göster

Buradan kendisine teşekkür ediyorum...

İyisimi bunun varsa eğitimini alayım deyip...araştırdım...

İstanbul'da iki günlük daha önceleri varmış...290tl+kdv...

Ancak daha bulamıyorum...

Bu konuda bilgisi olan üyeler, bilgilerini paylaşırsa sevinirim...

Bu doğa/Dünya için, gönüllü birlikteliklerin insanlara verdikleri kursların ücretleri daha makul olabilir mi ?

350tl gibi bir rakam çıkıyor...iki günlüğüne...bilmem ? belki olabilir...

Konuya katkılarınızı rica ederim...
Permakültür konusunda kurs veya atölye adı altında yaratılan ekonomik sarmal bana fazlasıyla itici geliyor. Öyle ki, kurs ekonomisi olmasa permakültür birimlerinin ayakta kalamayacağını, kendilerini besleyemeyeceğini düşünmeye başladım ki, bu permakültür ile ortaya konan öğretiye taban tabana ters bir durum.

Bana kalırsa ister permakültür, ister eski doğu ve batı yaklaşımları, ister modern sürdürülebilir tarım yöntemleri olsun, herhangi bir ücretli kursa gitmeye ihtiyacınız yok. Her türlü bilgi ortada ihtiyacınıza göre edinir kullanırsınız.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2015, 18:33   #23
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Alıntı:
Permakültür konusunda kurs veya atölye adı altında yaratılan ekonomik sarmal bana fazlasıyla itici geliyor.
Burda da para sayma makinesini beslemek icin kullanilan bir alan. Bir sekilde konu hakkinda herkesten 10-15 sene once bilgi edinmeye baslayip uygulamalari yapan bir hanim hatri sayilir ucretlerle duzenli olarak egitim calismasi duzenliyor. Benim uygulamalarim permakultur alanina girmese de (ortusen uygulamalar var), pazarda ugrayip soru soran ya da e-posta gonderen herkese butun uygulama detaylari hakkinda ne bilgi varsa veriyorum.

Insanlarin farkinda olmadigi birsey varsa o da verilen bilginin uygulama olmadan hicbir sey ifade etmedigi. Ayni bilgi farkli ellerde farkli uygulamalara kapi acar. O yuzden surekli denememiz, bazen basarmamiz, bazen yenilmemiz ve en az bunlar kadar onemli olacak sekilde icgudulerimizi dinlememiz ve sinirsiz bir sekilde hayal kurabilmemiz gerekli. Bence isin hayal kurma kismi basarilmak istenen her is icin gecerli. Hayalini kurmadan (en ucuk hayaller dahil) basarili olunmasi ihtimali imkansiza yakin.

Yabanci dildeki yeni kaynaklara ulasim sorunu olanlar varsa ya da ustunde netlik olusmayan konu veya konularda ulasabilecegim bir kaynak varsa, seve seve yardimci olurum. 350 TL bu is icin Turkiye sartlarinda fahis bile demeyecegim cok ayip bir ucret. MeyveliTepe'nin blogunda hem amator bahcecilikle ilgili hem biyodinamik tarimla ilgili hem de permakulturle ilgili bol miktarda uygulama var (permakultur olsa da olmasa da kullanilabilecek ortak uygulamar mevcut). Bunun disinda burda Taslibahce de kendi deneyimlerini zaman zaman paylasiyor (orda permakultur uygulamalari da var). Bir ev bahcecisi olarak heyyamola'nin uye bahcesini de takip etmenizi tavsiye ederim. Surdurulebilir bahce ornegi sunan Sahire'nin uygulamalarindan da (gordugum en sade, dingin ve huzurlu orneklerden birisi) cok sey ogrenebilirsiniz.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2015, 22:08   #24
Ağaç Dostu

Sn.Malina...merak etmeyiniz bir çoğunu forum ortamında sordum...sağolsunlar cevapladılar. Özelden sorduklarım, daha önce konusu edilmiş mevzulardı ve ufak ayrıntılarını tekrar forumda hararet oluşmaması için sormadım...

Sn.Birnefestoprak teşekkürler..

