agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar > Meşe
(https)

Beğeni Düzeni38Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-09-2009, 17:03   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Normal bir saksıya alelade bir şekilde epeyde beklemiş tohumları diktim. Küçük bir saksıya çok mktarda dikmeme rağmen şu anda yaklaşık bir yıllk kadar oldular en büyüğü 50 cm civarı . Saksı küçük kaldığından bu sene bir gelişim yaşamadık ama ölmedikte . Saksıyı yeni büyüttüm seneye bir fırlama olur sanırım. Kısmet ise toplu koruluk bonsaisi şeklinde bir düşüncem var.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2009, 16:23   #152
Ağaç Dostu

Alonesmaug's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2009
Kestane toplamak için akrabalarla Sapanca'ya gittik.Poşetlerce kestane topladık ve yorulduk haliyle.Dinlenmek ve piknik yapmak için de Sapanca'da meşelik adında bir piknik alanı var,oraya gittik.Adından anlaşılacağı üzere meşe ormanının içinde bir yer.Ben de bu fırsatı değerlendirip 2 cebimi de dolduracak kadar meşe palamudu topladım.Eve gelince de dün her bir saksıya 1 tane gelecek şekilde 8 tane tohum ektim.Eğer olurda çimlendirmede başarılı olursam buraya fotoğraflarını koyarım.

Düzenleyen Alonesmaug : 12-10-2009 saat 22:03
Alonesmaug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2009, 10:49   #153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2009
Meşe Pamaudu ihityacı olan arkadaşlar...Kurtuluş Parkının içindeki koşu yolu üzerinde yeterince meşe palamudu bulunmakta..İsteyenler toplayabilir..

gilkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2009, 11:05   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2006
Arkadaşlar yakın zamanda bir kaç torba meşe palamudu topladım ve buzdolabına koydum. Bu haftasonuda ekmeyi planlıyorum. Şimdi aklıma geldi. Bu palamutlar soğuktan sıcağa çıkınca bahar geldi sanıp kışa girerken çimlenivermesin? Olabilirmi böyle birşey. Acaba buzdolabından çıkarsammı?

mcdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2010, 19:16   #155
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
arkadaşlar aynı anda diktiğim birçok meşe palamudumdan işyerime ayırdığım ve ılık bir ortamda ofisimde kalan 3 adedi çimlenip 10 cm kadar oldular fakat balkonda saksılara ektiğim 20-30 kadarı çimlenip topraktan fışkırmalarına karşın uzamıyorlar vede sanki kuruyor gibiler.Şunu sormak istiyorum soğuktanmı yoksa toprağındanmıdır?bir bilen varsa sevinirim...

justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 20:43   #156
Ağaç Dostu

justice's Avatar

meşe palamutlarımın son hali şu şekilde ,sanırım biri fazla nemden kurumaya çalışıyor.inşallah toprağın ona ait kısmını kurutabilirsem yaşama şansıda olabilir..
Name:  DSC04444.JPG
Views: 4035
Size:  53.4 KB

Name:  DSC04446.JPG
Views: 2681
Size:  63.5 KB

Eski 22-03-2010, 19:59   #157
Ağaçsever

ismailay's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2009
çimlenen meşeler

Merhabalar çimlenen meşeleri biraz sık şekilde dikmiştim meşeler çıkalı bir aydan biraz daha fazla oldu. Benim sorum bu meşeleri ne zaman ayırmam gerektigi ve bu meşeleri ne zaman dogaya dikebilirim. Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

ismailay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 11:59   #158
Ağaçsever

ismailay's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2009
bir sorum daha olacak

Resimdeki yapragı meşeden kopardım bazı meşe fidanlarının yapraklarında bu şekilde kurumalar meydana geldi sebebi nedir ne gibi bir önlem almam gerekir lütfen meşeler kurumadan yardım edermisiniz saygılarımla.