Uygulamalı eğitimleride var...1600 tl...erken ödersen 1400tl...ön ödeme 300tl..vazgeçersen 300tl yanıyor..

Başlangıç amaca ne kadar ters...

"Biz Dünya için..insanlık için çalışıyoruz " tabelası altında..1600tl....

Ve izlediğimi bir çok video..okuduğum bir çok yazıda "Buradaki insanlar, hiç bir menfaat gütmeden sadece insanlık ve Dünya yararına bir araya geldiler" gibi cümleler...

Oysa Fukuoka, ürünlerini fazla fiyata satan birine rast geldiğinde oldukça öfkelenmiş ve o satıcıyla bağını kesmiştir.

Eski 19-10-2015, 23:01   #25
Ağaç Dostu

Permakültürden...

Fukuoka Japon Bitki hastalıkları uzmanıdır.

Uzun çalışmalarının sonucunda ;

Doğanın, milyonlarca yıl deneyip yanılarak bulduğu, artık rayına oturmuş metodlarını insanoğlunun değiştiremeyeceğine..

Buna gücününde vaktininde yetmeyeceğine karar vermiştir.

"Yaptıklarımızın hepsi boş..nafile" olarak tanımlamış köyüne dönmüştür.

Amacı köyünde birebir doğayı taklit etmek...

İlk hatasını, yıllardır insan desteği ile hayata bağlanan ağaçlarını ansızın ilaçsız budamasız bırakıp kurutmaktır.

Bu hatasını sonradan anlar..ki bu işe kademeli ve planlı girilmelidir.

Planın ilk etapları, kurak susuz kalmış bölge de yağmur sularını hendek/göllerle toprağa emdirmek...taban suyunu iyileştirmek.

Daha sonra toprağa azot ve benzeri maddeleri doğal yollardan daimi kazandıran bitkiler ekmek. Vazgeçilmezi Mimoza...erguvan gibi....

Dünyaca meşhur tohum topları ile bitkinin nerde yaşayacağını bitkiye ve doğaya bırakmak.

Diğer canlıların yemesi ve çimlenme sıkıntısı sebebi ile tohum toplarını akıl eder. Kimi zaman içlerine acı biber katar.

Toprağı hiç bir zaman işlemeyip...çıplak bırakmadan yöresine göre dönüşümlü ekim yapar...toprağı boş bırakmaz...

Ektiği ne olursa olsun..tanesini alır...kalanını toprağa geri serer..Böylelikle her yıl organik madde miktarı artar.

Çözümlerini sadece doğada arar...

Doğaya karşı gelmez...inad etmez..

Ekim yerlerine insandan ağır bir şey sokmaz..

Hasatlarını eski yöntem el tırpanı ile yapar..

Yabancı otları tamamen yok etmez..kontrol altına alır.

Olabildiğince fazla tohumu, tohum toplarında bulundurarak...en güçlü bitkinin o arazi parçasında başarı kazanmasını sağlar...

Çelikten değil de...tohumdan yetişen bitlikeri benimser..
------
Az çok...öz...aklıma gelenler bunlar...

Tabi bu yöntemler...bir sabah kalkıpta..."hadi yapalım " tarzı şeyler değil...
Örneğin...tamamen ezilmiş bir toprak parçasında...işlemeden tarım yapmak bence olanaksızdır.

Ansızın Fukuoka gibi ağaçları desteksiz bırakmak başarı getirmez...

Zamanla ...alıştıra alıştıra...

Fukuoka sisteminde;

Örneğin budamaya gerek yok..zaten o bölüm güneşten gereken ışığı alamıyor ve gelişemiyor...ya da daha iyileri ona izin vermiyor...ve zaman içinde en sağlıklıları hayatta kalıyor....der!

Yani hangi dalın olup olmayacağına...dalın sahibi karar versin gibi...
----

Yanlışlarım olduysa affola...düzeltiniz...

Saygılarımla...

Eski 19-10-2015, 23:32   #26
Ağaç Dostu

Canlılar arasında Dünyaya en fazla zarar veren insanlar..

Konumuz içerisinde..doğaya davranış şekilleri bakımından insan topluluklarını guruplandırıp, doğaya zararına göre sıralandırabilirsek, sanırım en masumu Aborjinler olacaktır.

-Aborjinler

-Fukuokacılar

-Ekolojistler

-Organikçiler

.....

Ticari bir işletme gibi..muhasebe tutsak..artısı..eksisi olsa...Dünyaya....

Sanırım dengeyi en çok Aborjinler yakalar.

Doğanın telafi edeceği en az zararı Aborjinler verir.

Adeta diğer canlılar gibi yaşarlar. Hiç bir zaman o öğününden fazla avlanmazlar.

Doğa bence öyle bir dengedirki ;

Fazla avlanmış canlı..kırılmış bitki, daha önce bahsettiğimiz muhasebe dengesinde hemen eksiye geçer.

Ve her bir eksi..sonra ki diğer eksinin kuvvetini arttırır.

Logaritmik bir zarar süreci doğar.

Ve bu kıyametin en minimize başlangıcıdır !

Eski 19-10-2015, 23:48   #27
Ağaç Dostu

Link

Üstte beğendiğim bir pdf var...

Alıntı yeri linkte var...emekçilerinin izinleri ile paylaşmak istedim.

Yararlı olması dileğiyle...

Eski 01-04-2016, 14:00   #28
Ağaçsever

laputa's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2016
Tohum Toplari

Merhaba,

Topragi surmeden tohumdan bitki yetistirmeye calisacak biri olarak, tohum toplari yontemi ile ugrasmis, bu konuda deneyim sahibi bitki severleri davet etmek isterim.
Internette konu ile ilgili cokca bilgi olmasina ragmen(cogunlukla ingilizce), tecrubeli bir kac arkadastan da bu ortamda bilgilerini paylasmalarini dileriz.

Bir kac soru ile baslayabiliriz;
-Buyuk arazilerde (10 donum ve ustu) bu yontemi denemis var mi?
-Oranlara iliskin farkli bilgiler mevcut. (kil, su,tohum,kompost,toprak)
-En verimli sekilde cimlenme saglanmasi icin (20 `nin uzerinde turu tek seferde toplar ile arazinin uzerine yaymaya calisacagim) , dikkat edilmesini onerdiginiz hususlar nelerdir?
-Buyuk miktarda top yapimi icin kullanilabilecek pratik alet ve makinalarin tedarik kanallarini biliyor musunuz?

tesekkurler

Eklenen Resimler

laputa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2016, 03:14   #29
Ağaçsever

laputa's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2016
Konuyu dogru yere tasidiginiz icin tesekkur ederim,

Biraz sesli dusunursem belki katilimi arttirabilirim dusuncesi ile, asagida amacimi, planimi ve sorularimi paylasacagim.

Amac:
En ozet haliyle, topragin kalitesini , organik yontemler ile arttirmak. Topragi oncu bitkiler ile ortmek ve rehabilitasyon surecini baslatmak. Zamandan ve emekten kazanmak adina, bunu yaparken topragi surmemek ve mevcut cevre sartlarinda(su,don,sicaklik) hayatta kalabilecek turleri bulma sansimi arttirmak istiyorum. Bunu tohum toplari ile yapmaya calisacagim.

Bolge
Her bolgenin kendi mikro iklimi oldugu gercegini goz ardi etmeden, genel olarak deneyin yapilacagi araziye iliskin;
Bolu Ilinde, 900 m. rakimda, Zone 7a iklime sahip, 12 donum buyuklugunde , uzerinde son 4 yildir tarim yapilmamis, guney cepheye bakan, uzerini 5-10 cm`lik yabani ot ve cimlerin kapladigi, golgeye sebep olacak cok fazla agac barindirmayan, 5-12% egimli, sinirindan dere gecen, yillik ortalama 600 mm yagis alan, Temmuz, Agustos ve Eylul aylarinin yillik ortalamanin altinda yagis aldigi, bir arazi.