Eklenen Resimler

ismailay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 16:48   #159
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Palamut meşesi bizim buralarda bazı dağ köylerimizde kendiliğinden yetişiyor.Hep yetiştirip bahçemde de olsun istediğimden bir arkadaşımdan rica ettim.Dağ köyündeki akrabalarını ziyarete gittiğinde bir poşet dolusu aşağı yukarı 45 - 50 tane meşe palamutu getirdi bana.Zaman Kasım ayı gibiydi. Ben palamutları elden geçirdim.Delikli olanları dış kabukları çatlak olanları ayıkladım öncelikle.Sonra birinci elemeyi geçenleri içi su dolu bir kovaya boşalttım ve suyun yüzüne çıkanları toplayıp attım ve kalanlarını üç dört saat suda beklettim. Bu arada ben de aşağı yukarı 50 cm çaplı bir leğene 10 cm kadar kum koydum.Kovada su içindeki palamutları bu kumun üstüne belli aralıklarla yatay bir şekilde dağıttım.Sonra da palamutların üzerini aynı kumla 5 cm kalınlığında kapattım hafifçe suladım ve hiç ısıtımayan pek kullanmadığımız depo gibi bir yere koydum.Arada bir kumun nemini kontrol edip çok bi şey su püskürttüm.Bu şekilde Mart ayının yaklaşık 20 sine kadar beklediler. Yanlarında aynı şekilde çekirdek badem de vardı ve aynı işleme tabii oldular.Dıkmek için kumu hafifçe kazıyarak boşaltırken ne göreyim. Hepsi çimlenmişti. Hemen bol miktarda yanmış ahır gübresi karıştırdığım bahçe toprağına bahçeye diktim.Diktiğim yer özel olarak palamutlar için hazırlanmış 1 metrekare kadar bir yerdi.Yaklaşık bir ay sonra hepsi topraktan çıktı. Bademler de.. Şimdi ikinci yılları.. Büyüyorlar..18 meşe 23 badem.. Ama forumdaki diğer arkadaşların yazdıklarından bazıları kafamı karıştırdı..Çıplak kökle dikilmez diyorlar.Şimdi ben o fidancıkları zamanı geldiğinde ağaç olacakları asıl yerlerine dikemeyecek miyim ? Ya da dikersem tutmazlar ve onca emek ve zaman heba mı olur ? Öyle bir sonuca hiç hazırlıklı değilim doğrusu ve epeyce üzülürüm..İnşallah tutarrlar diyorum ben gene de şimdilik..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 16:16   #160
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Meşe tohumu ekimi için ekim kasım ayları denmiş ancak soğuk bölgelerde bu sorun teşkil etmez mi ? Sonuçta daha bebek olan meşe o soğuğa kışa ne kadar dayanabilir. En fazla eksi 10 oluyor, don oluyor. ekmek istediğim tohumlar Quercus pubescens - tüylü meşe'ye ait.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 19:43   #161
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kalyon Mesajı Göster
Meşe tohumu ekimi için ekim kasım ayları denmiş ancak soğuk bölgelerde bu sorun teşkil etmez mi ? Sonuçta daha bebek olan meşe o soğuğa kışa ne kadar dayanabilir. En fazla eksi 10 oluyor, don oluyor. ekmek istediğim tohumlar Quercus pubescens - tüylü meşe'ye ait.
Sayın Kalyon, meşe tohumları soğuk katlama yapmadan çimlenmiyor. Eğer ekim kasım aylarında doğrudan toprağa ekerseniz, fideleri zaten bahardan önce toprağın yüzüne çıkmaz ve don vurma olayı da olmaz. Soğuk katlamayı yaptıktan sonra ekeceğim diyorsanız, mart ayının sonlarına doğru ekebilirsiniz ve yaklaşık bir birbuçuk ay sonra da fidelerinizin gün yüzüne çıktığını görebilirsiniz.

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 19:46   #162
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Hıı.. olay bu şekilde gelişiyormuş anladım teşekkürler.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 09:19   #163
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Dün palamut toplamıştım.Poşette duruyordu.Sabah baktığımda kurtlar çıkmış içinden.Şimdi su dolu koyaya koydum çürükler üste çıktı ama batanlar arasında çatlamış palamutlar da var.Bu çatlakları ekmemin sakıncası var mı.Genelde çatlamışlar ekilmez denir de.Acil cevap verirseniz sevinirim...

nese Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2010, 11:54   #164
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2010
Meşe Palamutu Dikimi hakkında...

Merhaba arkadaşlar!!!
Şu günlerede öyle bir meşe palamudu ekme sevdam varki dostlar başına,
Kastamonudan arkadaşıma ricaa ettim tam yarım çuval herhalde en az 1000 tane var.Göndermiş sağolsun.
Bu sayfaya kadar tüm soru ve cevapları okudum.Sıfır olan bilgim az da olda yükselmiş oldu.
Anladığım kadarı ile;
1- Meşe palamutu diğer çekirdeklere nazaran dikey değil yere düştüğü gibi yatay dikilir.
2- Ebatı boyunca üzeri toprak ile kapatılır.
3- Dikimi Kasım ayında yaptığınızda soğuk iklimde olsa donma tehlikesi yok ve ilkbahara filizleneceği icin yağan yağmurlar eşliğinde sanırım büyük oranda sulama sorunu da pek fazla yok,aşırı kuraklık hariç.
4- Ekim yapılan Palamuta haşerelerin toprak altında zarar vermemler için,
bir miktar mazotu suyun içine katarak bir nevi ilaçlamak iyi olacak

Şuan Ankara'da ikame etmekteyim. Bu bir çuval Meşe Palamutunu Ankaraya 100 km. mesafedeki Çankırı/Orta Kanlıcada boş araziye dikecem.İklim olarak Ankaradan biraz daha soğuk çünki rakım 1300 mt. civarında

Bu zahmetin boşa gitmemesi için,
verebileceğiniz başka önerileriniz varmı?
Lütfen!