Yontem
Alan buyuk oldugu icin , sistemi kompost ya da malc ile beslemem en azindan ilk yil mumkun olmayacak. Dolayisiya, tohum toplari ustleri kapali olmadan dogru zamani bekleyecekler. (hayatta kalabilirlerse!)

Toplari sonbahar ortasi/sonu gibi atmayi dusunuyorum. Boylece soguk kis doneminin faydalarindan yararlanmis olacagim. (don zamani daha kisa filizler, kis soguklarinin filizlenme uzerinde etkisi , hava sartlari nedeniyle toplarin daha az dis etkiye maruz kalmasi.)

Tohum toplari icin karsilastigim en sik kabul goren oran:
5 olcek kil
3 olcek compost
1 olcek tohum
1-2 olcek su

Topa katacagim tohumlari secerken degerlendirmeye adigim kriterler;
Yerel bir tur olmasi (yakin cevrede yetismesi)
Hizli buyuyebilmesi
PH ve toprak niteligi bakimindan cok talepkar olmamasi
Ayni anda bir kac ozelligi bunyesinde barindirmasi; yer ortucu, faydali bitki cekici, yararli kok sistemi, oncu bitki, faydali kimyasal tutucu/tasiyici

Tohum toplarina karistiracagim turler:
Arpa
Yonca (Cayir ucgulu&Kaba Yonca), (Trifolium pratense&Medicago Sativa)
Karakafes otu (Symphytum officinalis)
Fig (Macar figi, Tuylu Fig) (Vicia Spicies)
Feslegen (Ocimum basilicum)
Kadife Cicegi(Tagetes)

-adaylar arasina Civanpercemi, Gulhatmi, Hardal, Hindiba, Sinir Otu, Aci Bakla, da ekleyebiliriz.

En buyuk riskler, su (susuzluk ya da sululuk) ve tohum yiyiciler.
Bir de, yine okudugum kadari ile, 100m2`lik bir alanda yetisen yer ortucu, ¼ oraninda, yani 25m2 bir alana malc saglayabiliyor. Dolayisiyla basarili olsa da, yeterli malc malzemem olmayacak. (ama bu beni cok rahatsiz etmiyor)

Hedef
Hedefim tohumlarda, 50% uzerinde gelisme orani yakalayabilmek.

Sorular
Toplarin araziya atilma zamani konusunda fikirlerinize acigim. (onemli bir parametre)
Eger, toplar basarili olursa, ilk bicme zamanini ne onerirsiniz? (bitki uzunluklari, ciceklenme)
Tohum Toplarina, gubre ve EM katilimi onerir misiniz?
Evet, ise hangi oranlarda onerirsiniz?
Ve karisima giren ek (hesaplanmamis), bu miktari hangi malzeme miktarindan kismaliyim. (compost, kil)
En iyi senaryo tum yil malc yapabilecegim bir donguyu ilk basta yakalayabilmem.
Ornegin:
Eylul - Yaz mahsulu bicimi
Sonbahar – Ilk Kis – Kis mahsulu tohumu ekimi
Nisan-Yaz Mahsulu tohumu ekimi
Mayis – Kis Mahsulu bicimi
Bunu saglayabilmem icin oncu tur olarak, onereceginiz turler var mi?

Bu deneyi gerceklestirme konusunda kararliyim ve hatalar yapacagimi da biliyorum. En iyi ogrenme yontemi ve bolgeyi anlamanin en iyi yolu oldugu icin bunu bir kayip olarak gormeyecegim. Uzun vadede, bu sistemi gida ormanina katmak/birlestirmek istiyorum. (Gida Ormaninin baslatilacagi alan, daha kucuk oldugundan ve su hendekleri yontemi ile baslayacagindan, biraz daha farkli bir sistem izleyecegim)

katkida bulunan herkese simdiden tesekkurler

Düzenleyen laputa : 03-04-2016 saat 03:18 Neden: imla
laputa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2016, 23:55   #30
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Sn. laputa, tohum toplarına ekleyeceğiniz Aynısafa, Latin çiçeği ve Ebegümeci, toprak ıslahına ek katkı sunabilir.

Khan ve culsuz gezgin beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
masanobu fukuoka

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024