Bu vesile ile Kurban bayramınız kutlar,
Allahtan daha nice bayramlara erişmenizi dilerim.

kandev Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2010, 09:34   #165
Ağaç Dostu

justice's Avatar

sn. kandev vallahi çok özendim size şimdi..ben bu sene avakoda,kudret narı,çam çeşitleri,ceviz ve bodur süs narı gibi değişik fidelerle uğraşmaktan vakit bulupta palamut toplayamadım...hayalimdede hep iç anadolu taraflarında bolca bu tür bitkileri dikip iklimini değiştirmek vardır..çünkü anadolunun çoğu kesiminde karadeniz gibi bol ormanlar yok malesef,sizin bu çalışmanız inşallah başarılı olur..tebrikler..herkes aslında tarlasının kenarına boş meralara beşer onar fidan dikse yurdumuz yemyeşil olur bence..esenlikler..

Eski 15-11-2010, 10:31   #166
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kandev Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar!!!
Şu günlerede öyle bir meşe palamudu ekme sevdam varki dostlar başına,
Kastamonudan arkadaşıma ricaa ettim tam yarım çuval herhalde en az 1000 tane var.Göndermiş sağolsun.
Bu sayfaya kadar tüm soru ve cevapları okudum.Sıfır olan bilgim az da olda yükselmiş oldu.
Anladığım kadarı ile;
1- Meşe palamutu diğer çekirdeklere nazaran dikey değil yere düştüğü gibi yatay dikilir.
2- Ebatı boyunca üzeri toprak ile kapatılır.
3- Dikimi Kasım ayında yaptığınızda soğuk iklimde olsa donma tehlikesi yok ve ilkbahara filizleneceği icin yağan yağmurlar eşliğinde sanırım büyük oranda sulama sorunu da pek fazla yok,aşırı kuraklık hariç.
4- Ekim yapılan Palamuta haşerelerin toprak altında zarar vermemler için,
bir miktar mazotu suyun içine katarak bir nevi ilaçlamak iyi olacak

Şuan Ankara'da ikame etmekteyim. Bu bir çuval Meşe Palamutunu Ankaraya 100 km. mesafedeki Çankırı/Orta Kanlıcada boş araziye dikecem.İklim olarak Ankaradan biraz daha soğuk çünki rakım 1300 mt. civarında

Bu zahmetin boşa gitmemesi için,
verebileceğiniz başka önerileriniz varmı?
Lütfen!

Bu vesile ile Kurban bayramınız kutlar,
Allahtan daha nice bayramlara erişmenizi dilerim.
orman mühendisi olarak biraz açıklama yapayım. meşeyi tek başına yetiştiremezsiniz yetirştirsenizde zaten bi kalitesi olmaz. meşe sık dikilir ve kayınla beraber büyütülür. çankırının ikliminde sık yetişmeyecegi için sizin ançak baltaklık vasıflı araziniz olur vs vs.. uzatamayım

the_mc
meşe ağaçı dikmek yerine meyve ağaçı kullanılması gerektiğini öneren forum üyesi.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2010, 20:59   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi the_mc Mesajı Göster
orman mühendisi olarak biraz açıklama yapayım. meşeyi tek başına yetiştiremezsiniz yetirştirsenizde zaten bi kalitesi olmaz. meşe sık dikilir ve kayınla beraber büyütülür. çankırının ikliminde sık yetişmeyecegi için sizin ançak baltaklık vasıflı araziniz olur vs vs.. uzatamayım

the_mc
meşe ağaçı dikmek yerine meyve ağaçı kullanılması gerektiğini öneren forum üyesi.
Eyvallah...
Yukarıda belirttiğim bir çuval dan 10.000 bin civarında çıktı yarısın Ankar da iken eledim diğer yarısınıda köye (Kanlıca) da eledim yaklaşık 4000 civarında bir meşe palamutu nu arefe günden başlayarak 4 günde toprak ile buluşuturdum.
sonucu inşAllah yazın sizler ile paylaşırım.
Saygılar.

kandev Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2010, 13:54   #168
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Sn Kandev

Ben de sizin gibi Ankara' nin degisik bolgelerine (kus ucmaz kervan gecmez diye tabir edebilecegimiz yerlere) bolca mese palamudu, badem ve at kestanesi diktim.

Sizi bu cabalarinizdan oturu kutluyorum ve icinizdeki bu sevdanin her sene katlanarak devam etmesini diliyorum.

Sevgiler saygilar

alectoris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2010, 10:03   #169
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kandev Mesajı Göster
Eyvallah...
Yukarıda belirttiğim bir çuval dan 10.000 bin civarında çıktı yarısın Ankar da iken eledim diğer yarısınıda köye (Kanlıca) da eledim yaklaşık 4000 civarında bir meşe palamutu nu arefe günden başlayarak 4 günde toprak ile buluşuturdum.
sonucu inşAllah yazın sizler ile paylaşırım.
Saygılar.
hayırlı olsun

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2011, 16:09   #170
Ağaç Dostu

justice's Avatar

kurumaktan son anda kurtarabildiğim meşelerim.inşallah geçen seneki durum bu senede yaşanmadan atlatabilirim..

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2011, 14:21   #171
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Sayın Justice,
Benimde meşe üretımi deneyimim oldu.Birçok fideyide kaybettim.
Seninkilerin yerleri çokdar.Kazıkkökler birbirlerine dolaşabilir.Keşke önceden ayırsaydınız.

justice beğendi.
Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2011, 13:40   #172
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-12-2011
tohum talebi..

arkadaşlar sitede üye olarak yeniyim ancak 7-8 aydır google aramalarımda incelediğim sitelerden.
Siz yeni ve değerli arkadaşlarımdan varsa eğer meşe palamudu istiyorum.İstanbuldayım burada çimlendirip daha sonra gümüşhanede toprakla buluşturmakk istiyorum.gümüşhanede köyümün rakımı 1.650.
sert bir iklimi var.
yardımcı olacak arkadas var mı?

justice beğendi.
zeyve Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 09:04   #173
Ağaçsever

arkadaşlar , mesajımı okuyup bana cevap yazacak olan yok mu?
eğer elinde fazla meşe palamudu olan varsa talibim.tlf: 0535 724 85 02

Eski 02-01-2012, 20:08   #174
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2010
sayın zeyve ben istanbulda yaşamıyorum ama sanırım orada birçok parkta meşe ağacı vardır o parklarda meşe palamudu bulabilirsiniz

~Burak~ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 11:15   #175
Ağaçsever

evet ama bu mevsimde yoktur sanırım 1-2 ay önce toplamalıydım.elinde fazla olan varsa ona talibim.

Eski 03-01-2012, 13:38   #176
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Sayın Zeyve,
Meşe tohunmlar için geç kaldınız sanırım.Pırnal meşe tohumu isterseniz beş on tane gönderebilirim.

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 21:15   #177
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Bugün bu başlığı okuyunca heveslendim, elimde memleketteki ormandan topladığım palamutlar vardı, ekeceğim ekeceğim derken unutmuşum, onları dolaptan çıkardım, saksıya 6-7 tane birlikte ektim. Yalnız bazılarının baş kısımları küflenmiş gibi olmuştu, beyazlıklar vardı. Yine de Allah kerim, ekmesi bizden büyütmesi O'ndan. Beş tane de badem ektim, pet bardaklara, artık ne saksı ne de toprak yetiştirebiliyorum, boş bulduğum leğen, bardak ne varsa toprağı doldurup gömüyorum.

Büyütebilirsem ben de Van'a dikeceğim.

justice beğendi.

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 03-01-2012 saat 21:52
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 21:20   #178
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sn. zeyve size palamut vermek isterdim, iki torba palamut toplamıştım, en iyi ve iri palamutların olduğu torbayı kaybettim ya da köyde unuttum. Elimdekiler biraz daha minik, atmaya kıyamadığım için yanıma almıştım, çimlenirler mi bilmem?

Bizim köy meşe cennetidir, eğer acele etmezseniz seneye sağlıklı, iri palamutlardan bir sürü toplar size yollarım. Fidelemenize de gerek yok, o kadar çok fideyi İstanbul'dan Gümüşhane'ye taşımak da sorun olur Bir gittiğinizde boş devlet arazilerine sıra sıra ekin gitsin, gerisi tabiat anaya kalır sevabı da size.

Eski 03-01-2012, 21:22   #179
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bizim köy bu sene devlete o kadar çok meşe palamutu ve ardıç tohumu toplayıp sattı ki ordan aklıma geldi, orman müdürlüklerinde falan olmaz mı acaba? Bir de oralara baksanız.

Eski 05-01-2012, 13:51   #180
Ağaçsever

teşekkür ederim arkadaşlar.Bir arkadaşım park ve bahçeler müd.lüğünden ayarlayacağını söyledi.Fazla gelirse paylaşırım isteyen olursa.

Etiketler
dikim, meşe, tohum, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024